Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.02.2015, 09:03:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^ subscriu; asta am vrut sa facem noi, dar saptamana de miere s-a transformat in 4 zile amarate ca trebuit sa ma intorc eu la servici si atunci am mers pur si simplu la mare la noi, ca nu avea rost sa mergem altundeva. Interesant e faptul ca, cu banii cu care am mers aici la mare puteam merge lejer in Grecia, mai ales ca nu plateam cazare (are sotul un verisor care si-a luat casa acolo si locuieste acolo de vreo 8 ani).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.02.2015, 10:21:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^ subscriu; asta am vrut sa facem noi, dar saptamana de miere s-a transformat in 4 zile amarate ca trebuit sa ma intorc eu la servici si atunci am mers pur si simplu la mare la noi, ca nu avea rost sa mergem altundeva. Interesant e faptul ca, cu banii cu care am mers aici la mare puteam merge lejer in Grecia, mai ales ca nu plateam cazare (are sotul un verisor care si-a luat casa acolo si locuieste acolo de vreo 8 ani).
nu mai fi si tu acum trista...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.02.2015, 08:53:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

N-s trista. De ce as fi? Asa a iesit; a fost bine si asa. Oricum, am avut si un minor cu noi, nepotul sotului (si acum si al mei), caruia i-am promis ca va veni cu noi oriunde mergem daca se va tine de scoala si va avea medie mai mare ca anul prededent. Pustiul a reusit (are potential de geniu, dar din pacate nu va ajunge, ca nu are conditii materiale si familiale sa ajunga acolo), dar incercam macar nu nu il lasam sa se piarda si sa isi piarda interesul.

Noi ne-am relaxat, pustiul s-a distrat si a mai uitat de problemele de acasa; toti am iesit castigati. In plus, am reusit sa ii castig increderea copilului, astfel, daca are ceva probleme, imi zice acum si mie si incercam sa rezolvam.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.02.2015, 09:38:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
am inteles, dar am extrapolat ideea.

Cred ca orice cel mai important e sa fie cheltuiti banii cu cap (ca sunt proaspat casatoriti care merg in luna de miere in Bahamas cu banii cu care isi pot lua chiar si o masina sa zicem). Prioritatile sunt aiurea la unii. Am niste prieteni care, desi nu aveau un apartament si ar fi putut lua cu banii ramasi de la nunta jumatate de apartament (si atunci aveau o rata destul de mica de platit) au preferat sa faca turul asiei... Va imaginati cam cat costa sa faci asta...
Si eu as face la fel,nimic nu se compara cu experientele si cu cunoasterea acestei lumi.
Trebuie sa intelegi ca daca ar muri maine,ei cu aceste bucurii nemateriale ar ramane,memoriile lor comune,intr-un timp in care erau fericiti impreuna.Pe cand apartamentul,masina si zdrentele din casa nu le mai poate incalzi sufletul cu nimic.

Am avut o prietena care s-a casatorit la 24 de ani ,s-a privat de toate bucuriile si a facut economii pt apartament,pt fel de fel de decoratiuni si reparatii,inlocuiri,mobila ,masina si toate cele.
Si la nici 2 ani dupa ce s-a casatorit ,a murit in somn! !!!

Nici nu se poate alegere mai buna de a petrece cat mai mult timp de calitate cu persoana iubita,a avea pace si liniste in vacante,lipsa de stress si a cunoaste locuri si oameni noi.
Prefer sa merg cu bicicleta si autobuzul toata viata si sa stau cu chirie,numai sa merg in fiecare an intr-o calatorie indepartata...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 24.02.2015 at 09:42:04.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.02.2015, 11:15:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Intradevar, ceea ce ramane la final dintr-o casnicie, sunt momentele placute petrecute impreuna cu persoana iubita si sentimentele impartasite cu aceasta!
Iar in general in viata unui om, atunci când trage linie la final, ceea ce ramane sunt faptele sale, ce a facut pt mântuirea sa si locurile/traditiile/obiceiurile si oamenii pe care i-a cunoscut de-a lungul vietii.

Totusi, atunci când doi tineri decid sa fie impreuna si apoi sa se casatoreasca, evident ca in privinta lucrurilor materiale si ca mod de cheltuire a banilor, este normal ca sa-si doreasca sa aibă o casa a lor, lucrul destul de dificil de realizat in conditiile economice de astazi din Romania!

Si aici ma refer la o locuinta modesta, nu la una luxoasa sau vila! Personal nu am fost si nu sunt adeptul luxului- cred ca se poate trai foarte bine si intr-un apartament de bloc sau intr-o casa mai mica cu 2-3 camere, iar ca mod de transport sunt un adept ferm al transportului in comun public (cel putin in Romania trenul ramana inca cel mai sigur mod de transport, iar acolo unde nu circula trenuri de calatori- autobuzul).
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.02.2015, 12:09:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Yasmina, ai si tu dreptate.

Totusi, eu, cel putin sunt mai practica si incerc cumva sa le combin, pentru ca, daca Dumnezeu ne ajuta, vrem si un copil caruia as vrea sa ii ofer un acoperis deasupra capului si ne dorim si noi siguranta asta, de a avea o locuinta.
Nici noi nu suntem adeptii luxului; acum ne chinuim sa luam un apartament cu 2 camere, la bloc, desi ne dorin o casuta. Dar nu se poate, nu acum si am decis c in loc sa platim chiria, mei bine aceiasi bani se duc la rata pt locuinta si avem siguranta asta, ca nu ne da nimeni afara, ca avem un loc al nostru.

Noi ne dorim anul viitor sa facem turul Romaniei, pt ca sunt muuulte de vizitat si in tarisoara asta, si, asa cum o fi ea, dar ne place tarisoara asta, ca geografie, ca oameni, ca sate, ca peisaje. Nu stiu altii cum sunt, dar eu sunt indragostita de viata la sat (poate pentru ca am avut o copilarie si preadolescenta superba la sat).

ps: si eu as circula cu bicicleta in loc de masina, dar cum nu am nici bicicleta, aleg mersul pe jos (pe cat posibil).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.03.2015, 00:06:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu cum sunt altii, dar...nu m-am gandit niciodata sa fac bani de pe urma nuntii/botezului, dar nici sa cheltui o avere...acasa nu am loc unde sa chem invitatii, poate doar la mama, cu mari eforturi ( deranj, munca), ar trebui sa gatim pe rupte chiar si pt 20 de persoane si ne-am si inghesui, iar la orice carciuma amarata, nu inteleg de ce orice meniu de nunta/botez incepe cam de la 100_120 lei ...adica ce are asa deosebit ??? Daca am rezerva masa pt n persoane ( 20-30), ca pt o ocazie oarecare, si ar comanda fiecare din meniu ce vrea, nu am iesi oare mai ieftin ? ( nu cred ca pot sa le impun la toti sa ia " meniul zilei" ala de 9-10 lei, poate unul nu mananca ce au ei la banii aia, si sa bea maxim o cafea/apa/bere... desi din pacate si meniul lor " de nunta/botez" e practic tot un meniu impus, si mult mai scump si chiar deloc agreabil pt unii...ca de ex pt cei care nu mananca carne :); ca sa nu mai zic ca ma exaspereaza acel " aperitiv" care oriunde te duci in tara asta contine acelasi laitmotiv de rosie cu vanata, ardei cu branza, sunca cu cruditati si eventai de salam/cascaval :).; cred ca pana la urma cea mai buna oferta pe care am gasit-o e de 128 lei cu aperitiv, sarmale, friptura cu cartofi si open bar, dar sincer chiardaca vin numai 20 persoane, nu cred ca ne vor mai ramane dupa amenajarea casei si nastere inca 2000-3000 lei pt " paranghelie"...)...Zic si eu, nu stiu, nu m-am gandit la asta pana acum...cum se procedeaza in atare situatie ? Ma refer restrans, minimalist?

(Nu m-am destrabalat nici cu amenajarea casei, nici cu cheltuielile legate de sarcina si de venirea copilului, pana acum, doar ce a fost strict necesar pt un trai decent...din pct meu de vedere, acum... in urma cu 1000 de ani nu avea nimeni nevoie de gresie, faianta, parchet, covoare, cearsafuri, nici de pampers, johnson baby, blender, carucior, etc...)

Last edited by fallen; 26.03.2015 at 00:09:21.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.03.2015, 01:05:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu cum sunt altii, dar...nu m-am gandit niciodata sa fac bani de pe urma nuntii/botezului, dar nici sa cheltui o avere...acasa nu am loc unde sa chem invitatii, poate doar la mama, cu mari eforturi ( deranj, munca), ar trebui sa gatim pe rupte chiar si pt 20 de persoane si ne-am si inghesui, iar la orice carciuma amarata, nu inteleg de ce orice meniu de nunta/botez incepe cam de la 100_120 lei ...adica ce are asa deosebit ??? Daca am rezerva masa pt n persoane ( 20-30), ca pt o ocazie oarecare, si ar comanda fiecare din meniu ce vrea, nu am iesi oare mai ieftin ? ( nu cred ca pot sa le impun la toti sa ia " meniul zilei" ala de 9-10 lei, poate unul nu mananca ce au ei la banii aia, si sa bea maxim o cafea/apa/bere... desi din pacate si meniul lor " de nunta/botez" e practic tot un meniu impus, si mult mai scump si chiar deloc agreabil pt unii...ca de ex pt cei care nu mananca carne :); ca sa nu mai zic ca ma exaspereaza acel " aperitiv" care oriunde te duci in tara asta contine acelasi laitmotiv de rosie cu vanata, ardei cu branza, sunca cu cruditati si eventai de salam/cascaval :).; cred ca pana la urma cea mai buna oferta pe care am gasit-o e de 128 lei cu aperitiv, sarmale, friptura cu cartofi si open bar, dar sincer chiardaca vin numai 20 persoane, nu cred ca ne vor mai ramane dupa amenajarea casei si nastere inca 2000-3000 lei pt " paranghelie"...)...Zic si eu, nu stiu, nu m-am gandit la asta pana acum...cum se procedeaza in atare situatie ? Ma refer restrans, minimalist?

(Nu m-am destrabalat nici cu amenajarea casei, nici cu cheltuielile legate de sarcina si de venirea copilului, pana acum, doar ce a fost strict necesar pt un trai decent...din pct meu de vedere, acum... in urma cu 1000 de ani nu avea nimeni nevoie de gresie, faianta, parchet, covoare, cearsafuri, nici de pampers, johnson baby, blender, carucior, etc...)

PAi...in cazuri din acestea te mai ajuta si rudele,prietenii,colegii ...asa se procedeaza.
Adica tu faci o mica petrecere iar lumea vine cu o atentie,caci asa se face la casa noua,la copil,la nunta etc...chestiede comunitate.Ca unii iti aduc bani sau unii o cutie cu pampers, conteaza.

Restaurantele din Ro inca nu sunt pregatite pt business-din cauza ca au clienti
putini,pun japca pe aia pe care-I prind.
Tu aduna toate femeile din familie si pune-le la treaba,nu-i mare scofala sa faci mancare pt 20 de oameni daca esti cat de cat femeie care tine casa.
Eu una m-as baga,dar iarasi...ne desparte oceanul :)
Am mai gatit eu pt lume multa,la pomeni in familie si m-am descurcat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.03.2015, 06:42:59
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
Adica tu faci o mica petrecere iar lumea vine cu o atentie,caci asa se face la casa noua,la copil,la nunta etc...chestiede comunitate.
In Romania de la o vreme incoace se evita atentile la nunta, pentru ca este psihoza spagii si poti ajune la DNA /puscarie dintr-o banala atentie.Politistii si procurorii au un plan lunar de arestari pe care trebuie sa-l respecte.
Daca fac planul primesc bonusuri.Motivul arestarilor nu conteaza(poate sa fie si inventat) conteaza doar statistica.
Sa fie numere, multe.Valabil si in cazul amenzilor.
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tu aduna toate femeile din familie si pune-le la treaba,nu-i mare scofala sa faci mancare pt 20 de oameni daca esti cat de cat femeie care tine casa.
=)) Se vede ca esti departe de Romania.Dar departe tare rau de toooott....
incat nu esti la curent cu evolutia relatiilor sociale in familioanele din RO. =))
Citat:
Eu una m-as baga,dar iarasi...ne desparte oceanul :)
Am mai gatit eu pt lume multa,la pomeni in familie si m-am descurcat.
Iar femeile din familie desi sunt foarte aproape s-ar baga dar nu le iese
nimic la afacerea asta.

Citat:
PAi...in cazuri din acestea te mai ajuta si rudele,prietenii,colegii ...asa se procedeaza.
In Romania, urmaresc sa-ti dea in cap/sa te barfeasca.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.03.2015 at 06:49:08.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.03.2015, 13:08:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, nu stiu ce sa zic, la parastas e altceva, se face " claca". Adica se strang mai multe femei din familie si chiardinafara si incropesc ceva. La botez/nunta totusi asteptarile sunt mai mari. Dar daca nu vom avea alta posibilitate asa vom face. Mai greu este cu spatiul. Acum cativa ani au avut ai mei o ruda din US la ei, care a invitat de Craciun o multime de oameni, rude si prieteni, nu stiu daca chiar 20, dar aproape. Ne-am descurcat cu mancarea, au si comandat un purcel de lapte la hypermarket, gata facut ( a platit matusa, desigur), si a si ramas mancare pt ca masa s-a facut cnform traditiei occidentale in seara de Ajun...iar persoanele in varsta nu au putut mnaca prea mult, o familie inca tinea post, cum e firesc, si ne-a ramas chiar mult...ai mei insa au fost stresati mai mult de aglomeratie si deranj, ca nu mai sunt obisnuiti cu atata lume la ei n casa, mai ales acum la batranete, rar cand ne mai strangem chiar si noi copiii, cu ai nostri...
Asa ca din pct asta de vedere, e mai bine la local...( plus ca intr-o casa de om poate nici nu ai sufieciente, scaune, farfurii, etc, de multe ori se mai imprumuta de prin vecini, nu prea mai sunt case "boieresti" dotate pentru astfel de reuniuni mari...)
La parastase presupun ca nu costa asa mult meniul, insa la nunti/botezuri e posibil sa te taxeze in plus si pt deranjul de multe ore si nr mare de persoane...si totusi cererea e foarte mare, clienti sunt cu toptanul, chiar e greu sa mai prinzi loc liber, de obicei rezervarile se fac din anul precedent...
Cred ca pana la urma as prefera varianta rezervarii catorva mese la un local cat de cat dragut, si sa comande fiecare ce vrea...sau mi-a spus o alta mamica de posibilitatea organizarii unui fel de bufet suedez, cu " platouri", dar nu am apucat sa vorbim in detaliu si nici nu am gasit oferte concrete....
Reply With Quote
Răspunde