Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 21.12.2012, 08:35:24
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Na ca n.a venit sfarsitul :)):)):)) Ce mai zici acum Florin? Pe cand se amana?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 21.12.2012, 08:49:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu s-a terminat încă.
Nici măcar nu e 21 peste tot pe glob.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #183  
Vechi 21.12.2012, 09:37:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Na ca n.a venit sfarsitul :)):)):)) Ce mai zici acum Florin? Pe cand se amana?
Cică a apărut deja o nouă dată, 23.08.2013. Sunt firme care deja organizează petreceri pe 22.08.2013. Bilete ieftine pentru cei fără de Dumenzeu și oportunități bune pentru afaceriști, care profită de naivitatea lor.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 21.12.2012, 09:44:00
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu s-a terminat încă.
Nici măcar nu e 21 peste tot pe glob.
Hai frate, acu', nu incepe si tu...
Oricum, nu o sa ma spovedesc doar de frica mortii sau a unor fenomene "paranormale". La Dumnezeu (e de dorit sa) mergi din si cu dragoste, nu ca ti-e frica de "partea adversa"...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 21.12.2012, 09:45:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă îmi iau niște măsuri de precauție o fac pentru că așa simt că e mai bine pentru familia mea.
Măsurile de precauție nu constau în cele materiale, ci în cele spirtuale. Agoniseala noastră să fie în Împărăția lui Dumnezeu și nu aici, unde toate sunt vremelnice. Căci omul va trăi nu numai cu apă și cu pâine, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnul rămîne mereu prezent în mintea mea și îmi place să cred că gîndurile acestea prevăzătoare sînt de la El.Dacă într-adevăr va începe o perioadă grea, voi avea șansa de a-i ajuta pe cunoscuți și pe vecini oferindu-le din puțina mea agoniseală. Dacă nu va fi nimic, voi avea boabe, semințe, legume și fructe pentru cîteva luni bune...
Mântuitorul ne spune: „Amin, Amin, grăiesc vouă, cine ascultă cuvântul Meu, și crede în Cel ce M-a trimis pe Mine, are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat din moarte la viață.”

De cine asculți tu Florine? Unde ne spune Mântuitorul să ne facem provizii (materiale)?

Last edited by ovidiu b.; 21.12.2012 at 09:54:20.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 21.12.2012, 09:52:07
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Măsurile de precauție nu constau în cele materiale, ci în cele spirtuale. Agoniseala noastră să fie în Împărăția lui Dumnezeu și nu aici, unde toate sunt vremelnice. Căci omul va trăi nu numai cu apă și cu pâine, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu.



Mântuitorul ne spune: „Amin, Amin, grăiesc vouă, cine ascultă cuvântul Meu, și crede în Cel ce M-a trimis pe Mine, are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat din moarte la viață.”

Și tot Mântuitorul ne mai spune: "Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură".



De cine asculți tu Florine? Unde ne spune Mântuitorul să ne facem provizii (materiale)?
Ovidiu spune lucruri de bun-simt.
Florin, hai sa iti zic ce e cu adevarat de temut: daca "astia" isi dau jos masca, suspenda /elimina democratura asta, si iti confisca rezervele? Ai?
Inca ceva: da, e de temut o simulare de paranormal la nivel global, plus simularea a inca unui atac al baietilor cu turban. Atunci chiar ne-am pierde libertatea, si in dureros de multe cazuri, si mantuirea.
Atunci canci provizii. Stiu, nu vrei sa imi dai reply la postari. Dar, e o atitudine copilaroasa, ca toata panica asta. Exact aceeasi cauza. "Nu vorbesc cu cine nu-mi da dreptate, si mi fac provizii ca hamsterul".
Reply With Quote
  #187  
Vechi 21.12.2012, 10:04:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Inca ceva: da, e de temut o simulare de paranormal la nivel global, plus simularea a inca unui atac al baietilor cu turban. Atunci chiar ne-am pierde libertatea, si in dureros de multe cazuri, si mantuirea.
Nădejdea mea este Tătăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție. De cine ne este frică sau ar trebui să ne fie frică? Frică să ne fie de ce răspuns vom da la judecată pentru fărădeligile noastre. Unde se spune că mântuirea noastră e condiționată de altcineva?
Reply With Quote
  #188  
Vechi 21.12.2012, 10:05:35
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum, orice ar fi, nu vreau sa fiu un martir, nici un fraier. Sincer, ca si fratele Mihai, si eu ma gandesc la unele lucruri de fundament. De exemplu, ca alegerile morale pe care le facem, nu (mai) sunt atat de simple, daca sunt trecute prin filtrul definitiilor religioase. Ii admir mult pe anticii coreeni, japonezi si tungusi, pentru care onoarea era cea mai importanta dintre valori, nu obsesia masochista a patimirii pentru...nu e clar ce.
Furia si iubirea sunt singurele surse autentice de energie.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 21.12.2012, 10:06:34
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nădejdea mea este Tătăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție. De cine ne este frică sau ar trebui să ne fie frică? Frică să ne fie de ce răspuns vom da la judecată pentru fărădeligile noastre. Unde se spune că mântuirea noastră e condiționată de altcineva?
Frate, ai auzit de reeducarea de la Pitesti? Mai e nevoie sa continui?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 21.12.2012, 10:22:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbim limbi diferite, nu are sens să continuăm, căci nu ne vom înțelege.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41