Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.09.2006, 16:26:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce este foarte ciudat, si ai putea spune ca si adevarat, ca sunt si anumite babe, sunt si unii ce-si pastreaza superstitiile invatzate in copilarie si povestesc intamplarile, ca inainte sa moara cineva vine cucuveaua si canta foarte urat pe casa unde se va intampla nenorocirea, intr-adevar e groaznic, si eu auzeam intr-o vreme una in fiecare noapte, si pe la 1-2 noapte incepeau sa urle cainii... erau noptzi de cosmar... si ma tot temeam sa nu cante la noi pe casa... dar am impresia ca aceste pasari au aceste obiceiuri ca un fel de blestem, americanii le zic dar, ele parca simt ca urmeaza sa treci de moarte, ca si cum ar fi mesageri, la fel ca si sarca, ea instintzandu-te ca vei primi o veste... zice pe site ca sunt credintze desharte (superstitiile in general)... dar am impresia ca astea nu sunt chiar superstitii... nu stiu ce inseamna cand te napadesc furnicile ce inseamna sau cand isi fac randunelele cuib sub streasina...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.09.2006, 16:36:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu
"nu stiu ce inseamna cand te napadesc furnicile ce inseamna sau cand isi fac randunelele cuib sub streasina... "

Daca nu stii iti spun eu :cand te napadesc furnicile inseamna ca te vei umple de mancarime si trebuie sa fii precaut sa nu te scarpini prea tare ca-ti produci rani..iar cand randunelele isi fac cuib sub streasina ta inseamna ca oricand este posibil sa te trezesti ca se gainateaza in capul tau...si,deci trebuie sa ai tot timpul atentia marita fata de obisnuit...
:D :D :D
Multumit?...eu sper ca da :p ;)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.09.2006, 17:49:40
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

:(:(:(:( si poezia? :|?????????

ca de examplu cand isi fac randunicile cuib, doua mari si doua mici, e semn ca vei da banii degeaba pe un costum (frac), pentru ala micu, care precis il face mama cand va fi mare daca nu pianist macar dirijor, si cum lui ii place sportul... iar daca te napadesc furnicile inseamna ca e de rau, ca te inroleaza astia la oaste, si nu scapi pana nu aduni tot zaharul si nucsoara de prin rafturile din camarile unitatzii...
daca te napadesc furnicile inaripate, atunci te iau astia la aviatzie..., iar daca te napadesc gandacii de colorado, atunci sa zis cu tine, dapoi daca te napadesc coropisnitzele sau urechelnitzele... fereasca-ne Dumnezeu... am intzeles ca isi fac cuib in ureche, si-ti inteapa timpanul...
oricum am vazut pe gaini ca sunt pline saracele de un fel de paduchi, cam ca si paduchii de plante... dar astea ce or mai fi insemnand? :):D
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.08.2008, 07:57:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Eu cunosc destule persoane carora li s-a intamplat sa le moara cineva din familie dupa ce au auzit cucuveau cantand...nu o consider superstitie si nici coincidenta ci are o explicatie stiintifica.

Pentru cei care vor sa afle mai multe, iata o succinta descriere a acestei pasari:
"Considerata indeobste drept un mesager al mortii, cucuveaua simboliza, la antici, persistenta constiintei în timpul noptii si era unul dintre atributele zeitei Atena, avand darul divinatiei.

Aceasta pasare de noapte este urata de majoritatea oamenilor, deoarece SE CREDE ca anunta numai nenorociri si moarte; de aici si asocierea ei cu duhurile noptii.

Numele ei este împrumutat din limba greaca – „kukuvaghia” –, insa romanii, despartind cuvantul in doua: cucu si vaie, ii atribuie insusirile acelei pasari, dar si o latura a tristetii si a mortii prin interjectia „vai”.

Cantecul ei, ce anunta moartea – „Cand canta cucuveica pe casa, va muri cineva din casa aceea”. Are insa si doua laturi bune: „Cand rade cucuveica pe unde este o fată mare, e semn ca se va marita”. Sau: „Daca cantecul cucuvelei nu-i jalnic, ci mai mult tipator, apoi in acea casa se va naste in curand un copil”.

Descifrarea faptului ca aceasta pasare, prin cantecul ei pe acoperisul sau pe langa casa unde este un muribund, anunta moartea: SE PARE CA MURIBUNDUL EMITE NISTE SEMNALE SLABE, ASEMANATOARE CU MESAJELE DE DRAGOSTE DIN PERIOADA IMPERECHERII PASARILOR!
ATAT SI NIMIC MAI MULT!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.08.2008, 13:17:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum mai multi ani am auzit si eu cucuveaua cantand. Apoi am aflat ca cineva s-a zbatut chiar in acea noapte intre vita si moarte, facand ulcer perforat. A fost dus la spital si operat, scapand cu viata. Oare nu se zice despre cucuvea ca este "pasarea intelepciunii"?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.09.2008, 23:47:44
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
E adevarat ca, daca auzi cucuveaua cantand prin apropiere, iti moare cineva drag? Sau e doar superstitie?
Prostii!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.07.2011, 18:56:42
Tita Robert Tita Robert is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Mesaje: 1
Implicit soim

are ceva daca am un pui de soim in colivie????... am auzit de la cineva ca nu este bine .....si doresc si eu un raspuns . va multumes!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.07.2011, 19:37:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tita Robert Vezi mesajul
are ceva daca am un pui de soim in colivie????... am auzit de la cineva ca nu este bine .....si doresc si eu un raspuns . va multumes!
pai ... nu este bine.
pentru cs il tii in colivie ...
iar cand va creste mare, ii vei da drmul intr-o padure.
si cel msi probabil va muri, pentru ca este neadaptat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.07.2011, 19:40:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Aceste "coincidente" in unele traditii si chiar si in a romanilor se numesc "Semnele cerului si ale pamintului".
Desigur unele sint false insa unele sint adevarate iar ele demonstreaza ca nimic nu este intimplator ci ca totul se invirte dupa legi superioare noua, citisem un articol odata despre un studiu facut de cineva pe aceasta tema la mai multe popoare si descopeise la unele popoare un nr de 300 astfel de semne.

Eu nu pot sa le combat fiindca am vazut cu ochii mei -la tara -implinidu-se unele dintre ele si altele traite de mine insa un semn pe care il cunosc toti oamenii de la tara este acela cind la apus soarele este acoperit de nori -lucru care inseamna ca a doua zi cerul va fi preponderent acoperit iar cind se vede soarele la linia orizontului atunci va fi cer senin - acest semn il stiu si vinatorii si pescarii.
Sint si multe semne de bine unele sint amintite intro veche carte numita Gromovnic care pune accentul pe starea vremii, ciclicitatea productiei agricole si animale odata la 7 ani (5 ani buni si doi mai slabi-confirmat si de apicultori) si alte semne ale stari vremii de peste an in functie de semnele anterioare din anumite zile - sarbatori religioase.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.07.2011, 20:59:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mai exista un semn la tara,legat de vreme pe care eu l-am consultat-obsevarea cerului pe timpul noptii pt a stabili daca a doua zi va fi vreme insorita sau inorata-daca vezi stelele clar pe bolta cerului,atunci va fi vreme frumoasa cu soare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 08:48:54
Spalatul pe cap Duminica? Superstitie... sau nu? the_jackal1504 Generalitati 59 14.04.2010 18:12:06
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 09:57:00
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 01.05.2007 00:22:33