Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2012, 20:37:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare.
Preotul meu nu a venit la noi. L-am sunat sa aflu ce s-a intamplat si mi-a spus ca in fond pot sa-mi fac si singura sfintirea casei, cu aghiasma. El nu are timp.
Nu pot sa cred ca un preot poate sa spuna asa ceva.
Sigur, pot sa-mi fac si eu, dar totusi:
Nu este ceva care trebuie facut de preot? Sunt niste rugaciuni, plus ca la vizite acasa preotul mai sta si de vorba, mai intrebam una alta.

Sfarsitul lumii nu e departe...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2012, 12:57:05
ligriv ligriv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Mesaje: 1
Implicit Preoti care smintesc credinciosii - raspuns intarziat

[quote=dorinastoica14;420749]Știu că vrei răspunsuri de la preoți dar eu îți răspund ca o persoană mai în vârstă.
1. La biserică părintele a spus că după Bobotează nu se spală rufe murdare până la odovenia sărbătorii, dar se permite dacă e neaprat nevoie să fie spălați bebelușii și hăinuțele lor. Dar numai dacă e foarte urgent.
QUOTE]

Doamna Stoica, sunt preoti si preoti. Unii, putini, din superficialitate sau din alte motive, smintesc credinciosii introducand superstitiile si obiceiurile necrestine in cult, cum e si aceasta absurda interdictie a spalatului in zilele lucratoare de la 8 la 14 ianuarie.

Nicaieri, in canoane, in Sf.Parinti, in catehisme etc, nu se poate gasi aceasta aiureala!

Dimpotriva, se pot gasi texte scrise de preoti care condamna hotarat acest obicei babesc.
Mergeti la un duhovnic de la o manastire si intrebati despre aceasta superstitie, sau intrebati alt preot.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2012, 13:14:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ana-Maria, draga mea eu nu am spus nici băbisme și nici superstiții ci am reprodus ce a spus preotul în biserică la predica din ziua de Bobotează.
Eu fac ascultare de preot că de aceia merg la biserică nu? Prin preot vorbește Biserica. Nu mi se pare corectă comparația cu pisica sau cu datul banilor lunea.
Eu am auzit preotii sustinand la predica lucruri neconforme cu invatatura Bisericii. Doar de dragul de a face ascultare ar trebui sa le promovez? Nu.
Orice alta practica din viata curenta a credinciosilor in afara Bisericii care nu are legatura cu rugaciunea si postul e superstitie. Lucruri de genul nu se spala in ajunul Bobotezei, nu se lucreaza a 3-a zi dupa Cincizecime, nu se mananca nimic rosu de Taierea capului Sf Ioan Botezatorul sunt doar superstitii si nu au nici o legatura cu practica Bisericii.
Acum, pentru sunt sigur ca sunt persoane care vor sustine in continuare ca nu se spala nu stiu cate zile in jurul Bobotezei, care este ratiunea? Ca a spus preotul nu e o explicatie. Care este explicatia preotului pentru acesta practica?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2012, 13:22:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare.
Preotul meu nu a venit la noi. L-am sunat sa aflu ce s-a intamplat si mi-a spus ca in fond pot sa-mi fac si singura sfintirea casei, cu aghiasma. El nu are timp.
Nu pot sa cred ca un preot poate sa spuna asa ceva.
Sigur, pot sa-mi fac si eu, dar totusi:
Nu este ceva care trebuie facut de preot? Sunt niste rugaciuni, plus ca la vizite acasa preotul mai sta si de vorba, mai intrebam una alta.
Normal ca un preot nu ar trebui sa spuna asa ceva. Nu se comporta asa cum ar trebui sa se comporte un preot.
Dar in acelasi timp nici nu e bine nici sa supraestimam faptul ca a venit preotul sa sfinteasca cu aghiazma in preajma Bobotezei. Normal ca asa ar fi corect si bine. Dar daca preotul nu a venit puteti si dvs sa dati cu aghiazma.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sfarsitul lumii nu e departe...
Nu mai promovati astfel de idei. Nimeni su spune ca nu e aproape sfarsitul, dar nici ca e aproape nu poate nimeni spune. Nu stim noi cand vine si nici nu ar trebui sa ne intereseze. Noi trebuie sa fim pregatiti oricand de sfarsit, fie ca acesta vine pentru toti sau doar pentru noi personal.

Exista deja prea multi "exhatologi" care se ocupa cu calculul si predictiile despre sfarsitul Lumii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2012, 13:42:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotul meu nu a venit la noi. L-am sunat sa aflu ce s-a intamplat si mi-a spus ca in fond pot sa-mi fac si singura sfintirea casei, cu aghiasma.
Are dreptate. Sfințirea casei nu este Sf Taină, ci Sf Ierurgie. Ierurgiile sunt valide și când sunt săvârșite de laici. Îmi amintesc că pe alt topic (dacă nu cumva pe mai multe) vă exprimați dezacordul asupra faptului că femeile nu pot fi preoți. Parcă preotul dv v-a auzit: Iată, puteți foarte bine să vă sfințiți casa cu agheasmă, aveți posibilitatea pe deplin canonică și invitația să o faceți.

Citat:
El nu are timp.
Nu pot sa cred ca un preot poate sa spuna asa ceva.
Ce nu poate să spună ? Că nu are timp ? Dar v-ați pus problema numărului de enoriași pe care îi are și a gradului lor de dispersie în spațiu ? Ați făcut o mică estimare: cam ce timp și ce costuri ar însemna să acopere cu sfințirea caselor tot spațiul enoriei lui ? Ați mers până acolo încât să-l întrebați dacă nu l-ați putea ajuta cumva în această muncă ? V-ați gândit, poate, că s-ar mai putea să aibă și alte însărcinări din partea Bisericii, ori lucrări de făcut ? Dacă e ortodox, e familist: are și îndatoriri de cap al familiei. Poate că trebuie să meargă la ședințele cu părinții, să-și ducă soția la coafor, să-și ducă membrii bolnavi ai familiei la doctor ori copiii la meditații ?

Citat:
Sfarsitul lumii nu e departe...
Se poate să nu fie departe, în orice caz e corelat cu măsura nepăsării noastre. Iată, toți vrem să ne viziteze preotul. Să se roage pentru noi, să ne meargă bine. Dv când v-ați rugat ultima dată pentru el ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2012, 20:30:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Mihnea - nu inteleg de ce esti rautacios. Sunt destul de necajita.

1. Intr-o vreme ma invatati toti ca femeile nu au voie nimic in biserica, decat sa faca prunci. Acum imi spuneti sa fac eu slujbe.
Nu, eu nu ceream sa se faca femeile preoti. Eu vorbeam doar de diaconia lor.
Confunzi persoanele.
Atunci nu mai am nevoie de preot si biserica, imi fac acasa totul singura.Nu?

Nu e totul sa dau cu aghiasma, trebuie sa stiu ce rugaciuni sa spun.

2. Nu poate sa spuna sa fac eu slujbe in locul lui.
Da, stiu are timpul scurt. Nu, nu ia pe nimeni sa-l ajute. Mai multe nu spun.
Nu, nu are familie.

De sfarsitul lumii spuneam avand in vedere ceea ce se intampla. Mai degraba as spune ca ceva se intampla cu credinta, tot mai rau... Daca nici preotii nu mai vor sa-si faca datoria...

In fine.
Eu intrebam totusi ceva serios. Nu sa ma luati peste picior.
Si, nu stiu, dar in tara se duc preotii (cel putin asa era inainte, acum nu stiu cum mai e), din proprie initiativa, pe la toate casele. Ce e asa de nemaipomenit?
Si ce asa mult am cerut?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2012, 20:45:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, la mine a venit un preot pe 2 sau 3 ianuarie. A stropit putin si a plecat.
Pe 6, de Boboteaza, m-am dus la slujba intr-o biserica in centru si ni s-a spus clar ca agheasma mare trebuie sa o luam pe nemancate pana pe 14 ianuarie si sa stropim / sfintim si casele cu ea. Asa am si facut (chiar daca a stropit putin preotul si pe 2). Am aflat tot de la acel preot ca agheasma mare ramasa de anul trecut se poate consuma si de pe 2 pana pe 5 ianuarie si se poate folosi si ea la stropirea casei.

Eu stiu de la parintele meu ca ne putem stropi casa lunar. si chiar e indicat. Doar nu o sa chem preotul lunar sa imi faca sfestanie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2012, 22:14:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys si altii

Sunt 3 lucruri diferite (cel putin). Vad ca se cam amesteca.

1. In tara se duce preotul, intra, da cu aghiasma si spune ceva (sau canta "In Iordan botezandu-te..." si pleaca.

2. La noi vine preotul cu aceasta ocazie si face o vizita pastorala (asa explica el odata ca se cheama). Sta, discuta ceva cu oamenii, asculta (si vede) ce probleme/nevoi si intrebari au.

3. Ce isi poate face fiecare singur acasa: de luat aghiasma, de stropit cu ea prin casa etc.


Pe mine ma interesa 2. mai mult, dar si 1.
Nu stiu daca scrie undeva ca preotul este obligat sa mearga cu Botezul. Nu stiu daca scrie undeva ce poate face laicul cu aghiasma.
Eu credeam/stiam ca sunt lucruri care le poate face numai preotul, cu harul lui ca si sfestania, pomenirea etc.
Atunci inseamna ca in afara de cununie si botez putem sa facem noi totul (pomeniri, sfintiri de alte cele, sfestania casei etc.). Ce mai conteaza?
Unde este granita, ce putem face noi si ce numai preotul?
Asta este nelamurirea mea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 12.01.2012 at 22:17:02.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2012, 23:41:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Care e ultima zi in care se ia agheasma mare? pe 13,adica maine,sau cand? Ori azi a fost ultima zi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2012, 00:04:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Care e ultima zi in care se ia agheasma mare? pe 13,adica maine,sau cand? Ori azi a fost ultima zi?
14 inclusiv !



*Ia legatura cu glykis pe privat pentru o alta problema !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cununii legate Angelina Nunta 32 07.01.2013 22:24:03
Intrebari legate de slujbele bisericilor din tara(schimbari?) sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.08.2011 15:24:16
Colind de boboteaza allllexandru Generalitati 10 07.01.2011 16:24:54
Patriarh ecumenic si altele legate de ierarhie sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.07.2009 22:24:14
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 20:29:47