Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2011, 13:06:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Intrebari legate de slujbele bisericilor din tara(schimbari?)

Am fost surprinsa sa vad schimbari la bisericile din tara, in ceea ce priveste orarul si continutul slujbelor si am unele nelamuriri.

1. Inainte vreme era facut un orar potrivit anotimpului, adica: iarna vecerniile incepeau la ora 17:00-17:00, pentru ca se intuneca mai repede, iar vara mai tarziu, dupa ora 18:00, ca sa nu mearga lumea pe caldurile mari ale dupa amiezii.
Ei acum este invers! Care este explicatia?

2. Mi-am dorit mult sa ajung la vecernii, pentru ca aici la noi nu se fac si mie imi plac. Nu se mai fac nici in tara asa cum le stiam eu, adica: sa se cante acele cantari specifice (Lumina lina, Acum slobozeste..., etc., Bogatii au saracit, sfintirea painilor etc.
De ce? Chiar nu se mai fac vecernii alea frumoase?

In schimb, si o vad si ca element pozitiv totusi, se face Sf.Maslu peste tot, inainte de care se citeste (in perioada asta cel putin), Acatistul Domnului Iisus Hristos.
Eu stiam si asa se facea inainte, ca Sf.Maslu se face numai in vinerile din posturile mari.
Sigur ca m-am bucurat sa particip la Sf. Maslu, pentru ca nici asta nu se face in afara tarii.

Nu stiu, cumva nu mai este nimic asa cum stiam eu si nu astea erau schimbarile necesare, ci altele.

Se intampla asa numai la unele biserici? Eu am cercetat doua numai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2011, 13:28:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am fost surprinsa sa vad schimbari la bisericile din tara, in ceea ce priveste orarul si continutul slujbelor si am unele nelamuriri.

1. Inainte vreme era facut un orar potrivit anotimpului, adica: iarna vecerniile incepeau la ora 17:00-17:00, pentru ca se intuneca mai repede, iar vara mai tarziu, dupa ora 18:00, ca sa nu mearga lumea pe caldurile mari ale dupa amiezii.
Ei acum este invers! Care este explicatia?

2. Mi-am dorit mult sa ajung la vecernii, pentru ca aici la noi nu se fac si mie imi plac. Nu se mai fac nici in tara asa cum le stiam eu, adica: sa se cante acele cantari specifice (Lumina lina, Acum slobozeste..., etc., Bogatii au saracit, sfintirea painilor etc.
De ce? Chiar nu se mai fac vecernii alea frumoase?

In schimb, si o vad si ca element pozitiv totusi, se face Sf.Maslu peste tot, inainte de care se citeste (in perioada asta cel putin), Acatistul Domnului Iisus Hristos.
Eu stiam si asa se facea inainte, ca Sf.Maslu se face numai in vinerile din posturile mari.
Sigur ca m-am bucurat sa particip la Sf. Maslu, pentru ca nici asta nu se face in afara tarii.

Nu stiu, cumva nu mai este nimic asa cum stiam eu si nu astea erau schimbarile necesare, ci altele.

Se intampla asa numai la unele biserici? Eu am cercetat doua numai.

Iata in ce interval orar se desfasoara in manastire:

http://www.manastirearaduvoda.ro/programul-liturgic

SI mie imi plac vecerniile,dar ajung foarte rar. Nu exista asa ceva, vecernie fara "Lumina lina". Poate ai participat tu la alta slujba...

La biserica la care ma duc eu, vecerniile se fac numai in ajunul marilor sarbatori (Schimbare la Fata, Adormirea Maicii Domnului...), contin toate cantarile si incep de la 17, stiu biserici in care se incepe de la 16 sau 18.

Maslul se face in fiecare vineri, de la 17; sunt biserici in care se face dimineata de la 10, dar nu conteaza daca e intr-un post din cele patru sau nu. La Cernica stiu ca se face lunea, mniercurea si vinerea maslu, in jur de 10, dupa Liturghie. Ideea e ca atunci cand se face maslu sa fie zi de post; or calugarii tin post si lunea.

Acatistul Domnului l-am auzit in cadrul vecerniei Schimbarii la fata, atat. Dar in multe biserici se face slujba acatistului unui anumit sfant sau cea a paraclisului Maicii Domnului.

Edit: poate ai participat la slujba Acatistului, facuta tot seara, si ai confundat-o cu Vecernia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2011, 13:29:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am fost surprinsa sa vad schimbari la bisericile din tara, in ceea ce priveste orarul si continutul slujbelor si am unele nelamuriri.

1. Inainte vreme era facut un orar potrivit anotimpului, adica: iarna vecerniile incepeau la ora 17:00-17:00, pentru ca se intuneca mai repede, iar vara mai tarziu, dupa ora 18:00, ca sa nu mearga lumea pe caldurile mari ale dupa amiezii.
Ei acum este invers! Care este explicatia?

2. Mi-am dorit mult sa ajung la vecernii, pentru ca aici la noi nu se fac si mie imi plac. Nu se mai fac nici in tara asa cum le stiam eu, adica: sa se cante acele cantari specifice (Lumina lina, Acum slobozeste..., etc., Bogatii au saracit, sfintirea painilor etc.
De ce? Chiar nu se mai fac vecernii alea frumoase?

In schimb, si o vad si ca element pozitiv totusi, se face Sf.Maslu peste tot, inainte de care se citeste (in perioada asta cel putin), Acatistul Domnului Iisus Hristos.
Eu stiam si asa se facea inainte, ca Sf.Maslu se face numai in vinerile din posturile mari.
Sigur ca m-am bucurat sa particip la Sf. Maslu, pentru ca nici asta nu se face in afara tarii.

Nu stiu, cumva nu mai este nimic asa cum stiam eu si nu astea erau schimbarile necesare, ci altele.

Se intampla asa numai la unele biserici? Eu am cercetat doua numai.
1. La biserica unde merg de obicei (catedrala in cartier) vecernia incepe la orele 18 atat vara cat si iarna; la celellalte biserici din cartier, unde merg uneori, la fel.
2. Slujba vecerniei este asa cum o stiam si la prima si la celelalte ("Bogatii au saracit" aud doar la Catedrala Mitropolitana -merg uneori duminica- nu si la cea din cartier (poate nu am fost eu prezenta, asta nu inseamna ca nu se canta...), acolo am auzit doar la prohodul Maicii Domnului, in 14 august, cand s-a facut slujba cu Litie in catedrala din cartier)
3 Fiecare biserica are stabilita una din zilele saptamanii in care se face Sfantul Maslu.

Mai mult nu stiu sa spun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2011, 13:49:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys

Deci eu inainte vreme (mai multi ani in urma, pana mai acum 2 ani) mergeam vineri seara si se facea vecernie asa cum spuneam mai sus: se spunea Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare etc. de mai multe ori, se cantau Aparatoare Doamna, Lumina Lina, Acum Slobozeste, se citea Acatistul Maicii Domnului, sau al unui sfant mai mare care cadea in ziua aceea, se sfinteau paini si la sfarsit se canta Bogatii au saracit. Ah, si se citeau multe acatiste (pentru vii, cu diverse nevoi).

Aia nu era vecernie? Sau ce era? Mie imi placea mult si asta caut. Nu mai este asa de 2-4 ani incoace.

Sf.Maslu se facea numai in posturile mari (Paste, Craciun), nu tot timpul.

Acum era afisat (si asa se si facea): Acatistul Domnului Iisus Hristos (si era cum, dupa Schimbarea la fata) si apoi se trecea la Sf.Maslu. Vorbesc de programul de vineri seara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2011, 14:24:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

sophia, nu exista, din cate stiu, o directiva venita din partea episcopiei pentru programul slujbelor din biserici. In Bucuresti, atat Liturghia cat si celelalte slujbe difera ca ora de inceput (de exemplu, la unele biserici Sfanta Liturghie incepe vara la 9.00, iar la altele la 10.00). Important este ca ele sa se savarseasca.

Ceea ce nu-mi place e ca sunt biserici unde nu se mai savarseste vecernia. Iar mai trist este ca multe persoane dau buzna la Maslu si uita de Liturghie. Nu cer sa uite de Maslu, cer sa participe si la Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resfintirea Bisericilor cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 18 10.07.2016 15:17:30
Cununii legate Angelina Nunta 32 07.01.2013 21:24:03
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 19:29:47