Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2010, 23:42:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

AlinB si Cristi - daca voi numai atat ati inteles din intrebare, mai bine nu va mai amestecati.
De rautati e plina lumea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2010, 23:56:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Wink

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB si Cristi - daca voi numai atat ati inteles din intrebare, mai bine nu va mai amestecati.
De rautati e plina lumea.
Ce s-a întâmplat Sofia ? Ce-i agravarea asta a ta în a vedea peste tot rău și tulburare , dușmani și dușmănii ? ? ? Sincer ceva nu-i în regulă cu tine !


Cod PHP:
:11
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.03.2010, 12:20:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB si Cristi - daca voi numai atat ati inteles din intrebare, mai bine nu va mai amestecati.
De rautati e plina lumea.
Daca sunt lucruri ce n-am inteles din ceea ce vroiai sa spui, asta este fara doar si poate ca nu te-ai obosit sa le scrii..

In rest, cred ca am inteles destul de bine, intrebarea este daca ai inteles tu..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.07.2010, 02:43:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Va simtiti fericiti in suflet si calmi? Mai iubitori de oameni?
Da, se simte efectul postului, mai ales ca e combinat cu spovedania, care usureaza inima de pacate. Postul aduce calmul; se poate spune acest lucru. Iubirea de oameni trebuie sa o cultivam indiferent ca suntem in post sau nu. Practic trebuie sa devina o atitudine de viata. Dar aceasta iubire sa fie intru Hristos, nu altfel. Cu alte cuvinte, sa ne comportam in asa fel cu semenii nostri, incat sa-i placa lui Hristos; deci prin respectarea invataturii Bisericii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2010, 09:49:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Depinde la ce fel de post ne referim.
Daca e vorba de postul randuit de Biserica,atunci e vorba mai mult de ascultare decat de renuntare,de asceza,pentru ca poti sa mananci mult ,chiar daca e mancare de post.Dar chiar daca mananci mult,totusi daca tii posturile te afli sub ascultare.

Daca ne referim la postul pe care vrem sa ni-l impunem noi insine,aceasta este altceva si depinde de fiecare ce masura isi impune.Cu toate acestea,de ar posti cineva chiar foarte aspru,postul nu este decat un mijloc de a ajunge la ceva mai inalt,nu un scop.

Prin post ne uscam trupul,astfel incat sa-l putem stapani mai usor,sa nu mai alerge dupa patimi.Insa stapanirea trupului nu inseamna si vindecarea sufletului.Am putea spune ca prin post incercam sa oprim intr-un fel pacatele viitoare,mai ales cele trupesti,insa nu vindecam prin post si sufletul,ci il pregatim pentru vindecare.

@sophia,daca vrei sa devenim mai buni,nu numai prin post ajungem la bunatate,ci prin toate mijloacele oferite de Biserica ,spovedanie,impartasanie,prin lecturi duhovnicesti care sa ne incalzeasca inima,prin lucrarea poruncilor Domnului.

Uite ,eu de 10 ani tin posturile randuite de Biserica si nu pot sa spun ca am devenit bun.
A fi bun inseamna a elimina rautatea cuibarita in inima,si asta inseamna multa rugaciune(mai ales a inimii),smerenie,spovedanie,impartasanie etc

De ce crestinii nu sunt buni daca postesc? Pentru ca trebuie sa faca mult mai mult decat sa posteasca,aceasta nu este decat un pas spre Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2010, 12:07:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Numai cand postul nu este o simpla dieta se poate produce o schimbare in sufletul si viata noastra.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.07.2010, 12:21:22
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu cred ca oricum postul lucreaza..., chiar si atunci cand nu reusim sa ne infranam mintea cum se cuvine..Totul duce la un proces de reformare a omului, mai repede sau mai incet..Nu cred ca exista post fara castig trupesc si sufletesc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.07.2010, 12:27:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu cred ca oricum postul lucreaza..., chiar si atunci cand nu reusim sa ne infranam mintea cum se cuvine..Totul duce la un proces de reformare a omului, mai repede sau mai incet..Nu cred ca exista post fara castig trupesc si sufletesc.
Ai dreptate, decat sa nu postim deloc mai bine asa cum putem pentru ca vede Dumnezeu stradania fiecaruia si e un pas inainte spre mantuire!

Eu raspunsesem la intrebarea legata de schimbare si am zis in ce conditii cred eu ca se produce schimbarea adevarata, nu am anulat cu nimic incercarile noastre de a posti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.07.2010, 12:53:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cu siguranta postul ne face mai buni, dar postul tinut din toate punctele de vedere!Cel putin, incercam sa fim mai buni.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.07.2010, 14:23:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Postim din mandrie, postim din rusine, postim din obisnuinta, postim din ambitie, postim pentru sanatatea trupului, uitand de suflet, si tot asa.
Postim de frica, postim din constrangere.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 13:46:01
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Cum va simtiti dupa Sfanta Liturghie? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 35 05.10.2010 13:44:26
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12