Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2015, 16:53:59
anamarya05 anamarya05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Nelamurire verset din Vechiul Testament

Am mai citit Biblia cand eram pustoaica, iar acum am inceput sa o citesc din nou. Insa am unele nelamuriri, poate se gaseste cineva ca sa ma lumineze :)
In cartea Ezechiel cap 8 verset16 8.16. scrie asa ,,(...)Si iata ca la usa Templului Domnului intre pridvor si altar erau aproape douazeci si cinci de oameni cu dosul intors spre Templul Domnului si cu fata spre rasarit si se inchinua inainte soarelui spre rasarit,, adica faceau un pacat mare.
Deci eu ceea ce inteleg e ca prin cuvantul Domnului acei oameni trebuiau sa se roage la apus nu la rasarit, asa cum ne rugam noi, iar noi din contra consideram un pacat daca ne rugam la apus si nu la rasarit asa cum sunt indreptate toate bisericile si icoanele de pe peretii nostri.
De unde stim noi sigur ca e bine in ce parte sa ne rugam? Sau ,,legea,, s-a schimbat odata cu venirea lui Iisus pe pamant. Totusi nu am mai vazut pe nicareri subiecte legate de partea unde ne rugam.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2015, 18:04:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Versetul mentionat de dvs nu are legatura, stricto sensu, cu modul dvs de inchinare.Acel verset se refera la un caz clasic de idolatrie din Vechiul Testament. Barbatii mentionati in verset se aflau intre pridvor (intrare acoperita a Templului) si altarul de arama din curtea unde se aduceau jertfele.Conform lui Ioel 2.17 acel loc era un loc unde preotii trebuiau sa planga pacatele lui Israel in fata lui Dumnezeu.Cateva versete mai departe (Ezechiel 9.6) s-ar regasi, conform mai multor opinii pe aceasta tema, identificarea acelor oameni, ei sunt numiti ,,batrani".Termenul acesta se aplica si liderilor civili dar tinand cont de locatie cel mai probabil faceau parte din preotimea Templului.Insa acestia, si aici apare problema, in loc sa mijloceasca pt pacatele lui Israel, ei se inchinau, precum paganii,inaintea soarelui, atribuind corpului ceresc caracteristici divine.Mai mult decat atat, in versetul 8.17 se spune ca acestia apropiau ,,ramuri de narile lor".Acest gen, au concluzionat unii arheologi, avea o semnificatie profund pagana, gestul in sine fiind o trimitere spre un simbol falic ce era utilizat in orgiii pagane de invocare a diverselor zeitati protectoare a fertilitatii.

In ceea ce priveste inchinarea spre rasarit nu trebuie sa va ingijorati,nu inchinarea spre rasarit era problema,ci inchinarea adusa soarelui. In plus, dpdv al arhitecturii Templului,intrarea in Templu era spre est iar cand un om statea la altar cu fata spre el, privea spre vest.Insa acesti oameni priveau spre est,deci asta inseamna ca stateau cu posteriorul intors (!) spre Dumnezeu si se inchinau cu fata spre soare,adica spre rasarit. Este o abominatie din toate punctele de vedere iar problema nu erau punctele cardinale ci idolatria ( incalcau Deut 4.19) cu circumstante agravante teribile: adoptarea de obiceiuri obscene pagane si batjocorirea unui loc sfant al lui Dumnezeu. Dvs nu va gasiti,cel mai probabil, in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2015, 20:06:56
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dvs nu va gasiti,cel mai probabil, in aceasta situatie.
Idolatria din fasa se gaseste,
Si pana dezvelim ne orbeste.

...tot ce ne priveste.
Reply With Quote
Răspunde