Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.11.2011, 18:27:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt mai mult de 10 topicuri,va puteti muta pe altul. Cel putin 8 au titlu identic
Fiind post, ispite sunt mai multe. Cine a trait pe langa un astfel de parinte atat de urmarit cum a fost parintele Arsenie Boca stie ca pentru scrierea unei carti pot fi folosite si materiale audio, manuscrise si marturii ale credinciosilor. Daca Parintele Arsenie Boca nu a putut scrie el insusi multe carti, nu inseamna ca documentele respective trebuie sa se piarda.

De pilda cartea ,,Intoarcerea la Hristos'' de Ioan Ianolide, a fost injghebata din manuscrise de catre un grup de maicute de la Diaconesti, dupa moartea autorului, conform dorintei acestuia.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.11.2011, 18:28:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiind post, ispite sunt mai multe. Cine a trait pe langa un astfel de parinte atat de urmarit cum a fost parintele Arsenie Boca stie ca pentru scrierea unei carti pot fi folosite si materiale audio, manuscrise si marturii ale credinciosilor. Daca Parintele Arsenie Boca nu a putut scrie el insusi multe carti, nu inseamna ca documentele respective trebuie sa se piarda.

De pilda cartea ,,Intoarcerea la Hristos'' de Ioan Ianolide, a fost injghebata din manuscrise de catre un grup de maicute de la Diaconesti, dupa moartea autorului, conform dorintei acestuia.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.11.2011, 20:59:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cartile mi le cumpar NUMAI din manastiri in proportie de 90%! Intreaba si tu in manastiri si ti se va raspunde,apoi imi vei da dreptate. Sunt fragmente culese la care s-au mai adaugat comentariile autorului. Deci nu e 100% creatia parintelui. Asta vroiam sa spun.
Se pare ca am vorbit degeaba pana acum. Maine am sa merg si am sa scanez cuprinsul cartii "Cuvinte Vii" cu scrisul autentic al parintelui...ca sa dispara o data Toma din tine. Parintele spunea "Cine-i îngust la minte n-are leac nicăieri."

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt mai mult de 10 topicuri,va puteti muta pe altul. Cel putin 8 au titlu identic
Asa si? care este problema ta? Lore si-a cerut scuze...intentiile ei au fost cu totul altele. Nu-ti convine acest topic, ignora-l! Am ajuns sa umplem 2-3 pagini doar pentru a te lamuri pe tine si se pare ca tot degeaba. Nu-i bai...eu am rabdare cu tine.

Pnetru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si ale Parintelui Arsenie de la Prislop care se roaga pentru noi, Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.11.2011, 21:03:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As dori sa pun o problema. Tot mai des se discuta de canonizarea Parintelui Arsenie. Voi ce parere aveti despre acest aspect? sau ce informatii aveti?

As vrea sa pot strange cat mai multe pareri.

Last edited by ovidiu b.; 30.11.2011 at 21:07:00.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.11.2011, 21:18:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Consider ca inca nu se va face canonizarea parintelui. Mai trebuie sa treaca ceva vreme. Adica sa treaca dincolo cei care au aprobat tacit caterisirea lui. E o problema delicata.
Scopul acestui topic a fost urmatorul: de a strange materiale despre minunile care s-au intamplat la mormantul parintelui. e una din conditiile necesare dosarului de canonizare.
Pana acum am strans foarte putine, desi multi il iubesc pe parintele si spun ca mult le-a ajutat.
Atunci, ma intreb, de ce nu vor sa povesteasca aceste minuni?
Minuni din timpul vietii parintelui sunt destule, e nevoie si de o carte cu minunile de dupa moarte. S-a scris asa ceva pana acum? aveti cunostinta de o astfel de carte?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.11.2011, 21:21:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Atunci, ma intreb, de ce nu vor sa povesteasca aceste minuni?
Minuni din timpul vietii parintelui sunt destule, e nevoie si de o carte cu minunile de dupa moarte. S-a scris asa ceva pana acum? aveti cunostinta de o astfel de carte?
Da sunt Marturii din Tara Fagarasului, Alte Marturii si Noi Marturii. Sunt foarte interesante cartile.

Uite aici am gasit o sursa:

http://www.scribd.com/doc/36635598/M...Arsenie-Boca"]

http://www.scribd.com/doc/44550260/A...e-Arsenie-Boca

Last edited by ovidiu b.; 30.11.2011 at 21:32:56.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.11.2011, 21:52:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da sunt Marturii din Tara Fagarasului, Alte Marturii si Noi Marturii. Sunt foarte interesante cartile.

Uite aici am gasit o sursa:

http://www.scribd.com/doc/36635598/M...Arsenie-Boca"]

http://www.scribd.com/doc/44550260/A...e-Arsenie-Boca
Asa iti spuneam. Sunt marturii ale celor care l-au cunoscut si minule care s-au intamplat cu ei al rugaciunile parinetlui
Eu vb de minuni savarsite dupa moarte, minuni savarsite la mormant si nu numai.
Am citit toate trei cartile amintite.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.11.2011, 22:04:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Asa iti spuneam. Sunt marturii ale celor care l-au cunoscut si minule care s-au intamplat cu ei al rugaciunile parinetlui
Eu vb de minuni savarsite dupa moarte, minuni savarsite la mormant si nu numai.
Acum inteleg. Probabil ca unii nici nu stiu de minunile facute de Sftintii Parinti. Unii constientizeaza, altii nu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.11.2011, 22:46:12
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

dragii mei, trebuie sa tinem cont si de dorinta parintelui... pentru canonizare este nevoie sa fie scoase moastele din mormant pentru a vedea daca prezinta urme de sfintenie.... din cate stiu, parintele nu a dorit ca acest lucru sa se intample prea curand..... dar, in constiinta oamenilor el este deja un sfant, exista chiar si acatist..... sunt sigur ca si multi preoti si inalti prelati ai bisericii ortodoxe romane il considera un sfant..... parintele spunea ca dupa moarte o sa ne ajute de acolo, de sus, mai mult decat a facut-o cand traia, lucru posibil doar pentru un sfant.... eu am fost doar o data la mormantul parintelui, anul trecut, pe 28 noiembrie, cand este paraznicul lui, si am avut o dorinta mai pamanteasca, adica imi doream sa imi cumpar si eu o masina a mea, desi nu aveam bani decat de rotile din fata...... dupa exact 39 de zile mi-am cumparat o masina straina de toata frumusetea, desi ma chinuiam de cateva luni sa strang ceva banuti...... am ramas uimit, nu imi venea sa cred cand am adus masina acasa..... desigur m-am rugat si la sfantul Nectarie, dar cred ca o mare contributie a avut-o parintele.... pana si felul cum am ajuns in acea zi la mormantul sau a fost o minune... cu doua saptamani inainte am citit niste marturii despre parinte si mormantul sau.... cateva minute ma gandeam ca poate cand o sa am si eu posibilitati o sa merg la Prislop sa ma inchin cateva minute, dar nu speram prea curand.... in seara de 27 noiembrie o prietena de-a sorei mele a sunat-o daca se duce cu ea si sotul ei la prislop... sora mea nu a putut sa se duca si m-a intrebat pe mine daca vreau sa merg.... am acceptat.... nu mi-au luat nici un ban si mi-au dat si mancare..... sfantul a aranjat totul ca sa fie bine...... pentru unii poate e ceva insignifiant, dar pentru mine e ceva minunat... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.12.2011, 15:02:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
dragii mei, trebuie sa tinem cont si de dorinta parintelui... pentru canonizare este nevoie sa fie scoase moastele din mormant pentru a vedea daca prezinta urme de sfintenie....
Aceasta nu este o conditite. A se vedea cazul Sfintilor Brancoveni,(doar moastele Sfantului Constantin s-au gasit si sunt in tara noastra) sau ale lui Stefan cel Mare.
Conditiile ptr canonizare sunt 3 importante:
1)viata traita si modul in care s-a savarsit
2)minunile de dupa moarte
3)evlavia poporului
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47