Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2009, 13:56:18
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Salutul

Atunci cand un preot sau un calugar iti spune " Domnul sa te miluiasca" ce trebuie sa raspund?
Sau este raspunsul lui la salutul meu catre el "Doamne ajuta" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2009, 14:05:14
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

este raspunsul. mai bine spus, o formula de raspuns. pentru ca difera de la parinte la parinte.
corect, la un preot, salutul tau trebuie sa sune asa: blagosloviti si iertati! dar nici "Doamne ajuta!" nu e gresit daca nu ai altceva la indemana...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2009, 15:21:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cuvintele "Doamne ajuta" nu sunt atat un salut, cat o rugaciune adresata lui Dumnezeu, izvorata din bucuria intalnirii cu cineva/ceva. Ajungi in fata unui om si spui "Doamne ajuta.. ce om minunat ai facut.. slava Tie". Ajungi in fata Manastirii Humor si spui "Doamne ajuta celor ce au zidit aceasta minune". Si tot asa. Deci este o rugaciune adresata lui Dumnezeu, izvorata din bucuria unei intalniri.

Raspunsul la "Doamne ajuta", adica "Domnul sa te miluiasca", cred ca vine dintr-o dragoste si pedagogie crestina. Din dragoste, si cu aceeasi bucurie, respectivul continua rugaciunea inceputa de tine. De asemenea, prin acest raspuns el atentioneaza mintea celui care il saluta, ca nu omul, ci numai Domnul poate sa miluiasca.

Zic parintii un cuvant: "Ai vazut un om, L-ai vazut pe Dumnezeu."
Deci bucuria intalnirii dintre oameni inalta mintea si naste rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2009, 17:15:04
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Raspunsul la "Doamne ajuta", adica "Domnul sa te miluiasca", cred ca vine dintr-o dragoste si pedagogie crestina. .
da ,CLAR si categoric ,
dar :alt caz ma despart de un calugar dupa ce am stat la masa si am discutat una alta, el ma saluta primul Domnul sa te miluiasca! EU CE-I RASPUND ???? !!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2009, 17:10:45
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit ??????

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
este raspunsul. mai bine spus, o formula de raspuns. pentru ca difera de la parinte la parinte.
corect, la un preot, salutul tau trebuie sa sune asa: blagosloviti si iertati! dar nici "Doamne ajuta!" nu e gresit daca nu ai altceva la indemana...
Doamne ajuta!
pai ma intalnesc cu parintele..nu discutam de cele bisericesti , el spune Doamne ajuta de obicei , eu spun blagosloviti si iertati? parca nu se prea potriveste
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2009, 17:25:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai "clementia" ne tot intrebam zadarnic ce trebuie sa spunem cand ne intalnim cu x, y.... Sa fim firesti. Acest lucru e cel mai important.

E trist ca rostim de ex. "buna ziua" si nu mai vedem rostul si sensul acestor cuvinte. Le rostim mecanic.

Asa ca cel mai important este sa rostesc ceva in care sa fiu viu, sa simt cu adevarat acele cuvinte.

In cazul intalnirii cu un preot, eu nu astept sa ma salute el, il salut eu. Cum? Sarut mana Parinte. De ce? Pentru ca e un om care naste tainic oameni in Hristos.

Eu nu am un salut pentru toata lumea. Pe unul il salut intr-un fel, pentru ca stiu ca va zambi, ca va fi bucuros ca m-a intalnit prin acele cuvinte, pe altul in alt mod.... Asa ca eu consider ca nu-i nevoie de retete in a saluta. E nevoie sa fim vii si nu morti, cand ne intalnim unul cu celalalt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2009, 07:21:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In cazul intalnirii cu un preot, eu nu astept sa ma salute el, il salut eu. Cum? Sarut mana Parinte. De ce? Pentru ca e un om care naste tainic oameni in Hristos.
da, bine zis, subscriu si eu. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2009, 09:46:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, bine zis, subscriu si eu. :)
Sfantul Vasile cel Mare spune ca daca te intalnesti pe cale deodata cu cun preot si cu un inger, mai intai saruti mana preotului si dupa aceea te inchini ingerului, pentru ca de mare taina s-a invrednicit preotul prin hirotonie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2009, 09:40:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit de ce ne suparam, nu dorim sa ajutam?

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai "clementia" ne tot intrebam zadarnic ce trebuie sa spunem cand ne intalnim cu x, y.... Sa fim firesti. Acest lucru e cel mai important.

E trist ca rostim de ex. "buna ziua" si nu mai vedem rostul si sensul acestor cuvinte. Le rostim mecanic.

Asa ca cel mai important este sa rostesc ceva in care sa fiu viu, sa simt cu adevarat acele cuvinte.

In cazul intalnirii cu un preot, eu nu astept sa ma salute el, il salut eu. Cum? Sarut mana Parinte. De ce? Pentru ca e un om care naste tainic oameni in Hristos.

Eu nu am un salut pentru toata lumea. Pe unul il salut intr-un fel, pentru ca stiu ca va zambi, ca va fi bucuros ca m-a intalnit prin acele cuvinte, pe altul in alt mod.... Asa ca eu consider ca nu-i nevoie de retete in a saluta. E nevoie sa fim vii si nu morti, cand ne intalnim unul cu celalalt.
Nu inteleg de ce te superi.Vin aici sa cer ajutor si daca un salut ma pune in dificultate incerc sa aflu care ar trebui sa-mi fie conduita ca sa ma apropii mai mult de adevar. Tu te-ai nascut invatat? poate tie ti-a dat Dumnezeu mai multa intelepciune , imparte si la ceilalti ca e gratuit si bine-ti faci.. Daca insist pe subiect inseamna ca nu m-am lamurit !
Iar daca te deranjeaza ,treci peste subiect sau fii ingaduitor ca e post .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2009, 15:34:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce te superi.Vin aici sa cer ajutor si daca un salut ma pune in dificultate incerc sa aflu care ar trebui sa-mi fie conduita ca sa ma apropii mai mult de adevar. Tu te-ai nascut invatat? poate tie ti-a dat Dumnezeu mai multa intelepciune , imparte si la ceilalti ca e gratuit si bine-ti faci.. Daca insist pe subiect inseamna ca nu m-am lamurit !
Iar daca te deranjeaza ,treci peste subiect sau fii ingaduitor ca e post .
Nu m-am suparat Clementia. Daca asta a reiesit din spusele mele imi cer scuze. Redau o parte dintr-un articol despre salut de Raluca Brodner:

"Vocabularul adolescentilor
Formele de salut existente la noi sunt diverse si tin de spatiul cultural si geografic, dar si de momentul zilei, cat si de persoana careia emitatorul i se adreseaza.

De regula, vocabularul adolescentilor este unul foarte bogat in tot felul de asemenea formule de salut. Iata cateva dintre ele: Noroc!, Salve!, Salutare!, Salut!, Te sarut!, Hai, te-am pupat!, Hai, pa!. De asemenea, mai exista o categorie noua de saluturi, cele folosite pe iInternet: Hi!, Hi all!, Sal!, Hello!, See ya!. Vechile si binecunoscutele variante, ca "Buna ziua", Sarut mana", "La revedere", sunt mai rar folosite de cei mai tineri, fiind inlocuite adesea cu "Care-i treaba?", "Cum iti merge?".

"Servus", prietene!

In ciuda influentelor occidentale, ardelenii se saluta, ca acum mai bine de o mie de ani, folosind cunoscutul "servus", mai ales in zona dintre Brasov si Covasna, fiind recunoscut ca salutul brasovenilor. Clujenii, sibienii si banatenii folosesc "ciau".

Termenul "servus" are o istorie interesanta. La origine, servus era salutul politicos al celor inferiori catre superiori; "servus humillimus" insemna "sluga dumitale preaplecata!", si era insotit adesea de un gest de plecaciune. Servus insemna in latina "sclav", si era folosit doar cu referire la barbati. Femeile servitoare erau recunoscute dupa apelativul "ancilla", si nu aveau voie sa rosteasca cuvantul "servus". Astazi, termenul este salutul prietenilor, folosit de la egal la egal. De asemenea, lingvistii sunt de parere ca salutul ar fi tipic vienez, datorita utilizarii sale frecvente in vremea Imperiului Austro-Ungar.

Saluturile religioase

De amintit sunt si saluturile religioase, precum: Doamne ajuta!, Domnul cu tine! si "Hristos in mijlocul nostru!", un salut mai vechi, la care se raspunde "Este si va fi mereu!".

In perioada sarbatorilor pascale, folosim formule specifice, salutul nostru crestinesc Hristos a inviat!, pe care il rostim din ziua de Pasti si pana la Ispas. Se raspunde cu "Adevarat a inviat!". Mai apoi, in ziua Inaltarii, credinciosii se saluta cu "Hristos S-a inaltat!", si isi raspund cu "Adevarat S-a inaltat!".

Forme de salut

Oamenii se saluta "Ahoj" in limba ceha, "Hej" in daneza, "Salom" in ebraica, "Hallo" in germana, "Ja sas" in greaca, "Ciao" in italiana, "Konnichi wa" in japoneza, "Merhaba" in turca, "Ave" in latina, "Ola" in portugheza, "Zdravstvuitie" in rusa, sau "Hola" in spaniola.

Saluturi celebre

Ave, Caesar! - Roma antica
"Heil, Hitler!" - salutul nazist
Fir intins! - salutul pescarilor
Vant din pupa! - salutul marinarilor
Cer senin! - salutul aviatorilor
Noroc bun! - salutul minerilor
"Ati mancat?" - formula de salut cel mai des folosita in China."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salutul pascal "Hristos a înviat" - o mărturisire de credință laurastifter Morala Crestina 5 01.05.2012 01:08:57
Salutul cu ""Buna"" (exclusiv in Ardeal) Adriana Cluj Generalitati 22 03.04.2012 13:42:51
salutul crestinilor in alte limbi Z.Lidia Generalitati 6 29.04.2008 18:05:49