Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 18:11:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta

Știința determină tehnologia să existe ca un corolar al ei: studiile, analizele, experimentele, ipotezele și orice ce poate fi experimentat, observabil sau verificabil au dat naștere tractoarelor / combinelor (mijloc mai eficient decât sapa și culesul cu mâna), automobilelor (mijloc mai eficient decât căruța și roata învârtită la pas de altădată), navelor spațiale – printre care și Challenger (mai eficiente decât telescoapele) etc.

Religia, cu sora ei religiozitatea, înseamnă instituirea unui cult „potrivit și adecvat” fenomenelor naturii, personalităților închipuite, imaginate și zeificate, practic, instituirea unui cult „infinității efemere”.

Credința nu e religie. Și nu e știință. Nu e tehnologie.

Noi oamenii, datorită imperfecțiunii noastre, am numit (dar nevăzând) credința și-am asimilat-o religiei din motive desacralizante și desacralizatoare.

Când crezi în Dumnezeu, nu ai religie, ai credință și e una singură cea dreaptă (creștin - ortodoxă)! De ce? Întrebați-L pe Domnul nostru Dumnezeu prin "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul."
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 19:32:40
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte frumos spus sincer caut de mult timp deosebirea intre credinta si religie in cel mai simplu mod si uite, am gasit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 21:21:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul

Când crezi în Dumnezeu, nu ai religie,ai credință
Din aceasta afirmatie se poate intelege ca toti avem acelasi Dumnezeu...albi,galbeni,rosii,negrii asa cum ne-a facut pe Dumenzeu pe fiecare,toti suntem copiii Lui...

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
și e una singură cea dreaptă (creștin - ortodoxă)!
Asa SPUN si hindusii si musulmanii si budistii si catolicii si adventistii....etc...CA A LOR E DREAPTA CREDINTA...

Mai presus de orice forma de manifestare a credintei fiecaruia, exista chiar Adevarul !!! Sursa primordiala!Dumnezeu!Suntem toti copiii Lui!

PS- Caline, desi stiu ca departe de tine a dori sa spui ce am spus eu,iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa imi expun o parere!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Dumnezeu, religia si stiinta Petrasescu_Lucian Teologie si Stiinta 13 19.10.2011 13:42:53
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 04:28:25
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 16:22:02
Comisia de Etica Ptr. Stiinta/Tehnologie a U.E. impotriva Implantului cu Cipuri razvan_m Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2009 20:15:45