Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2012, 21:28:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sarbatorile Sf. Ioan Botezatorul - o intrebare

Am o intrebare legata de sarbatorile Sf. Ioan Botezatorul:

In general sfintii se serbeaza in ziua mortii lor.
Cativa sfinti au mai multe sarbatori.

Sf. Ioan Botezatorul are mai multe sarbatori si nu toate au semnificatie cunoscuta sau clara.
a. Nasterea - 24 Iunie (clar)
b. Taierea Capului (deci moartea) - 29 August
c. ? - 07 Ianuarie
d. intaia aflare a capului - ?
e. a doua aflare a capului - ?
f. a treia aflare a capului - ?


Intrebarile mele:

1. Ce serbam pe 7 ianuarie ?
2. Ce este cu aceste 3 aflari ale capului?
3. De fapt cea mai importanta sarbatoare a Sfantului Ioan Botezatorul ar trebui sa fie maine 29 august (moartea sa). Si de fapt stiu ca cea din 7 ianuarie este cea mai importanta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2012, 21:35:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[COLOR=#FF0000]Sinaxar 7 Ianuarie[/COLOR]

În aceasta luna, în ziua a saptea, soborul Sfântului Prooroc înaintemergatorului Botezatorului Ioan.
După cum este obiceiul, Biserica dreptmăritoare a rânduit ca după unele mari sărbători ale Mântuitorului sau ale Maicii Domnului, în ziua care urmează praznicului să fie cinstit principalul personaj secundar al marii sărbători.
Astfel, în ziua după Botezul Domnului facem prăznuire de sfântul Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului, cel mai mare dintre profeți, glasul care strigă în pustie "gătiți calea Domnului", turtureaua pustiei care a binevestit primăvara harului, făclia Luminii dumnezeiești, răsăritul ce a vestit pe Soarele Dreptății, ca un înger pământesc și om ceresc, care stă la granița dintre cer și pământ și unește Vechiul și Noul Testament. Trimis de Dumnezeu în deșert să anunțe vestea cea bună a venirii lui Mesia Hristosul, și să pregătească calea lui Iisus, Ioan își împlinește misiunea botezând pe Isus în apele Iordanului. De acum strălucirea lui urma să scadă, iar a Mântuitorului să crească.
Totuși, chiar după venirea Harului și moartea lui ca martir, Ioan Botezătorul continua să fie pentru creștini, în sens duhovnicesc, Înainte-Mergătorul Domnului. Model de înfrânare, de pocăință, de curățire de patimi prin asceză și rugăciune, inițiator al vieții monastice și a celei pustnicești, Ioan nu va înceta niciodată să fie cel care gătește calea ce duce la Hristos.
Mai multe despre viața sfântului Ioan Botezătorul ne povestesc sinaxarele celorlalte sărbătoriri pe care Biserica i le-a rânduit:




Sinaxar 24 Februarie


În această lună, ziua a douăzeci și patra, pomenirea aflării cinstitului cap al sfântului prooroc Înaintemergător și Botezător Ioan.
Cinstitul cap și de îngeri mult prețuit al Înaintemergătorului s-a aflat, întâia oară după bunăvoirea și arătarea sfântului Ioan Înaintemergătorul, de doi monahi oarecare, în casa lui Irod, mergând aceștia la Ierusalim, spre a se închina la purtătorul de viață mormânt al Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Iar de la acești monahi luându-l un oarecare olar, l-a dus în cetatea emesenilor și cunoscând olarul cum că prin mijlocirea sfântului cap avea bună norocire, îl cinstea în chip de negrăit. Când a fost să moară, l-a lăsat surorii sale, zicându-i să nu-l miște de la locul său, nici să-l descopere, ci numai să-l cinstească. Iar după moartea acelei femei, sfântul cap al Botezătorului a ajuns de la unii la alții și mai pe urmă a ajuns la un oarecare Eustațiu monah și preot, care era de aceeași credință cu eresul arienilor. Acesta fiind alungat de către dreptcredincioșii din peștera unde locuia, căci precupețea tămăduirile care se făceau de sfântul cap și le arăta ca făcute de eresul lui, din voia lui Dumnezeu cinstitul cap a rămas în peșteră și a fost ascuns acolo, până în vremea lui Marcel care era arhimandrit pe vremea împărăției lui Valentin cel tânăr și a lui Uraniu episcopul Emesiei. Atunci mulți având descoperiri, cinstitul cap a fost găsit a doua oară, într-o oală de lut, care servea pentru apă și a fost adus și pus în biserică de episcopul Uraniu, făcând nenumărate tămăduiri și minuni.
Cu ale Înaintemergătorului Tău rugăciuni, Hristoase Dumnezeul nostru, miluiește-ne și ne mântuiește pe noi. Amin.




25 mai
În această lună, în ziua a douăzeci și cincea, pomenirea celei de a treia aflări a cinstitului cap al sfântului, măritului prooroc și Înaintemergător și botezător Ioan.
Acest cinstit și sfânt cap fiind ascuns multă vreme, acum a izbucnit din sânurile pământului, ca aurul din baie, nu închis în vas de lut ca mai înainte, ci la loc sfânt, în vas de argint. Și fiind vestit acest lucru de un preot și fiind adus din Comane, a fost primit de strălucita cetate a cetăților, împreună cu credinciosul împărat și credinciosul popor, cu toată bucuria. Și cu credință închinându-se cinstitului și sfântului cap, acesta a fost pus la loc sfânt.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2012, 21:51:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am o intrebare legata de sarbatorile Sf. Ioan Botezatorul:

In general sfintii se serbeaza in ziua mortii lor.
Cativa sfinti au mai multe sarbatori.

Sf. Ioan Botezatorul are mai multe sarbatori si nu toate au semnificatie cunoscuta sau clara.
a. Nasterea - 24 Iunie (clar)
b. Taierea Capului (deci moartea) - 29 August
c. ? - 07 Ianuarie
d. intaia aflare a capului - ?
e. a doua aflare a capului - ?
f. a treia aflare a capului - ?


Intrebarile mele:

1. Ce serbam pe 7 ianuarie ?
2. Ce este cu aceste 3 aflari ale capului?
3. De fapt cea mai importanta sarbatoare a Sfantului Ioan Botezatorul ar trebui sa fie maine 29 august (moartea sa). Si de fapt stiu ca cea din 7 ianuarie este cea mai importanta.
Si topul cine l-a facut? Cum sa spui sa o zi in care se cinsteste Sfantul e mai importanta decat alta? Pentru ca una este ziua de cinstire a unui Sfant si alta este cinstirea unui moment din istoria mantuirii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2012, 23:14:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - multumesc mult.
M-am mai lamurit putin.
Ia uite, si zamislirea este trecuta in calendar? Povestea o stiam, dar data nu.

@ Lucian008 - nu mai fi rautacios.
N-am facut eu topul. Parca lumea serbeaza 7 ianuarie mai mult (si ca zi de nume).

Acum am inteles ca de fapt 7 ianuarie nici nu este sarbatoare directa pentru Sf. Ioan Botezatorul, ci ca o continuare a Botezului Domnului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Botezatorul + cristiboss56 Rugaciuni 14 24.06.2011 18:22:22
Sfantul Ioan Botezatorul omosapiensi Despre Biserica Ortodoxa in general 11 07.01.2011 11:58:33
Nasterea Sf.Ioan Botezatorul sophia Diverse Sarbatori 3 24.06.2010 17:53:56