Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 02.05.2009, 00:19:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinutvasile Vezi mesajul
Haideti sa facem abstractie de toate argumentele ce s-au prezentat pana acum (inclusiv cele sterse de administratori in disperare de cauza) in favoarea pastrarii sambetei ca zi de odihna. Sa presupunem prin reducere la absurd ca in Evrei 4, Dumnezeu ii descopera apostolului Pavel ca a hotarat o alta zi de odihna (duminica in locul sambetei). In acest caz, intreaga teologie crestina se confrunta cu probleme insolvabile. Incercati dvs sa raspundeti la contradictiile urmatoare:

1. Dumnezeu fiind neschimbator, cum se face ca schimba ziua de odihna stabilita, sfintita, binecuvantata si urmata prin exemplu personal la Creatie?

2. Hristos Insusi spune ca n-a venit sa schimbe Legea, ci s-o implineasca. Si totusi o schimba?
3. Toti apostolii, dupa invierea si inaltarea Domnului pazesc ca zi de odihna si cult sambata, cum se face ca pe urmasii lor ii gasim pazind duminica?
4. Maica Domnului insasi a pazit ca zi de odihna sambata conform poruncii, iar cei ce sustin ca o cinstesc pazesc o alta zi.
5. Chiar apostolul Pavel pazeste sambata impreuna si cu evreii si cu neamurile, cum de invata altceva in Evrei 4?
6. Hotararea unei alte zile de odihna pentru cultul crestinilor este deosebit de importanta. De ce Evangheliile, Faptele Apostolilor si epistolele pastreaza o tacere suspecta cu privire la aceasta schimbare?
7. Cea mai mare contradictie... dar pe aceasta o las pana binevoiti sa raspundeti la celelalte..

Pentru a nu fi offtopic, propun ca discutiile cu privire la acest subiect sa le postam pe:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=4265&page=72
postat la 1.05.09 ora 15:33 de nedelciuc, dupa care a fost banat
Duminica ca zi de odihna nu este "schimbarea" Sabatului evreiesc care a fost desfiintat asa cum da marturie si Sf. Apostol Pavel.
Exista din pacate unele interpretari simpliste care se vor ortodoxe si care sugereaza altceva dar parintele Cleopa explica destul de clar acest aspect.

In ceea ce priveste asa zisele "argumente" iata cum stau lucrurile:
1. Sabatul, "ziua de odihna" n-a fost stabilita la Creatie ci a fost data lui Moise dupa iesirea din Egipt.
Sabatul saptamanal nu e singura sarbatoare evreiasca desfiintata o data cu Legea Noua.
Dumnezeu este neschimbator, dar poruncile sale se pot schimba.
2. Depinde fiecare ce intelege prin "implinire" si "schimbare".
De ex. multe din legile ceremoniale ce alcatuiau Legea VT nu mai sunt tinute de crestini, inclusivi de adventisti.
Poti spune ca asta este o "implinire" sau "schimbare"?
3. Indoielnica afirmatie.
4. Cand ?
5. Cand?
6. Pentru ca nu este importanta ca sa faca caz de ea asa cum fac adventistii acum pentru a se deosebi pasamite de alte secte printr-un element care ei vor sa-l promoveze ca o caracteristica de superioritate.

Si tacerea de care vorbesti nu exista:

"16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
17. Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos. " (Col. cap. 2)

Pentru ortodocsi, recomand cartea parintelui Cleopa despre secte in care se arata cu Scriptura unde gresesc in interpretarea ei si care este pozitia ortodoxa in aceasta interpretare.
  #872  
Vechi 02.05.2009, 15:31:34
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinutvasile
Haideti sa facem abstractie de toate argumentele ce s-au prezentat pana acum (inclusiv cele sterse de administratori in disperare de cauza) in favoarea pastrarii sambetei ca zi de odihna... Incercati dvs sa raspundeti la contradictiile urmatoare:
1. Dumnezeu fiind neschimbator, cum se face ca schimba ziua de odihna stabilita, sfintita, binecuvantata si urmata prin exemplu personal la Creatie?
2. Hristos Insusi spune ca n-a venit sa schimbe Legea, ci s-o implineasca. Si totusi o schimba?
3. Toti apostolii, dupa invierea si inaltarea Domnului pazesc ca zi de odihna si cult sambata, cum se face ca pe urmasii lor ii gasim pazind duminica?
4. Maica Domnului insasi a pazit ca zi de odihna sambata conform poruncii, iar cei ce sustin ca o cinstesc pazesc o alta zi.
5. Chiar apostolul Pavel pazeste sambata impreuna si cu evreii si cu neamurile, cum de invata altceva in Evrei 4?
Nu au sters moderatorii nimic din disperare de cauză d-le Crinuț. De mult timp vi se explică tot aceleași lucruri, iar voi adventistii intrați mereu si mereu, deși nimeni nu vă cere lucrul acesta și nu vă bagă în seamă. Umpleți spatiul acesta ortodox, desi sunteti o sectă minoritară și relativ nesemnificativă în panorama cultelor actuale din România.

Faptul că unii crestini evrei erau inclinati să tină incă sâmbăta e atestat de Biblie. Majoritatea primilor crestini erau de origine evreiască, iar unii dintre ei mai cinsteau vechea zi evreiască: Sabatul. Insă Pavel le atrage ferm atentia că acest lucru NU e obligatoriu:
[COLOR=red]Rom.14.6 "Cel ce [/COLOR][COLOR=red]ț[/COLOR][COLOR=red]ine ziua, o ț[/COLOR][COLOR=red]ine pentru Domnul; ș[/COLOR][COLOR=red]i cel ce nu ț[/COLOR][COLOR=red]ine ziua, nu o ț[/COLOR][COLOR=red]ine pentru Domnul. Ș[/COLOR][COLOR=red]i cel ce mă[/COLOR][COLOR=red]nâncă[/COLOR][COLOR=red] pentru Domnul mă[/COLOR][COLOR=red]nâncă[/COLOR][COLOR=red], că[/COLOR][COLOR=red]ci mulț[/COLOR][COLOR=red]umeș[/COLOR][COLOR=red]te lui Dumnezeu; ș[/COLOR][COLOR=red]i cel ce nu mă[/COLOR][COLOR=red]nâncă[/COLOR][COLOR=red] pentru Domnul nu mă[/COLOR][COLOR=red]nâncă[/COLOR][COLOR=red], ș[/COLOR][COLOR=red]i mulț[/COLOR][COLOR=red]umeș[/COLOR][COLOR=red]te lui Dumnezeu." [/COLOR]

[COLOR=red][COLOR=black]Col 2.16-17 "Nimeni deci să[/COLOR][COLOR=black] nu vă[/COLOR][COLOR=black] judece pentru mâncare sau bă[/COLOR][COLOR=black]utură[/COLOR][COLOR=black], sau cu privire la vreo să[/COLOR][COLOR=black]rbă[/COLOR][COLOR=black]toare, sau lună[/COLOR][COLOR=black] nouă[/COLOR][COLOR=black], [COLOR=red]sau la sâmbete[/COLOR], care sunt umbră[/COLOR][COLOR=black] celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos."[/COLOR]
[COLOR=black]Ioan 5.18 "Deci pentru aceasta că[/COLOR][COLOR=black]utau mai mult iudeii să[/COLOR][COLOR=black]-L omoare, nu numai pentru că[/COLOR][COLOR=black] dezlega sâmbă[/COLOR][COLOR=black]ta, ci ș[/COLOR][COLOR=black]i pentru că[/COLOR][COLOR=black] zicea că[/COLOR][COLOR=black] Dumnezeu este Tată[/COLOR][COLOR=black]l Să[/COLOR][COLOR=black]u, fă[/COLOR][COLOR=black]cându-Se pe Sine deopotrivă[/COLOR][COLOR=black] cu Dumnezeu." [/COLOR]

[/COLOR]Marcu 2.23-28 "Si pe când mergea El intr-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au inceput să smulgă spice. Si fariseii Ii ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?... Si le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. Astfel că Fiul Omului este domn si al sâmbetei. ".
Cum să le ceră Hristos care era Dumnezeul intrupat, (Fiul Omului), Acelasi care a creat lumea si a dat legile, ucenicilor Săi să tină sâmbăta fariseilor, dacă El Insusi, nu a tinut-o?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #873  
Vechi 02.05.2009, 15:32:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Hristos a împlinit și a înlocuit legea veche cu porunca iubirii:

Gal.5.14 „Caci toata Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine însuti."
Luca 16.16 „Legea si proorocii au fost pâna la Ioan; de atunci împaratia lui Dumnezeu se binevesteste și fiecare se sileste spre ea."
Marcu 14.24 „Si a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru multi se varsa.
Romani 10.4 Caci sfârsitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede.
Efeseni 2. 15-16 "Desfiintând vrajmasia în trupul Sau, legea poruncilor si învataturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi sa-i zideasca într-un singur om nou și să întemeieze pacea"

[SIZE=3]Interdicția de a consuma carne de porc și zeciuiala sunt practici care nu există în cele zece porunci scrise pe table și totuși secta adventistă le ține cu aceași strictețe pentru că așa a propovăduit profetesa mincinoasă care a fondat-o: Ellen White.[/SIZE]

Tăierea împrejur e o poruncă care s-a dat lui Avraam în Cartea Facerii înainte de apariția poporului evreu și era o lege veșnică:
Fac.17 10-13 "Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur… Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, [COLOR=#ff0000]ca leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR]."


Vă rog să ne exlicați atunci voi adventiștii, dacă spuneți că țineți legea veche, de ce nu țineți și practica tăierii împrejur? Doar spune clar dumnezeiasca Scriptură că tot un [COLOR=#ff0000]leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR] este și acesta! De ce nu țineți și poruncile referitoare la tăierea împrejur, la necurăția femeii, la jertfele de animale și multe altele? De ce țineți doar Sâmbăta, zecuiala și interdicția de a consuma carne de porc? Vă spun eu. Pentru că doar astea le-au plăcut lui James White și Ellen White, fondatorii sectei adventiste.
[COLOR=#ff0000]Leviticul 19.37 "Să[/COLOR][COLOR=#ff0000] pă[/COLOR][COLOR=#ff0000]ziț[/COLOR][COLOR=#ff0000]i TOATE legile Mele ș[/COLOR][COLOR=#ff0000]i TOATE rânduielile Mele ș[/COLOR][COLOR=#ff0000]i să[/COLOR][COLOR=#ff0000] le pliniț[/COLOR][COLOR=#ff0000]i. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru". [/COLOR]

De ce nu țineți așadar toate legile veșnice pe care le-a dat Domnul dacă vă place așa de mult Vechiul Testament și legea veche?

Vă dau niște citate din poruncile Vechiului Testament de care voi adventiștii spuneți că sunteți atât de îndrăgostiți.
Să vedem ce mai spunea legea veche:
Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să [COLOR=#ff0000]p[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]zi[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ț[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i zilele Mele de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR], căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"

Lev 16. 29-31 "Aceasta să fie pentru voi [COLOR=#ff0000]lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… [COLOR=#ff0000]Aceasta e cea mai mare zi de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post.[COLOR=#ff0000] Aceasta este lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR]"[COLOR=#ff0000]. [/COLOR]

Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de sâmbăta și de Vechiul Testament, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă? Evreii nu aveau doar sâmbăta ziua de odihnă. Spune clar D-zeu că Sărbătaorea Ieșirii din Egipt „[COLOR=#ff0000]e cea mai mare zi de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]" [/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i c[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000] „este lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]" [/COLOR]la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #874  
Vechi 03.05.2009, 18:50:52
gaborlayos's Avatar
gaborlayos gaborlayos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Hristos a împlinit și a înlocuit legea veche cu porunca iubirii:

Gal.5.14 „Caci toata Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine însuti."



Roman]ă[/font]tească ai voștri să se taie împrejur… Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău și legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, [COLOR=#ff0000]ca leg[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]mânt ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR]."

De ce nu țineți așadar toate legile veșnice pe care le-a dat Domnul dacă vă place așa de mult Vechiul Testament și legea veche?

Vă dau niște citate din poruncile Vechiului Testament de care voi adventiștii spuneți că sunteți atât de îndrăgostiți.
Să vedem ce mai spunea legea veche:
Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să [COLOR=#ff0000]p[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]zi[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ț[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i zilele Mele de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR], căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"

Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de sâmbăta și de Vechiul Testament, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă? Evreii nu aveau doar sâmbăta ziua de odihnă. Spune clar D-zeu că Sărbătaorea Ieșirii din Egipt „[COLOR=#ff0000]e cea mai mare zi de odihn[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]" [/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]i c[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000] „este lege ve[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ș[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]nic[/COLOR][COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]ă[/COLOR][/COLOR][COLOR=#ff0000]" [/COLOR]la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact.
pt. o mica lamurire....cred ca acela care mai leagana colaci inaintea
D-lui e dupa vechea lege....adventistii din cate cunosc eu respecta
doar cele 10 porunci....ca sa spui ca sa nu furi..sa nu minti....sa nu ai idoli
nu mai e valabil....inseamna sa intelegi total gresit scripturile.....asadar ..
..cine mai tine legea veche?.....cine mai aduce bucate de mancare acum cand
Jertfa Deplina a fost adusa ?....degeaba oare a scapat mielul preotul
in templu cand Isus se jertfea pe Cruce?.....iata ca lucruri simple si
clare aratate de scripturi...multa lume le intelege pe dos.....sa ne dea
D-ul intelepciune si un caracter ca si cel din ....Fericirile de pe Munte......
__________________
baftalo
  #875  
Vechi 03.05.2009, 22:57:16
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

(Cornilescu):
Evrei 4:7 El hotărăște din nou o zi: "Astăzi", - zicând, în David, după atâta vreme, cum s-a spus mai sus: "Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile!"
Evrei 4:8 Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, [COLOR=red]n-ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi. [/COLOR]
Evrei 4:9 [SIZE=3][COLOR=red]Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. [/COLOR][/SIZE]
Evrei 4:10 Fiindcă cine intră în odihna Lui, se odihnește și el de lucrările lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale.

[SIZE=3][COLOR=red]o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu [COLOR=Black]nu este sabatul, ci asemanator cu sabatul[/COLOR][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3]adica duminica, ziua Domnului[/SIZE]
E Biblia voastra, sau nu?!!!
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #876  
Vechi 06.05.2009, 22:06:26
gaborlayos's Avatar
gaborlayos gaborlayos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
(Cornilescu):
Evrei 4:7 El hotărăște din nou o zi: "Astăzi", - zicând, în David, după atâta vreme, cum s-a spus mai sus: "Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile!"
Evrei 4:8 Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, [COLOR=red]n-ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi. [/COLOR]
Evrei 4:9 [SIZE=3][COLOR=red]Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. [/COLOR][/SIZE]
Evrei 4:10 Fiindcă cine intră în odihna Lui, se odihnește și el de lucrările lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale.

[SIZE=3][COLOR=red]o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu [COLOR=Black]nu este sabatul, ci asemanator cu sabatul[/COLOR][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3]adica duminica, ziua Domnului[/SIZE]
E Biblia voastra, sau nu?!!!
eu personal n-am incredere decat in bibliile vechi ortodoxe ; spre
exemplu prima si a 2 a traducere in limba romana ; acolo scrie referitor
la aceste versete urmatoarele :
ramane dara odihna sambetei pentru poporul lui D-zeu
http://www.sfantascriptura.com/biblia_1688.php
http://blog.360.yahoo.com/blog-u_tzf...AJ2AD6i?p=1219
__________________
baftalo
  #877  
Vechi 07.05.2009, 22:05:48
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Am fost recent in Brasov si acolo am intalnit un grup de adventisti sau pocaiti nu stiu ce naiba erau care te chemau la niste concerte de hip-hop crestin, dar erau foarte urati si vorbeau mecanizat ceea ce mi-a creat o repulsie totala. Dar e bun acest hip-hop crestin adventist?
  #878  
Vechi 08.05.2009, 00:58:32
tricesimusprimus tricesimusprimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Am fost recent in Brasov si acolo am intalnit un grup de adventisti sau pocaiti nu stiu ce naiba erau care te chemau la niste concerte de hip-hop crestin, dar erau foarte urati si vorbeau mecanizat ceea ce mi-a creat o repulsie totala. Dar e bun acest hip-hop crestin adventist?
Spre linistea ta sufleteasca, trebuie sa-ti spun ca respectivii nu erau adventisti. Ei nu promoveaza o astfel de "muzica". Nu exista "hip-hop crestin adventist". De fapt am mari dubii ca ar putea sa existe "hip-hop crestin", sau mai corect spus ca acel hip-hop ar fi "crestin".
  #879  
Vechi 08.05.2009, 01:00:40
tricesimusprimus tricesimusprimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 3
Implicit

Pentru a reveni la topicul curent, vreau sa poastez si eu niste citate din patristica:

"Asadar sufletul se impartaseste de viata, de vreme ce Dumnezeu vrea ca el sa traiasca, Apoi cand Dumnezeu nu vrea ca el sa mai traiasca, el nu se va mai impartasi de ea. Fiindca a trai nu este o insusire a lui asa cum este insusirea lui Dumnezeu; ci dupa cum un om nu traieste totdeauna si sufletul lui nu este pentru totdeauna asociat cu trupul, intrucat oridecateori aceasta armonie trebuie intrerupta, sufletul paraseste trupul si omul nu mai exista; da, oridecate ori sufletul trebuie sa-si inceteze existenta, spiritul de viata ii este luat si nu mai exista sufletul, ci merge inapoila locul de unde a fost luat." Dialogul cu Trifon cap.6

Referitor la doctrina chinurilor vesnice prin care unii vor sa justifice nemurirea inerenta a sufletului, Iustin spune ca atunci cand Dumnezeu va distruge lumea, atat "demonii cat si oamenii vor inceta sa mai existe" (Apologia II, cap.7) "Astfel unii care s-au dovedit a fi vrednici de Dumnezeu nu vor muri niciodata; dar altii sunt pedepsiti cat timp vrea Dumnezeu ca ei sa existe si sa fie pedepsiti." (Dialogul cu Trifon, cap.5) Iustin rationeaza corect ca, devreme ce sufletele sunt create de Dumnezeu fiindca tot Universul este creat, ele nu pot fi nemuritoare, deoarece au un inceput.

Apologetul ortodox Tatian din Asiria, un mare adversar al spiritului pagan (desi a avut si el greselile lui la batranete, ca orice "parinte" si "dascal" omenesc!), contemporan cu Iustin Martirul, avea aceeasi conceptie.

"Dupa cum nu existam inainte de a ma fi nascut, si nu stiam cine sunt, existand doar in ipostasul materiei carnale, dar fiind nascut, dupa starea initiala de nonexistenta am obtinut prin nastere o certitudine a existentei mele; tot asa fiind acum nascut, apoi nemaiexistand si nemaifiind vazut prin moarte, voi exista din nou, la fel cum mai inainte nu eram dar dupa aceea am fost nascut."(Oratio ad Graecos, cap.6)

"Sufletul nu este nemuritor in sine, o, grecilor, ci este muritor. Totusi este posibil ca el sa nu moara. Daca, intr-adevar, nu cunoaste adevarul, el va muri si se va dizolva impreuna cu trupul, inviind apoi la sfarsitul lumii odata cu trupul, primind moartea prin pedeapsa cu nemurirea (este neclara expresia aceasta si aparent contradictorie cu intelegerea lui Tatian. Totusi, este posibil sa reflecte ideea ca pentru cei rai, contactul cu nemurirea este fatal, duce la moarte. Sau ca prin inviere, vor primi ca pedeapsa capacitatea de a suferi pentru vina lor fara sa poata muri pana cand isi vor ispasi pedeapsa. Oreicum, expresia este paradoxala si parte a fi mai degraba un procedeu literar) Dar daca sufletul dobandeste cunoasterea de Dumnezeu, el nu va muri, desi pentru un timp va fi dizolvat. In el insusi este intuneric, nu este nimic luminos... Fiindca sufletul nu poate pastra spiritul (Daca Tatian foloseste limbajul biblic aici, spiritul se refera la putera de viata intretinuta de Dumnezeu in om) ci este pastrat de el..."(Ibid, cap.13)

"Renuntand la lucrurile populare si pamantesti, ascultand de poruncile lui Dumnezeu si urmand legea Tatalui nemuririi, noi respingem tot se intemeiaza pe pareri omenesti."(Ibid, cap.32)
Postat de crinutvasile la 2.05.09 ora 8:46 (banat imediat de moderatori si postarea stearsa. Aceste metode neortodoxe de raspuns, confirma de fapt lipsa argumentelor dvs. E cazul sa veniti cu niste raspunsuri constructive, altfel va discreditati in fata userilor acestui forum. Va rog frumos fiti primii care sa respectati deontologia unui moderator!)
Postat de tricesimusprimus la 7.05.2009 Ora 17:36 (postare stearsa doar... facem progrese)
  #880  
Vechi 08.06.2009, 23:48:15
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusprimus Vezi mesajul
Pentru a reveni la topicul curent, vreau sa poastez si eu niste citate din patristica:

"Asadar sufletul se impartaseste de viata, de vreme ce Dumnezeu vrea ca el sa traiasca, Apoi cand Dumnezeu nu vrea ca el sa mai traiasca, el nu se va mai impartasi de ea. Fiindca a trai nu este o insusire a lui asa cum este insusirea lui Dumnezeu; ci dupa cum un om nu traieste totdeauna si sufletul lui nu este pentru totdeauna asociat cu trupul, intrucat oridecateori aceasta armonie trebuie intrerupta, sufletul paraseste trupul si omul nu mai exista; da, oridecate ori sufletul trebuie sa-si inceteze existenta, spiritul de viata ii este luat si nu mai exista sufletul, ci merge inapoila locul de unde a fost luat." Dialogul cu Trifon cap.6

Referitor la doctrina chinurilor vesnice prin care unii vor sa justifice nemurirea inerenta a sufletului, Iustin spune ca atunci cand Dumnezeu va distruge lumea, atat "demonii cat si oamenii vor inceta sa mai existe" (Apologia II, cap.7) "Astfel unii care s-au dovedit a fi vrednici de Dumnezeu nu vor muri niciodata; dar altii sunt pedepsiti cat timp vrea Dumnezeu ca ei sa existe si sa fie pedepsiti." (Dialogul cu Trifon, cap.5) Iustin rationeaza corect ca, devreme ce sufletele sunt create de Dumnezeu fiindca tot Universul este creat, ele nu pot fi nemuritoare, deoarece au un inceput.

Apologetul ortodox Tatian din Asiria, un mare adversar al spiritului pagan (desi a avut si el greselile lui la batranete, ca orice "parinte" si "dascal" omenesc!), contemporan cu Iustin Martirul, avea aceeasi conceptie.

"Dupa cum nu existam inainte de a ma fi nascut, si nu stiam cine sunt, existand doar in ipostasul materiei carnale, dar fiind nascut, dupa starea initiala de nonexistenta am obtinut prin nastere o certitudine a existentei mele; tot asa fiind acum nascut, apoi nemaiexistand si nemaifiind vazut prin moarte, voi exista din nou, la fel cum mai inainte nu eram dar dupa aceea am fost nascut."(Oratio ad Graecos, cap.6)

"Sufletul nu este nemuritor in sine, o, grecilor, ci este muritor. Totusi este posibil ca el sa nu moara. Daca, intr-adevar, nu cunoaste adevarul, el va muri si se va dizolva impreuna cu trupul, inviind apoi la sfarsitul lumii odata cu trupul, primind moartea prin pedeapsa cu nemurirea (este neclara expresia aceasta si aparent contradictorie cu intelegerea lui Tatian. Totusi, este posibil sa reflecte ideea ca pentru cei rai, contactul cu nemurirea este fatal, duce la moarte. Sau ca prin inviere, vor primi ca pedeapsa capacitatea de a suferi pentru vina lor fara sa poata muri pana cand isi vor ispasi pedeapsa. Oreicum, expresia este paradoxala si parte a fi mai degraba un procedeu literar) Dar daca sufletul dobandeste cunoasterea de Dumnezeu, el nu va muri, desi pentru un timp va fi dizolvat. In el insusi este intuneric, nu este nimic luminos... Fiindca sufletul nu poate pastra spiritul (Daca Tatian foloseste limbajul biblic aici, spiritul se refera la putera de viata intretinuta de Dumnezeu in om) ci este pastrat de el..."(Ibid, cap.13)

"Renuntand la lucrurile populare si pamantesti, ascultand de poruncile lui Dumnezeu si urmand legea Tatalui nemuririi, noi respingem tot se intemeiaza pe pareri omenesti."(Ibid, cap.32)
Postat de crinutvasile la 2.05.09 ora 8:46 (banat imediat de moderatori si postarea stearsa. Aceste metode neortodoxe de raspuns, confirma de fapt lipsa argumentelor dvs. E cazul sa veniti cu niste raspunsuri constructive, altfel va discreditati in fata userilor acestui forum. Va rog frumos fiti primii care sa respectati deontologia unui moderator!)
Postat de tricesimusprimus la 7.05.2009 Ora 17:36 (postare stearsa doar... facem progrese)
Toate aceste citate sunt niste pareri personale ale acestor scriitori crestini tot asa cum si E.G White sau alti reprezentanti ai vostri au avut pareri personale sau ,,revelatii,, negate acum iar doctrina propovaduita de voi acum s-a cristalizat dupa multe asemenea pareri personale. Doctrina adevarata a Bisericii a fost stabilita in Sinoadele Ecumenice sau locale.
Iata cateva pasaje din ,,Scrieri timpurii,, EG White in care ea vorbeste de sufletele constiente ale celor rascumparati:
"Toti ingerii au un bilet de aur pe care trebuie s-o prezinte la poarta orasului sfant pentru a intra si iesi." (p. 39). (Scrieri timpurii, ediția 1907,
Fiecare sunt din milioanele de mantuiti nestiuti are o coroană de aur. Ea spune: "Isus ni le-a pus pe cap chiar cu mainile Lui" (p. 16). Pentru ca insusi Isus sa faca asta pentru miriade de rascumparati, e nevoie de sute de ani. Apoi vede "o masa din argint curat, lunga de mai multe mile si pe care totusi ochii nostri o puteau vedea" (p. 19). Toti sfintii au case de argint; in fiecare casa exista un raft de aur. Sfintii isi scot coroanele de aur, le pun pe raft si merg la lucru la camp. (p. 18).
Vede copilasi "folosindu-se de aripioare ca să ajunga in varful muntilor " (p. 19). Apoi: "Sfintii isi foloseau aripile si urcau in varful zidului" (p. 53). Unde sunt pasajele din scriptura pentru această invatatura?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17