Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1231  
Vechi 07.10.2009, 20:27:16
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
"SUFLETUL care păcătuiește, acela va muri.",
Tu reflecteaza mai mult asupra acestui verset, pe care l-ai postat

Astept sa-mi dai un verset unde scrie ceva despre "sufletul nemuritor" (ca sa reflectez si eu.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Nu inteleg de ce te tii cu dintii de o ideea cand sunt atatea fapte care o contrazice.Nu iti cer sa renunti la cultul adventist,iti cer doar sa renunti macar pentru putin timp la ochelarii dogmatici ai religiei adventiste si sa privesti rational ceea ce ne spune Sfanta Scriptura.Oare este mai important ce a spus Ellen White(sau alti fondatori ai religiei adventiste)decat ce spune Biblia?.

1. Nu tin cu dintii de nici o idee (doar o sustin cu argumente biblice). Este treaba fiecaruia ce crede.

2. Pot renunta cu usurinta la biserica adventista (eu am facut un legamant cu Dumnezeu).

3. Te rog sa revii, si sa-ti ceri scuze, pentru expresia "ochelarii dogmatici ai religiei adventiste". M-ai jignit si pe mine si biserica adventista, in mod nefondat. Si insinuarile nejustificate sunt niste minciuni. Am ceva pretentii la tine.

4. Habar nu am ce a spus Ellene White, referitor la subiectul "sufletelor nemuritoare". Stiu doar ce spune Sfanta Scriptura.
  #1232  
Vechi 07.10.2009, 21:20:49
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Te-ai suparat cand am folosit expresia "ochelari dogmatici"?Cand am folosit aceasta expresie am vrut sa arat ca privesti totul cu deplina incredere cu ideile religiei adventiste,netinand cont si de contraargumentele lor.Dar nu am vrut sa te jignesc,nici pe tine nici pe Biserica adventista.Pai tot ce mi-ai spus tu sunt ideile sustinute de religia adventista.Pana si insinuarea,presupunerea invierii lui Moise.Ai spus ca eu scriu "nuvele" si ai respins vehement ideea mea ca Inchisoarea sa fie de fapt Locuinta mortilor,dar ideile tale nefondate biblic despre invierea lui Moise(desi Dumnezeu are puterea cum tu ai spus sa invieze mortii,dar asta nu inseamna ca gata,Moise a fost inviat)este sustinuta puternic.Este posibil,dar in Biblie nu se lasa nici macar un indiciu ca ar fi inviat Moise.Am spus "nuvela"despre Moise,privind in istorie nu numai la acea perioada.Stim si noi ca acum mormintele unor oameni au devenit locuri de pelerinaj,desi ar trebui sa privim doar spre Creator.Asa putea deveni si mormantul lui Moise.Este o ipoteza la fel de probabila ca si invierea lui Moise.
De la tine personal nu am auzit nimic al tau.Zi-mi si tu ceva de la tine daca spui ca nu tii cu dintii de nici o idee,pai spune-mi ceva nou,al tau.Cu oricare adventist as vorbi aceste chestiuni,mi-ar aduce argumentele pe care le aduci tu.Nu stiu cine a pus regulile referitoare la iad si suflet in Biserica adventista(asta ar trebui tu sa stii mai bine decat mine),am folosit exemplu Ellene White deoarece este mai cunoscuta,cel putin de mine dintre personalitatile adventiste.Si spune-mi ce vrei sa spui "prin insinuarile nejustificate sunt niste minciuni"?Ce insinuari am facut?Vad ca esti maestru in acuze,fara sa spui clar despre ce este vorba.Spune-mi si tu clar ca ti-am mai cerut asta ce "minciuni" spun.Cat despre versetul din Ezechiel,daca nici acum cand ti-am adus pasajul intreg tot sustii contrariul,nu stiu ce sa mai spun.Pai daca privesti obiectiv si detasat de orice convingeri,vezi clar ca s-a referit la oameni.Te consider totusi un om cult,cum este posibil sa nu iti dai seama?Cat despre versete despre"sufletul nemuritor" am umplut aici forumul de ele.Dar cine nu vrea sa vada,nu vede.
Iti mai aduc totusi inca un verset Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.
Te-am intrebat doar ce sa caute sufletul in gheena,daca el trebuie sa moara odata cu terminarea vietii?
Te consider o persoana inteligenta,chiar nu intelegi cat de clar aici vorbeste despre existenta sufletului dupa moartea trupeasca?Am spus ca privesti totul din prisma a ceea ce sustine religia adventista(desi te-ai suparat,nu ma convingi ca ar fi altfel).Daca ai fi obiectiv,ai privi altfel lucrurile.
  #1233  
Vechi 07.10.2009, 21:54:16
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Iar cat despre Pavel,acesta spune clar despre locul in care a fost ca "a auzit cuvinte, care nu se pot spune, și pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească. "2 Corinteni 12:14.Iar cat despre faptul ca ai spus ca era viu,iti aduc inca doua versete tot din 2 Corinteni:2 Corinteni 12:2 Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).
2 Corinteni 12:3 Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe); De doua ori se intreaba daca a fost in trup sau fara trup.Nici el nu stie.Sa inteleg ca tu sustii ca a fost "in trup",Chiar nu imi dau seama de unde ai ajuns la concluzia asta.Pai explica-ne si noua.Daca a plecat cu trupul,era viu,pamantesc vorbind,daca a plecat "fara trup" inseamna ca a plecat cu sufletul sau cu duhul si deci trupul sau a ramas.Si cum se cheama un trup fara suflet si duh?Mort se cheama.
Iar cat despre cerinta ta sa aduc exemple cu cei care au avut experiente dupa ce au murit,ti-am spus ca sunt cu duiumul dar degeaba ti le spun,daca tu nu vrei sa crezi,nu crezi.Exista o serie de marturii ale celor care s-au aflat in moarte clinica,pe care stiinta nu le-a gasit explicatie.Iar de ce ele nu apar in Biblie,ti-am spus intr-o alta postare.Intr-adevar Ioan a incercat sa ne faca o descriere a cerului.Putin foarte putin ne-a fost prezentat pentru ca este vorba de o alta "dimensiune",ca sa zic asa.O "lume" diferita de a noastra.
Revenind iar la chestiunea Moise.Am spus ca chestiune cu zeificarea sa este o teorie si trebuie tratata ca atare(nu sustin ca este adevarat,sustin ca este probabila,tu in schimb sustii ca Moise a inviat suta la suta).Faptul ca nu s-a mai intamplat niciodata asa ceva in istoria Israelului,ce are a face?Asta inseamna ca nu se putea intampla niciodata?De unde garantezi tu ca nu se putea intampla?Dumnezeu stie mai bine de ce a ascuns trupul lui Moise.Chiar tu nu mi-ai dat nici o parere referitoare la aceasta chestiune:De ce a ascuns Dumnezeu trupul lui Moise?Moise este intemeietorul religiei mozaice.Daca privim la alte religii universale ,precum islamismul sau budismul,vedem ca mormintele lor sunt astazi locuri de pelerinaj.De ce nu s-ar fi intamplat la fel si cu mormantul lui Moise?El i-a poruncit evreilor sa nu se inchine zeilor straini si sa pazeasca poruncile si de multe ori nu au facut-o.
Ma mira faptul ca sustii cu atata zel ideea ca Moise a inviat,desi Biblia nu da nici un indiciu in acest sens,iar refuzi cu inversunare sa crezi ca sufletul este nepieritor,cand ni se dau atatea indicii.Sper sa nu fie asa pentru ca aceasta este pozitia oficiala a Bisericii Adventiste.
  #1234  
Vechi 08.10.2009, 00:41:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Tu reflecteaza mai mult asupra acestui verset, pe care l-ai postat

Astept sa-mi dai un verset unde scrie ceva despre "sufletul nemuritor" (ca sa reflectez si eu.
Mai Condore mai, tare incapatanat mai esti! :)

Astea sunt sufletele moarte despre care precizezi tu mai sus: mortii sufleteste care ii ingroapa pe cei care au murit la propriu, ca nu degeaba s-a scris versetul asta in Biblie:

Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.

Uite si invierea in care credem noi, ortodocsii: este mutarea din moarte la viata inca din lumea asta a sufletelor moarte care pot sa invie, devenind inca de pe acum locasuri ale Imparatiei Cerurilor sau ale Lui Dumnezeu:

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

Este evident ca Dumnezeu nu distruge fiintele create dupa Chipul Sau, adica printre altele nemuritoare, indiferent ca este vorba de ingeri sau de oameni. De unde ideea asta?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #1235  
Vechi 08.10.2009, 09:17:07
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai Condore mai, tare incapatanat mai esti! :)

Astea sunt sufletele moarte despre care precizezi tu mai sus: mortii sufleteste care ii ingroapa pe cei care au murit la propriu, ca nu degeaba s-a scris versetul asta in Biblie:

Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.
Nu baga in seama "incapatanarea" mea. Sustin si eu o teorie in care cred. Asta nu insemna ca nu pot spune cu usurinta: "se pare ca am gresit; aveti dereptate". Numai ca veniti cu interpretari intortocheate (unele chiar se bat cap in cap), cu care nu puteti convinge.

"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:29) Daca citesti acest verset in contextul lui, vei vedea ca "suflet" inseamna omul in intregime (cuvantul "suflet": este folosit cu mai multe intelesuri in Scriptura). Asa ca, mai bine asociai versetul postat cu cel din Facerea 2,7: "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu."


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite si invierea in care credem noi, ortodocsii: este mutarea din moarte la viata inca din lumea asta a sufletelor moarte care pot sa invie, devenind inca de pe acum locasuri ale Imparatiei Cerurilor sau ale Lui Dumnezeu:

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
Inviererea spirituala (intoarcerea omului catre Dumnezeu) nu inseamna mostenirea vietii vesnice, fara indoiala. Oricine poate cadea.

Mostenirea vietii vesnice este certa abia la revenirea Domnului Iisus Hristos si invierea mortilor. In versetul pe care l-ai postat, Domnul Iisus Hristos vorbeste despre o trecere de la moarte la viata vesnica. Nu-i nevoie sa te chinui sa-l explici in maniera ortodoxa, pentru ca il explica Insusi Mantuitorul, in maniera Sa:

"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede in El, sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi."(Ioan 6:40)

"Uite si invierea in care credem si noi ortodocsii, este mutarea de la moarte la viata, inca din lumea asta" (cuvintele tale). Dar in invierea care va avea loc la revenirea Mantuitorului mai credeti? Sau, ati anulat-o cu aceasta inviere spirituala?


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este evident ca Dumnezeu nu distruge fiintele create dupa Chipul Sau, adica printre altele nemuritoare, indiferent ca este vorba de ingeri sau de oameni. De unde ideea asta?!
Dumnezeu nu l-a facut pe om nemuritor. L-a facut liber. I-a dat posibilitatea sa aleaga nemurirea. Pentru cei care vor alege moartea (moartea a doua), Dumnezeu le v-a respecta alegerea.

Ideea nemuririi omului este de la diavolul. "Negresit nu veti muri" spune satana (Facerea 3:4)
  #1236  
Vechi 08.10.2009, 09:43:06
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=peetor;171857]
De la tine personal nu am auzit nimic al tau.Zi-mi si tu ceva de la tine/QUOTE]

Din biserica adventista am copiat maniera de abordare a Sfintei Scripturi. Multe dintre teoriile pe care le sustin, le-am descoperit doar cu ajutorul lui Dumnezeu (obisnuiesc sa ma rog inainte de a cerceta Sfanta Scriptura). Merg pe ideea ca Biblia se explica cu Biblia.

Vrei sa auzi ceva al meu? Sa fac si eu afirmatii originale, asa cum ai facut tu ("locuinta mortilor nu mai exista", "evreii puteau zeifica trupul unui mort", etc).? Sau sa inventez ceva despre tine si confesiunea ta religioasa? Nu pot.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti mai aduc totusi inca un verset Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.

Te-am intrebat doar ce sa caute sufletul in gheena,daca el trebuie sa moara odata cu terminarea vietii?

.
Trebuie sa recunosc ca versetul acesta nu stiu sa-l explic (pot doar bolborosi niste ipoteze). Din Sfanta Scriptura am de invatat si de descoperit toata viata.

Totusi, se obserava ca , in final trupul si sufletul merg in acelasi loc (in gheena). Deci, au aceeasi "soarta". Acum ce facem? Spunem ca si trupul este nemuritor? Sau acceptam ideea ca gheena este reprezinta "moartea a doua" si omul cu pacate neiertate moare definitiv? "Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa 20:14)
  #1237  
Vechi 08.10.2009, 09:54:12
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iar cat despre cerinta ta sa aduc exemple cu cei care au avut experiente dupa ce au murit,ti-am spus ca sunt cu duiumul dar degeaba ti le spun,daca tu nu vrei sa crezi,nu crezi.Exista o serie de marturii ale celor care s-au aflat in moarte clinica,pe care stiinta nu le-a gasit explicatie.
In loc sa-mi explici de ce, cei inviati, nu au stiut sa spuna absolut nimic despre locul unde au fost, tu imi vii cu fenomene neelucidate. Insinuezi ca cei care au suferit de "moarte" clinica, au murit cu adevarat si au fost inviati de Dumnezeu?

Vezi ca explicatiile referitoare la faptul ca cei inviati nu stiu nimic despre perioada cat au fost morti, le gasesti chiar in Sfanta Scriptura:


Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)


Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)

Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)

Sa nu o dai iar cu explicatii gen "moarte spirituala" sau nu mai stiu eu ce inventie de a ta. In versetele de mai sus se vorbeste despre moarte si morti, in toata plinatatea cuvantului.
  #1238  
Vechi 08.10.2009, 14:35:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Condore , lasa-l pe dracu si cauta-l pe Dumnezeu.

In psalmul 87 , 88 al tau, vedem ca insusi David se intreaba despre asta.Acela este un psalm sfant nu am sa-ti vorbesc despre el pentru ca nu consider ca meriti , in schimb am sa-ti demontez versetele pe care le tot aduci in discutie cu insistenta.Nu imi place sa vad pe cei necurati ca folosesc cele sfinte cu alte intelesuri si le murdaresc , ei sunt la fel ca vrajitorii.

In capitolul Ecclesiastul , imparatul Solomon vorbeste despre soarta pe care o au toti oamenii buni,rai , intelepti nebuni.Sa analizam aceste versete deocamdata:

4. Oare cine va rămâne în viață? Pentru toți cei vii este o nădejde, căci un câine viu este mai de preț decât un câine mort.
5. Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.
6. Și dragostea lor, ura lor și pizma lor a pierit de mult și nu se vor mai bucura niciodată de ceea ce se face sub soare.

Desigur ca cei in viata stiu un lucru cert ca vor muri , ca toti oamenii mor, dar cei care au murit nu mai stiu nimic din ce se va intampla cu ei.Si asa a si fost pana la Hristos.Toti mureau si nimeni nu se mai intorcea inapoi in lumea asta.Cei ajunsi in locuinta mortilor nu mai stiu nimic cu privire la cele ce au sa se intample cu ei.Cat timp omul e in viata stie un lucru cert, ca , cu siguranta va muri , caci toti oamenii mor , dar dupa moarte , in viata de dincolo nu se mai stie nimic , si acolo nu e ca aici.O data mort omul nu mai poate face nimic pentru sufletul sau, ca sa-si imbunatateasca starea sa, de aceia e mai multa speranta pentru un caine viu , sa faca ceva pentru sufletul sau decat pentru un caine(leu) mort.Caci cel mort nu mai poate face nimic pentru sufletul sau, si nu mai ia nimic din toate bunurile lumesti , ci doar faptele sale, cu acelea merge omul in locuinta mortilor.Iar omul mort nu mai are nici o parte la ceea ce se face sub soare dupa moartea lui.

9. Bucură-te de viață cu femeia pe care o iubești în toate zilele vieții tale celei deșarte, pe care ți-a hărăzit-o Dumnezeu sub soare; căci aceasta este partea ta în viață și în mijlocul trudei cu care te ostenești sub soare.
10. Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârșească, fă cu hotărâre, căci în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune.

De aceia Solomon ne indeamna sa facem tot ce tine de noi sub soare , pentru bucuria noastra si nu doar pentru asta ci si pentru sufletul nostru, caci odata plecat din lumea asta nu mai poti face nimic pentru sufletul tau dincolo.De aceia acolo nu este fapta, si nici punere la cale(planuire) caci nu se mai poate face absolut nimic pentru sufletul tau , si nici stiinta , ca sa cunosti ce se intampla cu tine acolo , nici inteleptciune sa dejoci planul lui Dumnezeu.Asta a zis si psalmistul prin cuvintele : " Doamne , cine este omul sa traiasca si sa nu vada moartea si sa-si scoata sufletul sau din locuinta mortilor".Caci nu este nici intelepciune , nici stiinta si nici planuire cu care vreun om sa poata sa-si scoata sufletul sau din locuinta mortilor.Caci pana sa vina Hristos toti ajungeau in locuinta mortilor , in Hades , si nu stiau ce se va intampla cu ei si care este planul lui Dumnezeu.
  #1239  
Vechi 08.10.2009, 16:56:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Condore , lasa-l pe dracu si cauta-l pe Dumnezeu.

In psalmul 87 , 88 al tau, vedem ca insusi David se intreaba despre asta.Acela este un psalm sfant nu am sa-ti vorbesc despre el pentru ca nu consider ca meriti , in schimb am sa-ti demontez versetele pe care le tot aduci in discutie cu insistenta.Nu imi place sa vad pe cei necurati ca folosesc cele sfinte cu alte intelesuri si le murdaresc , ei sunt la fel ca vrajitorii.
28 Și a zis către ei: Voi știți că nu se cuvine unui bărbat iudeu să se unească sau să se apropie de cel de alt neam, dar mie Dumnezeu mi-a arătat să nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat. (Fapte 10)
  #1240  
Vechi 08.10.2009, 19:33:41
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor in sfarsit am un motiv sa ma bucur de aceste discutii cu tine.In sfarsit ai recunoscut si tu ca din prisma valorilor,ideilor,religiei adventiste totusi unele lucruri nu pot fi explicate.Aceasta am vrut sa iti spun de la bun inceput.Si daca nu pot fi explicate,totusi se pune problema ca aceste idei sustinute de religia adventista sa fie cel putin indoielnice(e logic aceasta).
Acum iar te-ai legat de "originalitatea" mea.Eu mi-am spus punctul de vedere,am vrut sa fiu obiectiv,fara sa tin cont de dogma vreunei religii.Am spus ca "Locuinta Mortilor" nu mai exista,raportandu-ma la versetul din Apocalipsa care spune:
Apocalipsa 1:17 Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și-a pus mâna dreaptă peste mine, și a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
Apocalipsa 1:18 Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu TIN cheile morții și ale Locuinței morților.
Dupa cum vezi m-am raportat la biblie.Analizand acest citat este posibil sa am dreptate.Este o teorie,dar cand am cerut eu ca aceste teorii sa fie considerate adevarate suta la suta?Tu cel putin asa ai lasat impresia ca orice spui tu este adevarat suta la suta.
Si n-as zice ca aceasta teorie este originala,poate ca mai sunt unii care cred in ea,inainte de mine.Eu nu tin atata mortis sa zici ca e adevarata,sunt constient ca pot sa ma insel.
Cat priveste problema legata de Moise,recunosc ca ideea imi apartine.Este o simpla teorie,n-am cum sa o demonstrez pe baza scripturii si nici nu tin mortis sa fac asta.Cand m-am gandit la ea am avut in vedere si alte religii.Oricum ar fi un lucru iti spun aproape sigur:Daca mormantul lui Moise exista,acum ar fi fost multi care s-ar fi inchinat la mormantul lui Moise si nu lui Dumnezeu.Asta e insa o idee si ai tot dreptul sa o contesti.Nu ma supar,ba ma bucur,pentru ca nu imi plac oamenii care cred tot ce zice cineva fara sa cerceteze,chiar daca acel cineva face bine.Cand te-am intrebat de ce a fost ascuns trupul lui Moise si de ce a existat o lupta pentru trupul sau,nu ai stiut ce sa-mi spui,sustinand doar ca Moise ar fi inviat.Ai adus ca argument versetul din Samuel 2:6"Domnul omoara si invie. El coboara in locuinta mortilor si El scoate de acolo".Eu nu stiu de unde ai dedus tu cititind acest verset ca Moise ar fi inviat.Toti stim ca Dumnezeu este atotputernic,il putea invia pe Moise,dar de ce sa o faca?Daca Moise ar fi inviat,de ce nu ar fi inviat si Avraam si ceilalti patriarhi,de ce doar Moise?
Este si asta o idee ca Moise ar fi inviat,doar o simpla idee ci nu un fapt,de aceea nu trebuie sa fie considerata ca un lucru real.Noi trebuie sa judecam totul prin Scriptura,ceea ce nu are baza in scriptura sunt idei,nu fapte reale,dar noi nu trebuie sa ne intemeiem credinta pe idei,pe lucruri improbabile,ci pe fapte concrete.
Vad ca tot sustii ca "cei inviati nu au stiut sa spuna absolut nimic despre perioada cat au fost morti".Eu te intreb acum:Ai stat vreodata de vorba cu cineva care a inviat?Ca Biblia nu spune aceste lucruri asta nu inseamna ca cei inviati nu au vazut nimic.Mi se pare mie sau tragi cu usurinta concluzii?Pai daca s-ar fi scris tot ce vrem noi sa stim din acea perioada in care s-a scris Biblia,nu ar fi de ajuns toate bibliotecile sa le cuprinda cartile.Dar Biblia asa cum ti-am mai spus nu ne spune mai mult decat este necesar.Se axeaza pe lucrurile importante ale noastre.Inainte nu apareau carti pe banda rulanta ca acum.Cand cineva scria ceva o facea atunci cand dorea sa spuna un lucru important.Eu personal nu consider acest aspect atat de important pentru oameni,nu de el depinde mantuirea noastra.Cu toate acestea s-au spus destule lucruri si in aceasta privinta,cum ar fi pilda bogatului nemilostiv,si unele din aceste lucruri ni le-a spus Hristos Insusi.
Cat despre asa numitul fenomen al mortii clinice iti pot spune ca in cazul unora au fost declarati de medici morti(si medicii aia cred ca stiau ce inseamna un mort),pentru ca apoi sa "invie",adica sa isi revina miraculos.Este ca si cum ar fi inviat.S-au facut si experiente stiintifice in acest sens.Dar daca tu nu vrei cu orice chip sa crezi,asta e,eu nu sunt un fanatic care sa ii oblig pe altii sa creada in ceea ce cred eu.Fiecare are liber arbitru si are dreptul sa creada ce vrea,dar trebuie sa tinem cont de Scriptura.
Iar mi-ai mai adus acele citate despre moarte.Ti-am m-ai spus ca sunt de acord cu ele.Dupa moarte nimic din ceea ce avea importanta pe pamant nu isi mai are rostul.Ca daca dincolo ar fi la fel ca si pe pamant atunci care ar fi diferenta?Ti-am mai spus ca "in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune" (Eclesiastul 9:10),dar unde scrie ca acolo nu mai este nimic.Ceva totusi exista,ceva intr-adevar diferit de ce este pe pamant.Si normal ca "Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)",nu stiu pentru ca inca nu a venit Marea Judecata,nu a fost pronuntata "sentinta"ca sa zic asa.Cel mai important este cum traiesti pe pamant,pentru ca de cum iti duci viata de ea depinde vesnicia ta.Si daca tu ai trait cum ai trait,ce rost mai au in Locuinta mortilor minunile(Oare pentru morti faci Tu minuni?)laudele la adresa lui Dumnezeu(Sau se scoala mortii sa Te laude?),felul cum esti(Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc?).Toate nu isi mai au locul pentru ca vremea lor a fost atunci cand ai trait pe pamant.
Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastul 9:10),dar asta nu inseamna ca "in Locuinta mortilor nu este nimic".In Locuinta mortilor nu mai sunt lucruri pamantesti,ca daca ar fi care ar mai fi diferenta intre ea si viata de pe pamant?
Iti pun in fata 3 variante:
1.Solomon a facut bine cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(asa cum crezi tu,ca Solomon nu a afirmat asta) si Isus a gresit cand "l-a contrazis" prin pilda bogatului nemilostiv.
2.Solomon a gresit cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(desi repet ca Solomon nu a afirmat asta,ci doar sa spunem prin absurd ca ar fi facut-o) si Isus a avut dreptate ca dincolo mai exista ceva prin pilda bogatului nemilostiv(dar nu numai prin ea ci si prin alte cuvinte ale sale,unele dintre ele chiar ti le-am adus Matei 10:28)
3.Solomon de fapt nu a afirmat ca dincolo n-ar fi nimic si nu l-a contrazis pe Isus.
Ce varianta alegi?
Referitor la intrebarile tale legate de citatul din Matei 10:28 iti spun ceea ce si tu stiai ca trupul pamantesc nu este nemuritor(Biblia este clara in acest sens).La inviere,atat cei drepti cat si cei pacatosi vor primi alte trupuri,numai ca unii pentru slava,iar altii pentru pedeapsa vesnica.Nu are rost sa mai vorbim despre trupul pamantesc dupa moarte.Sufletul in schimb nu moare,ca daca ar muri asta ar trebui ca dupa moarte cel condamnat la moarte vesnica n-ar mai fi constient,si atunci eu ma intreb,de unde plans si scrasnire a dintilor,despre care vorbeste Isus?Plansul si scrasnirea dintilor este o consecinta a dezamagirii,a tristetei,dar ca sa fii dezamagit trebuie sa stii ce ai facut in trecut.Ori tocmai sufletul face posibila aceasta constienta.Dupa moarte noi vom fi constienti indiferent de destinatia noastra.Dovada sta tot niste cuvinte ale Mantuitorului:

Matei 25:34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ,Veniți binecuvântații Tatălui Meu de moșteniți Împărăția, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Matei 25:35 Căci am fost flămând, și Mi-ați dat de mâncat; Mi-a fost sete, și Mi-ați dat de băut; am fost străin, și M-ați primit;
Matei 25:36 am fost gol, și M-ați îmbrăcat; am fost bolnav, și ați venit să Mă vedeți; am fost în temniță, și ați venit pe la Mine.'
Matei 25:37 Atunci cei neprihăniți Îi vor răspunde: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând, și Ți-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ți sete, și Ți-am dat de ai băut?
Matei 25:38 Când Te-am văzut noi străin, și Te-am primit? Sau gol, și Te-am îmbrăcat?
Matei 25:39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniță, și am venit pe la Tine?'
Matei 25:40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori ați făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie mi le-ați făcut.'
Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!
Matei 25:42 Căci am fost flămând, și nu Mi-ați dat să mănânc; Mi-a fost sete, și nu Mi-ați dat să beau;
Matei 25:43 am fost străin, și nu M-ați primit; am fost gol, și nu M-ați îmbrăcat; am fost bolnav și în temniță, și n-ați venit pe la Mine.'
Matei 25:44 Atunci Îi vor răspunde și ei: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ți sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță, și nu Ți-am slujit?'
Matei 25:45 Și El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-ați făcut aceste lucruri unuia dintr-acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie nu Mi le-ați făcut.'
Matei 25:46 Și aceștia vor merge în pedeapsa veșnică, iar cei neprihăniți vor merge în viața veșnică."

Din aceste cuvinte constatam ca atat cei rascumparati,cat si cei nemantuiti sunt constienti,insa un trup nu are cum sa fie constient.Sufletul este cel care da viata trupului asa cum am mai aratat in postarile ulterioare.
Acum sa nu imi vii cu "inventii" asa cum imi spui mie si sa pui la indoiala cuvantul Domnului.
Iar cat despre asa numitele "inventii"ale mele desi esti surprins nu sunt ale mele ci de fapt inventiile Bibliei(asta excluzand ideea mea referitoare la Moise,deoarece eu singur am spus ca nu se poate proba biblic si nici nu am insinuat asta dupa cum vrei tu sa arati).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17