Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2008, 08:15:16
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2008, 09:58:22
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Iubirea este un adevar fundamental, ea trebuie rostita cu glas si cu fruntea sus. Cat desre exteriorizari, acestea pot face parte din viatza intima a cuplului si nu e nevoie ca sa fie publice. Gingasia, tandretea si afectiunea insa pot fi publice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2008, 12:46:59
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna tuturor,din pc. meu de vedere,adevarata Iubire,cred ca se manifesta,cum:in primul rand prin fapte,adica sustinanu-l pe celalalt tot timpul,sprijinindul,si in momentele tale rele celalalt sa ia locul tau,adica sustinandu-te. asumandu-ne toate responsabilitatile in cadrul Sfintei Cununii,si participand activ la viata de familie, dorindu-ne copii si educandu-i si crescandu-i in iubire...asta numesc eu IUBIRE.Un trup, o fiinta,cuvinte frumoase, dezmierdari,si FOARTE MULTA RABDARE.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2008, 13:28:51
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

ok sunt de acord cu voi dar totusi sa nu uitam ca poate la un momendat sa ai de suferit de pe urma iubiri, de ea ce parere aveti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2008, 15:15:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Adevarata iubire este catre Dumnezeu,savarsind voia Sa si catre vrajmasii nostri,iertandu-i si facandu-le bine.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2008, 08:54:08
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Negroponte: "Adevarata iubire este catre Dumnezeu,savarsind voia Sa si catre vrajmasii nostri,iertandu-i si facandu-le bine.Doamne ajuta!"

era vorba de:

yuriko: "Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta."

Iubirea este un sentiment complex, sa nu ii confundam formele. Iubirea fata de Dumezeu e UNA iar fata de oameni si in speta cea de cuplu e ALTA.

yuriko: "ok sunt de acord cu voi dar totusi sa nu uitam ca poate la un momendat sa ai de suferit de pe urma iubiri, de ea ce parere aveti?"

Iubirea este creatie, crestere si uneori suferinta, viata este un risc asumat iar omul este liber sa decida.

"A IUBII iseamna si a suferii dar in acelasi tim si A TRAII"

Iubirea sub toate formele sale e Dumnezeu, sa ne rugam a traii in, prin si pentru Iubire, sa ne nastem, sa traim si sa murim astfel. Desigur e un deziderat greu d atins, dar meroita sa incercam.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2008, 10:24:30
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

:D asa este. iubirea este pana la urma cel mai frumos sentiment si sa nu uitam ca datorita lui noi existam astazi( din dragostea Domnului fata de noi si a parintilor nostri). Sa va iubiti si sa va iertai.



Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2008, 00:57:06
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Interesant ca Domnul Hristos a spus


„Cel ce iubeste pe tatã ori pe mamã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu sau pe fiicã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeazã Mie nu este vrednic de Mine" (Matei 10, 37-38).



Deci nu se refera la sot sau sotie. Cred ca adevarata iubire pentru tovarasul de viata nu trebuie sa fie mai mare ca cea pentru Domnul Hristos dar trebuie sa fie o lupta continua, asemenea iubirii pentru Hristos si pentru semeni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2008, 23:06:50
corynne corynne is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yuriko
Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Daca macar odata ai iubit, impartasindu-ti sentimentele, dar mai apoi totusi ai ramas dezamagit, a doua oara nu mai ai incredere si simti ca nu ar mai trebui sa te exteriorizezi prea mult.
Dar totusi depinde de trairile tale... daca simti nevoia sa te exteriorizezi, de ce sa nu o faci?Este bine sa exprimi sentimentele pe care le ai, fara regrete ulterioare(dar de multe ori intamplandu-se asta).
Cocluzia:exprima ceea ce simti,la momentul oportun.:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2008, 20:46:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yuriko
Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Eu zic ca respectul unul fata de altul e mai puternic decit iubirea.
Stiu persoane care mereu isi spun "te iubesc" si in lume o jigneste sa mai slabeasca putin.
Nu e prea bine sa te exteriorizezi ca si-o ia in cap, cu cit mai putine vorbe cu atit mai bine arata-i prin fapte iubirea.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 20:50:41