Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2007, 16:52:14
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nu stiam la ce categorie sa deschid acest topic, pacat ca nu exista unul pentru Sfinti.
As vrea sa stiu daca avem vreun sfant care sa fi fost casatorit. Dar nu personaj istoric, cum sunt Sf Constantin cel Mare sau Sf Stefan cel Mare sau Sf Constantin Brancoveanu.
Vreau sa stiu ceva sfant sau sfanta care sa fi fost casatoriti, dar nu personaj istoric. Si mai ales cat mai apropiat de noi in timp.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2007, 11:35:19
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Deocamdata incep cu Sfanta Teodora de la Sihla. Aceasta a fost casatorita cu un tanar la fel de credincios ca si ea, iar din cauza ca nu au avut copii si sufletul ei tanjea dupa Hristos, sotul i-a dat voie sa se calugareasca,facand si el acelasi lucru. S-a nevoit multi ani in pustnicie in Muntii Neamtului. Pomenirea ei se face in fiecare an la data de 7 august.
“Cele pamantesti parasind si frigul cel aspru al pustniciei in pesterile schitului Sihla asupra ta luand, te-ai facut mireasa a lui Hristos, fericita Teodora. Cu rugaciunea pe ingeri ajungand, cu postul si lacrimile pe diavoli arzand, ai biruit slabiciunea firii omenesti si pe multi sihastri din Carpati intrecand, la cele ceresti te-ai mutat, lasandu-ne noua mangaiere pestera si pilda vietuirii. Sfanta, Preacurata Teodora, roaga-te lui Dumnezeu sa ne mantuiasca sufletele noastre”. (Troparul Sfintei Teodora).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2007, 13:00:06
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

draga mioara, iti multumesc pentru raspuns, dar eu nu asta cautam. Eu caut sfinti care s-au sfintit in interiorul casatoriei, nu care au fost casatoriti si apoi au mers in pustie. pur si simplu vreau sa aflu exemplu pentru faptul ca poti fi sfant si intr-o viata de familie, nu numai in calugarie. sau nu este asa? daca ai ales sa te casatoresti, ti-ai inchis drumul spre sfintenie? Cred ca nu. Deja am un exemplu, dar vreau ceva concret, un sfant anume.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2007, 13:23:37
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
draga mioara, iti multumesc pentru raspuns, dar eu nu asta cautam. Eu caut sfinti care s-au sfintit in interiorul casatoriei, nu care au fost casatoriti si apoi au mers in pustie. pur si simplu vreau sa aflu exemplu pentru faptul ca poti fi sfant si intr-o viata de familie, nu numai in calugarie. sau nu este asa? daca ai ales sa te casatoresti, ti-ai inchis drumul spre sfintenie? Cred ca nu. Deja am un exemplu, dar vreau ceva concret, un sfant anume.
Cred ca e cam greu sa gasesti ceea ce vrei tu pentru simplul fapt ca cei casatoriti sunt precum e firea,dar sfintii de aceea sunt sfinti,pentru ca s-au ridicat deasupra firii si au ajuns la un grad inalt de desavarsire.De aceea,marea lor majoritate au fost calugari sau pustnici,ce au dus o viata simpla,in post si rugaciune,inchinata lui Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2007, 15:53:01
Iorga_Alexandru_1982 Iorga_Alexandru_1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

in Proloage la ziua 14 din ianuarie afli de preotul Anastasie si de sotia sa Teogonia care au trait pe vremea Sfantului Vasile cel Mare...ei au dobandit o viata inalta in casatorie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2007, 18:46:50
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Multumesc Iorga Alexandru, asta voiam.
Marius Daniel, sa-ti spun ceva. Dupa teoria ta, Nunta e mai prejos decat calugaria, dar adu-ti aminte ca Nunta e Taina, iar calugaria nu. Si sa-ti spun si ce ne-a povestit o data preotul la predica. Era o povestioara din viata Sf Antonie cel Mare. Sfantul isi dorea foarte foarte mult sa gaseasca un om care e mai aproape de Dumnezeu decat el. Probabil ca in ravna si smerenia sa, dorea sa invete de la altcineva. Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. Sfantul traia in pustie. Dumnezeu i-a trimis un inger care i-a spus sa mearga in cel mai apropiat oras si primul om pe care il va intalni acolo este mai aproape de Dumnezeu decat el. Sfantul a ascultat si primul om pe care l-a intalnit era un pantofar care avea 9 copii. Sfantul a mers la el acasa si l-a tot intrebat ce face el pentru a fi aproape de Dumnezeu. Iar omul i-a zis ca ce sa faca, dimineata se trezeste si se roaga lui Dumnezeu, ii multumeste pentru ca l-a invrednicit sa mai traiasca o zi pe el pacatosul,ii multumeste pentru tot ce are, pentru familie, si Il roaga sa-l ajute in ziua care urmeaza, apoi trudeste pana seara pentru a-si intretine familia. Iar seara Il roaga pe Dumnezeu sa Il ierte daca L-a suparat cu ceva, si din nou Ii multumeste pentru ziua care a trecut.
Sper ca am tinut bine minte. Dar iata ce vreau sa spun..un om de lume, cu familie era mai aproape de Dumnezeu decat Marele pustnic Antonie cel Mare. De aceea cred eu ca masura sfinteniei nu e nevointa, ci e smerenia si dragostea...oriunde te-ai afla ("Daca dragoste nu am...") Insa eu voiam un caz concret, un Sfant cu nume, si vad ca am aflat deja despre doi. Parerea mea este ca sunt multi astfel de sfinti care au ramas necunoscuti, pentru ca mult atentia se indreapta spre calugari si pustnici.
Dupa teoria ta, cei mai pacatosi se casatoresc si cei mai buni se calugaresc, dar nu cred ca e asa. Dumnezeu priveste cu alti ochi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2007, 22:12:05
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Draga sora,stiu ca este taina casatoria si calugaria nu.E adevarat ce spui cu smerenia si dragostea,eu nu contest asta,si nu am zis ca ar fi mai prejos una de alta.Amandoua sunt cai de mantuire.Amandoua sunt cai de mantuire,dar mai rar se ajunge prin casatorie la un grad inalt de desavarsire precum se intampla in calugarie.Nu spun ca toti calugarii ajung sfinti,pentru ca nu e asa.Dar cred ca intelegi ce vreau sa spun.Prin calugarie sau pustnicie te dedici total lui Hristos,nu mai ai grija familiei si problemele aferente ei.Stii bine ca si Arsenie Boca spunea despre casatorie ca e sacul cu pacate.Ce vreau eu sa spun este nu ca daca esti calugar ai scapat de ispite,din contra ele sunt mai multe,dar tu te concentrezi numai asupra lor,asupra biruirii trupului si inaltarii firii,a mantuirii,chiar a sfinteniei.Cu cat vei avea mai multe ispite pe care le vei birui,cu atat vei inainta mai mult pe calea sfinteniei,cu atat te vei asemana mai mult cu Hristos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2007, 22:16:13
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cazul invers e cazul martirilor,cei mai multi martiri nu au fost calugari sau pustnici,ei au fost mireni.Credinta lor a fost pana la sacrificiul suprem pentru Hristos,care a spus:"Eu am biruit lumea" si asta au facut si ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2007, 22:55:00
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Draga sora,stiu ca este taina casatoria si calugaria nu.E adevarat ce spui cu smerenia si dragostea,eu nu contest asta,si nu am zis ca ar fi mai prejos una de alta.Amandoua sunt cai de mantuire.Amandoua sunt cai de mantuire,dar mai rar se ajunge prin casatorie la un grad inalt de desavarsire precum se intampla in calugarie.Nu spun ca toti calugarii ajung sfinti,pentru ca nu e asa.Dar cred ca intelegi ce vreau sa spun.Prin calugarie sau pustnicie te dedici total lui Hristos,nu mai ai grija familiei si problemele aferente ei.Stii bine ca si Arsenie Boca spunea despre casatorie ca e sacul cu pacate.Ce vreau eu sa spun este nu ca daca esti calugar ai scapat de ispite,din contra ele sunt mai multe,dar tu te concentrezi numai asupra lor,asupra biruirii trupului si inaltarii firii,a mantuirii,chiar a sfinteniei.Cu cat vei avea mai multe ispite pe care le vei birui,cu atat vei inainta mai mult pe calea sfinteniei,cu atat te vei asemana mai mult cu Hristos.
Bine, scuze. Cred ca ai dreptate. Dar in mod ideal, si un om casatorit ar trebui sa puna mantuirea si lupta cu pacatele pe primul loc,si sa-L aiba pe Dumnezeu mereu in inima sai-n gand, intocmai ca un calugar. Probabil ca in realitate nu se intampla asa si un om din lume este coplesit de griji, dar eu voiam exact acele exemple rare..pe care zici ca e greu sa le gasesc. :)
Si nu stiu bine ca parintele Arsenie Boca a zis asta :) e prima oara cand aud, imi supraetimezi cunostintele :p
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2007, 23:40:11
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Multumesc Iorga Alexandru, asta voiam.
Marius Daniel, sa-ti spun ceva. Dupa teoria ta, Nunta e mai prejos decat calugaria, dar adu-ti aminte ca Nunta e Taina, iar calugaria nu. Si sa-ti spun si ce ne-a povestit o data preotul la predica. Era o povestioara din viata Sf Antonie cel Mare. Sfantul isi dorea foarte foarte mult sa gaseasca un om care e mai aproape de Dumnezeu decat el. Probabil ca in ravna si smerenia sa, dorea sa invete de la altcineva. Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. Sfantul traia in pustie. Dumnezeu i-a trimis un inger care i-a spus sa mearga in cel mai apropiat oras si primul om pe care il va intalni acolo este mai aproape de Dumnezeu decat el. Sfantul a ascultat si primul om pe care l-a intalnit era un pantofar care avea 9 copii. Sfantul a mers la el acasa si l-a tot intrebat ce face el pentru a fi aproape de Dumnezeu. Iar omul i-a zis ca ce sa faca, dimineata se trezeste si se roaga lui Dumnezeu, ii multumeste pentru ca l-a invrednicit sa mai traiasca o zi pe el pacatosul,ii multumeste pentru tot ce are, pentru familie, si Il roaga sa-l ajute in ziua care urmeaza, apoi trudeste pana seara pentru a-si intretine familia. Iar seara Il roaga pe Dumnezeu sa Il ierte daca L-a suparat cu ceva, si din nou Ii multumeste pentru ziua care a trecut.
Sper ca am tinut bine minte. Dar iata ce vreau sa spun..un om de lume, cu familie era mai aproape de Dumnezeu decat Marele pustnic Antonie cel Mare. De aceea cred eu ca masura sfinteniei nu e nevointa, ci e smerenia si dragostea...oriunde te-ai afla ("Daca dragoste nu am...") Insa eu voiam un caz concret, un Sfant cu nume, si vad ca am aflat deja despre doi. Parerea mea este ca sunt multi astfel de sfinti care au ramas necunoscuti, pentru ca mult atentia se indreapta spre calugari si pustnici.
Dupa teoria ta, cei mai pacatosi se casatoresc si cei mai buni se calugaresc, dar nu cred ca e asa. Dumnezeu priveste cu alti ochi.
Da asa spunea si Parintele Cleopa ca nunta este mai mare decat calugaria ca este o taina..poate din smerenie dar nici eu nu stiu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 22:31:49
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa kesarion_breb Biserica Ortodoxa Romana 0 22.07.2010 23:22:06
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 14:53:12
Exista vreun legamant la hirotonire? sophia Preotia (Hirotonia) 10 15.07.2009 23:21:56
Exista vreun reminder la sarbatori pentru PC ? Mihaiarte Generalitati 2 21.11.2007 18:06:46