Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.02.2008, 14:07:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pervertirea mintii , naste dorinta fanteziilor, care pana la urma sunt semne clare a nebuniei , a nebuniei legalizate , a nebuniei colective . Perversiunea trecuta la rang de fantezie . Saracii poeti de-ar sti cat de perversi erau si deci normali dupa majoritatea psihologilor, caci avem si magazine cu fantezii pentru toate buzunarele si care stimuleaza fanteziile, unei generatii pline de tot felul de fantezii, atat si atat de necesare, conform majoritatii psihologilor. Intre fantezii putem lua chiar o pauza pentru o rugaciune doua, dupa care , alte si alte fantezii , atat si atat de normale si stimulatoare , in general sistemului muscular periferic bogat vascularizat.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.02.2008, 15:13:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristi, in starea de curatie, mintea e prezenta in simtire, dar si deasupra ei, conducand simtirea din interior. Astazi, asistam cum mintea e coborata cu totul in simtire, este chiar sub ea, fiindca e condusa de aceasta, in mod irational. Omul a devenit sclavul simturilor si materialitatii lumii, pierzandu-si libertatea interioara. Eu nu parasesc ideea ca adevarata curatie a mintii o primeste omul in Biserica si nu in intalnirea cu psihologul.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.02.2008, 15:15:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

hehe... :) dar sper ca ti-ai dat seama ca nici eu nu-s de acord cu majoritatea...

si cu atat mai mult ar trebui sa credem ca Freud era impotriva acestori ganduri, cu cat el chiar a dat intr-o boala psihica din cauza lor.. n-as vrea sa detaliez asta in public.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.02.2008, 15:24:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

da, bine... eu pun punct. dar o sa tin minte ca esti antistiinta.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.02.2008, 17:46:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
da, bine... eu pun punct. dar o sa tin minte ca esti antistiinta.
Vezi, vezi ca nu ti-ai terminat ideea , aceea . . . . . Nu rad , chiar eram curios care ar fi argumentele, chiar niste exemple, statistici . Mintea mea fantezista asteapta cu nerabdare argumentele tale.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.02.2008, 18:04:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Cristi, in starea de curatie, mintea e prezenta in simtire, dar si deasupra ei, conducand simtirea din interior. Astazi, asistam cum mintea e coborata cu totul in simtire, este chiar sub ea, fiindca e condusa de aceasta, in mod irational. Omul a devenit sclavul simturilor si materialitatii lumii, pierzandu-si libertatea interioara. Eu nu parasesc ideea ca adevarata curatie a mintii o primeste omul in Biserica si nu in intalnirea cu psihologul.
Nu pe mine trebuie a ma lamuri COSTELE ! Ai perfecta dreptate starea de nesimtire naste patima si coboara mintea la cele de dedesupt. Pentru mine este clara obtiunea indreptata clar spre Biserica nu spre cabinetele psihologilor. Dar, fiecare are voie libera in a-si alege calea si nu trebuie sa facem un capat de tara din asta. De frica Lui Dumnezeu, multe ma infranez a nu le face, dar ma -ntreb daca de frica psihologului ar sti oare cineva. Mai este dragostea de DUMNEZEU, dar oare dragoste de psiholog o fi sa fie la cineva.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.02.2008, 18:54:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu stiu la ce idee te referi.. ce n-am terminat de spus? ???
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.02.2008, 20:20:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Preotul abia are timp cateva minute si e bine daca ai noroc sa nu fie ceilalti oameni la 2 pasi de tine ingramaditi intr-o bisericuta mica, care sa mai si auda tot ce zici...jenant:|.
Daca sunteti din Bucuresti si va spovediti intr-o bisericuta mica de va aud cei de langa voi, va recomand sa veniti la biserica Sf. Mare Mucenic MERCURIE, langa statia de metrou Titan, este mare si incapatoare, iar la spovedanie oamenii nu stau apropiati de preot si individ, pentru ca este destul loc. Eu doar v-am spus daca vreti sa veniti, ca in rest depinde voi. Preotul este intelegator cu orice fel de pacate, dar fara sa le mai repetam! :D
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.02.2008, 21:23:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de oni91
Preotul abia are timp cateva minute si e bine daca ai noroc sa nu fie ceilalti oameni la 2 pasi de tine ingramaditi intr-o bisericuta mica, care sa mai si auda tot ce zici...jenant:|.
Daca sunteti din Bucuresti si va spovediti intr-o bisericuta mica de va aud cei de langa voi, va recomand sa veniti la biserica Sf. Mare Mucenic MERCURIE, langa statia de metrou Titan, este mare si incapatoare, iar la spovedanie oamenii nu stau apropiati de preot si individ, pentru ca este destul loc. Eu doar v-am spus daca vreti sa veniti, ca in rest depinde voi. Preotul este intelegator cu orice fel de pacate, dar fara sa le mai repetam! :D
Intru totul asa este. La aceasta Biserica merg si eu si aici ma spovedesc, avandu-l ca Duhovnic pe Parintele Paul Lepadatu si intradevar la Sfanta Spovedanie atmosfera este deosebita, Parintele Paul stand pe indelete si cu rabdare pentru fiecare ce vine sa se spovedeasca. Nu se pune problema ca sa mai auda cineva cele spovedite. Este o Biserica noua , foarte mare si incapatoare . Va invit pentru cei ce doresc sa veniti Duminica la Sf. Liturghie si nu numai. Putem chiar sa ne intalnim , pentru cei ce doresc acest lucru.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.03.2008, 17:26:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Dimitri_Avdeev_Psihologie_pastorala-video605.html

:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestant convertit la ortodoxism!!! Templier Knight Biserici Protestante 25 14.12.2013 02:42:38
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
Busuiocul in ortodoxism patinina34 Generalitati 9 07.06.2009 09:29:19