Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2007, 15:01:15
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

"Batranii sunt nefericiti pentru ca stiu totul,iar copiii sunt fericiti pentru ca nu stiu nimic!" E adevarata expresia asta,insa e greu de inteles de ce trebuie sa fie asa...Accentul vreau sa-l pun pe copii,pe acesti "mici oameni" nevinovati,siceri si cu sufletul curat! Ganditi-va:suntem mici,pe parcurs ne socializam (invatam sa traim in societate),dar invatand, ne si "murdarim"aceste calitati mai mult sau mai putin innascute! Cine e vinovat:societatea sau natura umana ?
Cand sunt mici,toti copiii sunt la fel(intr-un cuvant:curati).Ideea este ca ,crescand, nu reusesc sa-si "impuna"aceasta curatenie in societate,ci se lasa"murdariti"de membrii ei! ...si astfel ajung batrani si nefericiti! Ce putem face pentru ca aceasta "curatenie"din copilarie sa se pastreze pana la batranete
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2007, 17:51:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Sa-i invatam MACAR sa nu vorbeasca Biserica de rau si cred ca deja este mult:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2007, 12:56:37
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Ma refeream la faptul ca acesti copii frumosi vin intr-o societate urata,plina de rautate si mizerie ...si intr-un tarziu se trezesc dezamagiti de toti si de toate!
Insusi Mantuitorul spune:"Lasati copiii sa vina la Mine,ca a unora ca acestora este imparatia cerurilor!" Problema este ca,odata cu varsta,trairile si sentimentele copilariei dispar,si devenim "oameni mari"...invatam sa mintim,sa furam,sa juram,sa ne prefacem ca ne este bine...
Nu inteleg de ce s-a ajuns ca sinceritatea,gandul bun sa fie aruncate la gunoi,sa fie calcate in picioare?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2007, 03:25:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvimiha
Nu inteleg de ce s-a ajuns ca sinceritatea,gandul bun sa fie aruncate la gunoi,sa fie calcate in picioare?
Asta este o realitate a lumii in care traim si trebuie sa ne impacam cu ideea ca trecem prin aceste incercari. Ce am vrut eu sa spun este ca indiferent de cit de negru este Diavolul important este sa avem un stilp de care sa ne tinem, un colac de salvare care desi sta prafuit pe un raft, stim ca este acolo in caz de nevoie.

Copiiilor trebuie sa le asiguram un bagaj substantial de amintiri si trairi emotionale, de care sa-si aduca aminte cind le-o fi mai greu, dar si noua adultilor...

Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2007, 18:23:51
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Viata inseamna moarte continua,cum spune parintele A.Papacioc. Cred ca important e sa biruim necazurile vietii acesteia,invatand cate ceva din fiecare experienta!Si astfel,cu Dumnezeu in minte si in suflet sa "crestem" in viata duhovniceasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii,un dar de la Dumnezeu RalucaMC Nunta 32 22.05.2013 00:50:45
Copiii din Glodeanu Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 15 09.03.2013 05:55:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 09:30:57
Copiii dementei Dia20_diana Generalitati 0 11.02.2008 03:00:57
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 09:02:35