Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2009, 23:00:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Teologia persoanei

Parintii mai vechi au vorbit frumos despre ipostasurile Persoanelor Sfintei Treimi.

În secolul 20, unii teologi ca Vladimir Lossky (si daca nu ma însel Staniloaie) au atras atentia asupra faptului ca teologia rasariteana pune accentul pe natura omului ca persoana, persoana fiind chipul lui Dumnezeu în om, adica facultatile ratiunii, simtirii si vointei.

Din ce am citit, cel mai frumos vorbeste parintele Sofronie despre caracterul de Persoane al lui Dumnezeu si despre restaurarea omului dupa Chipul Lui.



Pe cale filozofica, eu nu puteam cugeta Principiul Absolut ca pe o fiinta personala. Cauza tuturor acestora era, în parte, aflarea mea pe calea ratacirilor generale ale cercurilor în care activam: amestecul între conceptul de persoana cu cel de individ, în timp ce, în sens teologic, cele doua concepte sunt diametral opuse. Din copilarie am fost învatat sa ma rog Nemuritorului Tata ceresc, catre care au plecat mosii si stramosii mei. Atunci, în credinta mea de copil (Mt. 18, 3; Lc. 18, 17), Persoana si Vesnicia se uneau fara dificultate. Si astfel, personalismul crestin pe care l-au primit din copilarie a devenit la un moment dat problema existentiala: Oare, Fiinta, Absolutul, poate fi personal?

Dar Acela, pe care eu L-am lasat "ca pe ceva ce nu-mi este necesar", nu si-a întors cu totul Fata de la mine si El însusi cauta prilejul sa mi se arate. Dintr-o data, El mi-a pus înainte textul Biblic al Revelatiei de pe muntele Sinai: "Eu sunt Cel ce sunt" (Ies. III, 14). Fiinta sunt Eu; Dumnezeu, Stapânul Absolut al tuturor lumilor stelare, este personal: Eu sunt.


Numai Persoana viaza în mod real. În afara acestui principiu de viata nimic nu poate exista: "Întru El era viata si viata era lumina oamenilor" (Ioan I. 4): Continutul esential al acestei vieti este iubirea: "Dumnezeu este iubire" (I Ioan 4.8). Numai prin întâlnirea în iubire a uneia sau mai multor persoane se realizeaza fiinta ca persoana.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2009, 23:09:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Parintele spune ca persoana este nu chipul, ci asemanarea cu Dumnezeu, aceasta asemanare constând în dobândirea unui mod de a fi neegoist, fiindca Dumnezeu nu traieste pentru Sine ci pentru a se darui în iubire. Dupa Sofronie, Dumnezeu a creat întreaga omenire ca o singura fiinta, asa cum Fiinta lui Dumnezeu cuprinde cele trei Persoane, dar în mod natural omul e doar individ, o fiinta traind pentru sine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2009, 10:21:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Parintele Galeriu - J & R

[COLOR=black]În prima creație a lumii, noi am cunoscut omul după chipul lui Dumnezeu; în cea de a doua creație, ni s-a descoperit Dumnezeu în chipul omului.[/COLOR] [COLOR=black]Omul «după chip» reprezintă în intenția lui Dumnezeu un ipostas creat, care asumă în sine harul și firea liberă. Ipostasul sau persoana, într-un anumit înțeles se poate spune și individul33, este acel centru care unește spiritual, într-un singur subiect, harul și libertatea. Și întrucît noi sîntem chemați să dobîndim după har, tot ceea ce posedă Dumnezeu după fire, deducem de aici că harul e o cale de comunicare a lumii dumnezeiești în noi. Sfînta Scriptură confirmă acest lucru atunci cînd spune: «Eu am zis, dumnezei sînteți» (Ps. LXXXI, 6; Ioan X, 34).[/COLOR]

[COLOR=black]33 Sf. Ioan Damaschin arată că, după Sfinții Părinți, «ființa, natura si forma
(specia) sînt același lucru și, iarăși, ipostasul și persoana și individul sînt
același lucru» (P. G., XCV, 100). Vezi și Pr. Dr. O. Căciulă, Hristologia Sf.
Ioan Damaschin după tratatul despre cele două voințe tn Hristos,
București,
1938, p. 25.[/COLOR]
[COLOR=black]
Întrucît persoana noastră umană abdicase de la chemarea ei «de a reuni prin dragoste natura creată cu natura necreată», a voit Dumnezeu ca toată plinătatea să locuiască în Fiul Său Iisus Hristos și să împace totul cu Sine prin El: «cele de pe pămînt și cele din cer, făcînd pace, prin sîngele crucii Lui» (Col. I, 20).[/COLOR]

[COLOR=black]Înteaga definiție de la Calcedon pune accentul ei fundamental pe această unire într-un unic Ipostas al celor două naturi, necreată și creată, pentru a reintroduce umanitatea noastră în zona luminii necreate, neapuse. «Urmînd Sfinților Părinți», zice definiția, «am învățat toți să mărturisim într-un glas pe Unul și Același Fiu, Domnul nostru Iisus Hristos, pe Același desăvîrșit în Dumnezeire și pe Același desăvîrșit în umanitate, Dumnezeu cu adevărat și om cu adevărat, cu suflet rațional și trup, de o ființă cu Tatăl după Dumnezeire și de o ființă cu noi după umanitate, întru toate asemenea nouă, afară de păcat, înainte de veci născut din Tatăl după Dumnezeire, iar în zilele de pe urmă Același pentru noi și pentru a noastră mîntuire născut din Măria Fecioara, Născătoarea de Dumnezeu, după umanitate; pe Unul și Același Hristos, Fiu, Domn, Unul-Născut cunoscut în două firi, în chip neamestecat, neschimbat, neîmpărțit, nedespărțit; deosebirea firilor nefiind desființată nicidecum din cauza unirii, ci salvîndu-se mai degrabă proprietatea fiecărei firi și concurgînd într-o persoană și[/COLOR] [COLOR=black]într-un Ipostas, nu împărțit și divizat în două persoane, ci pe Unul și Același Fiu, Unul-Născut, Dumnezeu-Cuvîntul, Domnul nostru Iisus Hristos; precum ne-au învățat de la început proorocii despre El și însuși Domnul Iisus Hristos și cum ne-a predat nouă simbolul Părinților».[/COLOR] [COLOR=black]Calcedonul e un moment istoric de mare nevoință spirituală și de luptă. Părinții de la Niceea izbutiseră, sub călăuzirea Duhului Sfînt, să precizeze în cuvînt că Iisus Hristos născut din Fecioara Măria în Betleem, în timpul lui Irod este Fiul lui Dumnezeu; că este de o ființă cu Tatăl, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat.[/COLOR]
[COLOR=black]Continuatorii lor de la Calcedon, sub același har al Sfîntului Duh, realizează această formulă de un echilibru admirabil de exemplar, învățînd că Iisus Hristos, Cel de o ființă cu Tatăl după Dumnezeire, e de o ființă și cu noi după umanitate; că în El într-un unic Ipostas comunică necreatul cu creatul, comunică în chip nedespărțit dar și fără confuzie, fără să fie anulată sau știrbită vreuna din firi.[/COLOR]

[COLOR=black]Ceea ce frapează, după VI. Lossky, în formula calcedoniană, este caracterul ei apofatic. Unirea celor două firi e exprimată prin patru definiții negative: neamestecat, neschimbat, neîmpărțit și nedespărțit. Cunoaștem faptul unirii celor două naturi într-o singură persoană», zice el, «dar acel «cum» al unirii rămîne pentru noi un mister fondat pe distincția-identitate, incomprehensibilă, dintre natură și persoană».
[/COLOR][...]
[COLOR=black]Dumnezeu e dragoste și ca ființă, și ca ipostas, ca persoană. Cînd avem o înțelegere tot mai profundă a raportului persoanei față de ființă, atunci avem și o cunoaștere mai adecvată, mai vie a dragostei pentru că persoana revelează ființa, revelează dragostea. Aveau desigur și cei din antichitate o noțiune oarecum distinctă despre ipostas, înțelegînd prin «ființă» tot ceea ce are calitatea de a fi, de a fi comun și nehotărît; iar prin «ipostas» înțelegeau ființa concretă, adică individul,[/COLOR][COLOR=black] de exemplu: Petru, Pavel, Ioan. Dar ei erau departe de a înțelege atît ființa și cu atît mai puțin Ipostasul în semnificația creștină a Revelației. Nu sesizau ipostasul sau persoana în trăsăturile fundamentale; ca centru purtător al ființei, iar nu ca parte a ființei, ca univers, adică «o manieră unică de a asuma totul»; ca existînd deodată cu ființa, deci tot atît de profund și de originar, iar nu ca o «rotunjire» ulterioară a ființei într-un centru și o finalitate; în sfîrșit, deși identic cu ființa, totuși nereducîndu-se la ea, ci subzistînd în ființa proprie, să o poată și revela și să poată și asuma în sine o altă «ființă»; în ce privește pe Dumnezeu, prin condescendență, asumînd firea noastră, iar în ce ne privește prin transcendență, o depășire prin har. Deci ipostasul care e identic cu ființa revelează în același timp ființa și se face părtaș altei ființe.
[...]
[/COLOR] [COLOR=black]S-a spus că «Domnul asumă firea umană în totalitatea ei, nu însă și toate ipostasele» (Sfîntul Ioan Damaschin). [/COLOR][COLOR=black]Nu ni se substituie subiectiv, nu anulează persoana în unicitatea și libertatea ei. Omul e conștiință de sine și libertate, e ființă spirituală.[/COLOR]
[COLOR=black]Și totuși, deși deosebiți, sîntem în același timp și uniți. Unic fiecare în felul lui ne și întîlnim într-o convergență unică. Hristos e revelat tocmai ca principiu de unitate, Arhetip al conștiinței comune, al conștiinței colective - cum zice Jung. Unicitatea Lui ca și a fiecăruia[/COLOR][COLOR=black] dintre noi nu poate fi gîndită decît odată cu unitatea tuturor creștinilor în El, în trupul Lui, care e Biserica. Ne întîmpină și aici o antinomie teologică: «O, Tu, care ești singurul între cei singuri, și totul în toți», zice un Părinte al Bisericii.[/COLOR] [COLOR=black]Trebuie operată o transformare în maniera noastră individualistă de gîndire și viață. Nu fără susținută reflecție, căutînd să-l definească și pe închinător prin Hristos, Biserica a păstrat în hristologie ambii termeni: și cel de ipostas, și cel de persoană, cu egală valoare, dar cu ușoare nuanțe distinctive. Ipostasul, reprezentînd suportul fundamental și specific al ființei noastre, conștiința subiectivă cum se spune; persoana, reprezentînd conștiința comunitară, a relației și comunicării; ambele stări: ipostatică sau personală, subiectivă sau comunitară revelînd în unitate și simultan o existență divină sau umană, în acest sens Domnul previne: cel ce-și iubește sufletul (viața), adică vrea să facă din ea un absolut în sine, închizîndu-se cumva în propria-i subiectivitate, se pierde, în schimb, cel ce-și pune sufletul pentru Mine și Evanghelie, adică se deschide jertfelnic lui Dumnezeu și aproapelui, binelui obiectiv, comun și universal, se deschide prin aceasta vieții, bogăției infinite a vieții. Fiecare se naște și se hrănește din această bogăție comună și de neconceput în afara ei.[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Teologia si inchiderea in sine ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 02.08.2012 01:35:59
Libertatea persoanei si atotstiinta lui Dumnezeu georgeval Generalitati 18 17.10.2009 16:33:01
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06