Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1391  
Vechi 03.03.2011, 19:35:27
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu o recomanda in public si in lipsa unui talmacitor, din cauza dezordinii care s-ar produce. Insa o recomanda in particular.
Si cum se face ca la penticostali tot dezordine e in timpul rugaciunii.
Pe la noi toti striga cu gura mare, nu am inteles ce...oare se roaga in limbi?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1392  
Vechi 03.03.2011, 22:52:33
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Daca poti avea si alt dar, de ce in biserica Penticostala se insista pe darul vorbirii in limbi?
Nu generalizati. In Biserica Penticostala nu se insista doar pe darul vorbirii in limbi. Sunt foarte multe cazurile in care credinciosii slujesc prin darul proorociei, cu darul tamaduirilor, cu darul minunilor sau al talmacirii limbilor.

Bisericile care se concentreaza in exclusivitate asupra vorbirii in limbi, gresesc.
Nu ar trebui sa fie asa. Toate bisericile si toti crestinii ar trebui sa isi doreasca sa slujeasca cu toate darurile Duhului Sfant.
  #1393  
Vechi 03.03.2011, 23:08:53
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pentru ca va place senzationalul...
Unii penticostali cauta senzationalul. La fel ca si ortodocsii.

Dar nu separa vorbirea in limbi de celelalte daruri.
Senzationalul nu se poate observa doar in cazul vorbirii in limbi ci si in cazul celorlalte daruri ale Duhului Sfant.

Darul vindecarilor, de exemplu. In Topraisar era acum cativa ani un preot caruia i se dusese vestea ca ar face vindecari.
Sa vezi cum mergea lumea acolo. Era ceva senzational. Veneau din toata tara.
Toti cei care veneau cautau senzationalul, asa-i?

Ce sa mai vorbim despre senzationalul preotilor clarvazatori, a icoanelor care plang, a vindecarii prin intermediul moastelor...si muuulte, muuuulte altele.
Toti cei care merg la moastele Sfintei Paraschiva cauta senzationalul, asa-i?
Hmm...multi mai sunt.


Ce sa mai spunem despre senzationalul din predicarea lui Ioan Botezatorul. Cand a inceput sa le zica fariseilor: „pui de naparci” toata iudeea a iesit la el. Dar de senzationalul lucrarilor lui Isus? De cateva ori in Scripturi ni se spune „...si El i-a vindecat pe toti.” Intr-unul din cazuri toata cetatea se adunase la usa. Nu mai aveau timp nici sa manance. Dar cand a inmultit painile si pestele cat a fost de senzational evenimentul?


Deci, Geony, senzationalul a inconjurat lucrarea lui Isus si a apostolilor. Senzationalul este prezent in Biserica Ortodoxa.
Senzationalul se manifesta oriunde este vorba despre vreo minune sau de o lucrare supranaturala.

Oamenii lui Dumnezeu nu cauta senzationalul dar atunci cand Dumnezeu este la lucru intr-un loc, acolo se va petrece ceva senzational, fii sigur.

Dar tu nu vezi nimic din toate astea. Tu vezi senzationalul doar la penticostali.
Vizionare placuta!

P.S. Convingerea mea este ca omul lui Dumnezeu NU ar trebui sa umble dupa minuni si dupa senzational. Consider ca minunile si senzationalul ar trebui sa-l urmeze.

Last edited by Iosif77; 03.03.2011 at 23:16:59.
  #1394  
Vechi 04.03.2011, 00:45:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
1. Darul deosebirii duhurilor cum sti ca il ai?
2. Daca poti avea si alt dar, de ce in biserica Penticostala se insista pe darul vorbirii in limbi?
3.+4. Ok, cugetul este al meu, si-l folosesc la rugaciune, dar limba? Cine o duce de capul ei?
5. Adica Duhul Sfant cand vine peste un om ii da numai o parte din plinatatea lui din posibilitatile lui? Cum adica? Duhul Sfant ori il ai ori nu-l ai, nu poti avea numai o parte din el?
6. Si atunci ce iportanta mai are vorbirea in alta limba?
7. Cum contrazice recomandarea lui Pavel? Pai trebuie sa ne rugam doar noi cu Dumnezeu sau trebuie sa li se traduca si altora rugaciunea noastra? Ne cam invartim in cerc...
1. Stii pentru ca incepi sa deosebesti un duh de altul. Darul vine dintr-o indelungata experienta cu Dumnezeu si se dezvolta prin folosire. Deci nu te vei trezi intr-o dimineata ca ai acest dar, ci , dupa ce il vei primi, va functiona intai mai timid, apoi, prin exersare, se va perfectiona. Nu ca darul nu ar fi perfect, ci ca omul nu stie cum sa-l foloseasca de la inceput.
2. Nu se insista, ci este cel mai des intalnit. Asta pentru ca si in Biblie este cel mai des intalnit; majoritatea Bisericii vorbea in limbi. Este darul cel mai mic si mai usor de primit, dupa parerea mea.
3. Lol, limba tot a mea e si capul meu e si capul ei. :)) Si limba mea actioneaza la comanda creierului. Deci vorbesc ce doresc si daca doresc.
Cand vorbesti in limbi tu alegi sa vorbesti cuvintele pe care le auzi de la Duhul Sfant, sau sa exprimi in cuvinte starea pe care ti-o da El. Nu-ti misca altcineva limba, ci tot tu.
5. Nu e vorba de tot Duhul Sfant, ci de diferite daruri ale Lui. Prea putini oameni au toate darurile odata. 1 Cor 12:
"4. Darurile sunt felurite, dar același Duh. 5. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. 6. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. 7. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. 8. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. 9. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; 10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. 11. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
6. Vorbirea in limbi este data pentru intoarcerea la starea normala a lucrurilor. Initial oamenii nu au avut intre ei bariere lingvistice. La Babel Dumnezeu le-a incurcat limbile si nu s-au mai inteles. Iar acum Dumnezeu ofera omului posibilitatea sa se inteleaga cu oameni care vorbesc alte limbi.
7. Pavel spune ca in lipsa unui talmacitor sa vorbeasca doar omul singur si cu Dumnezeu. Deci, nici vorba de propovaduire.

Sa recapitulam: vorbirea in limbi este o rugaciune sau o proclamare a adevarurilor divine in alta limba decat cea materna. Daca este cine sa o inteleaga, e cel mai bine, caci beneficiaza mai multi de pe urma ei si poate fi folosita si in scop evanghelistic. Daca nu este cine sa o inteleaga, e indicat sa fie tradusa de un talmaci. Iar daca nu exista nici un talmaci, este bine sa nu se faca zarva prea mare si omul sa vorbeasca doar el cu Dumnezeu, darul functionand numai ca rugaciune.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1395  
Vechi 04.03.2011, 01:10:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Si cum se face ca la penticostali tot dezordine e in timpul rugaciunii.
Pe la noi toti striga cu gura mare, nu am inteles ce...oare se roaga in limbi?
Penticostalii, in entuziasmul lor, au hotarat sa foloseasca fara rezerve darul lui Dumnezeu,chiar si atunci cand se aduna in biserici. Asa s-a implinit ceea ce spune Pavel:
"Deci, dacă s-ar aduna Biserica toată laolaltă și toți ar vorbi în limbi și ar intra neștiutori sau necredincioși, nu vor zice, oare, că sunteți nebuni? "

Si uite asa s-a intamplat ca intr-o zi saracutul de tine ai trecut prin fata unei biserici penticostale. Ca ai fost nestiutor sau necredincios, nu stim; cert e ca de atunci ii crezi nebuni pe penticostali si nu mai poti de bucurie cand zici ceva de rau de ei. Dar asta nu inseamna ca darul nu functioneaza, ci doar ca unii nu au fost pregatiti sa afle de el.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1396  
Vechi 04.03.2011, 10:07:12
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
1. Stii pentru ca incepi sa deosebesti un duh de altul. Darul vine dintr-o indelungata experienta cu Dumnezeu si se dezvolta prin folosire. Deci nu te vei trezi intr-o dimineata ca ai acest dar, ci , dupa ce il vei primi, va functiona intai mai timid, apoi, prin exersare, se va perfectiona. Nu ca darul nu ar fi perfect, ci ca omul nu stie cum sa-l foloseasca de la inceput.
Cum sti ca l-ai primit, cum sti ca deosebirea pe care o faci este corecta?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
2. Nu se insista, ci este cel mai des intalnit. Asta pentru ca si in Biblie este cel mai des intalnit; majoritatea Bisericii vorbea in limbi. Este darul cel mai mic si mai usor de primit, dupa parerea mea.
Cel mai mic si mai usor de primit - sa inteleg ca se primeste inainte de darul deosebirii duhurilor?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
3. Lol, limba tot a mea e si capul meu e si capul ei. :)) Si limba mea actioneaza la comanda creierului. Deci vorbesc ce doresc si daca doresc. Nu-ti misca altcineva limba, ci tot tu.
M-ai pierdut de tot... Stai sa vad ce am inteles: Capul impreuna cu mintea este al meu, limba mea este a mea, rugaciunea este tot a mea, cuvintele (si/sau poate intelepciunea) sunt venite de la Duhul Sfant impreuna cu cunoasterea unei limbi straine. De fiecare data o persoana cu acest dar vorbeste in aceeasi limba? Daca nu, atunci ce rost are schimbatul limbii? Daca intr-un final nu va fi un talmaci in zona?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
5. Nu e vorba de tot Duhul Sfant, ci de diferite daruri ale Lui. Prea putini oameni au toate darurile odata. 1 Cor 12:
"4. Darurile sunt felurite, dar același Duh. 5. Și felurite slujiri sunt, dar același Domn. 6. Și lucrările sunt felurite, dar este același Dumnezeu, care lucrează toate în toți. 7. Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos. 8. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței. 9. Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh; 10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor. 11. Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește."
Partea subliniata de mine reflecta felul cum vad eu: toate in toti cei plini de Duh Sfant. Nu vad nici un rost sa-mi dea vorbire in limbi iar eu sa nu am habar ce spun pentru ca darul talmacirii l-a dat altuia. versetul 8 mie imi arata ca unuia i s-a dat cuvant de intelepciune dar asta nu inseamna ca nu i s-a dat si cunostinta, "iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței." se refera la cunostinta celui care asculta, ca i se da cunostinta sa inteleaga cele spuse. La fel si continuarea, celor care ajund sa cunoasca ceea ce li s-a spus li se da si credinta sa creada aceste cuvinte, dar nu inseamna ca cel care le-a vorbit nu a avut credinta, altfel le-ar fi vorbit numai prostii. Cand spune ca unuia "feluri de limbi" iar altuia talmacire, eu inteleg nu ca unuia ii lipsea vorbirea in limbi si celuilalt ii lipsea talmicirea, ci ca in multimea ascultatoriilor erau si oameni care probabil datorita unor pacate care faceau imposibila atingerea Duhului Sfant cu darul cunoasterii nu intelegeau cele vorbite, si atunci era nevoie de un talmacitor. Eu cred ca atunci cand Duhul Sfant este cu tine le ai pe toate...
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
6. ... Initial oamenii nu au avut intre ei bariere lingvistice. La Babel Dumnezeu le-a incurcat limbile si nu s-au mai inteles. Iar acum Dumnezeu ofera omului posibilitatea sa se inteleaga cu oameni care vorbesc alte limbi.
Cu asta sunt de acord. Dar se pare ca vorbirea in limbi la penticostali face exact contrariul. Dintre oameni nu inteleg decat foarte putini ce spune cel ce vorbeste in limbi. Iar in ziua de azi exista scoli pentru a invata limbi straine, asta imi aduce aminte de un fragment din cartea Nebunul - pr. Savatie Bastovoi.
Cel care era nebun pentru Hristos este intrebat de femeia pe care a vindecat-o, de ce Dumnezeu daca are atata putere nu-i vindeca pe toti oamenii, iar nebunul raspunde: El poate, dar ii este mult mai drag cand oamenii se ajuta intre ei, imitandu-L astfel pe Dumnezeu.
Asa si cu limbile, de ce sa dea Dumnezeu cunoasterea unei limbi cand de asta avem profesori?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa recapitulam: vorbirea in limbi este o rugaciune sau o proclamare a adevarurilor divine in alta limba decat cea materna.
Si cui ajuta faptul ca sunt in alta limba? Sau e mai dragut cand apar erori de translatie.
Si daca este rugaciune sau proorocie cum se impaca cu asta:
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cand vorbesti in limbi tu alegi sa vorbesti cuvintele pe care le auzi de la Duhul Sfant, sau sa exprimi in cuvinte starea pe care ti-o da El
De ce trebuie sa stie altii starea pe care o am eu si la ce ii ajuta?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1397  
Vechi 04.03.2011, 10:35:55
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit Concluzii teologice

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul

Apostolul Pavel a scris:
1 Corinteni 14: 2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
1 Corinteni 14: 4 - Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.

Ce crezi tu Geony, a vorbit apostolul Pavel despre rugaciunea in limbi?
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cand Duhul te inspira, nu te mai rogi cu mintea ci cu inima...
De rugaciunea inimii practicata de unii parinti ai BO, ai auzit?
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dar eu iti raspund:
Nu este vorba de nici o vorbire in limbi in timpul rugaciunii, ci de rugaciunea inimii indreptata spre D-zeu!...
Macar ca Apostolul Pavel scrie intr-un mod clar in 1 Corinteni 14 despre RUGACIUNEA IN LIMBI, fratele Geony prefera sa nege Scriptura si sa inventeze o noua teologie. Nemaiauzita nicaieri. Nici la teologii contemporani nici la Parintii Bisericesti.

Pentru el rugaciunea in limbi este nici mai mult nici mai putin decat... rugaciunea inimii.
Cand Geony se roaga: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai mila de mine, pacatosul." - el considera ca s-a rugat in limbi.


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu as identifica rugaciunea in limbi de care vorbeste Pavel, cu modul de rugaciune a Anei, mama profetului Samuel
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Aici e vorba de rugaciunea ce se aseamana cu cea a Anei la la I Regi 1, 13....
De asemenea incercand sa fuga de explicarea pasajelor in care Apostolul Pavel scrie despre rugaciunea in limbi, fratele Geony apeleaza la o alta stratagema: Ana din Vechiul Testament este modelul nostru de rugaciune in limbi.


Concluzii:
Aceste încercari chinuite de reforma in teologie ar fi de ras daca n-ar fi de plans.
M-ar face sa zambesc daca nu m-ar pune pe ganduri: daca in acest domeniu al teologiei atat de usor facem din Biblie joaca noastra cu plastelina, la ce concluzii putem ajunge in domeniul soteriologiei?

Nici rugaciunea Anei nici rugaciunea inimii NU sunt rugaciune in limbi.
Rugaciunea in limbi NU este rugaciune fara glas si nici nu este o rugaciune ale carei cuvinte sunt prestabilite clar: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai mila de mine, pacatosul." .

Este o rugaciune in care credinciosul, prin darul Duhului Sfant, îi vorbeste Domnului fara sa inteleaga ceea ce spune, dar mijloceste in asa fel incat viata lui duhovniceasca este zidita, intarita si inviorata.
  #1398  
Vechi 04.03.2011, 10:53:53
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Este o rugaciune in care credinciosul, prin darul Duhului Sfant, îi vorbeste Domnului fara sa inteleaga ceea ce spune, dar mijloceste in asa fel incat viata lui duhovniceasca este zidita, intarita si inviorata.

Si de unde sti ca-i de bine? Daca l-ai injurat? Daca ai spus o blasfemie?
Treaba cu ziditul este ca si: eu zidesc casa dar habar nu am daca astea sunt caramizi sau nisip... si ce rost are sa ma gandesc la asta daca cine mi-a dat materialul mi-a zis ca sunt bune de casa.
Hai ma, ca trebuie sa fie mai serios de atat!

Sigur ca rugaciunea inimii nu este rugaciune in limbi, desi pentru multi dintre noi se poate spune ca e vorbire in limbi pentru ca multi nu inteleg complet sensul acelei rugaciuni.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1399  
Vechi 04.03.2011, 11:22:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cum sti ca l-ai primit, cum sti ca deosebirea pe care o faci este corecta?
Sti, pur si simplu; asa cum stii ca Dumnezeu exista si vorbeste si vindeca si Il recunosti atunci cand o face. Practic ti se deschid ochii spirituali si poti vedea in lumea spirituala. Si, in plus, ti se poate confirma ca vezzzi bine prin altii sau prin intamplari ulterioare.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cel mai mic si mai usor de primit - sa inteleg ca se primeste inainte de darul deosebirii duhurilor?
De obicei da, dar nu e o regula. Nu exista un program in crestinism: intai primim darul numarul 1, apoi neaparat cel cu nr 2, samd... Fiecare persoana este diferita si primeste daruri diferite. Daca toti am fi aceeasi sora Ileana cu acelasi batic legat cu doua noduri sub barbie, in Biserica ar fi mare, mare plictiseala.

Discutia s-a intins deja pe mai multe planuri si raspunsul nu poate fi acoperit intr-un mesaj. Revin.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1400  
Vechi 04.03.2011, 11:27:49
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si de unde sti ca-i de bine? Daca l-ai injurat? Daca ai spus o blasfemie?
Rugaciunea in limbi de care vorbea apostolul Pavel si a carei definitie am dat-o mai sus este prin Duhul Sfant. Am subliniat asta in postarea mea. Omul nu cunoaste limba in care se roaga. Biblia spune asta, nu eu.

Dar Duhul Sfant nu injura. Si nu blasfemiaza.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Treaba cu ziditul este ca si: eu zidesc casa dar habar nu am daca astea sunt caramizi sau nisip... si ce rost are sa ma gandesc la asta daca cine mi-a dat materialul mi-a zis ca sunt bune de casa.
Materialul il da Duhul Sfant. Daca El crede ca e bun, eu sunt sigur ca e bun.
Nu ma indoiesc de faptul ca Duhul Sfant stie mai bine decat mine sa aleaga materialele.

Fiule Risipitor eu NU vorbesc de cazurile in care un om se sugestioneaza sau e posedat de diavol. Nu stiu, unii au o aplecare speciala spre a discuta de aceste cazuri. Eu am vorbit pe acest topic despre rugaciunea in limbi de la Duhul Sfant.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10