Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2015, 22:40:19
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Oameni care botjocoresc religia crestin ortodoxa

Ma tot uit si ma minunez la Antena Stars la Morar.Se vorbeste despre Icoana Sfantului Efrem Cel Nou si asa zisi preoti care "slujesc"Voi ce parere aveti despre ce se discuta?""Parintele""Onufrie a fost catrisit?De ce au bagat la inai tare si icoana Sfantului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2015, 22:41:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Ma tot uit si ma minunez la Antena Stars la Morar.Se discuta despre Icoana Sfantului Efrem Cel Nou si asa zisi preoti care "slujesc"Voi ce parere aveti despre ce se discuta?""Parintele""Onufrie a fost catrisit?
Telecomanda este la tine.

Intrebarea este, daca nu-ti place, de ce nu schimbi postul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2015, 22:43:26
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Sigur ca pot schimba postul dar vreau sa ma lamuresc despre Sfantul Efrem Cel Nou.Pana la urma ce se intampla acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2015, 22:56:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu de obicei nu am rabdare sa ma uit la astfel de showuri!

Ar trebui ca credinciosii sa se organizeze intr-o asociatie si sa semneze petitii ca astfel de mizerii sa fie interzise in eter.
Pana atunci,cum te sfatuia cineva mai sus:telecomanda este la tine!

Pana la urma,este de-a rasu-plansu' cum se vaicaresc unii ca urmaresc emisiuni proaste sau tembele.

Este ca si cum as concluziona cu regret ca votka ma imbolnaveste sau ca tutunul imi inegreste plamanii,asteptand ca altcineva sa schimbe situatia aia,dar nu eu insami!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2015, 10:20:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cred ca se pot semna sute depetitii, insa aceste show-uri nu vor fi scoase. Pentru ca prind la public (la prea mult public chiar), iar daca prin la public, atunci au rating, iar daca au rating fac bani. Pur si simplu.

Cel mai bun lucru care il putem face cei carora nu ne plac emisiunile, e sa schimbam postul sau sa atuncam televizorul. Propun prima varinta, totusi.

Singurele posturi la care eu personal ma uit constant sunt History Channel (no.1), digi life, axn, national geographic (emisiunile gen mind games), si cele de animale. Si dimineata, pana imi beau cafeaua ma uit la stirile de pe antena 1 (stiri locale din mures) combinate cu cele de pe protv (in mare parte pentru meteo). Si uneori filme de la 20:30, tot de pe pro (in cazul in care e ceva ce ma atrage)

In rest, daca vreu sa ma uit la ceva, ma uit in online; ies mai bine, plus ca nu mai vad zecile de minute de publicitate aiurea.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2015, 11:46:15
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Ma tot uit si ma minunez la Antena Stars la Morar.Se vorbeste despre Icoana Sfantului Efrem Cel Nou si asa zisi preoti care "slujesc"Voi ce parere aveti despre ce se discuta?""Parintele""Onufrie a fost catrisit?De ce au bagat la inai tare si icoana Sfantului?
Am vazut si eu o parte din emisiune aseara. M-am "minunat" de ce se poate intimpla. "Persoana" in cauza a fost caterisita in luna mai 2014 de Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor.
Nu inteleg de ce o icoana atat de deosebita este implicata intr-asa o situatie absurda.
Nu este in regula....

Acest parinte ( sau nu stiu cum sa-i spun) a cumparat aceasta icoana in urma cu multi ani pe cand era la Manastirea Sihastria Raraului si a tinut-o tot timpul in chilia lui sau o lua cu el cand pleca din manastire.
Acum a plecat de tot si a luat si icoana evident.Pacat!

Last edited by Leoaica; 09.01.2015 at 11:50:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2015, 17:59:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Parintele acela e ca si cum ar apare cineva in uniforma de politie sau armata, si ar spune " eu nu tin de armata sau de politia romana, ci de o armata/politie independenta" :P...
Faptul fizic al curgerii mirului, apei, sangelui, etc dintr-un obiect sfant, desi este un fenomen bizar, neobisnuit, nu este insa un miracol in sine, ci eventualele efecte ale lui asupra credinciosilor ar putea fi...

In acea emisiune poate nu a fost chiar o batjocorire intentionata a bisericii si a celor sfinte, insa am vazut o alta ( am intors capul fara sa vreau) in care 3-4 indivizi imbracati in vesminte preotesti dansau rap pe o parodie in care sustineau cum ca slujitorii bisericii nu s'ar uita la tine daca nu le dai bani...in fine, ceea ce ma uimeste este ca acei indivizi au dat bani grei ( banuiesc ca sunt scumpe vesmintele ) doar ca sa faca o asemenea mizerie..nu stiu, dar cred ca ar trebui interzise asemenea manifestari...
Mai era o caricatura azi in care slujitorul bisericii era denumit " parazit social" pt ca nu plateste taxe si impozite...acum ma intreb eu : daca si eu si preotul avem in mana acelasi salariu net, cu ce ma afecteaza pe ,pe mine ca angajatorul meu plateste impozite si al lui nu???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2015, 10:24:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, sunt preoti care nu se uita la tine daca nu le dai bani.
Da, sunt preoti care ar face orice numai sa mi scoata niste bani de la oameni.
Da, sunt preoti care s-au imbogatit pe stapele enoriasilor, din "donatii" si slujbe speciala care au fost platite de oameni, fara a li se da o chitanta.
Da, ok, sunt si ei ca si restul oamenilor; unii buni, altii mai putin buni.
DAR NU sunt toti astfel, iar unii care cer bani, chiar ii cer cu un scop foarte bine definit.
Am facut si eu prostia sa generalizez, si prost am facut. Da, pott sa spun cativa sau unii, dar nu pot sa generalizez; am facut-o si prost am facut.

Acelasi lucru se poate spune (SI HIAR SE SPUNE) despre medici, avocati, profesori etc.
Din pacate medici doar genul acela am cunoscut si eu (dar asta nu inseamna ca toti sunt asa), avocati nu cunosc (si nici nu-mi dorec), iar profesori, eu personal am avut niste profesori minunati (in afara de fosta diriginta din liceu).

Da, ma deranjeaza unele lucru care le sunt bagate pe gat enoriasilor de catre UNII preoti, da, ma deranjeaza ca, exemplu concret de acum de curand, daca vine cu Botezul si pui 3 lei pe masa (pur si simplu nu aveam in casa mai multi bani; asta este, n-am ce face) se uita crucis la tine si mi se zice ca se pune minim 10 lei pe masa (si privirea si cuvintele apartin NU preotulu, cu unuia dintre cei care erau cu parintele - nu stiu ce era).... da, ma deranjeaza enom lucrul asta. Am ajuns sa imi zic apoi ca alta data daca se intampla sa nu am bani in casa nu le mai deschid pur si simplu si asta este (nu, nu am vazut afisul la avizier, deoarece pur si simplu nu prea ajung pe la usa din fata blocului unde se afiseaza toate si s-a nimerit sa fiu acasa cand a venit cu Botezul). Culmea, parintele nu s-a uitat aiurea la mine, nu a refuzat sa imi sfinteasca casa si mi-a oferit si un calendar sfintit si a vorbit foarte frumos si bland cu mine.


Un exemplu exceptional de preot care are tot respectul si stima mea, este preotul din satul in care locuieste una din bunicile mele: omul asta, parintele, a facut imbunatatiri mari atat la cladirea Bisericii, cat si in viata satului. Intr-adevar s-au strans cu mare truda bani, dar se stie la ce s-au folosit: s-a renovat Biserica, atat la exterior, cat si la interior (inclusiv pictura s-a refacut), s-a sfintit Biserica si cu ocazia asta tot preotul a organizat o masa festiva pentru "fii satului" si de Sfantul Nicolae s-a organizat din nou o masa festiva pentru sarbatorirea Sfantului a carui hram o poarta Biserica. Iar ca om, parintele este un om cald si iubitor, insa cand trebuie, stie si sa mustre.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2024, 20:17:56
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

Stai linisit dumnezeu o sa aiba grija de ei.
filme online gratis
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare