Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 25.10.2008, 10:08:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
bai desteptule probabil ca esti tu,si luminat la fata.

duhul sau suflarea de viata este energia de viata primita de la Dumnezeu
spiritul reprezinta partea afectiva a sufletului.
Sufletul viu din Scriptura nu este dual -suflet si trup ,ci unitar -suflare+tarina.
De aici se despart cele doua interpretari. Parintele l-a imbratisat ca si antemergatorii dinsului pe Platon. Asta e ,si asa s-a scris istoria.

O sa revin si cu lazar.
marmat ce ar fi sa explici versetele postate de Iustin32?
Ceea ce ai postat tu mai sus se numeste eschivare. Adica te-ai infundat, nu ai fost in stare sa dai un raspuns la acele versete, si te-ai apucat sa dai o explicatie s sufletului
  #242  
Vechi 25.10.2008, 10:16:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

10. Atunci cei douăzeci și patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce ședea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor și aruncau cununile lor înaintea tronului, zicând:
11. Vrednic ești, Doamne și Dumnezeul nostru, să primești slava și cinstea și puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile și prin voința Ta ele erau și s-au făcut. (Apocalipsa 4, 10-11)

8. Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților.
9. Și cântau o cântare nouă, zicând: Vrednic ești să iei cartea și să deschizi pecețile ei, fiindcă ai fost înjunghiat și ai răscumpărat lui Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din toată seminția și limba și poporul și neamul;
10. Și I-ai făcut Dumnezeului nostru împărăție și preoți, și vor împărăți pe pământ.
11. Și am văzut și am auzit glas de îngeri mulți, de jur împrejurul tronului și al ființelor și al bătrânilor, și era numărul lor zeci de mii de zeci de mii și mii de mii,
12. Zicând cu glas mare: Vrednic este Mielul cel înjunghiat ca să ia puterea și bogăția și înțelepciunea și tăria și cinstea și slava și binecuvântarea.
13. Și toată făptura care este în cer și pe pământ și sub pământ și în mare și toate câte sunt în acestea le-am auzit, zicând: Celui ce șade pe tron și Mielului fie binecuvântarea și cinstea și slava și puterea, în vecii vecilor!
14. Și cele patru ființe ziceau: Amin! Iar bătrânii căzură și se închinară.
(Apocalipsa 5, 8-14)

Explicati va rog si aceste versete
  #243  
Vechi 25.10.2008, 17:12:14
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=black][SIZE=3]Felul în care învie morții ne-a fost prezentat de însuși Hristos. Sufletul său care exista conștient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pentru că nu mai exista în mormânt, iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. În plus Hristos, după Înviere a mâncat inaintea apostolilor. Deci era în trup. Un trup duhovnicesc, nesupus stricăciunii:[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Luca 24.40-43 “Și zicând acestea le-a arătat mâinile și picioarele. Și lor celor încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis. “aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un figure de miere. Și luând a mâncat înaintea lor.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]Ioan 20.27 “Apoi i-a zis lui Toma: Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile Mele. Și adu-ți mâna ta și pune-o în coastele Mele”[/SIZE]
Noi discutam despre pilda bogatului si a saracului Lazar din Luca 16. Intrebarea era: in ce stare se aflau bogatul si Lazar dupa ce murisera? Daca erau suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca erau trupuri, inseamna ca de fapt nu murisera, sau au fost inviati.

Dvs. veniti cu explicatii despre inviere. Sa inteleg ca acesta este raspunsul la intrebare? Bogatul si Lazar erau de fapt inviati cand discutau cu parintele Avram? Enigmele domnului Ovidiu raman inca neelucidate. Astept explicatii si la enigma de pe Muntele Schimbarii la Fata (aceea in care, dupa parerea dvs., Domnul Iisus Hristos a stat de vorba, in acelasi timp cu un om viu si cu un mort neinviat).
  #244  
Vechi 25.10.2008, 17:27:52
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Daca te-ar preocupa sa afli adevarul cu privire la sufletul nemuritor al omului, ai fi gasit in Dogmatica parintelui Staniloaie care vorbeste despre acest subiect:
,, [COLOR=black]Unii dintre teologii protestanti mai noi sustin ca dupa moarte si [/COLOR][COLOR=black]înai[/COLOR][COLOR=black]nte de învierea cea de obste nu mai exista o viata a sufletului, ca sufletul se distruge împreuna cu trupul, sau se scufunda în nefiinta, din care va fi chemat[/COLOR][COLOR=black]împreuna cu trupul la învierea cea de obste, daca a crezut în Hristos. E o opinie care a parasit învatatura despre compozitia dualistã a omului[/COLOR][COLOR=black]18[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][COLOR=black]Aceastã teorie e ultima concluzie a opiniei lui Luther despre somnul în care cad sufletele dupã moarte, cu exceptia unora, asteptând judecata din urmã. De la Luther au luat aceste secte si acesti teologi ideea cã omul nu mai poate avea o viata numai prin suflet fara trup[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][COLOR=black]Dar în general, atât luteranismul, cat si calvinismul au pastrat convingerea general crestina ca moartea e numai o despartire a sufletului de trup, ca sufletul continuã sã existe si dupã [/COLOR][COLOR=black]moarte. [/COLOR][COLOR=black]Sfânta Scripturã afirmã însã categoric existenta si lucrarea sufletului dupa moarte. Amintim de locul din Epistola a II[/COLOR][COLOR=black]-[/COLOR][COLOR=black]a catre Corinteni (5, 6[/COLOR][COLOR=black]-8): “Noi [/COLOR][COLOR=black]avem buna încredere si suntem bucurosi sa nu locuim în trup, ci sã ne salasluim [/COLOR][COLOR=black]la Domnul”. Ap[/COLOR][COLOR=black]oi de cea cãtre Filipeni (1, 22). Mai amintim de Ecclesiast (12, 7): “si pulberea sã se întoarcã în pamant, cum a fost, iar sufletul sa se intoarcã la [/COLOR][COLOR=black]Dumnezeu care l-[/COLOR][COLOR=black]a dat”. Apoi, de pilda bogatului si saracului Lazar, în care se vede cã acestia vietuiesc si dupã moarte si inainte de invierea cea de obste a trupurilor, deci vietuiesc cu sufletul (Lc. 16, 19 si urm.). În sfarsit, [/COLOR][COLOR=black]de multe [/COLOR][COLOR=black]locuri din Apocalipsã (4, 10[/COLOR][COLOR=black]-11; 5, 8-[/COLOR][COLOR=black]14 etc.) unde se vorbeste de cei 24 de batrani, care se inchinã Mielului; sau unde se vorbeste de marea multime ce sta în fata tronului Mielului (7, 9, 1[/COLOR][COLOR=black]-[/COLOR][COLOR=black]14); sau unde se vorbeste de cei ce locuiesc în [/COLOR][COLOR=black]cer (13, 6; 14, 3; 1.4, 13;[/COLOR][COLOR=black]15, [/COLOR][COLOR=black]2 etc.). Apoi de “sufletele celor junghiati pentru [/COLOR][COLOR=black]cuvântul Iui Dumnezeu, ce stau sub jertfelnicul din cer[/COLOR]

[SIZE=4][COLOR=navy]9[/COLOR][/SIZE].[SIZE=4][COLOR=navy] Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=navy]10. Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=navy]11. Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=4][COLOR=navy]” [/COLOR][/SIZE](Apoc. 6, 9-11).
[/COLOR]
[COLOR=black]Iata bai desteptule, cum spune Biblia in modul cel mai clar cu putinta ca [/COLOR][SIZE=4][COLOR=navy]sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o, [COLOR=black]sunt vii si constiente si stau in asteptare[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=navy] pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE]


[SIZE=4][COLOR=navy]Ce mai ai de spus impotriva acestui text din Cuvantul lui Dumnezeu?[/COLOR][/SIZE]

Ma intereseaza adevarul. Din pacate, dogmatica Parintelui Staniloaie a fost facuta praf de dogmatica domnilor Iustin sau Ovidiu, care au prezentat aceleasi aspecte biblice (dupa cum le-a inteles fiecare), dar insotite de o sumedenie de expresii crestine cum ar fi "bai desteptule" sau "dai mostre de prostie rara", etc.

Dvs. ati preluat postarea in care eu ceream d-lui Ovidiu sa explice misterul din pilda bogatului nemilostiv (Luca 16), referitoare la starea in care se aflau bogatul si Lazar dupa ce murisera. Erau suflete (aveau suferinte trupesti si parti trupesti-degete sau limba) sau trupuri (insemana ca nu murisera sau fusesera inviati). Ati raspuns cu un verset care nu lamureste deloc problema. Dvs. ati raspuns odata la aceasta problema. Ati sustinut ca sufletul celui care moare preia simtaminte trupesti, adica simte la fel ca si cum ar avea toate partile corpului. Nu stiu de unde ati scos acest raspuns, dar vad ca nici nu sunteti consecvent cu el.

Sa va dau, totusi, un raspuns la versetele postate (le-ati mai postat si pe alt topic in dorinta disperata de a-i incuia pe "eretici"). De fapt voi copia raspunsul pe care l-am dat pe alt topic (adresat tot dvs.).

Sa luam, in special versetul 10 (din Apocalipsa cap.6). "EI STRIGAU CU GLAS TARE si ziceau: Pana cand Tu Stapane ..."
Dvs. ati luat literar acest verset? Chiar ati inteles ca niste suflete strigau cu adevarat la Domnul? Eu am inteles ca totul era o metafora. Ca sa va conving, ca postarea dvs. trebuie luata in sens simbolic (metaforic), va mai dau un verset asemanator. In cartea Facerii, cap. 4, ni se arata cum Cain il ucide pe fratele sau, Abel. "Si Dumnezeu a zis: Ce ai facut? GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10). Se vede asemanarea intre Facerea 4:10 si Apocalipsa 6:10? Asa cum glasul sangelui lui Abel striga din pamant la Dumnezeu tot asa si sufletele celor junghiati strigau la Dumnezeu. Daca ar fi asa cum credeti dvs, ar trebui sa mai gasiti inca, cel putin un set de versete in care sa se vorbeasca despre suflete care vorbesc cu Domnul. Dar, "CEL CE MOARE NU-SI MAI ADUCE AMINTE DE TINE (DOAMNE)"(Psalmul 6:5).
  #245  
Vechi 25.10.2008, 17:30:23
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
bai desteptule probabil ca esti tu,si luminat la fata.

duhul sau suflarea de viata este energia de viata primita de la Dumnezeu
spiritul reprezinta partea afectiva a sufletului.
Sufletul viu din Scriptura nu este dual -suflet si trup ,ci unitar -suflare+tarina.
De aici se despart cele doua interpretari. Parintele l-a imbratisat ca si antemergatorii dinsului pe Platon. Asta e ,si asa s-a scris istoria.

O sa revin si cu lazar.
[SIZE=4]Asta se cheama raspuns la un text atat de clar al Sfintei Scripturi? Nu am inteles nimic. Poate vrei sa-mi explici.
[/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=Navy]9[/COLOR][/SIZE].[SIZE=4][COLOR=Navy] Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
10. Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant?
11. Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=4][COLOR=Navy]” [/COLOR][/SIZE](Apoc. 6, 9-11).

[COLOR=Navy][SIZE=4]Voi spuneti ca sufletul crestinului nu e constient dupa moarte, ci e doar suflare de viata asa cum au si animalele. Atunci cum explici acest text care[/SIZE][/COLOR]
[/COLOR][SIZE=4][COLOR=Navy] contrazice flagrant invatatura voastra ratacita?
,,Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black] ,,

[COLOR=Red][SIZE=4]vasniec! de ce nu mai raspunzi? Cum explici acest text din Apocalipsa care este in opozitie cu cele postate de tine din Vechiul Testament?[/SIZE][/COLOR]
[/COLOR]1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?

[COLOR=Navy]In VT nu era formulata clar invatatura despre sufletele oamenilor si ce se intampla cu ele. Dar totusi avem unele marturii pe care voi le-ati trecut cu vederea:[/COLOR]
15. Oare nu altora vei lasa averea ta si bunurile tale nu vor fi impartite la sorti?
16. Da si ia si sfinteste-ti sufletul; ca in seol nu este a cauta desfatari. (Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)14,15-16)

1. Cei care cugeta nedrept si-au zis in sine: "Viata noastra este scurta si trista si omul nu poate scapa de moarte, [COLOR=Red]nici nu cunoaste cine l-ar izbavi de seol.[/COLOR][SIZE=3]([/SIZE][SIZE=3]Cartea Intelepciunii lui Solomon 2,1)

[/SIZE]13. Atunci a zis Domnul catre Avram: "Sa stii bine ca urmasii tai vor pribegi in pamant strain, unde vor fi robiti si apasati patru sute de ani;
14. Dar pe neamul acela, caruia ei vor fi robi, il voi judeca Eu si dupa aceea ei vor iesi sa vina aici, cu avere multa.
[COLOR=Red]15. Iar tu vei trece la parintii tai in pace [COLOR=Black]si vei fi ingropat la batraneti fericite. [/COLOR][/COLOR](Facere 15,13-15)

[COLOR=Red]8.[COLOR=Black] Apoi, slabind, Avraam a murit la batraneti adanci, satul de zile[/COLOR] si s-a adaugat la poporul sau.[/COLOR] (Facere 25,8)

Cum poti [COLOR=Red]trece la parintii tai in pace[/COLOR] sau [COLOR=Red]adaugat la poporul sau [COLOR=Black]daca[/COLOR][/COLOR][COLOR=Black] [/COLOR] ,,cei morti nu stiu nimic,,
[COLOR=black][/COLOR]
  #246  
Vechi 25.10.2008, 17:35:27
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Sa luam, in special versetul 10 (din Apocalipsa cap.6). "EI STRIGAU CU GLAS TARE si ziceau: Pana cand Tu Stapane ..."
Dvs. ati luat literar acest verset? Chiar ati inteles ca niste suflete strigau cu adevarat la Domnul? Eu am inteles ca totul era o metafora. Ca sa va conving, ca postarea dvs. trebuie luata in sens simbolic (metaforic), va mai dau un verset asemanator. In cartea Facerii, cap. 4, ni se arata cum Cain il ucide pe fratele sau, Abel. "Si Dumnezeu a zis: Ce ai facut? GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10). Se vede asemanarea intre Facerea 4:10 si Apocalipsa 6:10? Asa cum glasul sangelui lui Abel striga din pamant la Dumnezeu tot asa si sufletele celor junghiati strigau la Dumnezeu. Daca ar fi asa cum credeti dvs, ar trebui sa mai gasiti inca, cel putin un set de versete in care sa se vorbeasca despre suflete care vorbesc cu Domnul. Dar, "CEL CE MOARE NU-SI MAI ADUCE AMINTE DE TINE (DOAMNE)"(Psalmul 6:5).
Am uitat ceva. Studiati cu atentie simbolistica de la sanctuar (unde era un altar de jertfa si lucrarea Domnului Iisus Hristos, mai ales cea din prezent). Veti vedea ca astazi nu mai exista altar de jertfa (jertfelnic) nici macar in Templul din cer.
  #247  
Vechi 25.10.2008, 17:43:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul

[COLOR=black][COLOR=red][SIZE=4]vasniec! de ce nu mai raspunzi? Cum explici acest text din Apocalipsa care este in opozitie cu cele postate de tine din Vechiul Testament?[/SIZE][/COLOR][/COLOR]1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
Nici un text din Biblie nu este in opozitie cu alt text din Biblie. Daca mergeti pe ideea aceasta, nu va chinuiti sa aflati adevarul. Nu-l veti afla niciodata.

Toate textele din Biblie sunt in perfecta armonie. Sunt dictate de acelasi Autor: DUMNEZEU. Ce ati spus dvs. este o blasfemie.

Formati-va invataturi punand in armonie toate textele din Sfanta Scriptura. Daca nu faceti asa, lasati Biblia si fabricati-va singuri propria teologie, fara a pangari Cuvantul lui Dumnezeu. Ar fi, cel putin , mai cinstit. Si diavolul s-a folosit de Biblie in incercarea de-asi argumenta parerile sale(Matei cap.4).
  #248  
Vechi 25.10.2008, 18:21:53
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Ma intereseaza adevarul. Din pacate, dogmatica Parintelui Staniloaie a fost facuta praf de dogmatica domnilor Iustin sau Ovidiu, care au prezentat aceleasi aspecte biblice (dupa cum le-a inteles fiecare), dar insotite de o sumedenie de expresii crestine cum ar fi "bai desteptule" sau "dai mostre de prostie rara", etc.

Dvs. ati preluat postarea in care eu ceream d-lui Ovidiu sa explice misterul din pilda bogatului nemilostiv (Luca 16), referitoare la starea in care se aflau bogatul si Lazar dupa ce murisera. Erau suflete (aveau suferinte trupesti si parti trupesti-degete sau limba) sau trupuri (insemana ca nu murisera sau fusesera inviati). Ati raspuns cu un verset care nu lamureste deloc problema. Dvs. ati raspuns odata la aceasta problema. Ati sustinut ca sufletul celui care moare preia simtaminte trupesti, adica simte la fel ca si cum ar avea toate partile corpului. Nu stiu de unde ati scos acest raspuns, dar vad ca nici nu sunteti consecvent cu el.

Sa va dau, totusi, un raspuns la versetele postate (le-ati mai postat si pe alt topic in dorinta disperata de a-i incuia pe "eretici"). De fapt voi copia raspunsul pe care l-am dat pe alt topic (adresat tot dvs.).

Sa luam, in special versetul 10 (din Apocalipsa cap.6). "EI STRIGAU CU GLAS TARE si ziceau: Pana cand Tu Stapane ..."
Dvs. ati luat literar acest verset? Chiar ati inteles ca niste suflete strigau cu adevarat la Domnul? Eu am inteles ca totul era o metafora. Ca sa va conving, ca postarea dvs. trebuie luata in sens simbolic (metaforic), va mai dau un verset asemanator. In cartea Facerii, cap. 4, ni se arata cum Cain il ucide pe fratele sau, Abel. "Si Dumnezeu a zis: Ce ai facut? GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10). Se vede asemanarea intre Facerea 4:10 si Apocalipsa 6:10? Asa cum glasul sangelui lui Abel striga din pamant la Dumnezeu tot asa si sufletele celor junghiati strigau la Dumnezeu. Daca ar fi asa cum credeti dvs, ar trebui sa mai gasiti inca, cel putin un set de versete in care sa se vorbeasca despre suflete care vorbesc cu Domnul. Dar, "CEL CE MOARE NU-SI MAI ADUCE AMINTE DE TINE (DOAMNE)"(Psalmul 6:5).
Ia nu mai face pe ofensatu' ca Sfanta Scriptura va numeste [COLOR=Red],,lupi rapitori imbracati in blana de oaie,,[/COLOR] si nu i-ati reclamat pe Apostolii care va numesc asa.

,,Eu am inteles ca totul era o metafora. Ca sa va conving, ca postarea dvs. trebuie luata in sens simbolic (metaforic), va mai dau un verset asemanator. In cartea Facerii, cap. 4, ni se arata cum Cain il ucide pe fratele sau, Abel. "Si Dumnezeu a zis: Ce ai facut? GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10). Se vede asemanarea intre Facerea 4:10 si Apocalipsa 6:10? Asa cum glasul sangelui lui Abel striga din pamant la Dumnezeu tot asa si sufletele celor junghiati strigau la Dumnezeu.,,

Te pomenesti ca si tu esti om sfant al lui Dumnezeu de indraznesti fara nici o rusine sa talcuiesti scriptura dupa socotinta ta, asa cum spune Sf. Ap. Petru:
[SIZE=3][COLOR=Red]20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia;
21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant. (2 Petru 1,20-21)
[COLOR=Black]
Ca sa pricepi ca doar textul de la Facere este cu sens figurat,hai sa le comparam:
[/COLOR][SIZE=4][COLOR=Navy]
[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=Navy]GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10)[/COLOR][/SIZE]


[SIZE=4][COLOR=Navy]9[/COLOR][/SIZE].[SIZE=4][COLOR=Navy] Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
10. Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant?
11. Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=4][COLOR=Navy]” [/COLOR][/SIZE](Apoc. 6, 9-11). [/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=Navy]
E o diferenta mult prea mare ca sa spui ca si acest text ,,trebuie,, luat in sens figurat. Dupa ce criteriu sau exegeza ti s-a nazarit ca trebuie luat in sens metaforic, unde ai gasit in Biblie ca scrie care text trebuie luat in sens metaforic si care nu? Atunci si eu pot spune pe baza aceluiasi rationament ca si textele din VT postate de tine, trebuie luate in sensul lor metaforic..

Daca tu ai avea dreptate ar trebui ca sangele lui Abel sa spuna ceva concret, de genul: Pana cand il vei rabda pe fratele meu, Cain care m-a omorat? si apoi sa puna acel sange in vesmant alb si sa i se spuna sa stea in tihna pana se va implini numarul picaturilor... Nu mai continui. Tu chiar crezi in acesta aberatie. Daca tot o crezi, te rog sa-mi dai voie ca si eu sa spun ca cuvintele Sfantului Iustin, pe care le-ai postat de atatea ori, trebuie luate tot in sens metaforic.[/COLOR][/SIZE]
  #249  
Vechi 25.10.2008, 18:44:43
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Te pomenesti ca si tu esti om sfant al lui Dumnezeu de indraznesti fara nici o rusine sa talcuiesti scriptura dupa socotinta ta, asa cum spune Sf. Ap. Petru:
[SIZE=3][COLOR=red]20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia; [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=red]21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant. (2 Petru 1,20-21)[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=red]
[SIZE=3][COLOR=red]Ca sa pricepi ca doar textul de la Facere este cu sens figurat,hai sa le comparam: [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE][/COLOR][SIZE=4][COLOR=navy]GLASUL SANGELUI FRATELUI TAU STRIGA DIN PAMANT LA MINE"(Facerea 4:10)[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=navy]9[/COLOR][/SIZE].[SIZE=4][COLOR=navy] Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=navy]10. Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=navy]11. Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=4][COLOR=navy]” [/COLOR][/SIZE](Apoc. 6, 9-11). [/COLOR]

[SIZE=4][COLOR=navy]E o diferenta mult prea mare ca sa spui ca si acest text ,,trebuie,, luat in sens figurat. Dupa ce criteriu sau exegeza ti s-a nazarit ca trebuie luat in sens metaforic, unde ai gasit in Biblie ca scrie care text trebuie luat in sens metaforic si care nu? [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=navy]Daca tu ai avea dreptate ar trebui ca sangele lui Abel sa spuna ceva concret, de genul: Pana cand il vei rabda pe fratele meu, Cain care m-a omorat? si apoi sa puna acel sange in vesmant alb si sa i se spuna sa stea in tihna pana se va implini numarul picaturilor... Nu mai continui. Tu chiar crezi in acesta aberatie. Daca tot o crezi, te rog sa-mi dai voie ca si eu sa spun ca cuvintele Sfantului Iustin, pe care le-ai postat de atatea ori, trebuie luate tot in sens metaforic.[/COLOR][/SIZE]
Motto:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.

Pe ce criterii sustin ca versetele postate de Apocalipsa 6:9-11 au un sens metaforic?
1. In Templul din cer nu exista altar de jertfa (jertfelnic).
2. Asemanarea cu Geneza 4:10. Chiar daca acolo nu scrie exact cum ati vrea dvs.
3. Multimea de versete care arata ca omul, intre momentul mortii si cel al invierii, nu este constient si nu are comuniune cu Dumnezeu. Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii (sau inviati). Redau aceste versete. Sunt prea multe si imprastiate prin toata Sfanta Scriptura ca sa puteti spune ca ar avea un sens metaforic:

1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).


Am postat si aceste versete deoarece eu sunt de parere ca toate versetele din Sfanta Scriptura sunt in armonie nu in opozitie (cum sustineti dvs.).
  #250  
Vechi 25.10.2008, 19:23:24
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Pe ce criterii sustin ca versetele postate de Apocalipsa 6:9-11 au un sens metaforic?
1. In Templul din cer nu exista altar de jertfa (jertfelnic).
2. Asemanarea cu Geneza 4:10. Chiar daca acolo nu scrie exact cum ati vrea dvs.
3. Multimea de versete care arata ca omul, intre momentul mortii si cel al invierii, nu este constient si nu are comuniune cu Dumnezeu. Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii (sau inviati). Redau aceste versete. Sunt prea multe si imprastiate prin toata Sfanta Scriptura ca sa puteti spune ca ar avea un sens metaforic:
[SIZE=3]
Versetele din Biblie nu sunt in opozitie decat daca le talcuiesti dupa mintea ta, fara calauzire asa cum faci tu. Singura asemanare pe care numai tu ai vazut-o intre cele doua texte este verbul ,,a striga,,. in rest, nu vad nici o alta asemanare.
[/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]Unii dintre teologii protestanti mai noi sustin ca dupa moarte si [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]înai[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]nte de învierea cea de obste nu mai exista o viata a sufletului, ca sufletul se distruge împreuna cu trupul, sau se scufunda în nefiinta, din care va fi chemat[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]împreuna cu trupul la învierea cea de obste, daca a crezut în Hristos. E o opinie care a parasit învatatura despre compozitia dualistã a omului[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]18[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]. [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]Aceastã teorie e ultima concluzie a opiniei lui Luther despre somnul în care cad sufletele dupã moarte, cu exceptia unora, asteptând judecata din urmã. De la Luther au luat aceste secte si acesti teologi ideea cã omul nu mai poate avea o viata numai prin suflet fara trup[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]. [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]Dar în general, atât luteranismul, cat si calvinismul au pastrat convingerea general crestina ca moartea e numai o despartire a sufletului de trup, ca sufletul continuã sã existe si dupã [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]moarte. [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]Sfânta Scripturã afirmã însã categoric existenta si lucrarea sufletului dupa moarte. Amintim de locul din Epistola a II[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]-[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]a catre Corinteni (5, 6[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]-8): “Noi [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]avem buna încredere si suntem bucurosi sa nu locuim în trup, ci sã ne salasluim [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]la Domnul”. Ap[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]oi de cea cãtre Filipeni (1, 22). Mai amintim de Ecclesiast (12, 7): “si pulberea sã se întoarcã în pamant, cum a fost, iar sufletul sa se intoarcã la [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]Dumnezeu care l-[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]a dat”. Apoi, de pilda bogatului si saracului Lazar, în care se vede cã acestia vietuiesc si dupã moarte si inainte de invierea cea de obste a trupurilor, deci vietuiesc cu sufletul (Lc. 16, 19 si urm.). În sfarsit, [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]de multe [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]locuri din Apocalipsã (4, 10[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]-11; 5, 8-[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]14 etc.) unde se vorbeste de cei 24 de batrani, care se inchinã Mielului; sau unde se vorbeste de marea multime ce sta în fata tronului Mielului (7, 9, 1[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]-[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]14); sau unde se vorbeste de cei ce locuiesc în [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]cer (13, 6; 14, 3; 1.4, 13;[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]15, [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]2 etc.). Apoi de “sufletele celor junghiati pentru [/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=black]cuvântul Iui Dumnezeu, ce stau sub jertfelnicul din cer[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=Red]
Arata-mi textul unde scrie ca in cer nu mai e jertfelnic sau ai fost pe acolo de esti asa sigur! Eu ti-am aratat ca este jertfelnic.[/COLOR][/SIZE]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17