Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2010, 22:01:45
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Exclamation Duhovnici vazatori cu duhul!

Gandim tare prost, am citit multe pe acest forum despre preoti , calugari vazatori cu duhul, noi, vrem telefoanele lor, vrem sa mergem la ei, sa i cautam disperati, daca se poate face si programare ca la doctor.....trebuie sa ne trezim, darul asta este ceva ascuns, nu le zice la toti despre ei, sau despre probleme, chiar daca stie despre toti de fata, daca ar zice ar iesi un circ probabil, asta e o taina, e calugar, nu e ghicitor...! Ar trebui sa mergem sa ne intarim intru Hristos....in primul rand, nu este ca la farmacie, daca ne doare ceva, mergem si luam un paduden sau orice altceva de durere , mergem sa luam cuvant de invatatura, daca avem sansa sa vrea sa ne descopere e foarte bine! Bineinteles, ca unii din noi oameni suntem disperati, si vrem sa aflam mai multe,
" cand se insoara baiatul" , "daca se vindeca bunica", "ce sa fac ca am 7 rate" sau altceva....cred ca cel mai bine este sa mergi si sa stai la slujbe acolo, sa te rogi, si daca Dumnezeu vrea , probabil o sa vina chiar duhovnicul la tine!
Recunosc ca si eu as merge numai sa vad ce imi zice, dar tre sa ne trezim, mergem la ei sa luam cuvant de invatatura, asa ar fi bine sa plecam la drum, cu rugaciune in suflet! Si Dumnezeu o sa randuiasca daca suntem vrednici,sa vb si cu ei!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2010, 22:18:17
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Exact, si Dumnezeu nu este ca un tonomat, bagi o moneda si vine melodia. Dumnezeu daca considera ca trebuie sa ne vorbeasca, o va face intr-un fel sau altul, dar aceasta practica de ispitire a lui Dumnezeu ca sa ne dea un raspuns, nu prea este buna. Sa facem ceea ce este bine si atat, viitorul e treaba lui Dumnezeu, curiozitatea cu privire la ce se va intampla, nu e sanatoasa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 11:36:43
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit si totusi..

Si totusi au existat si mai exista inca , astfel de duhovnici....Dar sunt rari, nu se trufesc cu harul lor..Sunt tacuti si modesti....Personal am cunoscut candva unul...Si ii voi purta recunostinta vesnica!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 13:15:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si totusi au existat si mai exista inca , astfel de duhovnici....Dar sunt rari, nu se trufesc cu harul lor..Sunt tacuti si modesti....Personal am cunoscut candva unul...Si ii voi purta recunostinta vesnica!
ti-a spus ceva despre viitorul tau?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 13:33:41
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit si tacuisses...

Imi dai voie sa tin pentru mine asta?
ps. incearca sa citesti dincolo de ce se vede...si vei intelege , draga mea!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 13:54:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un articol graitor pentru cei care cauta duhovnici vazatori cu duhul:
Despre obiceiul unor mireni de a cauta stareti vazatori cu duhul

Nu asta ii trebuie unui crestin, cunoasterea viitorului, ci sfaturile necesare pentru a iesi din pacat, pentru a deveni placut lui Dumnezeu si dorinta de a le implini. Am adaugat si dorinta de a le implini, pentru ca sunt multi care nu-si recunosc stare de cadere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 13:55:16
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Corect! Ii luam drept horoscoape ambulante... pacat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 14:13:32
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Imi dai voie sa tin pentru mine asta?
ps. incearca sa citesti dincolo de ce se vede...si vei intelege , draga mea!
nu te-am intrebat in amanunt, ci doar daca ti-a spus viitorul sau ti-a facut descoperiri despre trecut ori altceva, dar la modul general.
ok, tine pentru tine, no problem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 14:23:10
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile medusei

Uite Medusa(oare dc ti-ai alocat acest nick?), deoarece imi place totusi sa nu tin in suspans pe nimeni , iti marturisesc ca din modalitatea de exprimare despre chestii trecute , pe care nu avea in mod logic si normal sa le cunoasca, dar la care a facut apel in dialog , de am ramas masca, apoi sfaturi pentru viitor , dar care imi pareau atunci ca nu au sustinere , neexistand la acea data ...fix obiectul pb....Cred ca acum te-ai edificat.
ps.Meduza turritopsis nutricula ar putea fi singura ființă nemuritoare din lume, potrivit cercetătorilor.Acesta sa fie motivul optiunii tale?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 14:34:27
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps.Meduza turritopsis nutricula ar putea fi singura ființă nemuritoare din lume, potrivit cercetătorilor.Acesta sa fie motivul optiunii tale?
Nu, pur si simplu imi plac meduzele cand le vad cum inoata gratios in apa marii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vazatori cu duhul Hartford Generalitati 65 21.01.2020 19:34:05
duhovnici marco Generalitati 16 03.06.2010 17:55:07
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 17.02.2010 10:27:05
duhovnici pui Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.07.2008 01:03:27
duhovnici marco Mari Duhovnici si predicile lor 12 10.07.2007 18:23:49