Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.02.2010, 16:38:33
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ideea era ca poate ar fi bine sa il lasi si pe el sa vada ce simte, daca vrea sa lupte pentru ceva, daca ii lipsesti...unii au nevoie de aceste momente in viata, si s-ar parea ca si el ar cam fi genul.

Doamne ajuta sa iasa cum e mai bine pentru amandoi!
Au trecut 3 saptamani de cand ne-am despartit...Nu stiu cat timp mai are nevoie...Poate ca asta este chiar ce-si doreste.As vrea sa am ocazia sa ma intalnesc cu el si sa-mi spuna toata astea privindu-ma in ochi,nu stiu daca ar avea puterea..Nu au fost doar cuvinte,mi-a si demonstrat ca ma iubeste.Bineinteles tot ce am spus eu aici este o mica parte,adevarul il stim doar noi si Dumnezeu.Pentru mine este un adevarat soc tot ce s-a intamplat,nu prea am cu cine sa vorbesc...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.02.2010, 16:42:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Au trecut 3 saptamani de cand ne-am despartit...Nu stiu cat timp mai are nevoie...Poate ca asta este chiar ce-si doreste.As vrea sa am ocazia sa ma intalnesc cu el si sa-mi spuna toata astea privindu-ma in ochi,nu stiu daca ar avea puterea..Nu au fost doar cuvinte,mi-a si demonstrat ca ma iubeste.Bineinteles tot ce am spus eu aici este o mica parte,adevarul il stim doar noi si Dumnezeu.Pentru mine este un adevarat soc tot ce s-a intamplat,nu prea am cu cine sa vorbesc...
In aceste 3 saptamani, a dat vreun semn, te-a cautat...a incercat sa tina legatura cu tine?

Daca nu, atunci trebuie doar sa intelegi ca mai are...sau ca are pur si simplu!

Unii oameni prefera sa nu spuna prea multe, ci sa lase de inteles...de exemplu, el poate fi genul asta?

Se poate sa fie si ca un soc acum, dar pana la acest argument...nu ti-a zis niciodata ce anume il face sa fie confuz, ce ar avea sa-ti reproseze?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2010, 16:47:38
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
El mereu a vrut sa lupte pentru noi,a vrut sa se mute la mine,imi jura in fata lui Dumnzeu ca ma iubeste si ca se va muta la mine.Avea atatea visuri impreuna,planuri...Stiu ca si el sufera,dar nu stiu ce l-a determinat sa se schimbe asa de mult,a devenit ca o stanca,rece si nemilos.Mi-e teama sa nu i se facut vreo slujba si asta sa-l fi orbit.Vreau sa-l ajut!
Slujbele de obicei nu orbesc oamenii... nu exista astfel de slujbe! Un preot (un adevarat preot) nu umbla cu treburi dinstea vrajitoresti. Daca totusi, este vorba de lucru necurat facut de un vrajitor (chiar daca se prezenta ca preot) atunci trebuie sa fi sigura ca toata vina cade pe umerii prietenului tau. Lipsurile duhovnicesti din viata noastra ne lasa vulnerabili la aceste lucrari diavolesti. In acest caz poate ca e mai bine sa fie departe de tine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2010, 16:52:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Chiar asa Fata-Sihastra, nu ti-a spus deloc ce anume i-a spus el preotului despre relatie, despre voi..despre ce simte el?

Un om nu are cum sa isi dea cu parerea asupra unei relatii, decat din macar versiunea unuia din cei doi...deci nu cred ca poate fi preotul vinovat, ci ceea ce i-a spus baiatul...lui!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.02.2010, 17:03:45
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Chiar asa Fata-Sihastra, nu ti-a spus deloc ce anume i-a spus el preotului despre relatie, despre voi..despre ce simte el?

Un om nu are cum sa isi dea cu parerea asupra unei relatii, decat din macar versiunea unuia din cei doi...deci nu cred ca poate fi preotul vinovat, ci ceea ce i-a spus baiatul...lui!

Prietenul ia spus si duhovnicului si acestui preot ca tine la mine,ca ma iubeste,eu nu am de unde sa stiu sigur ce a vorbit el cu acel preot pt ca este confidential.Tot ce stiu este ca de la acest preot totul s-a distrus intre noi. Prietenul meu mi-a spus ca l-a intrebat pe preot:"Parinte sa ma despart de ea acuma?"Iar preotul ia raspuns ca "Da!" cat mai repede ca altfel ne vom distruge,ca nu suntem facuti unul pt celalalt.Ceea ce ma intriga este ca cu oricine as vorbi,inclusiv preoti,toti spun ca acel preot nu avea voie sa faca asa ceva!Iar asta ma intriga,ma face sa cred ca ceva nu este in ordine,sa distruga un preot relatia noastra,iar prietenul meu sa creada asa ceva?Vreau sa-i arat prietenului meu cat de mult se inseala sa creada in acel preot,sa-i arat cate lucruri nu sunt clare,cate lucruri nu sunt logice.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.02.2010, 17:26:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Prietenul ia spus si duhovnicului si acestui preot ca tine la mine,ca ma iubeste,eu nu am de unde sa stiu sigur ce a vorbit el cu acel preot pt ca este confidential.Tot ce stiu este ca de la acest preot totul s-a distrus intre noi. Prietenul meu mi-a spus ca l-a intrebat pe preot:"Parinte sa ma despart de ea acuma?"Iar preotul ia raspuns ca "Da!" cat mai repede ca altfel ne vom distruge,ca nu suntem facuti unul pt celalalt.Ceea ce ma intriga este ca cu oricine as vorbi,inclusiv preoti,toti spun ca acel preot nu avea voie sa faca asa ceva!Iar asta ma intriga,ma face sa cred ca ceva nu este in ordine,sa distruga un preot relatia noastra,iar prietenul meu sa creada asa ceva?Vreau sa-i arat prietenului meu cat de mult se inseala sa creada in acel preot,sa-i arat cate lucruri nu sunt clare,cate lucruri nu sunt logice.
Pai stai putin, tie ti-a spus intrebarea finala pe care a adresat-o parintelui de fapt...el pana atunci o fi tot zis cateva treburi...si apoi parintele o fi tras concluzia care era de tras.

Preotul poate nu a facut decat sa il sfatuiasca sa procedeze cum e mai bine, de moment ce i-a cerut ajutorul...dar baiatul s-o fi manifestat ca intentionand sa faca oricum acest lucru, numai ca nu stia cand si cum...intelegi?

Nu mai da vina pe preot, pentru ca el poate ti-o fi spus asta ca sa evite sa ti le mai spuna si pe celelalte...

Tie lucrurile nu iti sunt clare, sau nu vrei de fapt sa accepti ceea ce se intampla?..fii sincera cu tine!


Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.02.2010, 17:35:04
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai stai putin, tie ti-a spus intrebarea finala pe care a adresat-o parintelui de fapt...el pana atunci o fi tot zis cateva treburi...si apoi parintele o fi tras concluzia care era de tras.

Preotul poate nu a facut decat sa il sfatuiasca sa procedeze cum e mai bine, de moment ce i-a cerut ajutorul...dar baiatul s-o fi manifestat ca intentionand sa faca oricum acest lucru, numai ca nu stia cand si cum...intelegi?

Nu mai da vina pe preot, pentru ca el poate ti-o fi spus asta ca sa evite sa ti le mai spuna si pe celelalte...

Tie lucrurile nu iti sunt clare, sau nu vrei de fapt sa accepti ceea ce se intampla?..fii sincera cu tine!



Nu este asa cum spui.Prietenul meu nu a spus nimic,la finalul slujbei,preotul la chemat pe nume si i-a spus sa rupa orice legatura cu mine.Prietenul meu nu ia cerut sfatul acestui preot.Prietenul meu este uimit cum de acest preot i-a stiut numele si ca el are legatura cu o fata bolnava,respectiv cu mine,dar prietenul meu nu ia in considerare ca aceste lucruri preotul putea sa le stie de la mama lui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.02.2010, 17:47:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Nu este asa cum spui.Prietenul meu nu a spus nimic,la finalul slujbei,preotul la chemat pe nume si i-a spus sa rupa orice legatura cu mine.Prietenul meu nu ia cerut sfatul acestui preot.Prietenul meu este uimit cum de acest preot i-a stiut numele si ca el are legatura cu o fata bolnava,respectiv cu mine,dar prietenul meu nu ia in considerare ca aceste lucruri preotul putea sa le stie de la mama lui.
Cu siguranta ca ii stia numele si anumite date de la mama lui, dar daca ar fi atat de uimit precum spui...nu i-ar fi dat crezare si ar fi crezut in sfatul duhovnicului....deci el e cam tras in toate partile, si se complace in situatia asta...doar pentru ca e indecis cam de pe la inceput.

Despre ce afectiuni e vorba, e ceva grav?....poate ca il agasezi cu starea ta de sanatate, poate ca ar fi vrut sa te vada mai independenta...nu stiu...poate fi si asta o cauza?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.02.2010, 18:12:39
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Nu este asa cum spui.Prietenul meu nu a spus nimic,la finalul slujbei,preotul la chemat pe nume si i-a spus sa rupa orice legatura cu mine.Prietenul meu nu ia cerut sfatul acestui preot.Prietenul meu este uimit cum de acest preot i-a stiut numele si ca el are legatura cu o fata bolnava,respectiv cu mine,dar prietenul meu nu ia in considerare ca aceste lucruri preotul putea sa le stie de la mama lui.
ma bag si eu ca musca.....dar tu ai fost acolo ca sa stii???? mie, sincer mi se pare o mare facatura....o minciuna, pe romaneste....stiu, suna dur si sigur nu ai sa vrei sa accepti, dar asa suna...hai sa fim serioase....preotii nu sunt nici ghicitori in stele, nici in cafea ca sa stie ca pers cu care ar avea el o leg are probl de sanatate...in fine, disperarea asta a ta de a te agata de el o sa iti faca numai rau...a vrut sa se desparta de tine....nu stiu....distanta, etc si a facut-o printr-o minciuna, eu asa vad...tu poti sa te superi pe mine, dar asta e parerea mea. boala lunga moarte sigura.....ia si vezi de problemutele tale, pt ca vezi bine si ft clar ca incepi sa il iriti.....tipa la tine, chiar tu ai zis...nu stiu cine ii da dreptul, tu probabil....ca altfel nu-mi explic, asta iti doresti????? sa se tipe mla tine???? sa te umilesti sunand si neraspnzandu-ti-se??? eu iti doresc multa maturitate si sanatate, ca ai nevoie
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.02.2010, 18:26:36
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
ma bag si eu ca musca.....dar tu ai fost acolo ca sa stii???? mie, sincer mi se pare o mare facatura....o minciuna, pe romaneste....stiu, suna dur si sigur nu ai sa vrei sa accepti, dar asa suna...hai sa fim serioase....preotii nu sunt nici ghicitori in stele, nici in cafea ca sa stie ca pers cu care ar avea el o leg are probl de sanatate...in fine, disperarea asta a ta de a te agata de el o sa iti faca numai rau...a vrut sa se desparta de tine....nu stiu....distanta, etc si a facut-o printr-o minciuna, eu asa vad...tu poti sa te superi pe mine, dar asta e parerea mea. boala lunga moarte sigura.....ia si vezi de problemutele tale, pt ca vezi bine si ft clar ca incepi sa il iriti.....tipa la tine, chiar tu ai zis...nu stiu cine ii da dreptul, tu probabil....ca altfel nu-mi explic, asta iti doresti????? sa se tipe mla tine???? sa te umilesti sunand si neraspnzandu-ti-se??? eu iti doresc multa maturitate si sanatate, ca ai nevoie
Multumesc mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 16:10:37
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 08:39:53
Care este Biserica voastra de suflet ? cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 142 06.08.2011 01:13:01
care e doferenta intre spirit si suflet? annajanette Generalitati 4 01.07.2010 04:31:23
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 17:23:52