Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.03.2011, 14:16:17
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit atunci

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Am inteles acest lucru ca nimeni nu se va ridica " la nivelul meu". Acesta este unul dintre motivele pentru care o iubesc asa mult ca mi-a dat incredere in mine.

In legatura cu copilul lui.......imi plac copiii si nu cred ca acel copil este o piedica, e normal sa-l iubeasca, e normal sa-ti iubesti diferit fiecare copil chiar daca fiecare parinte se straduie sa nu faca diferentieri. El iubeste enorm toti copiii si nu cred ca pe al nostru nu il va iubi. Dar e normal ca la un moment dat sa-i dea fetitei lui mai mari mai mult ajutor...pentru ca va fi mai mare si va avea nevoie mai repede de el.

In legatura cu lumea........incerc sa nu ma bag in viata nimanui cu bocancii si ca atare astept acelasi lucru. Prietenii sunt ceva rar si se cern singuri
Mai ar fi o "incercare" posibila.Psihologii spun ca dragostea cu nabadai trece in maxim 3 ani si atunci in urma ei ramane iubirea,devotiunea,respectul sau...nimic.Mai poti astepta un an pana la nunta sa vezi cat de profund este ce simti si vezi si cum sta el cu rabdarea.In fond sunteti oricum impreuna in timpul asta.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.03.2011, 14:25:20
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Mai ar fi o "incercare" posibila.Psihologii spun ca dragostea cu nabadai trece in maxim 3 ani si atunci in urma ei ramane iubirea,devotiunea,respectul sau...nimic.Mai poti astepta un an pana la nunta sa vezi cat de profund este ce simti si vezi si cum sta el cu rabdarea.In fond sunteti oricum impreuna in timpul asta.

Hm, m-am gandit si la acest aspect, a fost o solicitare a memei mele ca sa aiba timp sa se obisnuiasca cu ideea. Dar intre timp eu daca vreau sa merg acasa pot sa merg dar el nu are ce cauta acolo.

Am stat o luna si jumatate sa ma gandesc ce sa fac si am ajuns la urmatoarea concluzie: daca eu aman nunta, mamei mele nu ii vor trece nervii si supararea. Mai ales ca el nu are ce cauta sa se mai intalneasca.

Doi la mana, daca eu aman nunta (si nu mi-a zis el asta, el a lasat la alegerea mea) cum mai poate avea el incredere in mine ca va trece vreodata pe primul loc ca si sot al meu. Va fi convins ca orice problema va aparea intre noi doi eu voi pune parerea mamei mele pe primul loc.

Daca ar fi invers nici mie nu mi-ar conveni sa ma lupt pentru locul meu in sufletul lui. Sa stiu ca mama lui ramane mult mai importanta decat mine.

M-am gandit sa completez. Nu este incapatanare din partea mea, ca asa suna. Am luat toate aspectele la puricat in perioada asta.

Solicitarea de amanare a venit dupa 1 luna dupa ce i-am spus si in momentul in care a vazut ca nu ma poate convinge cu forta sa renunt la planurile mele. Mie mi s-a parut tardiva..........daca venea la 2-3 zile de la anunt era in regula, dar dupa ce ai improscat cu noroi in mine si in el...................cam tarziu. Cu toate asta am stat sa cantaresc si acest aspect

Last edited by ioanacluj; 23.03.2011 at 14:31:02.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.03.2011, 14:50:54
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit parerea mea

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Hm, m-am gandit si la acest aspect, a fost o solicitare a memei mele ca sa aiba timp sa se obisnuiasca cu ideea. Dar intre timp eu daca vreau sa merg acasa pot sa merg dar el nu are ce cauta acolo.

Am stat o luna si jumatate sa ma gandesc ce sa fac si am ajuns la urmatoarea concluzie: daca eu aman nunta, mamei mele nu ii vor trece nervii si supararea. Mai ales ca el nu are ce cauta sa se mai intalneasca.

Doi la mana, daca eu aman nunta (si nu mi-a zis el asta, el a lasat la alegerea mea) cum mai poate avea el incredere in mine ca va trece vreodata pe primul loc ca si sot al meu. Va fi convins ca orice problema va aparea intre noi doi eu voi pune parerea mamei mele pe primul loc.

Daca ar fi invers nici mie nu mi-ar conveni sa ma lupt pentru locul meu in sufletul lui. Sa stiu ca mama lui ramane mult mai importanta decat mine.

M-am gandit sa completez. Nu este incapatanare din partea mea, ca asa suna. Am luat toate aspectele la puricat in perioada asta.

Solicitarea de amanare a venit dupa 1 luna dupa ce i-am spus si in momentul in care a vazut ca nu ma poate convinge cu forta sa renunt la planurile mele. Mie mi s-a parut tardiva..........daca venea la 2-3 zile de la anunt era in regula, dar dupa ce ai improscat cu noroi in mine si in el...................cam tarziu. Cu toate asta am stat sa cantaresc si acest aspect
Mama ta sa stii ca sufera foarte mult si traieste un cosmar.Improscatu ala cu noroi o fi de cand a trecut de limita rabdarii.Mie mi-a facut mama ceva asemanator si am ajuns dupa multa suferinta sa-i dau dreptate.Pe tine nu cred sa te mai opreasca ceva.Esti indragostita clar si nici un argument nu e valabil in alta directie decat cea pe care o vrei tu acum.Asadara da-i bataie cu planurile de nunta si Dumnezeu sa te ajute sa fie intr-un ceas bun! De o ruptura cu parintii nu poate fi vorba daca va fi cazul vor suferi alaturi de tine si daca vei fi fericita vor fi si ei fericiti.Orice ai face tot copilul lor ramai.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.03.2011, 16:49:06
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Mama ta sa stii ca sufera foarte mult si traieste un cosmar.Improscatu ala cu noroi o fi de cand a trecut de limita rabdarii.Mie mi-a facut mama ceva asemanator si am ajuns dupa multa suferinta sa-i dau dreptate.Pe tine nu cred sa te mai opreasca ceva.Esti indragostita clar si nici un argument nu e valabil in alta directie decat cea pe care o vrei tu acum.Asadara da-i bataie cu planurile de nunta si Dumnezeu sa te ajute sa fie intr-un ceas bun! De o ruptura cu parintii nu poate fi vorba daca va fi cazul vor suferi alaturi de tine si daca vei fi fericita vor fi si ei fericiti.Orice ai face tot copilul lor ramai.
Stiu ca sufera mama, ca daca sufeream numai eu nu ma apucam de scris pe forumuri. De hotarata sunt hotarata, de iubit il iubesc, dar contrar parerii generale nu e acea dragoste oarba . Tinand cont ca intr-adevar nu sunt dispusa sa aman nunta sau sa renunt la fericirea mea, aici am intrat ca sa gasesc probabil, alte sfaturi cum sa fac sa nu agravez mai mult situatia si sa ascult si alte pareri.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.03.2011, 21:25:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

mama ca mama,da unde e tatal in ecuatia asta ???

el ar fi avut un cuvant greu de spus, si de dat o educatie solida, astfel incat copilul sa faca la maturitate, singur, numai cele mai bune alegeri !

insa desigur, atitudinea ta, depinde si de alti factori,uneori foarte importanti !

mai face si omul ce poate uneori, nu toti suntem miss sau mister Univers,asa incat sa ne impiedicam in pretendenti la tot pasul !!!
asa ca uneori ne multumim si cu ce gasim pe marginea santului ! si mai zicem si bogdaproste pt noroc !!!

asa ca aflat omul in asa situatie, nu-l mai poti condamna, ci doar sa-i urezi noroc !!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.03.2011, 21:45:10
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper sa ne "reintalnim" aici pe forum dupa..hai sa spunem un an de zile si sa ne povestesti cum e viata ta. Pana atunci..no comment. Sper sa fi destul de constienta sa nu dai vina pe el daca lucrurile nu merg. E o alegere e care tu o faci si prin urmare esti responsabila de urmarile ei.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.03.2011, 21:59:59
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Cred ca ar trebui sa te casatoresti cu omul de langa tine, indiferent de parerea mamei tale, atat timp cat va iubiti si va intelegeti.Pana la urma, mama ta ce vrea de la tine? Ti-a oferit ea alt viitor sot pe care tu l-ai respins sau o stare sociala si materiala care sa o indreptateasca sa-ti hotarasca soarta(prin absurd vorbind).
Ori te vrea langa ea, blanda si supusa, numai buna sa-i asculti si sa-i executi comenzile?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.03.2011, 08:39:07
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
mama ca mama,da unde e tatal in ecuatia asta ???

el ar fi avut un cuvant greu de spus, si de dat o educatie solida, astfel incat copilul sa faca la maturitate, singur, numai cele mai bune alegeri !

insa desigur, atitudinea ta, depinde si de alti factori,uneori foarte importanti !

mai face si omul ce poate uneori, nu toti suntem miss sau mister Univers,asa incat sa ne impiedicam in pretendenti la tot pasul !!!
asa ca uneori ne multumim si cu ce gasim pe marginea santului ! si mai zicem si bogdaproste pt noroc !!!

asa ca aflat omul in asa situatie, nu-l mai poti condamna, ci doar sa-i urezi noroc !!!
Tatal este si el in ecuatie: "faci cum crezi tu caci esti destul de mare sa stii ce faci. Orice decizie iei eu ti-o respect"

Chiar daca el imi respecta decizia, nu poate s-o influenteze pe mama. Fiecare au dreptul la opinie si tin bine de ea.

Sper ca nu am inteles bine legat de educatia mea. Nu s-a putut plange nimeni, pana acum, de gradul meu de educatie. Educatia, din punctul meu de vedere nu implica lipsa personalitatii si a propriilor decizii si pareri.


Imi da senzatia unui mesaj scris la misto.

Chestia cu pretendentii nu s-a pus in discutie, cu toate ca am specificat cat de cat la inceput ca nu am fost chiar singura pana la 34 de ani.

Viitorul meu sot este mult superior multora dintre cei care se dau mari crestini, mari oameni de afaceri sau sunt intr-o pozitie sociala extraordinar de buna.

Si ca sa inchei: am avut ocazia sa cunosc in pozitii extraordinare social niste adevarate scursuri ale societatii ...................care daca nu-si bateau sotia cel putin o inselau pe la toate colturile, care furau si inselau tot ce le trecea prin raza de actiune, care santajau si nu aveau nici un Dumnezeu. Am o experienta de viata mult mai vasta decat a multora dintre oamenii care s-au gandit sa ma judece.

Cunosc mii e oameni (prin natura meseriei mele) si pot sa afirm ca de cele mai multe ori cei care nu au facut nimic gresit in viata lor au o frustrare si o invidie iesita din comun, iar cei care au mai gresit din cand in cand sunt mult mai spasiti si mai intelegatori cu semenii lor (nu vreau sa generalizez)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.03.2011, 08:44:05
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sper sa ne "reintalnim" aici pe forum dupa..hai sa spunem un an de zile si sa ne povestesti cum e viata ta. Pana atunci..no comment. Sper sa fi destul de constienta sa nu dai vina pe el daca lucrurile nu merg. E o alegere e care tu o faci si prin urmare esti responsabila de urmarile ei.

Si eu sper si tot asa sper sa-mi fie bine.
Stiu ca nimeni nu poate sa-mi dea nici o garantie. Nici nu vreau acest lucru pentru ca nu as crede daca ar veni cineva si mi-ar spune" sigur vei fi fericita, da-i drumul mai departe"
Dar.........am primit de la fratele meu un raspuns care m-a uns la inima " sper ca-ti va fi bine, nu am cum sa-ti dau garantii, dar oricum va fi eu voi fi tot langa tine."

Cred ca asta cuprinde tot ce am nevoie.........ideea ca si daca iau o decizie gresita am a cine sa apelez pentru o vorba buna.

Pe el nu am de ce sa dau vina, e decizia amandurora.
Absolut cu toti cu care am fost impreuna am ramas prietena. Nu e vina numai a unuia daca nu merge o relatie. De fapt cred ca mi-e mai frica de ce sunt in stare eu decat de ce este instare el sa faca :D
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.03.2011, 08:54:00
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa te casatoresti cu omul de langa tine, indiferent de parerea mamei tale, atat timp cat va iubiti si va intelegeti.Pana la urma, mama ta ce vrea de la tine? Ti-a oferit ea alt viitor sot pe care tu l-ai respins sau o stare sociala si materiala care sa o indreptateasca sa-ti hotarasca soarta(prin absurd vorbind).
Ori te vrea langa ea, blanda si supusa, numai buna sa-i asculti si sa-i executi comenzile?

:)) Mi-am amintit ceva, la ultima discutie cu ea s-a apucat sa-mi aminteasca doi oameni cu care am avut o legatura si sa ma intrebe imperativ de ce nu am putut ramane cu unul dintre ei ca erau baieti de treaba. Nu am putut sa reactionez si sa-i spun ca unul era afemeiat din cale afara, iar celalalt era violent. Nu imi place sa vorbesc de rau fosti iubiti. Aicea pot sa spun sub acoperamantul anonimatului, dar ei nu puteam sa-i explic aceste lucruri deoarece acesti oameni sunt ok ca si prieteni, dar nu pentru o relatie lunga (cel putin nu pentru mine)

Asta e partea pe care nu o inteleg: ce vrea de la mine...........uneori mi se pare ca e asa cum spui........are nevoie sa ma stie a ei. Adevarul e ca de cand ma stiu i-am ajutat........nu neaparat material cat faptul ca am facut intotdeauna cum au vrut ei (cel putin la nivel declarativ) Mai am doi frati mult mai mici decat mine si ei i-au invatat pe ai mei sa faca ce doresc ei (in lmitele decentei). Ca atare de la ei accepta absolut orice..........Dar povestea e lunga si implica ani de zile de greseli ale mele de a nu le arata ce simt eu cu adevarat si ce imi doresc cu adevarat.
De multe ori am luat decizii ca sa-i stiu pe ei impacati.........atunci asa am crezut ca e bine............acum se intoarce impotriva mea...........asta e

Nunta va fi frumoasa si cine vrea sa fie langa mine e bine primit. Cine nu..........asa e viata. Nu mai am ce sa fac decat sa ma rog sa ma accepte asa cum sunt.
Pentru ca pana la urma am pus gresit subiectul acesei discutii. Nu viitorul meu sot e problema ci eu. El e doar un pretext, un mijloc sa ma puna pe mine la colt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03