Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.08.2010, 11:42:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Nu exista clipa in care Dumnezeu sa inceteze sa iubeasca. Iubirea se identifica cu fiinta Sa. A afirma ca Dumnezeu nu mai iubeste pe cineva, inseamna a accepta disparitia Sa. Ori nu exista o nebunie mai mare ca aceasta.

Dumnezeu este atat de minunat in lucrarea Sa, incat ne respecta libertatea, deci putem sa refuzam dialogul cu El, dar poate intoarce, preface caderea noastra in binecuvantare, daca noi dorim acest lucru. Acest lucru ni se descopera cel mai bine in moarte - o face trecere spre cele vesnice.

Cum putem cunoaste ca ne iubeste? Iubindu-L. Orice am spune despre El fara ca noi sa-L iubim, este doar teorie care nu ajunge la inima, ci cel mult la ratiune.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.08.2010, 12:48:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Prin binecuvantarile pe care le primesti zilnic ,de exemplu daca te scoli teafar dimineata poti spune ca Dumnezeu te iubeste.
Daca nu ne iubea nu ar fi venit Hristos ca sa ne ridicam din pacat.

Last edited by anita; 03.08.2010 at 12:50:30.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.08.2010, 01:06:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu te iubeste fiindca traiesti,te iubeste fiindca te face sa te gandesti la El,te iubeste fiindca cand te rogi te simti bine,te iubeste fiindca si tu esti un copil al Sau dar iubirea va fi complexa numai daca si tu Il iubesti pe El.Dumnezeu nu e un prieten oarecare,iubirea lui Dumnezeu e tainica,e nemasurata,neinchipuita de mintea omeneasca.Eu zic sa faci cunostinta cu El acum,nu mai tarziu si vei castiga totul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.08.2010, 14:56:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Il numim pe Dumnezeu in cantarile bisericesti "philantrophos" adica Iubitor de oameni, deoarece El ne iubeste mai mult decat noi insine o facem.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.08.2010, 15:02:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Insasi existenta noastra este un semn al iubirii lui Dumnezeu, apoi vin celelalte. Chiar si dintr-o suferinta avem de castigat, dupa cadere vine ridicarea...toata existenta noastra este plina de dovezile de iubire ale Domnului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.08.2010, 15:30:50
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Dumnezeu isi iubeste intreaga creatie, iar omul, care este coroana creatiei Sale, este si cel mai iubit. Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii neconditionat, indiferent daca oamenii cred sau nu cred, daca stiu sau nu stiu, daca vor sau nu vor. Cum sa nu te cunoasca din moment ce esti facuta din particule create, la randul lor, de Dumnezeu, adica esti construita "din Dumnezeu"? El te stie foarte bine si te iubeste neimaginat de mult. Nu este doar in mintea ta ci este mai ales in sufletul tau care, de fapt, este o scanteie de Dumnezeu, prin care esti vie. El se bucura atunci cand Il iubesti si tu, macar un pic.
de gulag ai auzit cumva, dar de holocaust ???
cum putem sa explicam marea iubire a lui dumnezeu fata de creatie daca ea e distrusa foarte usor si fara noima in jocul intamplarii, hazardului sau al istoriei ???
cred ca trebuie o explicatie de tip superior !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.08.2010, 15:37:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Il numim pe Dumnezeu in cantarile bisericesti "philantrophos" adica Iubitor de oameni, deoarece El ne iubeste mai mult decat noi insine o facem.
Spunea frumos parintele Arsenie Papacioc ca "Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai umil pacatos nu se poate compara cu iubirea unui sfant fata de El".
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.08.2010, 15:42:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
de gulag ai auzit cumva, dar de holocaust ???
cum putem sa explicam marea iubire a lui dumnezeu fata de creatie daca ea e distrusa foarte usor si fara noima in jocul intamplarii, hazardului sau al istoriei ???
cred ca trebuie o explicatie de tip superior !
Si de toate acestea este responsabil Bunul Dumnezeu?El a semant samanta cea buna si un om vrasmas a semant neghina in urma Lui. Daca medicul imi descopera ca sunt in ultima faza de cancer, paradoxal el este autor bolii mele?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.08.2010, 15:51:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
,de exemplu daca te scoli teafar dimineata poti spune ca Dumnezeu te iubeste.
.
Ce vei spune daca nu te scoli teafar? Ce vei spune daca te ataca un urs in timp de dormi si te face ferfelita, sau te trezesti cu casa invadata de hoti, sau cu copilul disparut?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.08.2010, 15:53:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Si de toate acestea este responsabil Bunul Dumnezeu?El a semant samanta cea buna si un om vrasmas a semant neghina in urma Lui. Daca medicul imi descopera ca sunt in ultima faza de cancer, paradoxal el este autor bolii mele?
Nu prea inteleg firul explicatiei tale, George, deci ca urmare cine este autorul bolii tale? omul vrajmas? care a semanat neghina in corpul tau in urma Lui? sau cum?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu iubeste neconditionat? antoniap Generalitati 29 26.06.2011 21:44:49
am patito acum o luna si nu stiu ce inseamna daca ma puteti ajuta istina Intamplari adevarate 31 04.03.2011 21:35:29
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 08.10.2010 23:32:57