Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2012, 19:04:35
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Exclamation Pentru Fumatori

Buna Ziua,

Am 24 de ani si sunt fumatoare de aproape 11 ani. Primul lucru care il fac cand ma trezesc ( dupa inchinaciunea la Domnul ) este sa-mi fac cafeaua si sa fumez - 2 tigari e norma pana ma apuc sa umblu prin casa . Pana ma culc, am la activ vreo 10 tigari ( asta reducandu-le de la un pachet pe zi).

Dar vine weekendul - atunci fumez aproape 1 pachet pe zi.

Sunt dependenta de gestul de a fuma, de falsa liniste si comfort care aparent mi-l aduce tigara.

Astazi am iesit afara la o cafea: nu concepeam cafeaua fara tigara,sau sa vorbesc la telefon fara tigara.

Usor , usor, imi dau seama ca este un viciu care nu-mi distruge doar sanatatea, ci si vointa si ma tine in lanturile sale.

Ma adresez fumatorilor de pe forum cu acest mesaj si fostilor fumatori - in a discuta si impartasi acest viciu uracios - consider ca o problema impartasita este pe jumatate depasita.

Cum te afecteaza acest viciu? Care este cea mai mare piedica in a te lasa?

Eventual, fostii fumatori care ne pot ajuta ar fi minunat !

Evident, la toate acestea se adauga rugaciunea, postul si staruinta , dar ma gandeam ca luand si taurul de coarne Dumnezeu ne va ajuta sa spunem in sfarsit: " Sunt liber/a de viciul fumatului" ( de asemeni cum sunt grupurile de suport pentru alcoolici, ma mira ca nu sunt si pentru FUMATORI - un viciu care ucide si sanatate si vointa )
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"

Last edited by Tina06; 09.10.2012 at 19:07:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2012, 19:25:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Buna Ziua,

Am 24 de ani si sunt fumatoare de aproape 11 ani. Primul lucru care il fac cand ma trezesc ( dupa inchinaciunea la Domnul ) este sa-mi fac cafeaua si sa fumez - 2 tigari e norma pana ma apuc sa umblu prin casa . Pana ma culc, am la activ vreo 10 tigari ( asta reducandu-le de la un pachet pe zi).

(...)

( de asemeni cum sunt grupurile de suport pentru alcoolici, ma mira ca nu sunt si pentru FUMATORI - un viciu care ucide si sanatate si vointa )
Există grupuri de suport pentru alcoolici, dar mai puțin pentru fumători, deoarece a te lăsa de alcool este MULT mai greu decât de fumat. Alcoolul dă dependență reală, fizică, psihică și psihologică, pe câtă vreme fumatul dă dependență mai degrabă psihologică.

Pe de altă parte, paradoxal, țigara este considerabil mai adictivă decât alcoolul și decât marijuana, fiind depășită numai de cocaină. Cu alte cuvinte, ajung 2-3 țigări ca să simți "nevoia de a fuma", pe când cu vodca nici pe departe nu ajung 2-3 sticle ca să simți nevoia de a bea. Cocaina este singurul drog cunoscut care depășește în această privință tabacul, putând da dependență de la prima doză.

În concluzie: ne apucăm ușor de fumat. Dar, din fericire, putem și să-l lăsăm ușor. Dealtfel, primul obstacol mental în a te lăsa de fumat este preconcepția că e un lucru foarte greu de făcut. Ceva așa de greu, că nu prea se poate.

Din fericire, astăzi arsenalul farmacologic este îmbogățit de substituenții cu nicotină, comercializați ca plasturi (cei mai folosiți), ca gumă de mestecat, bomboane și, mai ales în ultimul timp, ca "țigări electronice". Țigările electronice au și marele avantaj că imită gestul și tabietul de a fuma. Acesta devine un dezavantaj în "pasul al doilea", când trebuie să treceți de la țigara electronică la...nimic.

Și alte medicamente, care se dau însă numai cu prescripție medicală, vă pot ajuta dacă doriți cu adevărat să vă lăsați de fumat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2012, 19:35:19
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Există grupuri de suport pentru alcoolici, dar mai puțin pentru fumători, deoarece a te lăsa de alcool este MULT mai greu decât de fumat. Alcoolul dă dependență reală, fizică, psihică și psihologică, pe câtă vreme fumatul dă dependență mai degrabă psihologică.

Pe de altă parte, paradoxal, țigara este considerabil mai adictivă decât alcoolul și decât marijuana, fiind depășită numai de cocaină. Cu alte cuvinte, ajung 2-3 țigări ca să simți "nevoia de a fuma", pe când cu vodca nici pe departe nu ajung 2-3 sticle ca să simți nevoia de a bea. Cocaina este singurul drog cunoscut care depășește în această privință tabacul, putând da dependență de la prima doză.

În concluzie: ne apucăm ușor de fumat. Dar, din fericire, putem și să-l lăsăm ușor. Dealtfel, primul obstacol mental în a te lăsa de fumat este preconcepția că e un lucru foarte greu de făcut. Ceva așa de greu, că nu prea se poate.

Din fericire, astăzi arsenalul farmacologic este îmbogățit de substituenții cu nicotină, comercializați ca plasturi (cei mai folosiți), ca gumă de mestecat, bomboane și, mai ales în ultimul timp, ca "țigări electronice". Țigările electronice au și marele avantaj că imită gestul și tabietul de a fuma. Acesta devine un dezavantaj în "pasul al doilea", când trebuie să treceți de la țigara electronică la...nimic.

Și alte medicamente, care se dau însă numai cu prescripție medicală, vă pot ajuta dacă doriți cu adevărat să vă lăsați de fumat.
Multumesc, Domnul Mihnea, dar daca imi permiteti sa va contrazi la cateva puncte:

1. Sunt de acord ca trebuie lasata conceptia ca e greu: dar nici usor nu este. De multe ori, cel putin in ceea ce ma priveste este FRICA . Nu stiu cum sa o explic, dar este o frica, ca si cum ceva mi-ar lipsi. Nu greutatea sau usurinta faptului e problema, ci frica. Frica care sper ca poate fi inlaturata prin intelegerea "de ce fumam" si " ce pierdem daca ne lasam" si darmarea miturilor a ceea ce inconjoara fumatul

2. Tigara electronica si substituti de nicotina: amagitori asta sunt, care tin doar cativa ani sau daca reusesti sa te lasi , 99% din oameni care s-au lasat cu astfel de substitut tanjeau dupa tigara ( asta am citit intr-o statistica mai demult) si mereu aveau dorinta de a fuma, dar nu se apucau din diferite motive.

Am incercat si eu: tigara electronica- a reusit sa ma faca si mai dependenta de tigara normala. Gumele cu nicotina mi-au facut rau la stomac . Plasture nu am mai incercat pentru ca nu vedeam sensul, atat timp cat placerea nu este inlaturata.


Am prieteni care o incercat cu electronica, cu pastila cu de toate si mereu tanjeau dupa tigara : asta pentru ca "placerea" aia falsa nu e inlaturata. Nu face decat sa te tina intr-un lant continuu, dependent de nicotina.

Iertati-ma daca v-am suparat contrazicandu-va
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2012, 19:48:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fumat si eu prin liceu si nu m-am lasat chiar usor dar mentionez asta mai mult pt a ma legitima ca facand parte din grupul-tinta al threadului :)). Nu prin prisma acelei experiente doresc sa postez mai ales ca eram f departe de a fi un „fumator inrait”. Lupta cu orice patima consider ca este esential aceeasi si in toata literatura parintilor pe care am parcurs-o nu am gasit nicaieri explicat un „mestesug duhovnicesc” precum cel al parintelui Porfirie. Imi pare ca a vorbit ca nimeni altul despre felul in care „nu trebuie sa te impotrivesti raului” si despre felul cum trebuie sa scapi de patima ignorand-o si fugind in bratele lui Hristos. Paginile in care scrie despre acestea pot fi gasite in cartea din linkul de mai jos intre p.227-264. Aceste pagini mi-au schimbat felul de a vedea nevointa si lupta cu patimile

http://ro.scribd.com/doc/25436527/Ne...ntele-Porfirie

p.s.: cei care vor incerca sa citeasca pot observa cum ca siteul arata doar 197 de pagini(sunt scanate cate doua) insa rasfoind documentul vor observa ca e toata cartea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2012, 19:59:59
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am fumat si eu prin liceu si nu m-am lasat chiar usor dar mentionez asta mai mult pt a ma legitima ca facand parte din grupul-tinta al threadului :)). Nu prin prisma acelei experiente doresc sa postez mai ales ca eram f departe de a fi un „fumator inrait”. Lupta cu orice patima consider ca este esential aceeasi si in toata literatura parintilor pe care am parcurs-o nu am gasit nicaieri explicat un „mestesug duhovnicesc” precum cel al parintelui Porfirie. Imi pare ca a vorbit ca nimeni altul despre felul in care „nu trebuie sa te impotrivesti raului” si despre felul cum trebuie sa scapi de patima ignorand-o si fugind in bratele lui Hristos. Paginile in care scrie despre acestea pot fi gasite in cartea din linkul de mai jos intre p.227-264. Aceste pagini mi-au schimbat felul de a vedea nevointa si lupta cu patimile

http://ro.scribd.com/doc/25436527/Ne...ntele-Porfirie

p.s.: cei care vor incerca sa citeasca pot observa cum ca siteul arata doar 197 de pagini(sunt scanate cate doua) insa rasfoind documentul vor observa ca e toata cartea.
Da, foarte foarte foarte frumos. Chiar imi doream sa citesc ceva despre Parintele Porfire - Dumnezeu a fost milostiv si mi l-a scos in cale pe ucenicul sau, Arhimandritul Zaharia Zaharou si chiar imi doream sa gasesc ceva despre Parintele Porfirie.

Si sunt de acord cu calea iubirii - te poarta ca un fulg !

Iti multumesc din suflet pentru ca ai facut aceasta carte accesibila si sa nea dea inca un ajutor impotriva tuturor patimilor, nu doar a fumatului.

Asta incerc si eu sa fac, sa nu o iau prea in serios - cand am luat-o asa crancen, m-am impotrivit si mai rau ! Acu eu sper cu cat mai mult ajutor sa inaintam spre libertate
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2012, 20:10:57
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa sa ne ajute Dumnezeu! :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2012, 20:19:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Multumesc, Domnul Mihnea, dar daca imi permiteti sa va contrazi la cateva puncte:

1. Sunt de acord ca trebuie lasata conceptia ca e greu: dar nici usor nu este. De multe ori, cel putin in ceea ce ma priveste este FRICA . Nu stiu cum sa o explic, dar este o frica, ca si cum ceva mi-ar lipsi. Nu greutatea sau usurinta faptului e problema, ci frica. Frica care sper ca poate fi inlaturata prin intelegerea "de ce fumam" si " ce pierdem daca ne lasam" si darmarea miturilor a ceea ce inconjoara fumatul
Exact, frica este cea care face pe om dependent de tigara.

Tigara are asocitata in mintea omului modern imaginea succesului, a puterii (rar gasesti un film care sa nu transmita aceasta idee) cei nesiguri sau tematori se "lipesc" de tigara pentru ca le ofera iluzia sigurantei, a reusitei.

Daca omul nu reuseste sa-si transfera frica, prin rugaciune, catre Dumnezeu, si sa-si gaseasca linistea in Dumnezeu, inevitabil o va lipi de ceva pamantesc, tigara nefiind poate singura "resursa" in acest sens.

Exista si un necesar biologic, in general cei cu impusuri puternice, care nu le pot controla, folosesc nicotina care are un rol oarecum "calmant".
De fapt folosirea cafelei (care potenteaza astfel de impulsuri) aduce dupa sine si nevoia de nicotina (pentru a le controla).

Un pas important in a renunta la fumat, ar fi renuntarea la cafea, care poate fi inlocuita, de exemplu cu ceai verde, care dinamizeaza mentalul fara a crea acele impulsuri care cer ulterior nicotina.

Last edited by AlinB; 09.10.2012 at 20:24:01.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2012, 20:29:51
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact, frica este cea care face pe om dependent de tigara.

Tigara are asocitata in mintea omului modern imaginea succesului, a puterii (rar gasesti un film care sa nu transmita aceasta idee) cei nesiguri sau tematori se "lipesc" de tigara pentru ca le ofera iluzia sigurantei, a reusitei.

Daca omul nu reuseste sa-si transfera frica, prin rugaciune, catre Dumnezeu, si sa-si gaseasca linistea in Dumnezeu, inevitabil o va lipi de ceva pamantesc, tigara nefiind poate singura "resursa" in acest sens.

Exista si un necesar biologic, in general cei cu impusuri puternice, care nu le pot controla, folosesc nicotina care are un rol oarecum "calmant".
De fapt folosirea cafelei (care potenteaza astfel de impulsuri) aduce dupa sine si nevoia de nicotina (pentru a le controla).

Un pas important in a renunta la fumat, ar fi renuntarea la cafea, care poate fi inlocuita, de exemplu cu ceai verde, care dinamizeaza mentalul fara a crea acele impulsuri care cer ulterior nicotina.
Foarte interesant si acest aspect.

Unul la mana, cel cu successul - da, mesaje subliminale peste tot , nu doar la televizor, ci si in reviste, general advertising si asa mai departe.

Asta cu cafeaua nu stiam si nici nu am facut asocierea vreodata, vazand oameni care consuma cafea , dar nu fumeaza. Cafea recunosc ca beau asa de gasca, nu stiu - asa m-am obisnuit? Dar beau doar o cana pe zi ( jumate dimineata, jumate la pranz).

As putea incerca sa las cafeaua, dar daca beau ceai dimineata tot fumez, pentru ca nevoia aia psihologica nu e indepartata.

Tot ma contrazic pe aici, iertati-ma daca va supar.
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2012, 20:44:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Asta cu cafeaua nu stiam si nici nu am facut asocierea vreodata, vazand oameni care consuma cafea , dar nu fumeaza. Cafea recunosc ca beau asa de gasca, nu stiu - asa m-am obisnuit? Dar beau doar o cana pe zi ( jumate dimineata, jumate la pranz).
Cafeaua nu are acelasi efect la toti oamenii.
Ce fel de cana? 200ml, 500ml? :)

S-a facut un studiu pe soareci care arata cum cofeina creste auto-administrarea de nicotina.

Citat:
As putea incerca sa las cafeaua, dar daca beau ceai dimineata tot fumez, pentru ca nevoia aia psihologica nu e indepartata.
Sunt mai multi factori, trebuie fiecare luati in considerare.
Definiti-va temerile, puneti accent pe ele in rugaciune pana se diminueaza sau chiar dispar si va dispare si nevoia de a va administra siguranta la nivel chimic/simbolic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2012, 20:47:50
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cafeaua nu are acelasi efect la toti oamenii.
Ce fel de cana? 200ml, 500ml? :)

S-a facut un studiu pe soareci care arata cum cofeina creste auto-administrarea de nicotina.



Sunt mai multi factori, trebuie fiecare luati in considerare.
Definiti-va temerile, puneti accent pe ele in rugaciune pana se diminueaza sau chiar dispar si va dispare si nevoia de a va administra siguranta la nivel chimic/simbolic.
:))))))))))))) aoleu 500 de ml:))) Cred ca are 200 de ml cana ( eu pun de obicei o lingurita si un pic de cafea la o cana, fara zahar, fara lapte).

Multumesc pentru sfat - DUmnezeu sa te binecuvanteze

Imi cer iertare ca te-am contrazis la studiu de cofeina - nicotina, mai ales din nestinta.
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 17:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 09:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09