Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2011, 15:16:13
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Pomelnic , acatist

Noi am fost sfatuiti sa ne rugam unii pentru altii. Ideea e ca asa cum spunea parintele Cleopa, daca dati un acatist, pomelnic sa treceti pe cineva pe care nu-l cunoasteti , pe un orfan, o vaduva sau pe cineva necuinoscut , fie ca stiti care probleme fie ca nu stiti. Pe aqceste liste se pot trece si calugarii care au ajutat Romania ca arsenie sau Cleopa.

Lista e bine sa inceapa cu nasii, duhovnicul si sa contina pe parinti si rude.

Dar ideea e ca daca cineva are loc liber pe o lista, acatist sau pomelnic poate sa ia nume de aici din mesajele din aceasta discutie.

Cand puneti un nume pe pomelnic la sfarsit e bine sa treceti mantuire cu tot neamul lor. Aceste liste neaparat sa contina si mantuire pentru cei listati si pentru neamul lor. Poate cineva mai cunoscator sa ne spun a mai multe.

Sa incep eu:

Vii
Adrian

La sfarsitul listei :
Pentru toti mentionati si tot neamul lor : Mantuire, sa fie Dumnezeu mandru de ei,sa indeplineasca planul lui Dumnezeu pentru ei, sa aiva servici, casa, bunastare pe pamant si in rai, sa poata ajuta pe cat mai multi, relatii excelente cu toata lumea, spor in rugaciune, ferire de rau, iertare pacate, sa se roage pentru mantuirea la cat mai multi oameni

Adormiti
Ioan

La sfarsitul listei:
Pentru cei mentionati cu tot neamul lor cel adormit si cu tot nemul neadormit dupa adormire: pentru mantuire, situatie bune in lumea cealalata

Cine are alte idei sa le spuna aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2011, 15:20:45
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Deci astept mai multe inregistrari. Pe acatiste, pomelnice se pot trece si sfintii incepand cu sfanta Maria.

Eu zic ca suntem chemati sa ne iubim aproapele si ca daca punem pe aproapele pe acatist ar putea fi considerata o fapta in sensul acesta.

Daca stiti o vaduva, un orfan sau altele care nu mai au pe nimeni sa ii pomeneasca,copii, oameni ai strazii, trecetii si pe ei cu prioritate.

Aici scrie asa: Nimeni nu se va mantui daca nu-i ajuta si el pe ceilalti sa se mantuiasca. Iata ca prin adaugarea aproaapelui pe pomelnic, acatist cu mentiunea pentru mantuire ajutam acestuia sa se mantuiasca.

Deci ce astept de la aceasta discutie fiecare sa isi puna numele de botez pklus ce il doare:

Nume botez pentru x,y,z

Si apoi cei ce au spatiu liber pe pomelnic, acatist sa complecteze de aici

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2011 at 15:32:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2011, 16:02:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cred ca e bine ca la pomelnicul, acatistul pentru vii sa apara si o linie cu mentiunea: toata lumea.

La fel pe acatiste se poate pune conducerea tuturor tarilor si Bisericilor pentru decizii intelepte si bineplacute lui Dumnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2011 at 16:08:02.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2011, 16:26:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
La sfarsitul listei :
Pentru toti mentionati si tot neamul lor : Mantuire, sa fie Dumnezeu mandru de ei,sa indeplineasca planul lui Dumnezeu pentru ei, sa aiva servici, casa, bunastare pe pamant si in rai, sa poata ajuta pe cat mai multi, relatii excelente cu toata lumea, spor in rugaciune, ferire de rau, iertare pacate, sa se roage pentru mantuirea la cat mai multi oameni.
Atat de multe lucruri ii cerem lui Dumnezeu...

Crezi ca daca scrii doar Ioan, Domnul nu stie de ce are nevoie Ioan?
e drept ca daca vrei sa fie pomenit in timpul sfintei Liturghii cand se rosteste o anumita rugaciune(de ex ptr cei in calatorie) trebuie sa precizezi acest lucru.

unele lucruri nu poti sa le ai:
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
relatii excelente cu toata lumea
. Nici Hristos nu a fost iubit de toti.Si era desavarsit. atunci noi, ce pretentie sa avem sa fim in relatii excelente cu toata lumea?
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
sa fie Dumnezeu mandru de ei
e o expresie, cel putin neobisnuita. Cred ca lucrurile ar trebui privite altfel:sa incercam sa fim cum trebuie, nu pentru ca Dumnezeu sa fie mandru de noi, ci pentru ca sa-i placem Lui, sa incercam sa nu-l intristam. Cred ca gandul de a-l face pe Dumnezeu mandru de tine, te duce automat in mandrie, aratand cat de important esti, pe cand dorinta de a nu-L supara si de a incerca sa-I fi pe plac, te face sa cugeti la starea in care esti, si sa doresti sa te curatesti.

de asemenea nu stiu cat e de bine sa ii ceri lui Dumnezeu sa faci bine. Mai de folos e sa ii ceri sa te ajute sa te schimbi, si celelalte virtuti vor curge de la sine, ca ceva firesc.
Nu ti se va mai parea ceva deosebit sa ajuti pe cineva, permitand in acest fel sinelui sa se mandreasca ci o vei face ca pe ceva firesc.

Cred ca cel mai important lucrul ar fi sa cerem:tot ceea ce ne este de folos spre manuire. Spre surprinderea multora, cererile care sunt formulate mai sus nu ne sunt spre mantuire intodeauna. Dumnezeu are mijloacele sale de a ne ajuta sa ajungem la ea. Uneori in saracie si durere, alteori in prosperitate.Important e ca in starea in care ne aflam sa tinem mintea la Domnul. Si intotdeauna sa cerem doar ceea ce ne este de folos spre mantuire
Imi aduc aminte de cuvintele unui poet atat de drag mie, Traian Dorz:
Cel drept n-ajunge-n lumea aceasta om bogat,
nici numele lui nu e pe uliți lăudat
– el nici nu vrea alt nume și nici un alt folos,
și nici alt mers în lume decât al lui Hristos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2011, 22:27:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa ne intelegem:
una e pomelnicul pentru Sfanta liturghie, unde facem doua coloane, vii si morti, si scriem numai numele de botez. Numele se pomenesc la Sfantul Jertfelnic, unde painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele Domnului si e bine sa dam acel pomelnic inainte de inceperea liturghiei (cand spune preotul: Binecuvantata este imparatia, a Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh...);

alta e pomelnicul pentru Maslu, unde se trec numai viii, fara vreo specificatie:

alta e pomelnicul pentru acatist,unde se scriu ce spui tu, pentru ce se roaga fiecare. In biserica la care ma duc eu, cand se face slujba acatistului, unita cu vecernia, se citesc din aceste pomelnice numai numele persoanelor, lacare preotul adauga:"pentru sanatatea si mantuirea lor". nu citeste cu glas tare povestioarele si diversele specificatii, dar pesemne le citeste in particular. Stiu ca in unele biserici (de exemplu, la Sfantul Gheorghe Nou, la Sfantul Antonie, in anumite zile, dar nu in cadrul slujbei, preotii primesc acatiste de la oameni, cu tot felul de cereri, pe care le citesc cu glas tare, timp in care acestia stau in genunchi, cu patrafirul pe cap). In manastiri, pomelnicele de la acatist se citesc in particular sau cu voce tare.

alta e pomelnicul de la vecernie, de care am amintit si in care se citescnumai viii;

alta e pomelnicul de la parastas, in care se citesc numai mortii, fara vreo specificatie anume (nespovedit, neimpartasit, la 3 ani, la 9 luni... ca nu e cazul sa ii amintim Domnului astea, ca le stie El mai bine).

Deci mortii se scriu pe pomelnic numai in cadrul Sfintei Liturghii si al parastasului. E drept insa ca si eu o trec pe bunica in acatist, printre celelalte cereri, pentru iertarea pacatelor, dar, de regula, acatistul e pentru vii.

Mi-a placut si m-a amuzat exprimarea: "situatie buna pe lumea celalalta" :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2011, 11:53:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Da, eu ma gandeam sa punem aici numele de botez plus probleme si cine are spatiu liber pe pomelnic, acatist sa complecteze de aici. De ce? Pentru ca va conta si cantitatea. Da daca vrea cineva va putea pune un acatist, pomelnic insa punand aici si fiind 3-4 persoane cu loc liber, va putea apare pe 3-4 acatiste ceea ce e mult mai bine decat sa apara pe unul singur.

Ca sa ceri doar ce iti e de folos spre mantuire inseamna ca trebuie sa stii daca ceva iti e de folos spre mantuire.Ne place nu ne place traim in lumea asta si eu cred ca e OK sa ceri ajutorul si pentru alte lucruri inafara de mantuire .

Oricum cineva mai are cateva spatii libere la un acatist si poate sa treaca oameni care au nevoie de servici, un servici mai bun, mantuire, casatorie, etc.... O sa fac sa treaca pe primii care cer ceva . Deci de ce aveti nevoie?

Last edited by spre_rasarit; 09.09.2011 at 12:19:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2011, 13:44:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ca sa ceri doar ce iti e de folos spre mantuire inseamna ca trebuie sa stii daca ceva iti e de folos spre mantuire.
nu , nu stiu de ce am nevoie spre mantuire. Poate ca un serviciu bun sau o stare materiala buna m-ar indeparta de Domnul. Poate ca sanatatea ar face acelasi lucru.
Poate ca o boala m-ar tine apropae de Domnul.Sau o stare de lipsa. Sa cer aceste lucruri?
Nu am taria... Dar pot sa-i cer Domnului puterea sa le duc toate si sa nu uit de El....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2011, 14:17:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Poate ca un servici bun sau o stare materiala buna te-ar putea lasa sa ajuti mai mult....

Pacatele se pot spala prin suferinta sau prin facere de bine. De multe ori am avut suferinta si m-am rugat sa mi se descopere de ce si am ajuns la cauza. Nu-mi place suferinta si de multe ori am cerut lui Dumnezeu prin rugaciune ca sa mi se curme suferinta si sa mi se dea posibilitatea de a ajuta pe altii si imediat Dumnezeu mi-a curmat suferinta. Nu numai atat dar Dumnezeu mi-a scos in fata si ocaziile sa ajut si mi-a dat si posibilitatea de a ajuta. Nu cred ca am actionat cum trebuie dar oricum, exista si posibilitatea aceasta.

Uite cum vine asta. Sa zicem ca Vasile l-a dat afara din servici pe Calin pe nedrept si Calin nu -si poate face casa. Dumnezeu il tine si pe Vasile fara casa . Acuma Vasile poate sa stea prin chirii sa ia durerea si asta e sau poate sa zica, I-am gresit lui Calin, nu-i nimic ma duc si repar ce am stricat cu facere de bine. ma duc le Mircea si Ioan si ii ajut gratis sa-si faca casa. Sau ii angajez sau le dau marire de salariu, etc... Apoi dupa asta se sterge efectul greselii si apoi are si Vasile liber la casa.

Tu zici Vasile stai si indura. Eu zic Vasile du-te si ajuta si repara ce ai stricat ca si asta sterge problema. Daca Dumnezeu nu forteaza nici noi nu trebuie sa-l fortam pe Vasile sa aleaga calea. Pentru unii se potriveste o cale pentru altii alta. Marii sfinti au iesit intr-adevar prin suferinta.

Am inteles bine ce ai zis sau am rastalmacit?

Last edited by spre_rasarit; 09.09.2011 at 14:58:02.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2011, 15:02:21
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Tu ai vreo problema care ti-ar placea rezolvata. Eu cred ca sunt pe forum oameni care vor sa faca bine si punand aici ce iti doresti te pot ajuta prin mentionare pe acatist sau pomelnic.

Eu cred ca am fost pomenit deja la cateva Liturghii azi ca urmare a primului mesaj.

Asa cum am mai spus, daca aveti randuri libere pe Acatiste, Pomelnice puneti pe cei fara de ajutor , care nu mai au pe nimeni sau care cer ajutorul etc...

Last edited by spre_rasarit; 09.09.2011 at 15:06:04.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2011, 14:17:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ai grija ca poate fi o capcana sacerisuferinta de dragul suferintei:

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.

Este un film numit Pilde , rusesc. Si acolo era o femeie evlavioasa care zilnic citea acatiste si foarte ravnitoare era. Si o femeie credincioasa i-a zis. Astazi te va vizita Iisus pentru ravna ta.

Se duce femeia bucuroasa acasa si pune masa si il asteapa pe Iisus citind acatiste. Pe scara mai era un baietel fara mama iar tatal incepuse sa bea din cauza dezdanejdii. El vroia ca Iisus sa-l viziteze ca sa ia patima betiei de la tatal sau. Si tot verifica usa vecinei sa vada cand vine Iisus ca sa-l roage sa-l faca bine pe tatal sau.Iata ca baiatul era impins de dragoste.

La un moment dat vine un copil al strazii si bate la usa femeii aceleia strigand dupa ajutor caci era urmarit de niste baieti.Femeia il ia de mana si il duce afara la usa. Il cearta si apoi intra inauntru.

Vecinul ei il invita pe baietel in casa si ii pune masa. Insa baietelul urmarit de copii dispare.

Apoi vine la geamul femeii un barbat strigand ca ii e foame. Femeia deschide geamul si il cearta zicand ceva in genul.Mai dar du-te si munceste si castiga bani. Si nu mai bea. Apoi inchide frumos geamul.

Vecinul copil il ia pe om in casa, il omeneste dar omul dispare subit.

La sfarsit o femeie cu copilul sta in ploaie. Femeia deschide geamul si ii ziceceva in genul, nu ai avut grija si acum uite ce ai patit. Apoi inchide geamul.

Baietelul o invita pe femeie in casa sa nu se imbolnaveasca copilul.Femeia vine si apoi i se ofera un loc in care sa doarma.

Vine seara si iata ca femeia si copilul dorm. Femeia viseaza pe Iisus si ii spune ceva cam asa.Doamne te-am asteptat toata ziua si nu ai venit. Dar IIsus ii raspunde, am venit de 3 ori si nu m-ai primit. Eu am fost baietelul acela necajit pe carel-ai dat afara, eu am fost omul acela ce cerea de mancare si m-ai ocarat, eu am fost pruncul ce nu l-ai primit in casa.

Ai grija ca desi te straduiesti mult, nu iti ajuta la nimic ca dragoste nu ai.

"13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic. "

Da, intr-adevar si parintele Arsenie Boca tinea post si se ruga toata seara insa motivul pentru care facea aceasta era dragostea de oameni. El s-a dus la Athos si s-a rugat ceva in genul, fa-ma Doamne sa fiu duhovnic bun si apoi a postit negru 40 de zile ca sa invete de la Sfantul Serafim de Sarov sa ajute oamenii, ca asta ii era scopul, dragostea de oameni. Nu a postit 40 de zile pentru ca sa inainteze EL pe calea infranarii.

Si unii Sfinti au ceruit boala cum zici tu dar scopul a fost sa ia boala si pacatele aproapelui nu un scop de a inainta EI pe cale.

Mai e ceva ce mi s-a intamplat mie. La un moment dat eu aveam un standard. Ziceam daca omul e mai slab decat standardul meu merita sa faca minuni dar daca nu e mai slab ca standardul meu .... Si numai bine ca am vazut oameni facatori de minuni mai plinuti decat standardul meu. Si m-am rugat la Dumnezeu sa-mi descopere de ce acesti oameni fac minuni. Si mi-a aratat Dumnezeu faptele bune ale acestor oameni si cum se roaga ei pentru aproapele si am zis, dreptate este. Dragostea e mai mare ca super infranarea.

Deci sa ceri boala si griji si probleme pentru ca sa inaintezi TU pe cale poate fi OK insa e diferit de a cere boala aproapelui, necazul aproapelui, rugaciunea pentru aproapele ca sa inaintati amandoi pe cale.

Deci eu din discutia noastra am inteles ca dragostea e mai inalta ca toate si ca trebuie sa cer dragoste pentru aproapele caci daca dragoste nu e, nimic nu e.

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.


Deci nu uita sa ceri dragoste pentru aproapele. necazul aproapelui poti sa-l iei prin necaz cerand necazul sau prin fapte bune. Sa facai fapte bune pentru aproapele ca sa i se ierte gresala sau prin rugaciune.

Stiu un Sfnata mare facator de minuni care se ruga nu NUMAI pentru el ci o ora zilnic pentru orfani, vaduve, oameni necajiti si tot asa. De fapt si eu am observat ca pomelnicele pe care trec oameni necunoscuti daca se poate zice asa ca toti suntem frati de la Dumnezeu prin botez, decidaca trec necunoscuti rugaciunea are mare putere.

Dragostea peentru aproapele incepe cu dragostea pentru sot/sotie, copii, parinti, rude, vecini, necunoscuti, necajiti, cei fara adapost, mancare si tot asa, cei ce gresesc....

Inseamna sa ii ierti si sa ii ajuti.

Last edited by spre_rasarit; 10.09.2011 at 14:27:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 22:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 04:41:54
pe pomelnic roman2010 Generalitati 40 20.02.2011 16:14:27
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 19:33:47