Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 27.09.2009, 19:25:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spiri_don Vezi mesajul
Traditia s-a infiltrat atat de mult in dogmele bisericesti, incat este considerata religie (din pacate).

Traditia este si raspunsul dat de Parintii Biserici la problemele vremii.

Cultele NP n-au traditie ca n-au istorie...pastorii nu au de dat raspunsuri adeptilor pt ca acestia daca nu-l afla si-l cauta ei singuri => de unde rezulta ca daca vb cu mai multi adepti ai cultului X se observa ca nu exista o unicitate in crezul pe care ar trebui sa-l impartaseasca.
  #1132  
Vechi 28.09.2009, 09:47:53
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Traditia este si raspunsul dat de Parintii Biserici la problemele vremii.

Cultele NP n-au traditie ca n-au istorie...pastorii nu au de dat raspunsuri adeptilor pt ca acestia daca nu-l afla si-l cauta ei singuri => de unde rezulta ca daca vb cu mai multi adepti ai cultului X se observa ca nu exista o unicitate in crezul pe care ar trebui sa-l impartaseasca.
Întotdeauna când am citit argumente ortodoxe sau catolice în favoarea tradițiilor bisericești, am observat că se face confuzie între tradițiile postbiblice și oralitatea prebiblică sau parabiblică existentă în orice cultură, adică transmiterea informațiilor prin viu grai în orice timp, în orice loc, în orice religie. Să fie limpede, că nu avem nimic împotriva tradițiilor orale în sine. Nu oralitatea deranjează, ci așezarea acesteia ca judecător deasupra documentelor scrise și venerate de toată suflarea creștină. Aceasta este problema.
  #1133  
Vechi 28.09.2009, 11:01:15
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu oralitatea deranjează, ci așezarea acesteia ca judecător deasupra documentelor scrise și venerate de toată suflarea creștină. Aceasta este problema.
Nu o "asezam' , ci o "imbinam".

cum poti sa spui ca "sunt venerate de toata suflarea crestina"? Da sunt , daca Diavolul nu si-a bagat codita ca sa le modifice.
  #1134  
Vechi 28.09.2009, 11:05:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu o "asezam' , ci o "imbinam".
AKA sincretism

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
cum poti sa spui ca "sunt venerate de toata suflarea crestina"? Da sunt , daca Diavolul nu si-a bagat codita ca sa le modifice.
Biblia este cartea sfântă a tuturor creștinilor. În ce privește "modificarea" s-a cam văzut cine a modificat-o pe ici-pe colo. Am dat suficiente exemple pe acest forum de cuvinte ce au fost scoase sau introduse în versiunea sinodală.
  #1135  
Vechi 29.09.2009, 20:15:40
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

eu am in casa o biblie adventista ,data de rudele sotului meu...insa de ceva vreme nu o mai ating ,prefer sa citesc biblia ortodoxa,si recent am gasit Biblia de la Bucuresti din 1688
pe care o sa o incep sa o citesc ! doar citind paralel biblia adventista si Biblia Ortodoxa am realizat diferenta ! in Biblia Ortodoxa se mai pastreaza din stilul vechi al cuvintelor,pe cand in cea adventista sunt cuvinte moderne.de ce ?
apopo de cand ma duc duminica la biserica si ma rog mai des,nu imi mai vine deloc sa citesc biblia,primita cadou ,de ce ?....
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #1136  
Vechi 29.09.2009, 20:20:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
eu am in casa o biblie adventista ,data de rudele sotului meu...insa de ceva vreme nu o mai ating ,prefer sa citesc biblia ortodoxa,si recent am gasit Biblia de la Bucuresti din 1688
pe care o sa o incep sa o citesc ! doar citind paralel biblia adventista si Biblia Ortodoxa am realizat diferenta ! in Biblia Ortodoxa se mai pastreaza din stilul vechi al cuvintelor,pe cand in cea adventista sunt cuvinte moderne.de ce ?
apopo de cand ma duc duminica la biserica si ma rog mai des,nu imi mai vine deloc sa citesc biblia,primita cadou ,de ce ?....
Din cauza prejudecăților bineînțeles. Verificați mai bine, e posibil ca Biblia aceea "adventistă" să fie pur și simplu versiunea preotului ortodox Dumitru Cornilescu :)
  #1137  
Vechi 29.09.2009, 20:41:16
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
,prefer sa citesc biblia ortodoxa,si recent am gasit Biblia de la Bucuresti din 1688
pe care o sa o incep sa o citesc ! .
Vedeti cum suna, in Biblia de la Bucuresti, versetul de la Evrei cap. 4:9. Cred ca o sa va placa traducerea ortodoxa.

Dar pana gasiti dvs., o sa postez eu versetul, ca sa va ajut un pic:

"Iata dara, au ramas sarbarea sambetei norodului lui Dumnezau."(Evrei 4:9)

Ce ziceti de aceasta traducere ortodoxa?

P.S. Scuze pentru scurta deviere de la subiect (viata dupa moarte).
  #1138  
Vechi 29.09.2009, 23:23:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Vedeti cum suna, in Biblia de la Bucuresti, versetul de la Evrei cap. 4:9. Cred ca o sa va placa traducerea ortodoxa.

Dar pana gasiti dvs., o sa postez eu versetul, ca sa va ajut un pic:

"Iata dara, au ramas sarbarea sambetei norodului lui Dumnezau."(Evrei 4:9)

Ce ziceti de aceasta traducere ortodoxa?

P.S. Scuze pentru scurta deviere de la subiect (viata dupa moarte).
inca o data ,asta este in Vt ,si era valabila pentru evrei !
cand a venit Hristos ,si a murit pentru noi ,ziua sfanta a fost a treia zi cand a inviat ,respectiv DUMINICA !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #1139  
Vechi 29.09.2009, 23:25:52
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Din cauza prejudecăților bineînțeles. Verificați mai bine, e posibil ca Biblia aceea "adventistă" să fie pur și simplu versiunea preotului ortodox Dumitru Cornilescu :)
nu din cauza prejudecatilor,adventistii au prejudecati fata de ortodoxi ! eu am simtit din plin pe pielea mea cum e sa fiu ortodoxa intre adventisti : plini de ranchiuna ,invidiosi ,au incercat sa ma convinga ca ei sunt unde trebuie si eu eu ,au facut remarci suparatoare la adresa preotilor etc sa mai continui ? ....nop
plus ca simplu fapt ca stiu ca e de la o persoana care apoi m-a muscat pe la spate ....ma face sa nu mai ating aceea carte ! nu imi place FATARNICIA
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #1140  
Vechi 29.09.2009, 23:59:06
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
inca o data ,asta este in Vt ,si era valabila pentru evrei !
Se vede ca nu aveti nici o treaba cu Sfanta Scriptura. Cele zece porunci le respectati dupa "o teorie personala"(marturisirea dvs.). Apoi, spuneti ca una din epistolele Sfantului Apostol Pavel este din VT (Vechiul Testament).

Repostez versetul in discutie:

"Iata dara, au ramas sarbarea sambetei norodului lui Dumnezau."(Evrei 4:9)

Versetul se gaseste in Noul Testament in Biblia de la Bucuresti- traducere ortodoxa- pe care dvs. vreti sa o cititi.

Mult succes si poate ascultati ce spune Sfanta Scriptura si renuntati la "teoriile personale".
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17