Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2009, 14:25:20
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit Romania,gradina Maicii Domnului

Sunt noua pe aici si vreau sa spun ca va apreciez si-mi sunteti tare dragi,iar Admin merita tot respectul pentru tot ceea ce face. Spuneti-mi, va rog, de ce Romania este considerata gradina Maicii Domnului ,eu stiam doar de sfantul munte Athos ca a fost ales de Maica Domnului sa poarte aceasta denumire. Sunt deja confuza
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2009, 15:57:05
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Eu am inteles ca Papa Ioan Paul al II-lea a venit odata in Romania si a zis ca e gradina Maicii Domnului... insa nu stiu sigur daca de aici vine denumirea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2009, 16:20:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Eu am inteles ca Papa Ioan Paul al II-lea a venit odata in Romania si a zis ca e gradina Maicii Domnului... insa nu stiu sigur daca de aici vine denumirea.
Probabil a ajuns la concluzia asta pentru ca a stat doar o zi-doua, timp in care banuiesc ca l-au plimbat numai prin parcul Herastrau si la minastiri model.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2009, 16:29:49
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Probabil a ajuns la concluzia asta pentru ca a stat doar o zi-doua, timp in care banuiesc ca l-au plimbat numai prin parcul Herastrau si la minastiri model.
Nu stiu, ce-i cert e ca multi romani chiar cred ca aici e gradina Maicii Domnului
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2009, 17:25:51
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Nu stiu, ce-i cert e ca multi romani chiar cred ca aici e gradina Maicii Domnului
Multi romani?? Eu cred ca este recunoscut in toata lumea ce tara frumoasa avem. Doar ca ajung lesne la concluzia: "Pacat ca-i locuita!" Era si un banc in sensul asta: Cand s-a impartit pamantul, toti s-au prezentat sa-si ia portia, numai romanul, nu. Intr-un tarziu ajunge si el. "Cu tine ce mai e?" il intreaba Sf Petru. "Pai cica se da pamant, si-am venit si eu." "Da' unde-ai stat pan'acum?" "Eh, m-am cam imbatat, si nu m-am putut trezi mai devreme!..." Sf. Petru s-a dus la Dumnezeu si L-a intrebat: "Ce facem, Doamne cu romanul ca am terminat pamantul de impartit?" "Cum, nu mai avem chiar nimic?" "Nimic, Doamne, in afara de ala pe care l-am oprit pentru noi!" "Of, mancal-ar raiu' de roman! Hai, dai partea noastra, ca noi si-asa suntem tot pe drum!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2009, 17:40:55
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Multi romani?? Eu cred ca este recunoscut in toata lumea ce tara frumoasa avem. Doar ca ajung lesne la concluzia: "Pacat ca-i locuita!" Era si un banc in sensul asta: Cand s-a impartit pamantul, toti s-au prezentat sa-si ia portia, numai romanul, nu. Intr-un tarziu ajunge si el. "Cu tine ce mai e?" il intreaba Sf Petru. "Pai cica se da pamant, si-am venit si eu." "Da' unde-ai stat pan'acum?" "Eh, m-am cam imbatat, si nu m-am putut trezi mai devreme!..." Sf. Petru s-a dus la Dumnezeu si L-a intrebat: "Ce facem, Doamne cu romanul ca am terminat pamantul de impartit?" "Cum, nu mai avem chiar nimic?" "Nimic, Doamne, in afara de ala pe care l-am oprit pentru noi!" "Of, mancal-ar raiu' de roman! Hai, dai partea noastra, ca noi si-asa suntem tot pe drum!"
Bun bancul OmuBun. In alta ordine de idei ,da,avem o tara foarte frumoasa pacat ca nu are cine sa o conduca spre binele romanilor,si tare mi-e teama ca o sa fie exact cum a afirmat un parinte si anume ca sunt toate sansele ca Romania sa fie prima tara care va primi anticristul. Ma rog sa nu fie asa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2009, 17:45:42
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

scuzati-mi greseala:antichristul,nu anticrist
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2009, 17:47:29
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

pot sa va intreb ceva?de ce femeile nu au voie sa intre in muntele acesta?ca doar e Gradina Maicii Domnului care este o femeie nu?:|
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2009, 18:00:22
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Era si un banc in sensul asta: Cand s-a impartit pamantul, toti s-au prezentat sa-si ia portia, numai romanul, nu. Intr-un tarziu ajunge si el. "Cu tine ce mai e?" il intreaba Sf Petru. "Pai cica se da pamant, si-am venit si eu." "Da' unde-ai stat pan'acum?" "Eh, m-am cam imbatat, si nu m-am putut trezi mai devreme!..." Sf. Petru s-a dus la Dumnezeu si L-a intrebat: "Ce facem, Doamne cu romanul ca am terminat pamantul de impartit?" "Cum, nu mai avem chiar nimic?" "Nimic, Doamne, in afara de ala pe care l-am oprit pentru noi!" "Of, mancal-ar raiu' de roman! Hai, dai partea noastra, ca noi si-asa suntem tot pe drum!"
Deloc original. L-am auzit si la sarbi, si la croati, si la unguri...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2009, 18:05:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit De fapt ce inseamna Gradina MD-lui?

Maica Domnului a avut o gradina dar in Izrael, unde-s calduri infernale si cimpuri cu grohotis si bolovanis adica pustiu. Deci de ce oare am ramas cu fixatia ca gradina Macii Domnului este ceva asemanator paradisului? cind ea in gradinita ei muncea pe brinci la arat, cules si semanat de-i sareau capacele. Pe vremurile alea nu te tinea nimeni pe degeaba...mai ales pe saraci. F. Zefirelli in filmul sau cred ca a prezentat cea mai veridica imagine a gradinii ei, adica un ogor care se muncea cu multa transpiratie. In cazul asta, da, intradevar Romania seamana cu Gr. MD
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
Romania-Gradina Maicii Domnului alexandra28again Generalitati 40 20.12.2008 19:00:59
Brîul Maicii Domnului adus in Romania Iustin32 Generalitati 0 16.05.2008 11:01:12
Braul Maicii Domnului in Romania Christiana Stiri, actualitati, anunturi 3 08.05.2008 10:32:52
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38