Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 07.09.2009, 13:16:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pentru ca aceste legi sunt cunoscute de catre cei care au deschiderea necesara pentru acest lucru.
Pai eu nu am gasit cineva care sa aibe deschiderea necesara sa explice si celorlati incuiati de ce exista lucruri ce se petrec, care nu sint injuste ci doar aparent injuste. Ai gasit tu cumva?
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Este liberul arbitru al fiecaruia sa se comporte dupa cum doreste.
Asta spune ateul


Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cum poate fi spiritualul izvor de cunoastere...?Pare mai curand o intrebare retorica,pentru ca altfel nu ar avea vreun sens.
Dar,cum poate fi rationalul izvor de cunoastere absoluta?Atunci,poate imi poti explica prin prisma ta pur rationala ce esti tu,de ce existi aici sau cum explici fenomenul mortii?Sunt intrebari pe care oamenii si le pun de mii de ani si cred ca e interesant sa auzim si alte puncte de vedere.Pana la urma,un sambure de adevar se poate culege de oriunde...
Totusi, tu iti bazezi existenta pe o intrebare retorica?
Care ateu a sustinut ca rationalul e izvor de cunoastere absoluta?
Probabil ca nu esti la curent, insa la aceste intrebari stiinta a raspuns. De 150 de ani.

Last edited by topcat; 07.09.2009 at 13:19:38.
  #242  
Vechi 07.09.2009, 13:32:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Da,am gasit.Cei ce cauta gasesc.Dupa cum am spus,nu este ceva accesibil privilegiatilor.
Pe cei ce gandesc intr-un anumit fel nu i-as numi incuiati,ci doar oameni care nu vor sa vada...dincolo sau inca nu sunt pregatiti pentru asta.Si chiar daca li s-ar pune intregul adevar pe tava,nu i-ar ajuta la nimic.Transformarea se face treptat incepand prin cunoasterea propriei persoane.
Intrebarea retorica se referea la exprimarea ta.Pentru mine este o certitudine.
Eu nu te-am intrebat ce afirma stiinta,ti-am cerut parerea personala.Imi poti raspunde? :)
Si inca o mica curiozitate,daca imi permiti: pentru ce frecventezi un forum ortodox,un loc unde sunt emise idei opuse alor tale?Oare asta nu este tot o contradictie? :)
  #243  
Vechi 07.09.2009, 13:40:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,am gasit.
Spune-mi te rog si mie care e rolul suferintei copilului african din poza.
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu nu te-am intrebat ce afirma stiinta,ti-am cerut parerea personala.Imi poti raspunde? :)
Da, insa parerea mea este sigur influentata de ceea ce am citit. Nu stiu insa sa fi fost vreodata mistic, desi credeam la un moment dat in mosu.
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si inca o mica curiozitate,daca imi permiti: pentru ce frecventezi un forum ortodox,un loc unde sunt emise idei opuse alor tale?Oare asta nu este tot o contradictie? :)
Imi place sa ma contrazic si am avut multe de invatat, ca sa va fac fata.
  #244  
Vechi 07.09.2009, 13:45:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pentru cei care credem in lumea spirituala si consideram ca nu suntem doar bucati de carne miscatoare,viata aceasta este doar o calatorie in care invatam pentru a evolua spiritual.Suferinta face parte din procesul de invatare.
Nu cred ca faci fata,pentru ca nu raspunzi realmente la vreo intrebare.
Dar,mai am una pentru tine:ce este iubirea?Poti sa mi-o arati?Vreau sa o vad! :)
  #245  
Vechi 07.09.2009, 13:56:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi, sarmanul copil ce invata? Sau copilul african din poza moare pentru a ne da celorlalti o lectie. Cum ca ce? Ce lectie? De supunere?
  #246  
Vechi 07.09.2009, 13:57:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar,mai am una pentru tine:ce este iubirea?Poti sa mi-o arati?Vreau sa o vad! :)
Defineste iubirea si am sa ti-o arat
  #247  
Vechi 07.09.2009, 14:05:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Totusi, sarmanul copil ce invata? Sau copilul african din poza moare pentru a ne da celorlalti o lectie. Cum ca ce? Ce lectie? De supunere?
Numai Dumnezeu cunoaste tainele fiecarui spirit in parte si caile prin care alege sa il invete si sa ne invete prin el anumite lectii.
La intrebarea:" Sau copilul african din poza moare pentru a ne da celorlalti o lectie. Cum ca ce? Ce lectie? "...Topcat,ti-am zis ca adevarul si daca il pui pe tava in fata celor ce nu vor sa vada,nu il vor vedea.
Oare ce lectie poate fi asta?De ce este atata durere in lume?Pentru ca nu stim sa iubim,pentru ca nu ne pasa,pentru ca ancorarea excesiva in material duce la atrocitatile pe care le vezi.
  #248  
Vechi 07.09.2009, 14:09:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Defineste iubirea si am sa ti-o arat
Eu te pot invita sa o simti.Tu ceri sa ti se arate rational lumea spirituala.
Arata-mi concret,material,rational ce este iubirea si atunci iti voi arata si eu tot astfel ce este lumea spirituala.Poti?
  #249  
Vechi 07.09.2009, 14:19:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Numai Dumnezeu cunoaste tainele fiecarui spirit in parte si caile prin care alege sa il invete si sa ne invete prin el anumite lectii.
Te laudai ca stii de ce sufera copilul din poza.
Ne-ai spus cumva si noua?
  #250  
Vechi 07.09.2009, 14:23:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu te pot invita sa o simti.Tu ceri sa ti se arate rational lumea spirituala.
Arata-mi concret,material,rational ce este iubirea si atunci iti voi arata si eu tot astfel ce este lumea spirituala.Poti?
Draga, daca tu nu iti poti defini termenii pe care ii folosesti cum te descurci in viata?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30