Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2011, 18:52:32
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu a biruit moartea si noi ne mai punem intrebari asupra puterii Trupului si Sangelui Sau din potir. Daca ajungem sa credem ca nu vom lua boli de la altii doar daca vom avea un potir din argint sau o lingurinta de argint, e clar ca nu mai suntem credinciosi.

Iata cat de fin lucreaza diavolul - il face pe om sa nu se mai intrebe daca mai este ceva in el nevindecat din cauza pacatului, dar sa se intrebe nu cumva ma voi imbolnavi daca ma impartasesc cu aceeasi lingurita? Ca si cand nu ne-am afla in Biserica si nu ne-am impartasi Trupul si Sangele Domnului.
eu stiu ce inseamna sa crezi,am raspuns pt persoanele care se feresc de boli,aratand ca tot ce a lucrat Dumnezeu este cu intelepciune.......pt ca e nevoie sa li se raspunda si lor,
poate au mai putina credinta ca dumneavoastra,e bine sa-i multumiti ca nu sunte ti ca ei si crede ti din tot sufletul in aceasta Taina,
dar e bine sa-i ajutam si pe alti sa creda la fel si sa nu dam verdictul ca nu-s credinciosi,ca poate sunt mai buni ca noi toti ceilati......
Biserica e loc pt bonlavi....si fiecare din noi la randul nostru avem LIBER ARBITRU ........folosim acest liber arbitru intreband si dupa expliatia cuvenita e posibil sa vina si credinta.......
dar nu e mai usor sa dam vina pe cel viclean decat sa raspundem si sa raspundem de 100000000000000000000000 de ori pana acel cineva intelege?????ce folos e ca ii explici unia ca tine???????//dar mai mare folos cand incerci sa il faci pe cel care nu reuseste sa priceapa ceea ce pricepi tu...
asta inseamna rabdare,intelepciune.....
putina intelegere nu ar strica........daca "noi suntem crdinciosi"ai sa-i ajutam si pe alti....prin BUNA VOINTA SI INTELEGERE.....
e normal ca fiecare sa aiba parerea lui asta inseamna libertatea constiintei...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2011, 10:26:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu pentru toata lumea "a crede" are aceeasi semnificatie, iar indoiala este specifica firii umane. Unii "cred" ca daca se impartasesc or sa primeasca ceva in schimb (mai multa sanatate, putere de munca, succes, etc). Daca efectele favorabile nu se vad imediat, ba din contra, te mai alegi si cu o raceala sau alta suferinta, sau ti se intampla ceva neplacut (o cearta in familie, o nota proasta la scoala), omul, mai ales daca e copil sau tanar parinte, are tendinta sa zica "mai bine nu ma duceam, ca uite, nu m-am ales cu nimic, ba din contra, imbolnavesc copilul". Ba inca mai pot da vina si pe preot, ca nu are destul har, sau ca a impartasit mai inainte pe unii pe care poate n-ar fi trebuit... mintea omului nu are limite ale impertinentei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2011, 20:41:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din punct de vedere stiintific riscul de a te contamina sau imbolnavi in urma Sf Impartasanii este foarte mic avand in vedere propietatile vinului si ale metalului din care este facut potirul si lingurita.

vinul rosu contine substante cu efect antibacterian, putand combate chiar si infectiile...vinul are efecte bactericide, fiind unul din cele mai vechi antibiotice naturale...se foloseste de peste 7000 de ani...oamenii beau vin sau compot de struguri daca apa era contaminata.

argintul a fost multa vreme cheia sanatatii pentru privilegiati...argintul le-a stat pavaza in fata numeroaselor boli si le-a mentinut nu numai sanatatea, dar chiar longevitatea - asa cum s-a dovedit mai tarziu...rolul de antibiotic, antioxidant si dezinfectant al argintului a fost descoperit, cercetat si stabilit relativ recent.

sfanta impartasanie, impartita in lingurite de argint, nu este o sursa de infectie, asa cum ar fi o lingurita comuna, daca ar servi din ea sute de persoane.

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2011 at 20:43:42.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2011, 11:51:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa este, argintul e bactericid, la fel si alcoolul in oarecare masura. Ceea ce ne poate imbolnavi insa este aglomeratia si incarcatura microbiana/virala din aer, diferentele de temperatura, si, nu in ultimul rand, prejudecatile noastre.
Oricum, daca din toate lucrurile care te pot imbolnavi pe lumea asta, alegi sa crezi ca te imbolnavesti in singurul loc (biserica) si de la singurul lucru (sfanta impartasanie), care te-ar putea ajuta, inseamna ca esti grav bolnav si ca nivelul de deznadejde e la o cota alarmanta.
E poate mai grav decat daca ai crede ca te imbolnavesti mai rau daca te duci la doctor, ca ti se dau tratamente gresite sau ca ti se face rau intentionat. Asta chiar se poate intampla, din nepricepere, nu din rea vointa, dar cand ajungi sa crezi ca nici Dumnezeu nu te mai poate ajuta, ba din contra , ca credinta iti poate face rau in vreun fel, asta e, ma iertati c-o spun, "lucratura necuratului".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2011, 09:41:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

sfanta impartasanie, impartita in lingurite de argint, nu este o sursa de infectie, asa cum ar fi o lingurita comuna, daca ar servi din ea sute de persoane.
Lingurita ar putea fi si din lemn, nu numai din metal si omul tot nu s-ar imbolnavi.
De unde toata aceasta nebunie ca te poti imbolnavi dupa ce te impartasesti?
Decat sa mearga omul cu teama la impartasit ca se poate infecta, mai bine sa nu o faca.ca o face spre osanda.Daca si aceast putina credinta ne-a disparut, nu e de mirare ca avem atatea probleme sufletesti.

Fratilor, nu sfintele Taine ne imbolnavesc, ci necredinta noastra, rautatea noastra!
Faptul ca punem la indoila sfintenia lui Dumnezeu si puterea sfintitoare a harului.
Spuneti-mi mie, cum se face ca rusii si ucrainienii isi boteaza copii in apa rece ca gheata, pe timul iernii si nu mai patesc nimic?

Sfantul Ioan Maximovici a impartasit un bolnav de turbare, si acesta a scuipat impartasania.apoi Sfantul a luat si a consumat ceea ce bolnavul a scuipat. Si nimic n-a avut.
E normal ca sfidandu-l Pe Dumnezeu si puterea Lui sa te imbolnavesti.
Dar repet, nu sfintele te-au imbolnavit, ci aroganta si necredinta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2011, 16:07:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Lingurita ar putea fi si din lemn, nu numai din metal si omul tot nu s-ar imbolnavi.
De unde toata aceasta nebunie ca te poti imbolnavi dupa ce te impartasesti?
am specificat "din punct de vedere științific riscul de a te contamina sau îmbolnăvi"...adică am dat o rezolvare a problemei bazându-mă pe știință fără a mă lega de Sfânta Împărtășanie (credință) și pentru cei care nu cred în ea.

Last edited by ovidiu b.; 26.10.2011 at 16:17:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2011, 16:31:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am inteles ovidiu, dar daca punem problema asa: "nu ma pot imbolnavi, ca obiectele liturgice sunt facute din material antibacterian" lucrurile sunt grave.Inseamna ca te bazezi pe material ca sa nu te imbolnavesti. Atunci s-a pierdut esenta Euharistiei.Puterea ei sfintitoare care inviaza si sufletul, dar si trupul.
Cum poti vorbi de invierea, in sens de revigorare, trupului daca omul isi pune problema imbolnavirii?
omul care se bazeaza pe argintul din lungurita si potir, si efectul antibactericid al vinului ptr a nu se imbolnavi, mai bine ii este sa nu se impartaseasca. Ca doza de necredinta din inima nu ii va fi folositoare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2011, 17:14:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfintele Moaste nu sunt dezinfectate si cu toate acestea nu raspandesc decat tamaduire, nu boli. Pai daca asa stau lucrurile cu Sfintele Moaste, cu atat mai minunat stau atunci cand vorbim de Euharistie. A spune ca poti lua o boala prin impartasirea cu aceeasi lingurinta e dovada de necredinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2011, 17:40:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am inteles ovidiu, dar daca punem problema asa: "nu ma pot imbolnavi, ca obiectele liturgice sunt facute din material antibacterian" lucrurile sunt grave.Inseamna ca te bazezi pe material ca sa nu te imbolnavesti. Atunci s-a pierdut esenta Euharistiei.Puterea ei sfintitoare care inviaza si sufletul, dar si trupul.
Cum poti vorbi de invierea, in sens de revigorare, trupului daca omul isi pune problema imbolnavirii?
omul care se bazeaza pe argintul din lungurita si potir, si efectul antibactericid al vinului ptr a nu se imbolnavi, mai bine ii este sa nu se impartaseasca. Ca doza de necredinta din inima nu ii va fi folositoare.
am dat o explicație pur științifică pentru cei care sunt sceptici (dacă urmărești istoricul topicului sunt destui)...deci le-am explicat lor (celor cred că s-ar îmbolnăvi)...repet m-am bazat doar pe știință facând abstracție de credință.

eu nu pun la îndoială sfințenia în raport cu Euharistia.

ps: sper că am acum m-am făcut înțeles

Last edited by ovidiu b.; 29.10.2011 at 14:42:57.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37