Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2009, 17:23:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.
[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 14:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40