Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.09.2010, 10:04:45
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa vi se mantuiasca parintii.

Pentru ce trebuie facut intrebati un preot.

Insa din cele povestiri de mai sus, mai ales prima si apoi din aceea cu Stanica, se observa cat de importante sunt cele 40 de Liturghii pentru parintii si ceilalti oameni decedati. Aceste 40 de Liturghii se slujesc la orice Manastire. De exemplu la Manastirea Crasna de langa Ploiesti se slujeste asa ceva si de altfel in orce Manastire, chiar si la Schitul Lacul de pe Muntele Ahos. Deci puteti sa dati nu 40 de Liturghii ci mai multe insa minim 40.

Apoi omul cand se duce in rai se poate duce dezbracat si acolo se intalneste cu ce a dat saracilor pe lumea asta. Nu a dat haine poate ramane dezbracat. Nu a dat de mancare , nu a dat apa in viata, nu e bine. DE asemenea daca cineva da ceva SARACILOR IN NUMELE CELUI DECEDAT, acest dar se duce in numele celui caruiai s-a dat. Deci daca dati costumul la saraci sa-l dati in numele parintelui. Adica zi in gand , dau acest costum in numele parintelui sa-l aiva pe lumea cealalta.

De aia se da un costum de haine de pomana REPEDE dupa moarte, sa aiva cu ce sa se imbrace in rai. Asa si cu mancarea de la parastas , se duce in rai la cel pentru care s-a dat.


DEci pe romaneste, pe Pamant trebuie sa ne creem doua situatii. O situatie pentru Pamant si una pentru rai.

Dai imbracaminte saracilor, nu risti sa ramai dezbracat in rai, ai in rai. Uita-te prin dulap la hainele ramase si vezi daca se poate da ceva sa ai in rai si sa nu pierzi la molii. Daca e OK sa stai pe PAmant zeci de ani cu o imbracaminte, da o imbracaminte de poamana. Daca nu e OK si vrei sa ai mai multe costume, da mai multe costume de pomana.
Dai mancare saracilor, ai in rai. Daca e OK pe Pamant sa mananci zeci de ani aceeasi mancare, da un fel de mancare saracilor. daca nu e OK da mai multe feluri de mancare, cam ce ti-ar place, pe romaneste. Cu cat dai mult, ai mai mult in rai .
Dai o bomboana sau o prajitura sau un tort de inghetata unui sarac sau unui necunoscut ai 100 in rai.
Dai apa saracilor, ai in rai.
Dai locuinta saracilor, te duci la conac nu la cort in rai.
Dai mobila saracilor, ai in rai.
Dai o bicicleta saracilor, ai biciclete in rai.
Si tot asa.
Tot ce dai, primesti in rai insutit. DAi o garsoniera saracilor, primesti un conac cu 100 de camere in rai.

Pentru ce dai nu trebuie sa te lauzi sau sa ceri ceva plata ca sa-ti iei plata in rai. Nu auzi lumea laudandu-se cu ce situatie isi fac pentru rai, insa majoritatea o fac pe ascuns. Eu stiu ca unii oameni s-au dus cu pachete de mancare la cateva luni la un azil de batrani. CREDE UN LUCRU. Cat au trait au avut camara plina de la Dumnezeu. Cum ajuti, asa te ajuta si Dumnezeu. Cat bine faci iti vine mult mai mult inapoi si pe Pamant si in rai.

Daca nu ai bani, du-te cu munca si munceste voluntar la constructii case, bucatarie la cantina saracilor, la manastiri etc. Zii rugaciuni pentru altii sa le mearga bine si tot asa.

Multi oameni se duc pe scuns la caminele de batrani, orfani,la cei de pe strada, la Plopeni langa Ploiesti si intreaba de ce au nevoie si apoi vin cu pachete de mancare etc. La fel intreaba preotul daca stie saraci pe care sa-i ajuti.

Deci gandeste-te ce prajitura, suc, mancare etc ii placea parintelui sau sau ce ai vrea ca parintele sa aiva in rai si da saracilor in numele lui.

Nu lasa pe seama puterilor tale ce sa ai in rai. Zi urmatoarea rugaciune:
Doamne forteaza-ma sa ma mantuiesc si forteaza-ma sa fac in asa fel incat sa am si in viata asta, si dupa viata asta si pe Pamant si in rai tot ce imi trebuie.

Last edited by spre_rasarit; 02.09.2010 at 11:54:26.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.09.2010, 11:33:42
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Citeste cu mare atentie ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte. Sunt invataturi ale Parintelui Ilie Cleopa. Cauta la pangar, acolo in orasul unde locuiesti tu, este o carticica, se intituleaza chiar asa: Drumul sufletului dupa moarte.
Asa cu neputintele mele as dori sa-ti spun cateva cuvinte. Daca ai parinte duhovnic s-ar bucura sa-i ceri ajutorul in asemenea momente.
In cazul in care nu ai un parinte duhovnic, i-ai face cea mai mare bucurie tatalui tau sa cauti un parinte care te va indruma si pe viitor.
Si pana se implinesc cele 40 de zile, chiar si apoi este bine sa mergi la manastiri, lasa un pomelnic, si ajuta pe cei nevoiasi asa dupa posibilitatile tale.
Bunul Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau si sa-l odihneazca in pace.
Doamne ajuta Anisoara
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.09.2010, 14:56:18
dancer's Avatar
dancer dancer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Locație: Romania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Smile Anisoara...

Condoleante,probabil te0ai saturat de acest cuvant cum ma saturasem si eu sa il aud cand a murit bunicul meu care imi era ca un tata,si cea mai draga persoana din viata mea si de fiecare data cand ma gandesc la el ca si acum mi se umple ochii de lacrimi.
profesorul meu de fizica mi-a zis si am studiat si pe internet am si vazut unele emisiuni in care sugera sa nu plang,sa nu fiu trista,sa nu il jelesc pentru ca toate starile si sentimentele astea i le trimiti lui asa ca mai bine te gandesti la el cu fericire ca a facut parte din viata ta,ca e inca si va fi mereu in inima ta,plangi daca doresti de fericire ca l-ai avut ca tata in viata ta si nu ca a murit.in primele 6 saptamani....din cate am citit este posibil ca sufletul sa nu isi deie seama ca nu mai are plan fizic,si inca mai e printre voi....insa intotdeauna gandeste-te pozitiv gand iti vine in minte pentru ca atunci cand te gandesti la o persoana draga care a murit faci o conexiune intre tine si ea si sa nu ii trimiti sentimente de tristete,e mai bine sa ii trimiti sentimente de fericire ca sa fie impacat acolo unde e....si te poti ruga pt sufletul lui daca doresti,poti sa mergi la preoti sa se roage pentru el,sau poti s aiti inchizi ochii si sa vorebesti cu el.
ai grija de tine....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.09.2010, 15:49:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Exista credinta in popor, in Scriptura nu am intalnit-o, ca la 40 de zile de la moarte, sufletul merge spre judecata particulara. Biserica Ortodoxa invata ca imediat dupa moarte urmeaza judecata particulara.

Ce poti face? Sa te rogi pentru el. E cel mai roditor mod de a comunica cu el. NU trebuie sa traiesti ca si cand el nu mai este, ci ca si cand este doar plecat. Fii linistita, nu mergem in nefiinta, asa ca ne vom intalni unii cu altii. Totul e sa implinm voia Domnului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.09.2010, 16:27:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii, in loc curat, in loc cu verdeata, unde dreptii se odihnesc!

Despre vami, gasesti tot ce doresti, si inca mult mai mult, aici in SUFLETUL DUPĂ MOARTE scrisa de
Ieromonahul Serafim Rose (1934-1982). In josul paginii, sunt subcapitolele pe care le poti accesa dupa trebuinta. Inarmeaza-te cu multa rabdare, fiindca ce vei gasi iti ia mult timp, dar merita, pentru vremurile pe care le traim!

Pace si binecuvantare de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.09.2010, 22:45:13
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Daca dupa ce moare un om sufletul lui este preluat de un inger si dus acolo unde trebuie,de ce unele spirite raman pe langa cei vii facandu-si simtita prezenta si dandule multa bataie de cap?
Eu cred ca au gresit uni teologii sau parintii spunand ca sufletul dupa moarte se dupa ca judecata,ei uite ca unele is mai jmechere si nu se duc,de ce?
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.09.2010, 07:02:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Un film cu un inger ce ia sufletul unui om dupa moarte:
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2010, 09:31:57
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
daca chiar vrei sa citesti ceea ce se intampl cu sufletul dupa ce isi paraseste casa in care a stat cauta in librarii sau in manastiri priveghiul crestinesc.Este o carte scrisa de arhimandrit nicolaie mandita unde scrie tot ceea ce e legat de la iesirea sufletului din corpul omenesc si pana la ajungerea lui in locul vesnic.acolo gasesti articole foarte interesante despre alcatuirea sufletului si ceea ce se intampla cu el dupa moarte.
Si acum sa iti spun ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte timp de 40 de zile.
Sufletul dupa parasirea sufletului ramane pe pamant timp de 40 de zile sau 6 saptamani amintindune ca si Iisus Hristos dupa inviere a ramas pe pamant timp de 40 de zile inainte de inaltarea Sa la cer.In aceste 40 de zile de la parasirea trupului sufletul umbla pe unde a umblat trupul sau si deaceea in camera unde a stat timp de 3 zile trupul decedat se pune timp de 40 de zile o candela aprinsa cozonac sau paine si apa.Ca sufletul cat timp sta pe pamant sa poata manca si bea apa.multi cred acest lucru ca e ceva ciudat dar nu e ciudat ba dimpotriva ne dam seama ca dincolo de luma nevazuta exista cineva.sufletul timp de 40 de zile sa pe pamant asemenea lui hristos ceea ce ne dam seama ca sufetul nu a murit ci a inviat intro noua viata.timp de 40 de zile sufetul e purtat de ingerul pazitor pe care ia fost dat la sfantul botez impreuna cu cutia unde sunt tinute faptele bune si cele rele prin cele 9 vami unde acolo ii va arata faptele bune si cele rele si prin aceste lucruri isi continua drumul catre imparatul si judecatorul nostru.dumnezeu sa_l ierte
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2010, 10:36:31
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
si mama mea a murit anul acesta in mai si in cele 40 de zile am visat-o de vreo 4 ori inn imbracaminte normala si apoi dupa cele 40 de zile am mai visat-o o singura data intr-un alb foarte stralucitor. din cate stiu eu, se spune ca in cele 40 de zile sufletul umbla pe pamant in locurile pe unde a umblat trupul, iar dupa 40 de zile se duce dupa caz ori in rai ori in iad..... poate or mai exista si alte versiuni ...

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace pe tatal tau si pe mama mea....si pe toti mortii...

PS:
si stiu ca in cele 40 de zile trebuie depuse la cat mai multe biserici si manastiri cat mai multe pomelnice ca sa fie pomenit pentru iertarea pacatelor si odihna in pace, cat de mult, stiu ca trebuie date de pomana din hainele lui, trebuie facute la biserica 7 slujbe, sincer eu nu am stiut de astea si nu i-am facut, nici macar nu stiu ce fel de slujbe, dar trebuie intrebat la biserica, trebuie facut in fiecare zi acatistul adormitilor, este de cumparat la biserica si bineinteles la 40 de zile facut slujba in biserica si/sau la mormant ....si cam atata....cred....apoi slujba de 6 luni...un an...si in fiecare sambata cand se face pomenirea mortilor...
Din câte știu eu, nu este bine să te iei după ceea ce visezi noaptea. Pentru mai multe detalii, citeșete "Pateric despre visuri și vedenii" (apărut la Ed. Egumenița). Dumnezeu să te ajute și să te întărească!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2010, 10:46:02
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Din câte știu eu, nu este bine să te iei după ceea ce visezi noaptea. Pentru mai multe detalii, citeșete "Pateric despre visuri și vedenii" (apărut la Ed. Egumenița). Dumnezeu să te ajute și să te întărească!
Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 21:06:31
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57