Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 23.11.2013, 22:29:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Doamne Iisuse, iartă-mă pe mine care sunt un Iuda ce Te-a trădat, dar nu s-a spânzurat. Eu Te trădez mereu, Iisuse, dar nu vreau să-mi sugrum omul cel vechi cu toate păcatele lui. Nu vreau să renunț, o dată pentru totdeauna, la viața-mi împotmolită în plăcerile vinovate ale acestui veac. Nu vreau să-mi omor pofta trupului, pofta ochilor și mândria vieții cu sabia rugăciunii, a postului, a privegherii și a smeritei cugetări. Iartă-mă, Doamne, că nenorocitul Tău apostol – prin neagra lui disperare – s-a rușinat atât de mult de fapta sa încât s-a îndepărtat pentru totdeauna de la fața Ta, pe câtă vreme eu, nerușinatul, cutez să mă înfățișez înaintea feței Tale și aici și dincolo.
Dar eu, Doamne, nu știu ce să mai fac! Sunt prins din două părți: pe de o parte știu prea bine că, de voi face pasul lui Iuda, mă înghite iadul cel veșnic, iar pe de altă parte știu că nu voi putea suferi lumina prezenței Tale în Rai, așa cum omul bolnav de ochi nu poate suferi lumina soarelui, căci iubirea Ta, iertarea Ta, blândețea Ta mă vor arde prin groaznicele mele mustrări de conștiință, așa cum l-au ars pe Petru în noaptea lepădării, când a ieșit afară și a plâns cu amar. Și apoi, cum voi îndrăzni să ridic ochii mei întinați către Preacurata Fecioară? Cum voi îndrăzni să Te laud și să cânt împreună cu îngerii cei curați! Cum voi îndrăzni, în sfârșit, să stau alături de sfinții Tăi care, deși au fost păcătoși, totuși s-au nevoit și au plâns o viață întreagă pentru păcatele lor pe care nu le-au mai săvârșit până la ieșirea sufletului din trup? După cum i-ai spus unui sfânt al Tău, nu mai am decât o singură ieșire din această strâmtoare: să rămân pururea cu mintea în iad, dar să nu cad în deznădejde.
Și totuși – vai mie! – cât de grozavă va fi clipa când voi ieși din crisalida trupului! Cât de înspăimântător va fi ceasul despărțirii sufletului de trup!
Atunci, odată cu trupul care se va rostogoli în țărâna din care este luat, va cădea și masca mincinoasei evlavii pe care am purtat-o în viață. Atunci, nu numai Tu, Iisuse Doamne, ci și Preasfânta Fecioară și toate cetele îngerești și toți sfinții vor vedea că sunt sărac și gol, și orb, și lipsit de orice faptă bună. Când mi se vor lua toate darurile firești și cerești, gândurile și faptele mele cele rușinoase, pe care în viața pământească le-am acoperit cu fățărnicie, vor ieși la iveală ca petele de pe haină la lumina zilei. Iar când voi fi cu totul dezgolit de acoperământul Harului Tău, atunci toată lumea va vedea rușinoasa înfățișare a omului meu lăuntric și voi rămâne, ca desfrânata din Apocalipsă, numai cu paharul plângerilor în mână.
Vai! Unde mă voi ascunde atunci de rușine? Ce voi face când nici munții nu vor voi să cadă peste mine ca să mă acopere? Ce voi răspunde la învinuirile ce mi se vor aduce? De bună seamă că în ziua cea înfricoșată a Judecății, când se va da pe față toată murdăria din mine, voi zice ca și Psalmistul: Eu tac și gura n-o deschid. N-am răspuns pe buzele mele. Voi tăcea și nu voi deschide gura la cercetarea ce mi se va face, pentru că, într-adevăr, copleșit de vinovăția mea, nu voi găsi nici un cuvânt întru apărarea mea. Iar când voi fi pedepsit pentru păcatele mele, voi zice cu smerite lacrimi: Drept ești, Doamne, și drepte sunt judecățile Tale. Mai multe și mai cumplite pedepse mi se cuvin pentru relele ce le-am făcut.
Tu mi-ai dat, Iisuse Doamne, toate darurile firești și toate harurile cerești necesare mântuirii mele. Mi-ai dat lumina cunoștinței, mi-ai dat și puterea de înfăptuire. Dar dacă eu am știut, însă n-am făcut ceea ce trebuia să fac, asta e numai vina mea și, după cuvântul Tău, pentru aceasta se cuvine să fiu bătut cu mai multe lovituri.
Drept aceea, eu nu mă pot dezvinovăți și nici nu pot învinovăți pe alții pentru păcatele ce le-am săvârșit. Dimpotrivă, vor sta sfinții Tăi, Doamne, pe scaunele lor de judecată și mă vor învinovăți pentru că ei au fost neputincioși și plini de slăbiciuni ca și mine și totuși au biruit cu harul Tău. Eu, însă, din cauza trândăviei mele, mereu cad învins de puterea vrăjmașului nevăzut.
De data aceasta cunosc calea, știu pe unde să ies, pe unde trebuie să trec, unde trebuie să ajung. Am încercat chiar să mă ridic cu propriile mele puteri, agățându-mă de niște firave rădăcini. Dar rădăcinile s-au rupt, iar eu am alunecat și am căzut din nou înfrânt. Și acum îmi înalț slabele mele mâini și Te chem, Iisuse, din tot sufletul și din toată inima, zicând ca și slăbănogul din Evanghelie: Vino, Iisuse, căci om nu am care să mă ia și să mă arunce în scăldătoarea Harului ceresc. Vino, Păstor iubit, și scoate-mă din această nouă mocirlă în care am căzut. Cum nu Te-ai îngrețoșat de băligarul peșterii în care Te-ai născut și de leproșii pe care i-ai vindecat, tot așa nu Te îngrețoșa nici de păcatele mele scârnave și urâte. Iisuse, nu mă părăsi, căci de data aceasta prăpastia este mai adâncă, iar eu nici degetul cel mic nu-1 mai pot ridica, ci numai suspin și plâng. Fiul risipitor a avut puterea să se întoarcă acasă pe propriile lui picioare, oaia cea rătăcită a avut puterea să Te cheme cu glasul ei, dar eu, fără putere și fără grai, întocmai ca drahma cea pierdută, nu pot fi descoperit decât cu făclia iubirii Tale, care de veacuri vede luciul suspinelor stinghere, al lacrimilor înăbușite și al inimilor zdrobite.
De data aceasta, recunosc, sunt și mai vinovat, dar în același timp sunt și mai nefericit. De aceea, nădăjduind la mila Ta cea nesfârșită, Te chem din adâncul păcatelor mele: ajută-mă, Iisuse, mântuiește-mă cu Darul Tău pe care fă-l să prisosească în inima mea în măsura în care s-a înmulțit păcatul. Mântuiește-mă, Iisuse, fără nici un merit din partea mea, căci, într-adevăr, ce merit a avut tâlharul de pe cruce pe care, pentru scurta lui rugăciune și pentru inima lui cea bună, l-ai făcut primul cetățean al Raiului? Ce merit a avut păcătoasa pe care ai mântuit-o, cu toate că ea, sărmana, înconjurată de fariseii care voiau s-o omoare cu pietre, nici n-a îndrăznit să se roage Ție? Tot astfel, Iisuse, Te rog să ai milă și de mine și să mă mântuiești în dar, căci fără Tine nu pot face nimic, fără Tine sunt pierdut.
Fiul pierzării – deznădăjduit de diavol – n-a mai cerut iertare de la Tine, n-a mai cerut ajutorul și Harul Tău, nu s-a mai rugat Ție, dar eu Te rog, Te implor să nu mă părăsești, să vii în ajutorul meu, să mă mântuiești cu Harul Tău. în disperarea lui ce 1-a împins până dincolo de prăpastie, Apostolul cel deznădăjduit n-a întâlnit pe cale nici o vorbă prietenească, nici o mângâiere de frate, nici un sfat duhovnicesc, ci numai cuvântul rece, disprețuitor și nepăsător: „Tu vei vedea!”. Pe câtă vreme în jurul meu se aud calde cuvintele de încurajare și de dragoste care îmi spun să nădăjduiesc chiar împotriva deznădejdii. Toți sfinții mă învață să zic: „nu mă deznădăjduiesc de a mea mântuire eu, ticălosul”. Căci Iisus este „nădejdea celor deznădăjduiți”.
În timpul răstignirii Tale sufletești din grădina Ghetsimani, când cu sudori de sânge Te rugai să treacă pe alături Paharul Golgotei pe care îl vedeai în față și când firea Ta omenească se înspăimânta la gândul că zadarnică îți va fi jertfa într-o lume care nu Te-a înțeles, Tatăl ceresc l-a trimis pe îngerul Său care Ți-a arătat miile și zecile de mii de ucenici care Te vor urma până la sfârșitul veacurilor. Atunci, când ai primit Paharul cu toată dragostea și smerenia, în zarea viitorului m-ai văzut și pe mine, Iisuse al meu. Și fiindu-Ți milă de mine, așa cum Ți-e milă de toți fiii lui Adam ce rătăcesc ca niște oi fără păstor, și – știind că mă vei mântui și pe mine – Te-ai întărit cu această vedenie trimisă prin înger, Te-ai ridicat de la rugăciune și ai primit cu supunere negrăită suferința ce-Ți stătea în față. Ca să nu mă cuprindă neagra deznădejde, Tu îl trimiți, Iisuse, pe îngerul meu păzitor ca să-mi arate că mulți dintre sfinții Tăi iubiți au căzut, s-au lepădat de Tine chiar și după ce Te-au cunoscut, după ce au gustat și au văzut cât ești de bun. Și totuși, Tu i-ai iertat, rând pe rând, iubindu-i cu mai multă dragoste, fiindcă erau mai nenorociți, mai vrednici de compătimit. Pe Petru l-ai iertat, întrebându-l: „Mă iubești?”. Pe Pavel l-ai primit, arătându-i cât va avea de suferit pentru Numele Tău. Andrei Criteanul, care se îndoia că-l mai poți ierta, Te-a văzut venind – în vedenie – cu brațele deschise, iar Tu, sărutându-l, i-ai spus că zi și noapte îl tot așteptai să se întoarcă la Tine. Și pe Teofil, care s-a lepădat de Tine în fața diavolului, dând zapis scris cu propriul său sânge, l-ai iertat cu aceeași nemărginită iubire, fără să ții seama de blestemățiile lui. Scrierile sfinte ne arată că, atunci când ai strigat pe cruce: „Mi-e sete!”, Ți-a fost sete de mântuirea tuturor vânzătorilor și trădătorilor care Te vor vinde și Te vor trăda, ca și mine, până la sfârșitul veacului. Căci Tu nu vrei moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #292  
Vechi 23.11.2013, 22:33:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Toate aceste pilde îmi dau nădejdea că mă vei ierta și pe mine, Domnul meu și Dumnezeul meu. De aceea, pentru rugăciunile sfinților care au căzut ca și mine, cred că mă vei ierta și-Ți vei revărsa din nou iubirea și mângâierea peste sărmanul meu suflet pângărit și sfâșiat de păcatul care pentru a doua oară mi-a devenit amar, urât, respingător. Păcatul dintâi era grosolan, al doilea subțire, dar tot atât de dezgustător mi s-a înfățișat. Dar acum mi-e dor numai de Tine, Iisuse. Ai îngăduit să trec prin valea cu idolii păcatelor trupești, apoi prin valea cu idolii păcatelor sufletești pentru ca, în cele din urmă, să alerg – scârbit – numai la puritatea și iubirea Ta, Iisuse! încă o dată m-am încredințat, Doamne, Dumnezeul mântuirii mele, că numai în Tine îmi găsesc liniștea, pacea, bucuria, dragostea, de care însetează mereu inima mea. Toate le-am încercat, atât plăcerile trupești cât și plăcerile așa-zis sufletești, dar toate m-au amărât, m-au otrăvit. Acum mi-e silă de căldările cu carne ale Egiptului, nu mai doresc prepelițele din pustie, ci mi-e sete și mi-e foame numai de bucuriile Tale curat duhovnicești.
După cum vezi, mă întorc acum slăbănogit și zdrențuit de patimile și păcatele nenumărate pe care le-am săvârșit în toată viața mea. Mă întorc flămând și însetat de iubirea Ta, Iisuse. Mă întorc desculț și gol de Harul Tău, Doamne. Am greșit înaintea Cerului și înaintea Ta, Hristoase, și nu mai sunt vrednic să mă numesc nici fiul Tău, nici ucenicul Tău, nici sluga Ta, dar cad cu umilință la picioarele Tale, Iisuse, așa cum sunt, și Te rog cu lacrimi de deznădejde: Nu mă alunga de la Tine, Doamne Iisuse, căci n-am unde mă duce. Chiar de-aș ști că voi muri ca un câine sub gardul împărăției Tale, Iisuse, nu vreau să mă mai întorc în țara păcatului, unde m-am tăvălit în .mocirlă împreună cu porcii pe care i-am păscut. Nu mă alunga de la Tine, Iisuse, căci în întunericul din jurul meu nu văd decât niște arătări urâte, niște năluci hidoase, care mă înspăimântă și nu aud decât urletul unor haite de lupi care mă îngrozesc, iar sub picioarele mele se deschid prăpăstii fără fund, unde o mulțime de balauri așteaptă să mă înghită. De aceea, încă o dată Te rog: bate-mă, pedepsește-mă cum i-ai bătut și i-ai pedepsit pe israelieni în pustie, dar nu mă alunga, nu mă părăsi, căci sunt mai nenorocit decât un copil orfan, decât un copil al nimănui pe care nu-l primește nimeni.
Venind la Tine, Iisuse, așa cum sunt, cuget mereu la pilda pe care ai dat-o pentru mine, risipitorul și desfrânatul, și, când mi-aduc aminte de dragostea Ta și de iertarea pe care le reverși peste cei ce vin cu pocăință la Tine, atunci deznădejdea mea se întoarce în nădejdea că mă vei primi, iertându-mă și pe mine nevrednicul.
Stând în fața Ta, Iisuse, tremur ca biata păcătoasă prinsă în preacurvie. Recunosc că am păcătuit, că sunt vrednic să fiu ucis cu pietre. Fariseii nevăzuți m-au prins pe când săvârșeam păcatul. M-au apucat fără milă și m-au târât în fața Ta ca să dai hotărârea. Lipit și ghemuit de zidul Templului Tău, aștept cu inima înghețată și cu respirația oprită ca să isprăvești cu scrisul pe nisip, să Te ridici și să hotărăști viața sau moartea mea cea veșnică. întrucât și aceasta a fost o pildă pentru mine, prin sărmana păcătoasă mi-ai spus și mie că nu mă osândești, cu condiția să nu mai păcătuiesc.
Știu că fiul nu s-a mai întors în țara păcatului, desfrânata n-a mai păcătuit, dar eu mereu mă întorc precum câinele la vărsătură și ca porcul în mocirlă. Și dacă Tu îmi spui lămurit că numai de privesc cu poftă prea-curvesc în inima mea, atunci cum pot spune că nu păcătuiesc? Îți spăl uneori picioarele cu lacrimi, sparg alabastrul cu tot cu mirul scump al sufletului meu, dar, iubitul meu Mântuitor, eu sunt mai slab decât toți cei slabi și, de aceea, am nevoie de mai multă dragoste și iertare până când mi se vor întări picioarele pe calea faptelor bune. Iartă-mă, deci, nu numai de șaptezeci de ori câte șapte, ci până la ultima clipă a vieții mele, până când îmi vei lua sufletul cu Tine.
Și când stau în sfânta Biserică, mă pomenesc, mai vârtos cu sufletul decât cu trupul, în fund de tot, alături de toți vameșii pământului. Copleșit de păcate nenumărate, stau cu capul plecat în jos, neîndrăznind să ridic ochii mei la cer. Căci un rob al Tău numai cât spunea: „Doamne, cine ești Tu și cine sunt eu!” – începea să plângă. Și într-adevăr, când mă gândesc că Tu ești Creatorul cerului și al pământului, că de Tine se înfricoșează Heruvimii și se cutremură Serafimii, iar eu nu sunt decât un vierme ce mă bălăcesc într-o cloacă urâtă, atunci încep să plâng și să mă bat cu pumnul în piept, ca să-mi pedepsesc inima mea cea ticăloasă, care Te-a trădat de atâtea ori, înșelându-Te și bătându-și joc de dragostea Ta cea nețărmurită. Dar nici de data aceasta nu mă deznădăjduiesc de mântuirea mea. Poate că, pășind mereu pragul iubitelor Tale locașuri, voi ieși și eu, odată și odată, mai îndreptat, cu mila și cu Harul Tău.
Zi și noapte, gândurile mele păcătoase, patimile și poftele mele cele dobitocești mă leagă cu lanțuri și cu cătușele de fier, ca pe Manase. Dar ca și el Te rog, Iisuse, scoate-mi picioarele din butuci, dezleagă-mi mâinile, deschide zăvoarele temniței în care zac, ca să văd soarele și lumina, să aud ciripitul păsărelelor și zumzetul albinelor, ca să respir aerul îmbălsămat de florile Raiului.
Ah, ce n-aș da, Iisuse, ca să Te mai gust o dată așa cum Te-am gustat în dragostea dintâi, când pentru prima oară am văzut cât ești de bun Tu, Mântuitorul meu, și cât de dulci sunt strugurii din Canaanul Tău!
Tu m-ai adus, Iisuse, cu făclii și cu lumini cerești până la poarta împărăției Tale, m-ai învrednicit să simt adierea fericirii Raiului, iar îndată după aceasta, pentru păcatele mele, m-ai întors înapoi în pustiul arzător, ca pe israelieni de la Iordan, ca să mai rătăcesc patruzeci de ani până ce va muri omul vechi din mine, dimpreună cu pruncii patimilor și până ce mă voi smeri cu desăvârșire în fața Ta.
Acum primesc din mâna Ta, Iisuse, orice; primesc orice fel de boală, orice fel de suferințe, primesc temniță și moarte, numai să știu că, la capătul tuturor durerilor, mă vei ajuta să trec Iordanul în Țara Sfântă, iar acolo să am fericirea de a mă îndulci mereu de prezența Ta, de Harul Tău, de mângâierea Ta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 23.11.2013, 22:34:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Când zic că primesc orice fel de suferință, mi se încrâncenează carnea de pe mine, mi se tulbură sufletul până la moarte și, din pricina zbuciumului meu lăuntric și a groaznicei cruci ce mi se arată în față, parcă îmi apar broboane de sânge pe frunte, dar – cu toate acestea – eu sunt hotărât să primesc orice durere din mâna Ta, așa cum primesc cuțitul doctorului care mă taie și-mi scoate putreziciunea din mine, ca să mă izbăvească de moarte sau așa cum primește femeia durerile nașterii, gândindu-se cu bucurie că va veni un om nou pe lume.
Împietrit am fost – recunosc – ca samaritenii. N-am vrut să-Ți primesc Cuvântul în casa sufletului meu. Pentru aceasta, ai fi putut face, ca pe vremea sfântului Ilie, să cadă foc din cer peste mine și să mă ardă de viu. Dar Tu, multmilostive, preaîndurate și îndelung răbdătorule, ai oprit pe Fiii Tunetului, spunându-le: „Nu știți de ce duh sunteți însuflețiți?”. Trecând peste Legea Veche, peste litera care ucide, Tu ai venit cu Duhul iubirii care nu vrea moartea păcătosului.
Acum însă, când – ca Simon Leprosul – eu Te primesc în casa mea surpată, poruncește ucenicilor Tăi și sfinților îngeri să nu-mi ia sufletul nepocăit, să nu mă lovească cu moarte năpraznică, ci să fie – ca și Tine -îndelung răbdători, plini de milă și de dragoste. Fă din nou ca Măicuța Ta să fie și Măicuța mea, trimite pe îngerașul păzitor și pe toți sfinții ca să mă întărească, să mă mângâie și, curățin-du-mă prin focul suferințelor, să mă ridice de la pământ la cer. îndrăznesc să Te rog a-i trimite la mine, căci o văd cu ochii inimii pe Preasfânta Fecioară cum, fără să se scârbească de Maria-Magdalena, pășește alături de această desfrânată pocăită din care Tu ai scos șapte draci și cu care Preacurata Te-a urmat pe Golgota și Te-a căutat în mormânt, așa cum, cu aceiași ochi lăuntrici, îl văd pe îngerul păzitor al unui păcătos nepocăit plângând în urma lui și petrecându-1 până la mormânt împreună cu Andrei cel nebun pentru Hristos, chiar după ce diavolii puseseră stăpânire peste sufletul lui. Te rog să mi-i trimiți în ajutor și pe sfinții Tăi, căci – întocmai ca Apostolii de odinioară – au primit de la Tine puterea nu numai să mi Te propovăduiască prin sfintele lor rugăciuni și inspirații, ci să și scoată duhurile rele din mine, să-mi deschidă ochii mei cei orbiți de păcat, să-mi destupe urechile mele cele surde, ca să Te văd și să aud glasul Tău, să-mi curețe sufletul de lepra păcatului și să mă învie pe mine cel ce sunt omorât de păcat.
Drept aceea, de mă vei cruța și-mi vei ierta cei zece mii de talanți ce-Ți datorez, făgăduiesc că și eu, la rândul meu, îl voi cruța pe aproapele meu, nu-l voi strânge de gât și nu-l voi pedepsi cu temnița, ci-i voi ierta și eu cei o sută de dinari pe care mi-i datorează. Și fiindcă aici trebuie să bem paharul tuturor amărăciunilor, îți aduc jertfă bine plăcută Ție o inimă zdrobită și înfrântă, îți aduc ardere de tot: ochii, mâinile, picioarele, gândurile mele pătimașe și păcătoase pe care să mi le cureți cu focul iubirii Tale pe care l-ai adus pe pământ; să le arzi cu dragostea Ta, iar în locul gunoiului păcătos să torni, fără măsură, Duhul Tău cel Sfânt.
Acuma mi-e dor, Doamne Iisuse, numai de Tine, dar în același timp îmi este frică să nu Te pierd pe Tine, Cela ce-mi ești singura și ultima nădejde de mântuire. Mă apucă groaza când mă gândesc la faptul că s-ar putea să rămân pe veci fără Tine. Vai! Cât de înfricoșătoare ar fi atunci pentru mine chinurile iadului. Focul dragostei Tale, rămas în adâncul inimii mele, m-ar arde veșnic și neîncetat; viermele neadormit al mustrărilor de conștiință m-ar roade întruna cu părerea de rău că mi-am cheltuit în zadar zilele unei vieți ce nu se mai poate repeta; întunericul cel mai dinafară al nopților de veșnică părăsire m-ar înnebuni, iar vaietele și gemetele fraților smintiți de mine m-ar împunge mai rău decât furcile înfocate ale dracilor. Și nu numai atât: însuși trupul meu, lipsit de darul Duhului Sfânt, care-i păzește nevătămați pe cei trei tineri în cuptorul de foc și-i face pe mucenici să cânte în mijlocul cazanului cu smoală în clocot, ar simți toate intemperiile, arșița și gerul, viermii și putoarea.
Dar eu nici atunci nu-mi voi pierde nădejdea. Luând pildă de la fratele care, după fiecare cădere, plângea la icoana Ta, până în clipa când i-ai luat sufletul la cer, eu voi striga din însăși temnița păcatelor, ca să mă audă toți demonii, că numai pe Tine Te iubesc, Iisuse. Chiar de-aș fi lipsit de mângâierea Ta, de care nu sunt vrednic, chiar dacă n-aș gusta nici una din fericirile Raiului, voi striga, Iisuse, că Te iubesc numai pe Tine, că Te iubesc pentru dragostea Ta pe care ai arătat-o oamenilor, pentru jertfa Ta nespusă și pentru mila Ta nesfârșită. Departe de frumusețea Raiului, voi fi fericit, Iisuse, să Te văd, printr-o mică deschizătură la Cina cea de Taină, la Cina cea veșnică, înconjurat de Preacurata Fecioară și de sfinții Tăi, iar eu să mă mulțumesc cu firimiturile Darului Tău ce vor cădea de la masa stăpânilor mei. De voi fi întrebat de vrăjmașii nevăzuți cum de-am îndrăznit să intru sub masă și să adun firimiturile, voi răspunde că Iisus al meu este prietenul vameșilor și al păcătoșilor, că Iisus pe care îl iubesc ne-a spus nouă tutTu, Doamne Iisuse, așa cum i-ai răspuns diavolului când acesta voia să-1 tragă la iad pe fratele ce plângea la icoană: „Ai atâtea greșale, ca să pui să tragă întocmai cu Sângele cel scump, pe care L-am vărsat pentru dânsul pe cruce? Iată junghierea Mea și moartea Mea au afundat fărădelegile lui, fiindcă nu s-a deznădăjduit de mântuirea sa”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 23.11.2013, 22:36:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << ultima parte a rugaciunii >>

Știu că în iad nu este cu putință săvârșirea faptelor bune în vederea pocăinței și mântuirii sufletului. Așadar, nu voi fi vrednic – atunci – să-mi ridic ochii la cer, ca să implor mila și iertarea. Nu voi fi vrednic să mă rog Preacuratei Fecioare și sfinților Tăi, dar mă voi mângâia cu gândul că mulți dintre aleșii Tăi au fost, înainte de a Te cunoaște, bețivi, desfrânați, trădători, plini de păcate și că, în ciuda tuturor acestor păcate, ei s-au ridicat cu darul Tău și au biruit. Acești sfinți mă vor înțelege, vor plânge pentru mine, căci își vor aduce aminte că și ei au fost pierduți ca și mine.
De aceea, cu nădejdea în rugăciunile lor, cu nădejdea în rugăciunile întregii Tale Biserici din cer și de pe pământ, în mijlocul căreia se află îngenuncheată și înlăcrimată Preacurata Ta Maică, îmi înalț – cât încă n-a sosit ceasul morții – cu sfială rugăciunea mea, zicând: Iisuse, Preadulcele și Scumpul meu Mântuitor, Tu ești singura mea mângâiere și nădejde de mântuire. Căci oriunde m-aș întoarce – spre răsărit, spre apus, spre miazăzi sau spre miazănoapte – eu numai pe Tine Te caut. Cerul și pământul, viața și moartea n-au nici un sens fără Tine. Tu îmi ești mai necesar decât aerul, apa și pâinea. Și când Te părăsesc și mă îndepărtez de Tine, tocmai atunci îmi ești mai dorit, mai căutat, mai necesar. De aceea, cu lacrimi suspin și strig către Tine: Vino, Iisuse! Pogoară-Te în iadul din mine, cum Te-ai pogorât îndată după înviere și învie ticălosul meu suflet. Știu că nici eu – de mii de ori mai mult – nu sunt vrednic să intri sub acoperământul sufletului meu dărăpănat de păcat, dar adu-Ți aminte, Doamne, că eu, chiar de voi muri în păcate, tot cu nădejdea mântuirii și învierii Tale voi muri. Și așa cum ai avut milă de cei din Legea Veche, pe care i-ai slobozit din legăturile și încuietorile morții, tot așa ai milă și de mine și mă dezleagă din lanțurile păcatului și ale patimilor cu care șarpele m-a înfășurat. Tu ai zis, Iisuse, că mai ai și alte oi, care nu sunt din staulul poporului ales de Tine și pe care trebuie să le aduci în turma Ta; ca și canaaneanca, eu nu sunt din neamul celor ce sunt mereu cu Tine, ci vin continuu dintre păgânii cei nelegiuiți. îmi dau prea bine seama că nu se cuvine să iei Pâinea Vieții din gura copiilor Tăi și s-o arunci unui câine ca mine. Dar cu toate acestea eu alerg ca și sărmana văduvă în urma Ta, rugându-Te fără încetare să ai milă și de mine, căci și eu am în pieptul meu o inimă care rău se îndrăcește cu patimile. Lasă-mă dar, Iisuse Doamne, ca alături de canaaneanca și de toți oropsiții pământului, să strâng firimiturile ce cad de la masa sfinților Tăi. Primește-mă în staulul Tău ca să nu mă sfâșie lupul cel nevăzut. Căci nădejdea și mângâierea mea este Cuvântul Tău care zice: „pe cel ce vine la Mine nu-1 voi izgoni afară”, iar pe cel primit de Tine nimeni nu-1 va putea răpi din mâinile Tale, nici chiar satana.
Cuget ziua și noaptea la Tine, Iisuse, și mă întreb: Ce-aș face, Doamne, fără Tine? Ce-aș face fără Tine în suferință, în boală, în temniță, în sărăcie? Ce-aș face când îndoielile de tot felul vin să-mi sfâșie sufletul? Ce-aș face când păcatele și patimile caută să mă înghită, așa cum valurile mării căutau să-1 înghită pe Petru? Cât de bine îl înțeleg acum pe acel mare scriitor care zicea că, dacă nu Te-ar fi cunoscut, și-ar fi pus capăt zilelor sale; sau pe acel prinț indian care, dacă nu Te-ar fi văzut viu cu proprii săi ochi, și-ar fi curmat firul vieții!
Cunosc dragostea cu care Tatăl ceresc de veacuri îi primește pe toți fiii risipitori care, cu pocăință, se întorc acasă. Cunosc iubirea Duhului Sfânt care, cu suspine negrăite, se roagă zi și noapte pentru noi. Știu că Preacurata Fecioară se roagă în genunchi și cu lacrimi pentru toți păcătoșii. Știu de asemenea că îngerii din cer și toți sfinții, care au fost oameni păcătoși ca și noi, neîncetat ne ajută cu rugăciunile lor dar, cu toate acestea, inima mea tot spre Tine se îndreaptă, Iisuse, ochii mei tot pe Tine Te văd răstignit, vărsându-Ți și acum sângele Tău cel scump pentru mântuirea noastră; urechile mele tot cuvintele Tale aud, spunând: „Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi da odihnă sufletelor voastre”; sufletul meu tot pe Tine Te simte, văzându-Te cum, înainte de a-Ți da duhul în mâinile Tatălui, grija Ta cea mare n-ai îndreptat-o mai întâi spre Maica Ta, care stătea la piciorul crucii cu sabia durerii împlântată în inimă, nici spre feciorelnicul Tău ucenic și prieten ce s-a rezemat de pieptul Tău și Te-a urmat cu cea mai mare credincioșie pe drumul Golgotei, ci Ți-ai îndreptat privirea spre un tâlhar ca mine, căruia i-ai făgăduit Raiul chiar în ziua în care i-ai vorbit, lăsând astfel cele nouăzeci și nouă de oi în muntele sfințeniei și căutând prin prăpăstiile fărădelegilor oița cea rătăcită; iar închipuirea mea tot pe Tine mi Te înfățișează înaintea ochilor mei, stând și plângând în fața Ierusalimului inimii mele, care nu vrea să-și adune puii faptelor bune sub aripele Tale.
Și amintirile din copilăria mea cea duhovnicească tot pe Tine mi Te aduc în față, arătându-mi cum Te-ai pogorât la mine în prăpastie și cum m-ai scos de acolo și m-ai făcut sănătos, dându-mi toată îngrijirea; apoi cum, îndată după înviere, nu Te-ai arătat mai întâi Apostolilor Tăi, ci unei păcătoase din care ai scos șapte draci. Fiindcă Tu și Tatăl una sunteți, iar cel ce Te-a văzut pe Tine L-a văzut și pe Tatăl, nu e de mirare că eu, cel ce sunt ostenit de lupta crâncenă pe care o duc împotriva trupului, a lumii și a diavolului, cel ce sunt împovărat de atâtea patimi și păcate, vin la Tine, Iisuse, căci numai Tu îmi poți opri curgerea patimilor când mă ating de marginea veșmântului Tău, ducându-mă astfel spre limanul nepătimirii. Leagă-mi așadar, Iisuse Preadulce, rănile sufletului meu pricinuite de tâlharii cei nevăzuți, care m-au prins și m-au bătut, lăsându-mă abia viu. Toarnă iarăși untdelemn și vin pe rănile mele, așa cum ai turnat întâia oară. Scoate-mă mereu din prăpastia în care cad de șapte ori pe zi. Dezleagă-mă de nevăzutele firicele cu care m-a înfășurat vicleanul păianjen în pânza sa ca să-mi sugă sângele și viața veșnică.
Te rog să tragi, alături de mine, în jugul Tău care astfel îmi va fi ușor și bun.
Ajută-mă să-i iubesc pe vrăjmașii mei, să-i binecuvântez pe cei ce mă blestemă, să fac bine celor ce mă urăsc, să mă rog pentru cei ce mă vatămă și mă prigonesc, întărindu-mă cu gândul că numai așa ne poți face niște blânzi mielușei pe noi, cei ce suntem lupi crânceni unii față de alții. Până acum, Iisuse, s-a hulit Numele Tău din pricina faptelor mele celor rele; dă-mi dar puterea și harul ca măcar de azi înainte să pot săvârși cât mai multe fapte bune pe care, văzându-le cei din jurul meu, să proslăvească Numele Tău cel sfânt. Fă-mă să intru prin rana din coastă în inima Ta ca să Te cunosc cât ești de blând și de smerit, iar acolo, în inima Ta, să mă umpli de acea dumnezeiască putere și stăpânire de sine ca întotdeauna să mă port cu blândețe și cu smerenie în mijlocul fraților mei. Dă-mi harul să pot răbda ocările, să biruiesc răul cu binele și să nu mai slobozesc câinii cei răi ai patimilor împotriva aproapelui meu. învață-mă să mă lupt mai vârtos împotriva răului din mine, să sufăr nedreptatea fără cârtire și să caut să fiu mai degrabă victimă decât călău, căci așa i-ai învins și Tu pe călăii Tăi. Deprinde-mă să mă las ca un copil în purtarea Ta de grijă. Lovește cu toiagul Crucii în stânca inimii mele ca să izvorască un neîncetat duh de pocăință. Atinge-Te de ochii mei ca să slobozească lacrimi curățitoare de păcate, pentru ca astfel să Te am pururea în inima mea și să nu Te mai părăsesc niciodată, nici în viața de aici, nici în viața de dincolo. Amin.
(Rugăciunea vameșului, Arhimandrit Paulin Lecca, Editura Christiana, 1998)

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 28.11.2013, 18:36:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Cel care Arhiereu al nostru Te-ai facut ca sa Te poti aduce pe Tine Insuti jertfa pentru rascumpararea noastra din blestemul legii si din robia pacatului, Cel care inaintea infricosatoarelor Tale patimi in rugaciunea Ta arhireasca ai cerut: “Parinte, voiesc ca, unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pe care Mi i-ai dat, ca sa vada slava Mea”, Cel care la patruzeci de zile de la Invierea Ta Te-ai inaltat la cer din acest loc, ajuta-ne ca, la vremea de Tine hotarata pentru fiecare, toti sa fim impreuna cu tine si sa ne bucuram de vederea slavei pe care Ti-a dat-o dintru inceput Tatal.
Dumnezeule, Mantuitorul nostru, Cel Care in timp ce Te inaltai de aici la cer ca sa sezi de-a dreapta Tatalui cu trupul Tau pe care L-ai indumnezeit, binecuvantand pe ucenicii intristati i-ai mangaiat trimitand peste ei fagaduinta Tatalui, ca cei ce vor sta in cetate vor fi imbracati cu putere de sus, imbraca-ne cu puterea harului si pe noi, cei care Te asteptam stand in Biserica Ta, Ierusalimul cel de sus, pe care ni l-ai lasat noua, crestinilor, mai tare decat orice cetate din lumea aceasta, nebiruita nici de portile iadului.


Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorul nostru, Cel care despartindu-Te de ucenici i-ai facut partasi tainei ca Ti s-a dat toata puterea, in cer si pe pamant, pe noi cei care, ascultand cele ce ne-ai spus in ultima clipa ca trebuie sa propovaduim in numele Tau si altora in urma Ta, ne-am botezat in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, imputerniceste-ne sa pazim mai intai noi toate cate ne-ai poruncit noua, ca, prin pilda vietii, sa ii indemnam si pe altii a face asemenea.


Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Fiul Tatalui si Fiul-Omului, Cel care dupa desavarsirea celor necesare pentru mantuirea sufletelor tuturor oamenilor, ridicandu-Te la cerul din care Te-ai coborat ca sa faci aceasta, ne-ai asigurat ca nu ramanem singuri, fagaduind “Iata Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului”, fii si cu noi in toate clipele vietii noastre, ca sa nu se imputineze puterile noastre sufletesti in fata ispitelor si sa nu cunoastem deznadejdea.


Aducandu-ne aminte de cruce, de groapa, de Inviere, de Inaltarea Ta la cer, Te rugam, Mantuitorule, ajuta-ne ca pasirea noastra pe urmele Tale sa fie spre urmarea Ta si in duh, in toate, la bine si la rau, prin implinirea cuvintelor ce ni le-ai lasat prin Sfanta Evanghelia Ta si astfel sa nu venim goi si fara de roade cand ne vei chema la Tine, ci pe toate ale vietii noastre sa Ti le putem intoarce si sa le poti primi ca ale Tale dintru ale Tale. Amin”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #296  
Vechi 29.11.2013, 20:44:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Doamne Dumnezeul nostru, Tu, Cel ce ai zis si s-a facut faptura, nu intoarce dumnezeiasca Ta fata de la noi cei pacatosi, ca sa nu vina asupra-ne mania cea groaznica si infricosatoare a durerilor, care este rodul pacatelor noastre pe care in toata ziua cu nesocotinta in chip nenumarat le savarsim.
Noi suntem pacatosi si patimasi, netrebnici si plini de rautate, iar Tu esti izvorul vietii si al milostivirii; nu ne lasa, Doamne; nu trece rugaciunea noastra a pacatosilor, nici nu rasplati noua dupa nelegiuirile noastre, ci, pentru ca nu sintem vrednici a castiga prin sarguinta cea de toate zilele milostivirea Ta, daruieste-ne-o Tu, Doamne, ca un preamilostiv.
Pentru rugaciunile apostolului Tau Andrei, daruieste-ne noua sanatate si viata ferita de toata rautatea. Pentru pomenirea lui cea de azi ne intareste cu darul Tau cel stapanitor, ca din adincul inimilor noastre, cu bucurie sa laudam praznuirea lui, si sa slavim preasfint Numele Tau, in vecii vecilor.

Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #297  
Vechi 04.01.2014, 21:52:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE LA BOTEZUL DOMNULUI

Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel Ce ești Lumina și Învierea tuturor, trimite raza Duhului Tău Celui Sfânt peste cei ce cheamă numele Tău cu credință și luminează întunericul neștiinței noastre. La Iordan ai venit Mântuitorule, ca să îneci păcatele lumii în curgerea bunătății Tale și capul vrăjmașului mântuirii noastre să-l zdrobești cu puterea Dumnezeirii Tale.

Astăzi, gol ai intrat în apă după Adam cel ce pierduse haina slavei și se chinuia în adâncurile iadului. Și pe noi, cei ce am lepădat, întru răutate veșmântul nestricăciunii dăruit la Botez, iarăși ne înnoiește, acoperindu-ne cu haina cea luminată a pocăinței.
Iordanul a strigat cu glas mare, nesuferind a purta în apele sale pe Cel Neîncăput de lărgimile cerului, Care a venit să ridice însă toată greutatea păcatului lumii. Întorsu-și-a curgerea înapoi, Cel Ce nu era obișnuit a spăla pe Cel Preacurat, închipuind schimbarea curgerii vieții noastre, care-și luase ca firească răutatea, după arătarea Celui Ce ridică păcatele lumii. Astăzi Înaintemergătorul, cel ce era încins cu veșmântul smereniei, vine la Iordan ca să-și pună mâna sfințită prin ridicarea la rugăciune pe Cel Ce este Izvorul sfințeniei. De Acesta să ne apropiem și noi cu gândul, cerând să ne sfințească pe noi, cei încurcați în multe păcate
Astăzi robul voiește a opri pe Stăpân de la înfricoșătoarea faptă, dar se pleacă ascultării Acestuia și cu inimă plină de gânduri smerite îl botează în tăcere. Hristoase, Dumnezeule, ascultă și plinește rugăciunile noastre, măcar că suntem nevrednici și așează pașii noștri pe cărarea mântuirii.
Astăzi Adâncul milostivirii Se cufundă în adâncul Iordanului, arătând că a venit să ne învrednicească pe noi pe pământ de mila Sa. Din adâncul păcatelor noastre ne scoate, Mânuitorule, tinzând mâna Ta cu care ai venit să ridici pe Adam din adâncurile cele mai de jos.
Astăzi cerurile cele închise prin neascultarea lui Adam se deschid ca să ni se vestească bucuria iubirii Tatălui pentru Fiul, ce se pecetluiește de Duhul. Deschide, Doamne, și cerul inimii noastre, ca să se facă ascultător de glasul ce ne îndeamnă spre iubire dumnezeiască.
Astăzi Cel Ce poartă în mâinile Sale cheile vieții vine să descuie adâncul și să dea celor din Adam slobozire din chin, încuind pe cel rău în adâncurile cele întunecate. Deschide, Hristoase, și adâncurile inimii noastre cu cheia gândului smerit, ca să ne slobozim de tulburarea gândurilor celor rele.
Astăzi Duhul în chip de porumbel pecetluiește taina iubirii Tatălui pentru Fiul Ce Se pogorâse în adâncurile smereniei, ca pe scara milostivirii Sale să-l ridice pe Adam cel căzut din dragostea Părintească. Spre înălțimile iubirii îndreptează gândul meu, cel ce a alunecat în adâncul răutății prin nepurtarea mea de grijă.
Astăzi Glasul Cuvântului atinge cu mâna sa creștetul Celui Neajuns de heruvimi și o minune, nu se arde, de Cel Ce este Foc nesuferit și pentru serafimii cei nematerialnici. O, lutul nu se arde, atingându-se de Focul Dumnezeirii, cum nici pântecele Fecioarei nu S-a stricat, însă arde Hristoase, gândurile noastre cele pământești, ca Unul Ce poți a înfrâna puterea focului și iarăși a o arăta lucrătoare după rânduiala mai înainte pusă de Tine.
Astăzi Cel Ce este Lumină Neapropiată vine la Iordan, ca să Se apropie de făptura cea căzută și să lumineze adâncurile cele întunecate. De lumina bucuriei se veselește sufletul Înaintemergătorului, iar acum aprinde Mântuitorule, și în sufletele noastre candela pocăinței, ca să nu ne facem noi moștenitori întunericului celui veșnic.
Astăzi robul se face slujitor de taine neînchipuite și mai mult sporește întru smerenie, tremurându-i mâna înaintea Celui Ce mișcă toate numai cu suflarea voinței Sale dumnezeiești. Pentru aceasta, clatină Hristoase, gândurile noastre cele rele și le smulge din pământul inimii, sădind în locul lor florile înțelegătoare ale înțelegerilor dumnezeiești.Astăzi Cel Ce cu înțelepciune a zidit adâncurile, vine în adâncurile Iordanului, ca să înece pe vrăjmașul nostru în adâncurile nesfârșite ale smereniei Sale. Adâncurile inimilor noastre le umple Hristoase, cu apa înțelepciunii Tale și a smeritei cugetări.
Astăzi Iordanul s-a întors înapoi și mâna robului nu s-a ars de Focul Dumnezeirii, căci Stăpânul tuturor a întors curgerea firii, ca să ne pună nouă început în viețuirea mai presus de fire. Ajută-mă, Mântuitorule, a mă arăta mergător pe calea pocăinței împotriva patimilor firii, care neîncetat mă necăjesc.
Astăzi legile firii se schimbă când Cel mai presus de lege vine să plinească legea pusă robului și Iordanul se întoarce nesuferind adâncul smereniei dumnezeiești. Prin arătarea Ta în adâncul inimilor noastre fă să înceteze legea păcatului Mântuitorule, secând curgerile răutății noastre.
Astăzi a venit Hristos la Iordan ca să ridice neputințele noastre și să ne înfățișeze Tatălui ca vase vrednice de primirea darului dumnezeiesc. Cu picăturile milostivirii Tale, curățește Stăpâne, și vasul cel întinat al inimii mele.
Astăzi taina Treimii se descoperă robului ascultător și suntem chemați să mergem și noi pe cărările ascultării sale smerite, ca să ne umplem de lumina Dumnezeirii. Măcar că suntem străini de lumina înțelepciunii Tale, Doamne, dă-ne nouă în lumina smereniei a ne vedea păcatele noastre.
Astăzi toate se umplu de bucurie privind spre smerenia cea multă a Ziditorului, Care a venit să sfințească firea apelor. Umple-ne Mântuitorule, și pe noi de darurile Tale bogate, ca să ne facem lucrători vrednici în via Ta și să Te slăvim neîncetat cu Tatăl și cu Duhul Sfânt. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 05.01.2014, 23:35:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În Iordan botezându-Te Tu, Doamne, închinarea Treimii s-a arătat; că glasul Părintelui a mărturisit Ție, Fiu iubit pe Tine numindu-Te; și Duhul în chip de porumbel a adeverit închinarea Cuvântului. Cel ce Te-ai arătat, Hristoase Dumnezeule, și lumea ai luminat, slavă Ție.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 05.01.2014 at 23:37:28.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 15.01.2014, 20:57:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, nu lasa desertaciunea, iubirea de sine, iubirea de placer, nepasarea,mania,sa domneasca peste mine si sa ma rapeasca iubirii Tale !
O, Domul meu, Creatorul meu, toata Nadejdea mea, nu ma lasa fara impartasirea de fericita vesnicie ! Fa ca si eu sa urmez exemplul Tau cel sfant, sa fiu supus conducatorilor, celor pusi peste mine ! Daruieste-mi aceasta curatie a duhului, aceasta simplitate a inimii, care ne fac vrednici de dragostea Ta ! La Tine, o, Dumnezeul meu, inalt sufletul meu si inima mea : nu lasa sa piara faptura Ta, ci ma izbaveste de singurul si cel mai mare rau: de pacat ! Fa, Doamne, sa indur nelinistile si necazurile sufletesti cu tot atata rabdare, cu cata bucurie primesc desfatarile inimii.
De voiesti Tu, Doamne - ma poti curati si ma poti sfinti. Iata, ma incredintez bunatatii Tale, rugandu-Te ca sa starpesti din mine tot ce este potrivnic Tie si sa ma numeri in ceata alesilor Tai. Doamne , ia de la mine trandavia duhului, care pagubeste timpul meu; desertaciunea gandurilor, care impiedica prezenta Ta si fura atentia mea de la rugaciune; iar de, rugandu-ma, ma abat de la Tine cu gandurile mele, ajuta-mi ca aceasta abatere sa nu fie de bunavoie, si intorcand mintea, sa nu intorc de la Tine, inima ! Tie, Domnului Dumnezeului meu, Iti marturisesc toate pacatele faradelegilor mele, facute acum si mai demult, inaintea Ta : iarta-le mie, pentru numele Tau cel sfant, si mantuieste sufletul meu, pe care L-ai rascumparat cu scump Sangele Tau !
Ma incredintez milei Tale, ma lasa in voia Ta, fa cu mine dupa bunatatea Ta, nu dupa rautatea si faradelegea mea !
Invata-ma, Doamne, sa-mi oraduiesc faptele, asa incat ele sa fie spre slava sfantului Tau nume !
Ai mila, Doamne de toti crestinii ! Auzi dorinta tuturor celor ce striga la Tine, izbaveste de tot raul si mantuieste pe robii Tai ( numele ), trimite-le lor bucurie, mangaiere in necazuri si mila T a cea sfanta !
Doamne, ma rog Tie mai ales pentru cei ce intr-un fel sau altul m-au necajit si m-au mahnit sau mi-au facut vreun rau : nu ii pedepsi pentru mine, pacatosul, ci revarsa peste ei bunatatea Ta . Doamne, ma rog Tie pentru toti cei care eu, pacatosul, I-am mahnit, I-am necajit sau I-am smintit cu cuvantul, cu fapta sau cu gandul, cu stiinta sau cu nestiinta !
Doamne Dumnezeule, iarta noua pacatele noastre ce la facem unii altora !
Scoate, Doamne, din inimile noastre orice suparare, banuiala, manie, tinere de minte a raului, certuri si tot ceea ce poate pune piedici dragostei si poate imputina iubirea dintre frati ! Miluieste-i, Doamne, pe cei care mi-au incredintat mie, pacatosului, nevrednicului, sa ma rog pentru dansii !
Miluieste, Doamne, pe tot cel ce cere ajutorul Tau ! Doamne, fa aceasta zi, ziua milei Tale, si da fiecaruia dupa cererea lui ! Fii pastoral celor rataciti, calauza si lumina celor nestiutori, povatuitorul celor neintelepti, parintele orfanilor, ajutorul celor asupriti, doctoral celor bolnavi, mangaietorul celor ce sunt pe moarte si adu-ne pe toti la sfarsitul dorit - la Tine, limanul nostru si la odihna cea fericita ! Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #300  
Vechi 09.02.2014, 21:38:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit


Doamne și Stăpânul vieții noastre, Cela ce Te-ai smerit până la moarte ca să ne înveți pe noi căile Tale și să ne scapi de duhul mâniei, dă-ne, Doamne, inimă smerită, căci recunoaștem că suntem păcătoși înaintea Ta; nu putem noi să îndeplinim datoriile noastre pentru atâtea binefaceri care ni le dăruiești nouă, căci ne saturi din masa Ta bogată, ne hrănești sufletele și trupurile, iar noi nimic nu facem și nu-Ți aducem slava și cinstea care se cuvin Ție.
Poruncește Tu, Stăpâne, duhurilor necurate să nu ne mai ispitească iar noi niciodată să nu mai cădem în păcatul mândriei și să Te vedem înaintea ochilor noștri, blând și smerit, arătându-ne căile Tale mai departe. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 15:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41