Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.02.2010, 12:23:47
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ba, din contra!
Hai mai bine sa povestim altceva ca nu vreau sa mai intru in contradictii si cu tine!!!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.02.2010, 13:51:26
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Felicitari Bodo !

Draga Anonima, problemele voastre se datoreaza in primul rand faptului ca traiti IN PACAT. Sa nu te superi, trebuie pus degetul pe rana, altfel nu se vindeca. Sf.Scriptura ne spune ca Dumnezeu ne lasa "dupa nebunia mintii noastre". Dar daca vede ca noi staruim in pacat si nu vrem sa ne indreptam, atunci ne "atinge" putin, prin suferinte, necazuri si probleme, prin care vrea sa ne faca sa ne dam seama si sa constientizam pacatele noastre si sa Ii cerem ajutorul, ca sa ne indreptam.
Oricum "fara El nu putem face nimic". Dar faptul ca Dumnezeu ingaduie sa ni se intample unele necazuri, chiar nenorociri, ne arata faptul ca El ne iubeste si vrea sa ne ajute. Ca daca nu ar vrea, ne-ar lasa in continuare pe aceeasi linie. Aceasta intamplare pe care o relatezi este intr-un fel si pedeapsa lui Dumnezeu pt.faptul ca voi traiti impreuna de atatia ani fara binecuvantarea Lui.
Daca a vazut ca nici dupa 10 (!) ani voi nu ati binevoit sa cereti binecuvantarea Lui, prin Taina Cununiei, iata va face sa va ganditi serios la faptul ca sunteti in afara binecuvantarii Lui. De aceea vi s-a intamplat acest necaz, prin patima lui, ca, macar acum sa va hotarati si sa o faceti, nu e prea tarziu. "De seara pana dimineata, de vrea omul, poate sa se mantuiasca !" - ne spun Sfintii Parinti. Doar sa constientizeze pacatul si sa vrea sa se indrepteze.
Iata atatea sfaturi bune ai primit aici (ignora-le pe cele care iti spun sa-l parasesti), dintre care de departe cel mai bun este cel al lui bodo, cu exemplul prietenului sau. Vezi cum acela si-a dat seama de starea in care traia si de patima care-l stapanea ? Ca acum aduce multumiri lui Dumnezeu pt.faptul ca l-a trezit ? Asa si voi sa intelegeti acest mesaj al lui Dumnezeu si sa va puneti in buna randuiala, acum, in Postul acesta ! Nu mai amanati, amanarea e una din cele mai mari arme ale diavolului !
Marturisiti-va si faceti-va canonul pe care vi-l va da un preot duhovnic, de care sa va tineti toata viata, asa ca de medicul de familie. El va va ajuta sa obtineti iertarea lui Dumnezeu, binecuvantarea Lui si indreptarea. Asa veti scapa, el de patima, tu de suferinta. Si Dumnezeu va va ajuta sa va recuperati banii pierduti, ba poate mai mult, va va binecuvanta ca pe Iov.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.02.2010, 17:14:49
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pai inseamna ca nu stii cum e sa te zgarie ceva... daca te zgarie nu mai insisti, deci nici textul nu va fi citit pana la capat
Fii linistita cei interesati il vor citi pina la capat,iar pentru cei care au auzit de SMERENIE probabilitatea de risc este sub nivelul minim ca sa ii zgarie ceva!!!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.02.2010, 17:21:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Fii linistita cei interesati il vor citi pina la capat,iar pentru cei care au auzit de SMERENIE probabilitatea de risc este sub nivelul minim ca sa ii zgarie ceva!!!
Se aplica si la tine banuiesc, sau tu esti ala prevazut de Dumnezeu cu vocatia smeririi celorlalti?!?

Ei as, cate ifose...zici dom'le o treaba, si te opresti...nu o tii lunga cu smerirea asta, ca zau...ca mai are si efect bumerang, in caz ca nu esti tu insuti smerit!!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.02.2010, 17:38:46
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Irelevant

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
eu tot cred ca trebuie sa te relaxezi. oricum nu rezolvi nimic. ceea ce vezi aici, invataturi aiurea, se intampla peste tot in viata de zi cu zi.
sper ca iti dai seama ca incepi o lupta cu morile de vant.
problema e alta. ca stilul acesta al tau nu prinde de nicio culoare la cei cu inima invartosata, indiferent de cata dreptate ai sau crezi ca ai.
daca diavolul le baga in ureche limba plina de miere, crezi ca ai vreo sansa, strigand cu majuscule, sa le atragi atentia? ma indoiesc.
iti inteleg neputinta si faptul ca vrei sa faci bine. modul, insa, prin care vrei sa faci acestea, lasa de dorit...
incearca sa nu te aprinzi si ai sa vezi ca e mult mai bine cand esti linistit. fii ingrijorat pentru tine mai degraba... e cel mai sanatos...
Doamne ajuta!
Mesajele tale nu au nici o relevanta!!!Cat despre sfaturi mersi mult,dar mi le iau de la duhovnic!!!
Daca tot ai adus vorba de "lupta mea'',atata timp cit aceasta va fii in numele ADEVARULUI,sau/si spre ajutorarea celor cazuti in mainile vrasmasului,sint in stare sa ma lupt cu toate morile de vant din tara Olandei(si crede-ma sant multe) pentru ca TOATE LE POT INTR-U HRISTOS CARE MA INTARESTE!!!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.02.2010, 17:52:30
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Femeia si ...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Se aplica si la tine banuiesc, sau tu esti ala prevazut de Dumnezeu cu vocatia smeririi celorlalti?!?

Ei as, cate ifose...zici dom'le o treaba, si te opresti...nu o tii lunga cu smerirea asta, ca zau...ca mai are si efect bumerang, in caz ca nu esti tu insuti smerit!!
Iar te iei de mine CUCOANA???TI-AS SUGERA SA TERMINI!!!Cauta-ti ceva de lucru ca iti petreci prea mult timp pe forum si cred ca te afecteaza negativ!!!TI-AM SPUS ca nu am venit aici sa ma cert!!!!!!!!!!!NU MA PROVOCA ca la urma s-ar putea sa plangi!!!DUTE si te cearta cu altcineva ISPITO!!!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.02.2010, 18:25:33
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Iar te iei de mine CUCOANA???TI-AS SUGERA SA TERMINI!!!Cauta-ti ceva de lucru ca iti petreci prea mult timp pe forum si cred ca te afecteaza negativ!!!TI-AM SPUS ca nu am venit aici sa ma cert!!!!!!!!!!!NU MA PROVOCA ca la urma s-ar putea sa plangi!!!DUTE si te cearta cu altcineva ISPITO!!!
vezi ca de la nervi nenorocesti gramatica. tonul face muzica nu stu cine cu cine se cearta.....si cum cei din afara vad cel mai clar, iti zic eu ca tu esti ala pus pe cearta. deci, relax
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.02.2010, 18:40:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Iar te iei de mine CUCOANA???TI-AS SUGERA SA TERMINI!!!Cauta-ti ceva de lucru ca iti petreci prea mult timp pe forum si cred ca te afecteaza negativ!!!TI-AM SPUS ca nu am venit aici sa ma cert!!!!!!!!!!!NU MA PROVOCA ca la urma s-ar putea sa plangi!!!DUTE si te cearta cu altcineva ISPITO!!!
Eu ti-as sugera sa iti revii, ca de la acel mesaj care nici macar nu iti era adresat...se vede ca iti vine cam greu si nu o mai termini cu apropos-urile la mandrie, smerenie si alte asemenea!

Ti-am sugerat in PM ca acel prim mesaj DEPLASAT adresat mie, sa fie si ultimul, la adresa mea sau facand referire la mine...deci la cine adica tot faci tu referire cu cei care trebuie sa vada majusculele tale, sa citeasca pana la capat...sa inteleaga si sa se smereasca?

Nu ma afecteaza nimic negativ, decat oamenii care intind coarda, si nu stiu sa se opreasca cand li se sugereaza asta...

Ma faci sa plang, poftim???? Jignindu-ma mai tare decat ai facut-o in primul mesaj, sau vrei sa ma trimiti la oala asa cum ai facut cu altcineva, ce replici sunt astea...asta inseamna smerenia de care tot vorbesti tu?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.02.2010, 19:22:07
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu ti-as sugera sa iti revii, ca de la acel mesaj care nici macar nu iti era adresat...se vede ca iti vine cam greu si nu o mai termini cu apropos-urile la mandrie, smerenie si alte asemenea!

Ti-am sugerat in PM ca acel prim mesaj DEPLASAT adresat mie, sa fie si ultimul, la adresa mea sau facand referire la mine...deci la cine adica tot faci tu referire cu cei care trebuie sa vada majusculele tale, sa citeasca pana la capat...sa inteleaga si sa se smereasca?

Nu ma afecteaza nimic negativ, decat oamenii care intind coarda, si nu stiu sa se opreasca cand li se sugereaza asta...

Ma faci sa plang, poftim???? Jignindu-ma mai tare decat ai facut-o in primul mesaj, sau vrei sa ma trimiti la oala asa cum ai facut cu altcineva, ce replici sunt astea...asta inseamna smerenia de care tot vorbesti tu?
Ifose zici?Mare ispita esti pe capul meu!!!(era cat pe aici sa fac o mare prostie)Multumesc lui DUMNEZEU CA MA OPRIT!!!Vad ca ti-ai adus intariri!!!De ce crezi tu ca toate postarile mele fac referire exclusiv la persoana ta?Eu vorbeam cu altcineva in caz ca nu ai observat,dar TU tot vii si te bagi in seama cu mine!!!Da, cam deplasata fraza mea ca o sa te fac sa plangi(de data asta recunosc ca m-am cam lasat dus de val)(sa nu ma intelegi gresit nu m-am referit ca o sa te fac sa plangi la propriu!)Vad ca te-am si jignit.Uite cum facem EU imi cer de un milion de ori IERTARE(crezi ca ai putea sa ma ierti?)si in schimb iti PROMIT ca pe viitor sa nu iti mai adresez nici un mesaj,dar te-as ruga sa ma lasi si tu in pace!!!TE ROG MULT!!! OK, CE ZICI?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.02.2010, 20:06:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte frumos exemplu dati, vine cineva undeva la limita si cere un sfat si ce citeste, certuri la cutit intre cei care se cred crestini (si inca ortodocsi!), si inca in Postul Mare.

Macar daca ar fi un administrator sa stearga ultimele 5 pagini de inutilitati sau mai rau - penibilitati, de pe topicul asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37