Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2012, 17:55:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Un copil mic sufera ingrozitor

Este în Iași, s-a născut cu o boală cruntă și părinții au nevoie de ajutor pentru a o menține în viață și în limitele durerii suportabile. Îi trebuie îmbrăcăminte specială, orice o atinge o poate răni urît de tot. De remarcat neputința părinților în fața unei asemenea încercări groaznice.

Detalii aici: http://fundatiamereuaproape.ro/alexa...inimaginabila/

Rugați-vă pentru ea, dați pomelnice la altar, dați de pomană pentru sănătatea ei, trimiteți bani părinților, faceți ceva vă rog.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2012, 18:03:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biata fetiță, bieții părinți. Câtă suferință pe ei.

Dumnezeu și Maica Domnului să o miluiscă pe Alexandra-Denisa! Să le ajute să treacă cu bine peste această mare suferință.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2012, 18:04:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să o pomenim în rugăciunile noastre pe Alexandra-Denisa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2012, 18:24:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ar fi bine daca i-am si putea trimite ceva,mai ales acum cu economia facuta in post...Si apoi post fara milostenie nu se cade.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2012, 22:30:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ar fi bine daca i-am si putea trimite ceva,mai ales acum cu economia facuta in post...Si apoi post fara milostenie nu se cade.
Salut Yasmina,

Este un buton de PayPal pentru cei din străinătate.

Apropo de post, mai pun pentru a nu știu cîta oară un fragment din Isaia 58 care mie-mi place nespus de mult:

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2012, 23:43:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cautati sa aflati adresa familiei, la datele pentru donatii, din cate se pare, toti banii se duc in conturile fundatiei iar de acolo nu se stie cati ajung la fetitza.

Nu ar fi de mirare sa-si opreasca "partea leului" sub diverse motive, daca s-au gasit sa se foloseasca de asa ceva pentru a face reclama lui Mircea Badea.

Mai este un astfel de caz:

http://noiromani.co.uk/emanuel-bonta...la-distrofica/

Last edited by AlinB; 10.08.2012 at 00:06:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2012, 23:53:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se poate trimite sms la 848. Un sms este 2 euro.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2012, 00:20:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Se poate trimite sms la 848. Un sms este 2 euro.
Intra tot in conturile fundatiei.
Daca ai sa te uiti si la celelalte cazuri prezentate e acelasi numar si pentru ele - deci nici macar nu-i intereseaza pentru cine au fost donati, cu atat mai mult un semn de intrebare despre cum vor fi distribuiti, se folosesc de aceste cazuri pentru a aduna bani - cati ajung la amarati e un mare semn de intrebare.

Intrati aici si vedeti la comentarii cum puteti contacta direct familia.
http://www.arhiblog.ro/sistemul-medi...-glontul-gura/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2012, 00:25:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu credeam că pe sms-ul respectiv banii sunt distribuiți acelui copil.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2012, 00:34:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un caz cu totul cutremurator, imensa suferinta atat pentru micuta Alexandra cat si pentru parintii ei, este pentru prima data cand aud de o asa cumplita boala. Daca se afla adresa poate ii trimitem si ulei din candela ce se afla langa moastele Sfantului Nectarie sau din candela Sfantului Ioan Rusul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru cei care sufera de depresie laurastifter Generalitati 62 18.12.2013 23:38:09
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
de ce sufera batranii ? Mirela0110 Generalitati 12 11.02.2011 11:28:08
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20