Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2012, 15:12:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS:Cineva ma intrebasem mai demult si imi cer scuze ca nu am apucat sa raspund,cum anume ar putea suplimenta proteina animala in perioadele de post...personal imi iau proteina din urmatoarele alimente:

-caju,migdale,nuci (lasate in apa de seara pana dimineata sunt mult mai usor digerabile si au un gust mult mai bun),seminte (de preferat fara sare si prajite prea mult sau chiar deloc),fistic;
-naut,linte,fasole,mazare,grau (recomand si germenii de grau,linte,schinduf,mazare etc),mei,hrisca,ovaz,quinoa ;
-ciuperci ,brocoli,conopida,spanac,sparanghel ;
-spirulina (de preferat pudra si nu pastile,o gasiti in reteaua magazinelor Paradisul Verde),se spune despre aceasta alga si chlorella ca sunt alimente totale si au foarte multe beneficii pentru sanatate.Puteti citi aici mai multe despre ele: http://bucuriebunastarehrisca.blogsp...tati-doze.html .
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.12.2012, 23:04:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chestia asta cu spirulina la capsule, si chiar indicatiile de administrare de pe blogul ala cu 1-5 grame/zi sunt absolut ridicole.

Argumentele la fel:

"spirulina (comparata gram pe gram) contine de 12 ori mai multe proteine decat carnea de vita"

Carnea de vita are cca. 18% proteine, inmultiti cu 12 si vedeti ridicolul.

In plus relevanta are continutul de proteine, atat timp cat doza este de 1-5 grame pe zi?
Chiar si la un continut de 50% proteine (exagerat de mult, nimic din regnul vegetal nu are acest continut de proteine), inseamna 0.5-2.5 grame de proteine la un necesar zilnic in jur de 40g sau mai mult.

Restul - afirmatii in majoritate partinitoare si fara nici un studiu stiintific la baza, doar ca sa sprijine o industrie menita sa faca bani pe spinarea celor care "naturismul" a ajuns o obsesie suprarationala.

E la fel de ridicol ca si cand ai consuma spanac uscat si maruntit la capsule de 1g (fie si 5 capsule pe zi) crezand ca ai sa ai parte de beneficiile consumului (real) de spanac.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2012, 07:38:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu stiu sa desfac in procente si sa analizez compozitia alimentelor mentionate,insa spirulina contine intr-adevar,pe langa multe alte beneficii si o cantitate de proteina ridicata.
La randul meu am recomandat spirulina pudra si nu pastilele.Deasemenea mai am de facut o mentiune: pentru cei care doresc sa isi mentina greutatea corporala sau chiar sa slabeasca,se ia cu jumatate de ora inainte de masa,iar daca se doreste efectul invers,se ia cu jumatate de ora dupa masa.
Eu fac sport si chiar o parte din instructorii cu care fac aceste sedinte sunt vegetarieni convinsi,iar in schimb consuma alimentele pe care vi le-am descris mai sus.Diferenta o vezi pe modul in care se defineste musculatura,care este dealtfel prima care o ia la vale si se diminueaza atunci cand ai deficit de proteina.
Toate persoanele pe care le cunosc si sunt vegetariene arata cu mult mai tinere decat varsta din buletin si au o energie debordanta (am ocazia sa vad diferenta asta printre cei care fac sport).Sigur ca nu doar faptul ca sunt vegetariene contribuie la acest aspect,ci si faptul ca au grija sa manance sanatos (degeaba mananci "de post" daca in schimb alimentatia ta abunda de coloranti,E-uri de toate felurile,zahar sau indulcitori,grasimi nesanatoase etc) si bineinteles sportul,care este sanatate curata.
Iar revenind la spirulina,una dintre catelusele mele,care este destul de in varsta s-a imbolnavit de cancer anul acesta.Bineinteles ca am operat-o pentru a fi extirpata tumora,insa,in paralel,chiar de dinainte de operatie am trecut-o pe un regim drastic in care am introdus spirulina,chlorella si niste ceaiuri de plante (intern) si tincturi (extern,le aplicam pe tumora inainte de operatie).Spre uimirea medicilor,desi a fost o operatie foarte grea,iar taietura foarte mare,s-a refacut uimitor de repede,fara nici un fel de complicatii,infectii,desi erau expectate la cat de urata era operatia.Tratamentul l-am continuat pana in prezent,iar acum are 8 luni de la operatie si este bine,nu a recidivat.
Eu am impartasit din experienta mea si a celor pe care ii cunosc,acum fiecare procedeaza dupa cum considera cu informatia primita.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 03.12.2012 at 08:13:57.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.12.2012, 11:01:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
PS:Cineva ma intrebasem mai demult si imi cer scuze ca nu am apucat sa raspund,cum anume ar putea suplimenta proteina animala in perioadele de post...personal imi iau proteina din urmatoarele alimente:

-caju,migdale,nuci (lasate in apa de seara pana dimineata sunt mult mai usor digerabile si au un gust mult mai bun),seminte (de preferat fara sare si prajite prea mult sau chiar deloc),fistic;
-naut,linte,fasole,mazare,grau (recomand si germenii de grau,linte,schinduf,mazare etc),mei,hrisca,ovaz,quinoa ;
-ciuperci ,brocoli,conopida,spanac,sparanghel ;
-spirulina (de preferat pudra si nu pastile,o gasiti in reteaua magazinelor Paradisul Verde),se spune despre aceasta alga si chlorella ca sunt alimente totale si au foarte multe beneficii pentru sanatate.Puteti citi aici mai multe despre ele: http://bucuriebunastarehrisca.blogsp...tati-doze.html .
Aș adăuga amaranthul pe care noi îl gătim împreună cu quinoa și ciuperci. E tot din America de Sud, ca și quinoa, iar dacă nu mă înșel are calități mai generoase.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.12.2012, 11:19:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aș adăuga amaranthul pe care noi îl gătim împreună cu quinoa și ciuperci. E tot din America de Sud, ca și quinoa, iar dacă nu mă înșel are calități mai generoase.
Cu toate ca se cultiva de 8.000 de ani,eu nu am vazut in Romania,iar aici prea putin(nu stiu cum sa-l pregatesc,sau nu stiu daca-mi place).
Am mancat quinoa ,insa cand mi-am gatit eu nu mi-a placut cum a iesit...
Apropos,adaugati si reteta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2012, 11:41:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cu toate ca se cultiva de 8.000 de ani,eu nu am vazut in Romania,iar aici prea putin(nu stiu cum sa-l pregatesc,sau nu stiu daca-mi place).
Am mancat quinoa ,insa cand mi-am gatit eu nu mi-a placut cum a iesit...
Apropos,adaugati si reteta!
Se prepară la fel ca orezul, hrișca, lintea șamd.

Cel mai gustos e făcut în suc de roșii zdrobite la blender împreună cu gogoșarii. Se pune cam o parte de amaranth + quinoa la trei părți de lichid. La fiert se adaugă și ciupercile cu ceapă verde sau cum o fi, după gust, iar sarea la urmă. După vreo 15 minute, se oprește focul și se presoară pătrunjel și eventual mărar.

E adevărat că nu e un aliment care se găsește oriunde. Pe aici sursele locale sînt: Enigma, Miracolul plantelor și Plafar. Se poate comanda și de pe net. O pungă de 500g e cam 11 lei, deci e mult mai ieftin decît quinoa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2012, 12:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu sa desfac in procente si sa analizez compozitia alimentelor mentionate,insa spirulina contine intr-adevar,pe langa multe alte beneficii si o cantitate de proteina ridicata.
La randul meu am recomandat spirulina pudra si nu pastilele.
Pastilele contin pudra.
Problema, daca n-ai inteles, este cantitatea.
Cateva grame de spirulina pe zi nu fac o diferenta semnificativa decat la buzunar (dar una negativa, ca nu e ieftina deloc).
Irelevant continutul de proteine atat timp cat nu reprezinta nici 5% din necesarul zilnic

Citat:
Deasemenea mai am de facut o mentiune: pentru cei care doresc sa isi mentina greutatea corporala sau chiar sa slabeasca,se ia cu jumatate de ora inainte de masa,iar daca se doreste efectul invers,se ia cu jumatate de ora dupa masa.
Afirmatie bazata pe ce studii?

Citat:
Diferenta o vezi pe modul in care se defineste musculatura,care este dealtfel prima care o ia la vale si se diminueaza atunci cand ai deficit de proteina.
Foarte adevarat.
La fel si in cazul curelor de slabire.
Sportul totusi ajuta la mentinerea masei musculare (in cazul curelor de slabire cand necesarul proteic este totusi asigurat).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.12.2012, 12:30:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am mancat quinoa ,insa cand mi-am gatit eu nu mi-a placut cum a iesit...
Mi se pare cel putin ciudat vegetarianismul care se bazeaza pe surse exotice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2012, 18:52:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare cel putin ciudat vegetarianismul care se bazeaza pe surse exotice.
Nu este vina mea ca romanii nu cultiva decat cartofi si fasole!
Mai sunt si altele lasate de Domnul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.03.2013, 22:05:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit alimente care produc mai multa serotonina?

Iata ca omul cat traiste invata. Oare de asta ne simtim mai bine, gindim mai lucid in perioadele cind tinem post si consumam mai mult proteine vegetale? Mai sunt asemenea alimente care sa ne stimuleze productia de serotonina, care intretine starea de bine a organsimului si a carei lipsa, insuficienta sau consumare rapida duce la dezechilibre ale starilor psihice?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 14:41:58
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 19:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 18:10:09
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 10:42:54