Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2006, 17:33:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In epoca aceasta a informatizarii, a seculatizarii si a tehnologiei avansate, cand timpul e atat de pretios si lucrurile de ieri ,azi sunt depasite facand loc altora, cand crestinismul occidental se schimba odata cu societatea; ce ne atrage la ortodoxie? de ce ortodoxie? de ce conservatorism? o intrebare fregventa venita din occident, de ce ortodoxie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2006, 21:44:26
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nici un raspuns inca? oare de ce? nu stim de ce santem ortodocsi? de ce am ales sa fim ortodoxsi? chiar asa de neansemnat e acest subiect??
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2006, 22:32:05
dansan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca asa stim noi : mergem pe calea ferata. Si nu mai exista altceva decat aceasta blestemata de cale ferata.. mecanicul stie unde sa pun frana, unde sa accelereze.. dar nici un milimetru in afara acestei cai ferate . "Altceva" reprezinta pericolul suprem. Distrugerea definitiva. Dar e asa frumoasa lumea departe de acest drum de fier!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2006, 23:44:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Vrei sa ne povestesti ce lume frumoasa vezi tu in afara "caii ferate"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2006, 11:34:51
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Biserica Ortodoxa atrage prin deplinatatea ei. Ea intruneste toate esentele cultelor celor dimprejurul Ei. Asa cum sublinia Staretul Manastirii Nicula, Biserica Ortodoxa este cumulul celorlalte biserici. Noi suntem baptisti pentru ca punem baza pe botez la nastere pentru viata noastra intru Hristos, suntem penticostali pentru ca credem in coborarea Duhului Sfant la Cinzecime si vorbirea in limbi a apostolilor, dar nu balbaiala penticostalilor, ci vorbirea in limbi intelese de altii, plus ca in strana bisericii se citeste dintr-o carte numita Penticostal, suntem adventisti de ziua a saptea pentru ca intr-adevar in ziua a saptea mergem la Biserica, in acea zi ne odihnim, ne induhovnicim prin lecturi duhovnicesti, cercetam pe cei bolnavi dupa masura putintei noastre, etc. Desigur ca se pot face speculatii in legatura cu ce am spus mai sus, dar esenta ramane. Se poate face in Biserica noastra o asemanare cu practica Yoga? Binenteles. Calugarii au o practica mai deosebita, dar noi mirenii in loc sa maraim ca la Yoga spunem in noi: Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul. Si aceasta rugaciune concreta te relaxeaza si te intareste.
Iata unul din lucrurile care ma atrage: deplinatatea Bisericii Ortodoxe.
E atat de deplina aceasta biserica incat oriunde ai merge pe calea ferata, pe calea aerului Ea este in tine. Ea traieste alaturi de orice schimbare in societate. Ea traieste alaturi de aparaturi sofisticate, alaturi de tehnologii avansate, alaturi de comportamente altadata indecente, alaturi de sunete care nu alterau sufletul, pentru ca Ea, daca stai si o asculti iti spune cum sa traieste alaturi de toate aceste schimbari sau chiar cum sa te feresti de nocivitatea lor. Totul e sa stai sa O asculti si sa zici: Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2006, 00:55:50
dansan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand vreau sa-mi cer scuze pentru post-urile mele exagerate de mai inainte. Nu cred ca am avut dreptate, in ceea ce am afirmat. Am incercat sa impun un punct de vedere fals. Crezut de mine atunci ca fiind real. Recunosc ca sunt incepator in acest domeniu. Si astept sfaturile voastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2006, 03:43:11
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Parintele Rafail Noica crede ca ortodoxia este firea omului. Probabil ca a vrut sa spuna ca atunci cand suntem in acord cu constiinta, cand prin pocainta acel glas launtric sadit de Dumnezeu in noi nu ne mai acuza, atunci incepem sa devenim dreptslavitori. Ortodoxia ofera cea mai fidela conceptie despre Dumnezeu. Si mai mult decat atat, face simtita prezenta lui Dumnezeu, mai ales atunci cand omul se intoarce smerit la Creatorul si Mantuitorul sau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2006, 09:45:03
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

dansan iti uram bine ai venit in bucuria noastra. daca esti sincer in ceea ce ai spus mai sus sa nu uiti niciodata prin ce ai trecut si tu la randul tau sa nu osandesti pe nimeni oricat ar fi de mare ratacirea lui, ci sa te rogi pentru el si sa il tratezi cu smerenie si dragoste chiar daca pare greu si chiar daca nu simti ceva pentru el. cineva se pare ca s-a rugat si pentru tine si ti mai acordat o sansa. de acum incepe partea frumoasa.
Dumnezeu sa iti ajute in continuare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2006, 23:17:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Parintele profesor Constantin Necula spunea ca un crestinism fara Biserica si fara sfintele Taine se rezuma doar la o adunare in numele lui Iisus Hristos unde se vorbesc vrute si nevrute despre Dumnezeu, dar mai mult nevrute, neexistand nici un sablon si nici o regula care sa fie urmata sau care sa indrume, cred ca de aici putem trege niste concluzi solide! "Toata suflarea sa laude pe Domnul"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.12.2006, 23:35:54
ortodox_convins ortodox_convins is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biblia : necitita intr-un an de zile atrage ...necazuri ?!? aky9751 Intrebari utilizatori 2 11.10.2011 14:57:18
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 21:03:55
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 03.10.2009 00:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10