Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2011, 15:47:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2011, 15:49:36
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...
Aici sunt deacord cu postul catolic care spune ca in cazul in care nu consumi carne, lactate sau mai stiu eu ce atunci trebuie sa te abtii sa mananci ceva care iti place.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2011, 15:51:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Cum ar trebui sa posteasca o persoana care e vegetariana ?
Ideea de bază a postului este să renunțăm la ceva care ne place și care nu este păcat în sine, din dragoste de Dumnezeu sau cel puțin de frică față de pedeapsa Sa. Pe de altă parte, forma în care ținem postul nu este materie în care competența o avem noi înșine, ci Biserica noastră particulară. Prin urmare, așa cum spunea și Daniel 777, obligația minimală a vegetarianului este, în cazul în care e ortodox român, aceea prevăzută de Biserica sa.
Dacă, PE DEASUPRA (și în nici un caz ÎN LOCUL) acestei obligații penitentul mai dorește să se abțină de la ceva care i-ar face plăcere, atunci poate să o facă și este bineplăcut Domnului să o facă.

Pacea lui Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 15:52:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Aici sunt deacord cu postul catolic care spune ca in cazul in care nu consumi carne, lactate sau mai stiu eu ce atunci trebuie sa te abtii sa mananci ceva care iti place.
Asta e altceva,tine de alta discutie.Nu spun ca nu e adevarat ca in post trebuie sa te abtii de la lucrurile care iti fac placere,dar intrebarea a fost alta,si ai deviat-o.

Una e sa tii randuielile Bisericii facand ascultare,si alta este nevointa proprie,care o face fiecare dupa propria masura.

Nu e nimic de invatat in plus de la catolici,toata stiinta exista in ortodoxie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2011, 15:55:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.
Daca tine sarbatoarea din punct de vedere sufletesc,si merge si la Biserica,nu e nici o problema daca nu mananca carne,sau alimente de origine animala.

Dar mai apare o problema: sa nu se trufeasca cu performanta ei...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2011, 15:55:40
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Atunci ea nu trebuie sa se mai abtina de la nimic,din moment ce mananca numai verdeturi...
Vegetarienii consuma branza, lapte, oua. Ar trebui sa manance Vegan, adica fara produse animale, desi isi poate permite miere de albine, pe care ortodocsii o mananca in post, dar Veganii nu. Pe deasupra, in post exista si interdictie la ulei -- chiar si vegetal, alcool, si sunt zile de post negru si zile cu paine si apa.

Eu cand postesc aici in Germania si ma intreaba cineva ce fel de post e asta, si ce cuprinde, ii explic ca e in mare ca si regimul Vegan. Insa postul ortodox nu e numai despre abtinerea de la mancare, ci trebuie sa ajungi sa vezi mancarea ca pe ceva de care sa te bucuri fara sa-l doresti, fara sa vrei sa-l posezi. Postul ne da libertate de pofta, nu ne tine prizonieri. Cel putin asa e la mine.

Doamne ajuta!

Cristina

Last edited by CrisetenO; 11.02.2011 at 15:58:27.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2011, 15:58:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
Vegetarienii consuma branza, lapte, oua. Ar trebui sa mananci Vegan, adica fara produse animale, desi iti poti permite miere de albine, pe care ortodocsii o mananca in post, dar Veganii nu. Pe deasupra, in post exista si interdictie la ulei -- chiar si vegetal, alcool, si sunt zile de post negru si zile cu paine si apa.

Eu cand postesc aici in Germania si ma intreaba cineva ce fel de post e asta, si ce cuprinde, ii explic ca e in mare ca si regimul Vegan.

Doamne ajuta!

Cristina
Am spus mai sus,dar nu ai fost atent,ca in post ,sa se abtina de la alimente de origine animala.Acela a fost alt raspuns,un reply la faptul ca acea persoana nu consuma defel ,nici un produs de origine animala....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2011, 16:24:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parerea mea:

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul

Am două întrebări:
Am procedat greșit în vreo privință? (Înafară că am uitat că țineam post)
Dacă am luat în zi de post o bucată de dulce, atunci mai are rost să ținem post în acea zi?
Ti-as spune ca greseala ta este pofta.Esti prea pofticioasa,nu te poti abtine.Atat de tare te subjuga pofta, ca uiti de post.Dar avand in vedere ca ai lipsa la apel kilograme,nu mai zic nimic in sensul asta,ba chiar ma bucur ca ai pofte.Semn ca esti sanatoasa.
Mi-a spus un calugar asa :da, are rost sa tinem post in acea zi in continuare,chiar daca am luat o bucata de dulce.Trebuie sa ne incapatanam sa tinem in continuare post.Nu ne-a deturnat diavolul.Mergem inainte.A spus sa cerem iertare in gand,sa spunem "Tatal nostru" si sa-i dam inainte cu postul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2011, 16:48:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ti-as spune ca greseala ta este pofta.Esti prea pofticioasa,nu te poti abtine.Atat de tare te subjuga pofta, ca uiti de post.Dar avand in vedere ca ai lipsa la apel kilograme,nu mai zic nimic in sensul asta,ba chiar ma bucur ca ai pofte.Semn ca esti sanatoasa.
Mi-a spus un calugar asa :da, are rost sa tinem post in acea zi in continuare,chiar daca am luat o bucata de dulce.Trebuie sa ne incapatanam sa tinem in continuare post.Nu ne-a deturnat diavolul.Mergem inainte.A spus sa cerem iertare in gand,sa spunem "Tatal nostru" si sa-i dam inainte cu postul.
Mulțumesc pt. răspuns ție și tuturor Deci trebuia să nu mai continui să mănânc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2011, 17:03:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.
dezlegare nu inseamna obligatie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23