Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te īnapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afiŗare
  #1  
Vechi 28.10.2006, 13:30:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ce credeti voi ca numeste religia "barbat" ? Ajunge numai sexul ?
Oare nu sint atitea femei care iau conducerea in familie pentru ca el e lipsit de intelepciune ?
Nu cumva barbat mai inseamna si purtator de virtuti ,credinta si curaj ? Orice barbat e barbat ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2006, 14:23:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ce inseamna ca prin casatorie devin "un trup" ?
Cum se mantuieste cel necredincios prin cel credincios daca nu ajunge la trezire pina in sfirsit ? (caci se spune cum te gaseste moartea asa vei petrece ).
Doamne ajuta 1
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2006, 21:03:26
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu cred ca e un subiect atit de lipsit de importanta .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2006, 07:10:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria55
Ce credeti voi ca numeste religia "barbat" ? Ajunge numai sexul ?
Oare nu sint atitea femei care iau conducerea in familie pentru ca el e lipsit de intelepciune ?
Nu cumva barbat mai inseamna si purtator de virtuti ,credinta si curaj ? Orice barbat e barbat ?
Doamne ajuta !
Mi-a venit si mie gandul asta, dar mi-am dat seama ca nu ajung la nimic bun pentru mine daca scormonesc dupa explicatii care sa imi convina la un moment dat. Femeia inteleapta stie sa conduca din umbra, atunci cand este cazul, dar fara sa isi umileasca barbatul sau sa il faca sa se simta prost.

In alta ordine de idei, in general barbatii sunt mai echilibrati si mai putin emotivi decat femeile, de aceea ei sunt chemati sa fie capul familiei si sa o tina in ordine. Cum spuneam si in alta postare, dreapta socoteala este mai mare decat toleranta, dar nu toata lumea o are. Eu zic sa ne rugam la Dumnezeu ca Solomon, sa ne dea mai intai de toate intelepciune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2006, 12:28:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ca sa vedeti ca familia are importanta, totusi, in viata unui om, cititi aceasta parabola sau daca vreti poveste. Am mai postat-o si pe un alt topic, dar nu stiu daca a fost citita sau vazuta.

Valabil si pentru doamne si pentru domni

Chiar daca va este cunoscuta, este o adevarata invatatura, demna de tinut minte...

Un profesor de filosofie statea īn fata studenilor sai avānd cāteva obiecte pe catedra. Cānd a īnceput ora, fara sa spuna un cuvānt, a luat un borcan mare si a īnceput sa-l umple cu pietre avānd diametrul de aproximativ 5 cm. Apoi i-a īntrebat pe studenti daca borcanul este plin.Toti studenii au fost de acord ca borcanul este plin.Apoi, a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat īn borcan, scuturāndu-l usor.Desigur, acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere. I-a īntrebat din nou pe studenti daca borcanul este plin.Au fost din nou de acord ca este plin, si au rās. Profesorul a luat o cutie cu nisip pe care l-a turnat īn borcan, scuturāndu-l usor. Desigur, nisipul a umplut spatiul ramas liber. Acum, spuse profesorul aratānd spre borcan, vreau sa recunoasteti ca aceasta este viata voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul, sanatatea si copiii vostri, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas,
viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza:
slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici, care completeaza restul.
Daca puneti īn borcan mai īntāi nisipul, nu mai ramāne loc pentru pietrele mari si pentru pietricele. La fel se desfasoara si viata voastra: daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu vei avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante.
Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Jucati-va cu copiii vostri, faceti-va timp pentru controale medicale, duceti-va partenerul la dans. Va ramāne mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat īn casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul.
Aveti grija de pietrele mari īn primul rānd, de lucrurile care īntr-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile! Restul... este doar nisip.
Iata si continuarea:
Dupa ce toata lumea a fost de acord ca profesorul umpluse borcanul si daduse lectia de viata, parea ca nimic nu mai poate fi spus. Profesorul lua o halba de bere si o turna in borcan, care desi plin, absorbi intreaga cantitate de lichid, printre pietre, pietricele si nisip. Acum era intr-adevar plin.
Si spuse: oricat de plina va va fi viata, intotdeauna va fi loc si pentru o bere cu
prietenii!

Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2006, 15:39:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

MERITA CITITA...

Cine munceste nu traieste

MOTTO

Iubire, vezi ca azi ajung tīrziu acasa: LA 1.00 AM TELECONFERINTA, LA 2.00 NASC, LA 3.00 AM MITING

“Odata, la serviciu, am dat de o colega nervoasa la toaleta. Iesise din cabina, īsi netezea fusta si bombanea: “Stii bancu-ala cu Itic?”. N-am stiut daca vorbeste cu mine, asa ca am mormait incert, īn asa fel īncīt, la o adica, sa reiasa ca eu de fapt cīntam. A continuat si m-a scapat astfel de propria-mi mutra buimaca: “Cica se ruga Itic toata ziua la Dumnezeu: da, Doamne, sa cīstig la loterie! Ajuta-ma, Doamne, sa cīstig la loterie, hai, Doamne, zau, de ce nu ma ajuti si pe mine sa cīstig la loterie?! La un moment dat, Dumnezeu, agasat de atīta vaicareala, se repede la el: ma, Itic, pe cuvīnt ca te-am auzit si m-am straduit din rasputeri, dar te rog frumos, ajuta-ma si tu putin: joaca la loterie!”Am hahait cu ea un pic, dar asteptam legatura dintre banc si motivul reuniunii noastre private. A continuat: “Asa si eu, draga: tocmai am facut acum un test de sarcina care, normal, mi-a iesit negativ. Am plīns ca proasta, cu fundul pe colac, fiindca ma screm de vreo patru ani sa ramīn gravida si degeaba! Dupa aia īnsa, brusc, mi-a bubuit mintea ca de la ciclul trecut n-am mai facut sex, de fapt! Ca eu cu barbata-miu nu ne īntīlnim decīt 8 minute pe zi, dimineata. Si, desi el n-are nevoie decīt de patru minute pentru un act sexual, eu tocmai atunci nu pot, fiindca īmi fac parul cu drotul, pantofii cu crema si botul cu ruj.”


Verifica-ti agenda, am putea sa ne vedem azi la 1.45 sa luam lunch-ul si sa facem un copil?

Ma uitam la ea cu ceva ce fusese pīna de curīnd admiratie, dar deja nu mai eram sigura: femeie de cariera, obsedata de promovare, leafa, autoritate si performanta. Vorbea jumate-n engleza, jumate-n romāna, cum se poarta acum, era toata numai taioare, promousan, targhet, auernes, marchet, pablic-rileisans, plening, risarci, fidbec. Dama spirt, cu parul prins ca madam Ecaterina Andronescu-Abramburica, era deci colega-cea-fara-de cusur, carierista care se temea doar de bomba atomica si de barbatii care cred ca femeile sīnt inferioare. Avea un sot manager, care-si facea al doilea doctorat si chelise prematur din cauza studiului napraznic si ambitiei de a fi sef. Aveau bani, lucrau īn multinationale, umblau numai cu nara pe sus, trosnea mīndria-n ei. Dar n-aveau copii… Asta lipsea din tabloul perfect. Cīnd au īmplinit 30 de ani, au facut consiliu de familie, cu parinti si cu socri, cu tot, si au decis sa aiba un baiat si o fata, neaparat īn ordinea asta. Cīnd au īmplinit 34, s-ar fi bucurat sa aiba si-un pechinez, numai ca progamul lor de lucru era deja un pact cu diavolul. Ea se scula la 7 si pleca la 7.42 cu Renault-ul, el se scula la 7.34 si pleca la 8.02, cu Volkswagen-ul. Seara, ea venea la 9.10, comanda pizza, īi lasa si lui o felie rece, se culca, la 10.45 venea si el, mīnca uscatura. Apoi se strecura īn pat līnga ea, dar n-o trezea niciodata pentru sex, fiindca el trisa, seara nu facea dus, nu mai avea timp. Facea doar dimineata.


Ea vazuse-n filme cum femeile de cariera īsi faceau test de sarcina la WC-ul firmei, deoarece acasa nu mai aveau timp. Ceea ce uita ea de fiecare data era ca numai din ovulul ei nu se putea isca nici un fat, mai trebuia si ceva de le el, parca. Dar el avea de īnvatat ca s-ajunga docent, ea avea de ajuns cea mai sefa si de cīstigat bani. Copiii nu apareau, iar cuscrii faceau deja consilii numai īntre ei, hotarau ceva, īnsa rezolutia ramīnea nerostita, telefonul tinerilor suna degeaba, iar la celulare nu raspundeau, erau īn miting.


Pe ea, ovulatia o prindea numai īn brainstormingul pentru campania de relansare a brandului. Iar el tot nu stia ce e aceea ovulatie, desi pe vremuri, cīnd erau studenti si obisnuiau sa mai si traiasca, ea īi desenase doua ovare si niste puncte pe care le īnghesuiau alte puncte, cu coada.


Femeile s-au opintit cīteva secole sa ajunga egale cu barbatii, iar acum nu mai stiu cum sa scape de acest groaznic privilegiu. Muncim ca niste tīmpite, īi multumim patronului ca ne da sansa extraordinara de a lucra si-n weekend, ca sa ne afirmam si sa ne tinem de deadline. Sefii pleaca de vineri la prīnz si-i mai vezi luni dupa-masa, cīnd se desteapta din mahmutreli de cinci stele.


Timp īn care ai deosebita onoare de a le tine locul, ca de-aia ai dat atīt din coate si-ai facut ulcer de cīnd manīnci numai kebab īn chifla, la serviciu, ca sa ajungi femeie de nadejde. Firma te-a rasplatit cu doua dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tau personal.


Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook si Power Point, cosmarul ti-e īmpicatit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie “urgent”, “campanie”, “scheme”, “rapoarte”. Īn somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de patratici si te trezesti tipīnd. Nu pentru ca te īnnebunesc folderele, ci pentru ca e deja 7.30 si la 8 trebuie sa fii la firma si-ai dormit strīmb si-ti sta bretonul ca o bidinea.


Scuza-ma, te las putin pe fir, ca ma cere unul de nevasta…


Munca e buna numai cīnd ti-aduce un franc cinstit īn buzunar si, mai ales, īti da si ragazul sa-l cheltuiesti. Sistemul suedez prevede ca trebuie sa ametesti muncind cinci zile pe saptamīna si sa ametesti īn bar doua zile pe saptamīna. Asta e raportul minim rezonabil.


Carierismul e plasmuirea bolnava a unor filme imbecile de la Hollywood, care insinueaza ca o femeie poate face orice, daca vrea ea: ajunge imediat director executiv, naste trei pui vii pe care īi hraneste cu lapte praf, sotul o iubeste lesinant, desi o vede cam sase ore pe saptamīna (sau poate tocmai de-aia), iar el, desi e neurochirurg, sef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mīncare la copii, spala vase si-o asteapta pe ea cu masina la firma, seara. Pardon, noaptea. Nu se stie cīnd opereaza el pe creier si mai face si lectii cu aia micii, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri si de convins opt clienti sa investeasca.


Femeile care au vazut-o pe Diane Keaton īn “Baby Boom” se lasa drogate de gīndul inept al unui perpetuum mobile. Au senzatia ca se poate orice. Ca sotul, copilul, ciobanescul german si siameza asteapta oricīt, ei latra la unison de mīndrie ca au o directoare īn familie.


Cīnd ambii soti muncesc deopotriva, ajungi sa le īntelegi masochismul, pīna la urma. Pericolul dospeste abia cīnd femeia de cariera are acasa un inginer care scapa la 4.00 de la uzina, apoi vrea mīncare cu sos, maiouri cīt de cīt curate si putin sex. Muncind ca o disperata ca sa nu cumva sa fie promovata alta īn locul ei, la o adica, femeia se īnscrie deja la divortul part-time si faciliteaza hīrjoana extraconjugala a barbatului constrīns de hormoni.


Cīnd constati ca fetita ta īi spune “mama” soacra-tii (care nici nu te-a vrut de nora, fiindca nu pareai gospodina si uite ca stia ea ce stia) si bīzīie ca pe bona o iubeste cel mai mult de pe lume, e cam tīrziu sa-ti dai demisia. Copilul nu īntelege ca tu crapi muncind ca sa aiba el garsoniera-n Bucuresti cīnd termina liceul (daca l-o termina, ca tu n-ai timp sa-i verifici lectiile). Copilul vrea sa stai līnga el, calda, pufoasa, atenta, sa simta dragostea ca pe o perna de plus. Dar tu, care-ai raspuns la celular si-n clipa cīnd te cerea ala de nevasta, si i-ai spus lui “da”, acoperind o secunda telefonul cu palma, apoi te-ai scuzat din gene si ai continuat sa vorbesti cu seful de sectie la telefon, nu prea īntelegi cum vine chestia asta cu renuntatul la cariera de dragul familiei.


Mircea, fa-te ca traiesti!


Apropo, cīnd ti-ai īnchis ultima data telefonul, ca sa vezi un film fara sa te deranjeze nimeni? Nu e cazul, ca pe vremea cīnd ai vazut tu ultimul film īnca nu se inventasera telefoanele cu On si Off, erau numai fixe cu roata si fir cīrliontat. Vasazica: ultimul film vazut a fost un documentar despre bursa din Tokyo, ultima carte citita a fost “Notiuni de introducere īn cibernetica”, ultima iesire īn natura a fost pe ierbuta de la Romexpo, cīnd ti-a venit delegatia din Danemarca, ultima data cīnd ai gasit alimentara deschisa īn drum spre casa īnca se gasea nechezol, la taclale cu prietenele stai numai prin mesaje pe robot si odata i-ai facut uneia o confesiune prin fax, īnca īi cumperi copilului haine cu doua masuri mai mici, fiindca atīt purta cīnd te-ai angajat, ultima data cīnd ai fi vrut sa faci sex aveai ciclu, iar ultima data cīnd ai facut sex te-ai inhibat, fiindca uitasesi sa-i spui ceva contabilei.


Nu i-ai mai spus barbatului din viata ta “te iubesc” de-o vesnicie, nici n-ai avea cum, ar suna ca dracu, ar trebui sa i-o suieri īn timp ce-ti tai pielita de la unghii, imediat dupa ce-l ameninti sa nu cumva sa uite sa-ti cumpere tampoane cu aripioare si adeziv, ca-ti vine sigur deseara sau mīine.


Am chiulit si-am sa chiulesc cu voluptate de la munca, īntotdeauna. Chiuleste si tu, salveaza-ti viata, femeie! Atīt cīt se poate. Ia bunul simt, īn doze homeopatice. Sa stii numai tu.


Cele mai frumoase petice de viata le-am capatat fugind de raspundere. Cea mai buna bere pe care am baut-o īn viata mea n-a fost la Praga, ca lumea buna, ci īn Herastrau, cīnd o taiasem de la sedinta de redactie, lasīnd vorba ca mi s-a spart teava de calorifer si m-au chemat vecinii sa strīng apa. Mi-a ramas īn cap (si mie, ca atītor altora) gafa de la TVR, de la Revolutie, cīnd habar n-aveau ca intrasera deja īn direct, si cineva i-a zis lui Dinescu: “Mircea, fa-te ca lucrezi!”. Si Mircea a ascultat. Si-a ajuns departe. Pīna cīnd vom pricepe omeneste tīlcul acestui īndemn vital, vom continua sa ne prefacem ca traim.”

TANGO



Sursa: resursadefun.ro
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2006, 22:01:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cum ati potoli sau ajuta un om care injura (de toate ,fara exceptie), care aproape nu-si da seama ce spune ,(se declanseaza o banda rulanta in el) caci daca il intrerupi abia atunci face contact ? Nu crede in Dumnezeu.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2006, 23:58:30
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria55
Cum ati potoli sau ajuta un om care injura (de toate, fara exceptie), care aproape nu-si da seama ce spune, (se declanseaza o banda rulanta in el) caci daca il intrerupi abia atunci face contact? Nu crede in Dumnezeu.
Doamne ajuta !
Maria draga,

Noi nu putem sa facem nimic fara ajutorul lui Dumnezeu. In cazul de fata singura solutie pe care eu o vad este rugaciunea si insistenta in rugaciune. Pentru rugaciunea celorlalti, Dumnezeu are voie sa intre si in viata celor care nu-L cunosc sau nu-L primesc. El respecta 100% libertatea acestui om, desi deplange starea lui si ar dori sa-l ajute. Pentru rugaciunea cuiva, El va putea sa faca lumina in inima acestui om. Daca tu il cunosti, roaga-te din toata inima pentru intoarcerea lui si crede in inima ta ca Dumnezeu va face acest miracol. Totul e cu putinta la EL. Totul! :)

Asteptam vestile bune!
Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2006, 00:49:35
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Familia inseamna dragoste, comuniune. Chiar daca sa zicem familie se reduce doar la sot si sotie, care nu sunt credinciosi, nu cred cred ca aceasta notiune ar insemna doar sex, cum multi cred. Poate ar fi atingeri tandre, poate ar fi lucruri facute impreuna sau ajutorul dat unuia altuia. Asa vad eu familia. Faci sex si dupa ce te plictisesti, ce faci daca nu mai exista ceva spiritual intre cei 2?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2006, 11:52:11
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce este o familie crestina?
Este acea unire in trup si spirit a doi oameni de sex opus, care reflecta pe pamint unirea lui Hristos cu Biserica.
Cum vad eu o familie crestina?
Doi oameni care respira in acelasi ritm, care sufera amindoi pentru durerea unuia dintre ei, care pling si care se bucura impreuna. Adorm impreuna cu chipul celuilalt in suflet, se trezesc dimineata cu gindul la el/ea.
Au o singura dorinta: sa traiasca toata viata doar alaturi de omul iubit.
Cu siguranta mai sint multe altele de spus.
Ma puteti voi completa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afiŗare


Subiecte asemćnćtoare
Subiect Subiect īnceput de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia crestina Bautar Nunta 103 06.04.2015 01:01:10
Familia, Mama si copilul tinutza Nunta 211 04.02.2014 22:38:51
familia crestina catalinabalhui Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.03.2009 22:07:21
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 17:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 18:59:09