Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2011, 11:29:51
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine a scris Biblia?

http://www.youtube.com/watch?v=gKHGoZgxazU
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2011, 16:24:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Oamenii, nu? Cine altcineva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2011, 22:01:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu inteleg ca nu exista un autor cunoscut. Cred ca la asta se referea intrebarea.
Anumite parti au fost scrise de apostoli, de evanghelisti, sunt epistole...etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2011, 23:08:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu inteleg ca nu exista un autor cunoscut. Cred ca la asta se referea intrebarea.
Anumite parti au fost scrise de apostoli, de evanghelisti, sunt epistole...etc.
Bine, uite sophia o alta precizare:
Biblia a fost scrisa de unul sau mai multi evrei.
Asa este mai bine?..sau mai rau? :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2011, 09:16:45
quinquagesimussecundus quinquagesimussecundus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Biblia a fost scrisa de unul sau mai multi evrei.
Precizare: toată Biblia a fost scrisă de evrei (cu excepția Sf. Ev. Luca).

P.S. Nu înțeleg de ce această precizare a fost ștearsă de trei ori până acum. Nu conține nimic ce ar putea afecta într-un fel dogma ortodoxă. Să fie simplul fapt că exprimă adevărul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2011, 13:45:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Intrebarea mai buna decat "cine a scris Biblia" e de ce s-a scris Biblia?
Este Biblia un "tratat" despre adevar? Adica poate fi disecata, studiata si analizata la rece, doar cu mintea? Sau e altceva? Unii spun ca e doar o calauza spre Adevar, caci Adevarul e Viu, iar calea spre Viata e calea Iubirii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2011, 18:14:18
quinquagesimussecundus quinquagesimussecundus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Intrebarea mai buna decat "cine a scris Biblia" e de ce s-a scris Biblia?
Așa este. Uneltele omenești folosite la scrierea ei nu sunt atât de importante cât mesajul și mai ales Autorul inspirației ei. 2 Tim.3,16-17 accentuează foarte bine motivul scrierii ei: de folos, spre învățătură și spre desăvârșire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2011, 18:41:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quinquagesimussecundus Vezi mesajul
Așa este. Uneltele omenești folosite la scrierea ei nu sunt atât de importante cât mesajul și mai ales Autorul inspirației ei. 2 Tim.3,16-17 accentuează foarte bine motivul scrierii ei: de folos, spre învățătură și spre desăvârșire.
Asa o percep si eu: de folos, spre învățătură și spre desăvârșire.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2011, 02:17:50
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Intrebarea mai buna decat "cine a scris Biblia" e de ce s-a scris Biblia?
Este Biblia un "tratat" despre adevar? Adica poate fi disecata, studiata si analizata la rece, doar cu mintea? Sau e altceva? Unii spun ca e doar o calauza spre Adevar, caci Adevarul e Viu, iar calea spre Viata e calea Iubirii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
si totusi ce le raspundem celor care insista sa afle cine a scris Biblia? cum aparam Biserica de acuzele lor cum ca Biblia a fost creata de slujitorii bisericii pentru a le sluji interesele si nu a fost insuflata de catre Duhul Sfant? Ce argumente le aducem celor care nu pot sa creada fara dovezi?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2011, 07:21:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si totusi ce le raspundem celor care insista sa afle cine a scris Biblia? cum aparam Biserica de acuzele lor cum ca Biblia a fost creata de slujitorii bisericii pentru a le sluji interesele si nu a fost insuflata de catre Duhul Sfant? Ce argumente le aducem celor care nu pot sa creada fara dovezi?
Aduceți în discuție două categorii de oameni, care sunt cu totul distincte.

Celor care aduc acuze că "Biblia a fost creată de slujitorii Bisericii pentru a le sluji interesele" nu are rost să ne ostenim a le aduce vreun argument. Nimic din ce e omenesc nu-i va convinge. Uităm adesea că ceea ce numim "credință" este virtute infuză. Or, aceștia suferind de indurația inimii, precum Faraon, nu vor crede nici chiar dacă ceiuțul de dimineață li s-ar preface în supă de broaște, chiar sub ochii lor. Nici chiar dacă lăcustele le vor nenoroci toată averea, ori dacă întâiul născut din toată casa lor va pieri într-o noapte. Ei sunt capabili să creadă orice, dar nu că Dumnezeu S-a făcut om. Mai degrabă vor crede că maimuța s-a făcut om. Mai degrabă vor crede în "realități" istorice pentru care dovezile sunt atât de subțiri, precum Atlantida, mai degrabă vor crede că OZN-urile au intrat în contact cu oamenii preistorici și i-au civilizat, mai degrabă vor crede că la Sodoma și Gomora au avut loc atacuri termo-nucleare și că victoria contra amaleciților a fost obținută de Moise prin mijloace psihotronice. Față de toți aceștia, singurul lucru rezonabil pe care îl putem face este rugăciunea stăruitoare pentru convertire, știut fiind că ceea ce e cu neputință la oameni e cu putință la Duhul Sfânt.

Dimpotrivă, celor care, dorind în inima lor să creadă, cercetează după dovezi, le putem aduce argumentele cele mai hrănitoare pentru credința lor, de care sunt însetați. Văzând cu ochii lor și pipăind cu mâinile lor, ei, de fapt, abia așteaptă să spună: "Domnul meu și Dumnezeul meu !"

Acuma, o regulă de bază a apologeticii este să aduci însetatului argumente de ordinul care pentru el are autoritate. Pentru un ortodox, operele Sfinților Părinți au autoritate și pe acelea le voi folosi în prim plan. Dar, pentru un protestant asemenea argumente nu au aceeași tărie, de aceea am să mă bazez mai mult pe Biblie pentru a-l convinge, după caz, asupra primatului petrin ori asupra realității Prefacerii. Dar dacă vorbesc cu un ateu anticlerical care contestă însăși Biblia și pentru care nici Sfinții Părinți, nici Biblia nu au autoritate ? În asemenea caz, dacă nu e cumva vreun negativist, mă pot baza pe argumente de ordin istoric. Nimic nu e mai convingător pentru el decât vreo descoperire arheologică. Însăși sintagmele de soiul ăsta, "descoperire arheologică" ori "oamenii de știință" exercită asupra lui un fel de magnetism puternic, cam cum exercită pentru specia noastră sintagma "Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie".

Și sunt atâtea date recente potrivit cărora oamenii de știință, făcând descoperiri arheologice, nu au făcut decât să confirme ceea ce țăranul știa de mult citind Biblia la păscut cu vacile, încât nu mi-ar ajunge topicul ca să le parcurg doar. Să luăm, aproape la întâmplare, exemplul cu hittiții. Popor despre care se vorbește pe larg în multe cărți ale Bibliei, dar despre care nu se știa nimic altceva până în prag de secol al XX-lea, adică binișor după ce s-a aprins iluminismul cerând "dovezi, nu elucubrațiuni de la popi !". Normal, existența hittiților a fost contestată de pozitiviști. Or, ce să vezi ? Luând, pesemne, în serios cele scrise în Biblie, excavații făcute "cu mijloace științifice" au descoperit gogeamitea urme ale ditamai poporul hittit.

Ceea ce este cu adevărat trist, dar și amuzant și instructiv totodată, este că noi înșine, cei care ne dăm credincioși, nu ne putem sustrage cu totul meteahnei de care îi acuzăm pe ceilalți, socotindu-i săraci cu duhul. Nu credeau ateii în existența hittiților ? Ei bine, nu credeau nici mulți creștini școliți pe la tot felul de școli de "exegeză biblică", unde se învață "interpretarea în cheie alegorică a Sfintei Scripturi". Nimeni nu descoperise vreun vârf de săgeată hittit ? Înseamnă că hittiții ăștia au fost o figură de stil, pentru ca oamenii să se sperie și să creadă, potrivit pedagogiei (depășite) a Vechiului Testament. Hittiții, de fapt, sunt răul din noi. Hittitul este călărețul iute care zace la pândă în războiul nevăzut, etc, etc. Știm cu toții genul de discurs.

Dar noi, acum ? Nu au descoperit oamenii de știință Pomul Cunoștinței Binelui și Răului pe care să îl dateze cu usturoi radioactiv ? Înseamnă că nu a existat. Geneza începe cu o alegorie. Nu e niciun copac acolo, e figură de stil. Același lucru se poate spune despre Stejarul din Mamvri: este un alt Axis Mundi generat de natura comună dumnezeiască a Sfintei Treimi. Biologii nu au găsit vreun cetaceu capabil să înghită un profet și să îl vomeze după trei zile nedigerat ? Înseamnă că în "Iona" avem de-a face cu o fabulă. De fapt, nu a existat niciun animal acvatic real să facă acest lucru, e vorba de o alegorie a tenebrelor. Nu a existat nici profet, nici Ninive. Sau nu, Ninive a existat, fiindcă l-au descoperit oamenii de știință.

Ceea ce am vrut să spun este că, pe jumătate, suntem asemenea Sf Ap Toma necredinciosul. Adică, cerem să vedem și să pipăim noi înșine. Dar asemănarea se oprește aici. Când vom cădea la Cristos și Îi vom spune "Domnul meu și Dumnezeul meu", când vom ajunge, per pedes apostolorum, până în Indii ca să propovăduim cuvântul Lui, atunci îi vom semăna pe de-a întregul.

Kyrie, eleison !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.11.2011 at 07:38:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? Bast-et Generalitati 44 03.12.2019 22:40:29
Cine a scris Biblia??? boakey Despre Sfanta Scriptura 1 08.02.2010 23:25:32
Copil nascut cu un verset scris pe picior adelin Stiri, actualitati, anunturi 22 07.02.2010 11:14:31
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06
Lege Martiala pentru Romania? - articol scris de dl. Iulian Urban, senator de Ilfov razvan_m Generalitati 7 01.04.2009 21:08:47