Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.06.2014, 22:33:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Citez din prima înregistrare: „ne doare sufletul pentru creștini care se duc fără să cerceteze”...
Bun, să spunem că părintele are dreptate. Acum l-aș întreba eu pe părintele cât a cercetat el înainte de a face niște afirmații bazate doar pe bârfe? A citit el scrierile părintelui Arsenie Boca? Conculzia: ipocrizie, adică vorbești de alții că se duc fără să cerceteze, dar el vorbește doar din auzite. Îi învit să-i găsească rătăciri în scrieri. A nu se înțelege că părintele Arsenie nu ar fi putut greși.
Părintele Arsenie Boca i-a cam eclipsat pe toți duhovnicii din vremea lui și mulți săracii de ei au ajuns să nu-l înțeleagă. Păcat că nu vedem muntele din cauza bârnei.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.06.2014, 22:50:37
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Spusele celor doi călugări sunt suficiente?
Oare pictura de la Draganesti cu Sf Fransisc e vreo inventie? daca ar fi facut-o la tinerete era una, dar era spre batranete
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.06.2014, 22:53:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Oare pictura de la Draganesti cu Sf Fransisc e vreo inventie? daca ar fi facut-o la tinerete era una, dar era spre batranete
Ești tu în stare să pricepi ce a vrut să transmită părintele?
Te-ai nevoit tu cum s-a nevoit el, ai trăit cum a trăit el, ai adus tu oameni rătăciți la credință câți a adus el?
Dacă da, atunci mă supun judecății tale.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.06.2014, 22:55:25
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ești tu în stare să pricepi ce a vrut să transmită părintele?
Oare ma intreb Hristos dadea mesaje ascunse? nu! era pe fata
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.06.2014, 22:58:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Oare ma intreb Hristos dadea mesaje ascunse? nu! era pe fata
Serios? Oare Biserica nu ne învață să nu interpretăm noi mesajele scripturistice, ci să ascultăm de tâlcuirea sfiților părinți?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.06.2014, 23:03:13
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Serios? Oare Biserica nu ne învață să nu interpretăm noi mesajele scripturistice, ci să ascultăm de tâlcuirea sfiților părinți?
Eu te intreb una, tu deviezi cu o intrebare, de cand si pana cand trebuie sa fim asa infocati? Si chiar is curios ce a vrut sa ne transmita, lumineaza-ne. Si apropo nu ai de unde sa stii daca s-a mantuit si diavolii fac minuni, eu nu pacatuiesc cu nimic daca nu cred in el, si mai ales ce interes ar avea acei parinti? sa-l denigreze?. Ai citit mesajul lui CristianR de mai sus?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.06.2014, 23:25:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu te intreb una, tu deviezi cu o intrebare, de cand si pana cand trebuie sa fim asa infocati?
Întrebarea e la subiect. Poate îmi răspunzi într-un final (la fel și celorlate întrebări). Ai citit „Cărarea împărăției”? Ce știi de părintele Arsenie, în afară de bârfele care circulă? Ai cercetat dacă cele ce se aud sunt și adevărate. Sau îți place bârfa și vrei să o îmulțești?

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Si chiar is curios ce a vrut sa ne transmita, lumineaza-ne.
Eu așteptam de la tine o luminare. Tu ai deschis subiectul, nu eu. Dacă tot ai deschis subiectul poate ne explici ce înțelegi tu prin acea pictură și de ce automat ar trebui să fie considerat părintele eretic. Îți repet, nu avem noi de unde ști ce a vrut părintele să ne transmită. Și chiar dacă a greșit pictându-l pe Sf. Francisc, este om fără de greșeală?

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Si apropo nu ai de unde sa stii daca s-a mantuit si diavolii fac minuni,
Să înțeleg că tu știi? Fii sigur că acea pictură nu l-a împiedicat spre mântuire.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
eu nu pacatuiesc cu nimic daca nu cred in el, si mai ales ce interes ar avea acei parinti? sa-l denigreze?.
Păcatul tău este că vorbești fără să fii documentat. Faci afirmații bazate pe bârfele altor bârfitori. Nici unul dintre cei care au făcut afirmații despre părintele nu i-au citit scrierile și nu au cercetat dacă afirmațiile respective sunt fondate. Apoi nu au cercetat ce viață a avut părintele, ce model a fost pentru mulți alți duhovnici.
Nimeni nu te obligă să crezi în sfințenia părintelui Arsenie, ai tot dreptul să fii rezervat. Însă, grijă când răspândești minciuna.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ai citit mesajul lui CristianR de mai sus?
Da, l-am citit. Are tot dreptul să fie rezervat. Îi respect această alegere. Dar, citește cu atenție, el nu clevetește.

Last edited by ovidiu b.; 07.06.2014 at 23:30:20.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 07.06.2014, 23:41:35
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

1. Cararea imparatiei nu am citit-o
2. Am vazut 2 documentare despre viata lui

https://www.youtube.com/watch?v=cPp9S6k318o

https://www.youtube.com/watch?v=8XjRys13_IU

Si da la inceput mi-a placut enorm de mult, dar dupa acele filme am inceput sa am dubii

" Îți repet, nu avem noi de unde ști ce a vrut părintele să ne transmită. Și chiar dacă a greșit pictându-l pe Sf. Francisc " ok sa o luam asa, parintele a facut teologia, daca era vreun om de rand nu aveai ce sa spui, dar dupa faci facultatea de teologie nu mai ai scuze. Inca o chestie de ce i s-a facut acatist? e cumva canonizat si nu se stie?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #139  
Vechi 07.06.2014, 23:45:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Înregistrarea nr. 2: părintelul cu ochelari văd că îți prezintă încredere. Mie nu. Pentru mine habotnicia și prostia nu țin loc de virtuți. De unde a juns sfinția sa la concluzia că dacă citești cărți de magie înseamnă automat că trebuie să crezi în magie? A te documenta și a ști terenul vrășmașului e un lucru rău?
La fel a fost acuzat și părintele Ghelasie de la Frăsinei că el crede în reîncarnare. El a citit cărți despre reîncarnare, dar nu pentru a crede în reîncarnare, ci pentru a ști cu cine se luptă.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.06.2014, 00:07:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
1. Cararea imparatiei nu am citit-o
Ceea ce bănuiam s-a adeverit. Majoritatea bârfitorilor nu au citit scrierile părintelui (cele scrise de el).
Înainte de mai face afirmații nefondate te invit să citești „Cărarea” și apoi te las pe tine să tragi o concluzie.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Si da la inceput mi-a placut enorm de mult, dar dupa acele filme am inceput sa am dubii
Vezi ce face iți? Te ispitește. Prin cine? Prin clevetitori.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
" Îți repet, nu avem noi de unde ști ce a vrut părintele să ne transmită. Și chiar dacă a greșit pictându-l pe Sf. Francisc " ok sa o luam asa, parintele a facut teologia, daca era vreun om de rand nu aveai ce sa spui, dar dupa faci facultatea de teologie nu mai ai scuze.
Faptul că l-a pictat nu înseamnă nimic, dogmatic vorbind. Nimic din ceea ce a zis, a făcut sau a pictat nu ține de dogmă, nici un sfânt nu este infailibil. Nu avem noi de unde ști ce a vrut părintele să ne transmită. Părintele a fost și este un „munte” și puțini ajung să-l înțeleagă. Unii caută „minuni” și le primesc. Alții caută ajutor și primesc. Alții îl judecă fără să știe mai nimic de viața și scrierile părintelui. Alții sunt rezervați. Te las pe tine să alegi din ce grup să faci parte.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Inca o chestie de ce i s-a facut acatist? e cumva canonizat si nu se stie?
PS Daniil, ucenic de al părintelui Arsenie Boca, a spus să nu ne grăbim în a face acatiste sau alte lucruri fără acordul BO.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47