Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2010, 14:37:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Eu nu cred in blesteme

Eu nu cred in blesteme.

Dumnezeu e atotputernic,mai sunt si ingeri care pot si aceia lucra asupra materiei adica asupra naturii oamenilor,planetelor,stelelor etc din Cosmos fiind si aceia puternici si normal sunt ingeri buni si ingeri care au cazut (draci).
Cum zice parintele Cleopa de la Sfantul Maxim Marturisitorul si alti Sfinti Parinti Dumnezeu ingradeste lucrarea ingerilor care au cazut(draci) nelasandu-i sa lucreze tot timpul asupra oamenilor si asupra naturii.
Acum normal dracii pot sa cleveteasca pe oameni la Dumnezeu ca Dumnezeu sa ii lase sa lucreze rele asupra oamenilor (a se vedea exemplu la Sfanta Scriptura cu Sfantul Iov).

Daca Sfantul prooroc Iov a facut acea urare acelui fiu al sau nu stim daca s-a respectat acea urare sau nu,trebuie vazut in istoria biblica.

Ca doar sclavi au fost din toate neamurile nu putem sa zicem ca sclavi au fost numai dintr-un anumit neam.
Ar trebui cautat mai bine Sfanta Scriptura - Vechiul Testament sa se vada cum e scris de fapt si la ce se refera.

Acum moliftele Sfantului Vasile cel Mare sunt altceva,sunt niste rugaciuni de izgonire a dracilor din oameni.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2010, 16:17:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca Biserica are rugaciuni pentru indepartarea blestemelor inseamna ca ele exista...! De exemplu la slujba inmormantarii preotul rosteste o rugaciune de dezlegare a blestemelor: " si daca a cazut robul tau acesta sub blestemul tatalui sau,al maicii sale sau sub blestemul sau... iarta-l pe acesta prin mine si nevrednicul robul tau." ( Molitfelnic)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2010, 17:16:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu stiu care e slujba standard de inmormantare in Biserica Ortodoxa.La Sfintii Parinti despre blesteme nu am auzit.

Atat stiu ca Dumnezeu Iisus Hristos nu a dat voie Sfintilor Apostoli (Sfantului Apostol Ioan si Sfantului Apostol Iacov) sa ii blesteme pe aceia de nu au vrut sa il primeasca.

Anatema nu e blestem ci mustrare.
Probabil cine blesteama isi face rau nu cine este blestemat.
De cand au aparut acolo acele rugaciuni la slujba de inmormantare nu stiu.

Cum am mai zis nu cred in blesteme.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 21.04.2010 at 17:21:35.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2010, 17:44:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihai, nu trebuie sa traiesti blestemul ca sa ajungi sa crezi in el. Este de ajuns ca s-a intamplat cu altii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2010, 17:54:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
nu cred in blesteme.
Nici eu nu cred. Aceste injurii si amenintari tin de partea tiganeasca a culturii noastre zapacite de atitea influiente barbare. Priviti in lumea civilizata, Europa, unde asemenea manifestari tiganesti sunt absente cu desavirsire si nimeni nu se tavaleste pe strazi din cauza "blestemului" venit de la cineva.

Foarte convenabil ele au intrat in "pachetul de frici" taxabile adoptat DOAR de unii preoti si evident cu o anumita "clientela". Cu cei citiva cu care am discutat despre "dezlegari de blesteme" care la un moment dat ma frapau si pe mine,... un preot cu care sunt prieten de multisor timp s-a uitat la mine pe sub ochelari zimbind indulgent spunindu-mi amical.."-Hai mai Andrei fii serios"...

Last edited by andreicozia; 21.04.2010 at 18:06:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2010, 18:00:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu s-a dat la niciun Sfant Sinod Ecumenic din cele sapte ca trebuie sa credem in blesteme.
Eu nu cred ca exista puterea blestemului pentru oameni ca adica oamenii au putere sa blesteme.
Cuvintele noastre pot sa faca rau altora in momentul in care aceia se iau dupa noi si noi zicem ceva aiurea si cine stie ce fac,sau cand sunt jigniti de cuvintele noastre,sau cate situatii mai sunt.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2010, 18:46:14
gabi3010 gabi3010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Dezlegari de blesteme

Dragii mei !Sunt o sumedenie de brosuri care trateaza acest subiect.Cititi-le!Ele se afla in biserici la pret de 1 ron sau1,5 ron.Apoi sunt rugaciunile citite de sfintii parinti la slujbe.Cine crede cu adevarat in Domnul Dumnezeu este izbavit de blesteme.Bineanteles ca daca nu esti vinovat de ceva anume si te blesteama o anume persoana Domnu Dumnezeu are grija sa te apere daca si tu te rogi pentru acest lucru.Stiti ca totul se plateste in acesta lume :binele cu bine, raul cu rau.Chiar si parintii de te blesteama si tu esti vinovat de ceva anume mergi de graba la preot si spovedeste-te apoi fa rugaciuni la Domnul incontinuu pana simti tu ca ti se usureaza sufletul.Nu e nevoie sa filozofezi sau sa inveti citate din carti de rugaciuni ci asa cum simti adreseaza-te Bunului Dumnezeu si ai sa vezi ca o sa ai rezultate bune.Incearca sa nu mai gresesti si sa nu cumva sa-ti intorci si tu rautatea prin blestem.Niciodata sa nu blestemi nici sa juri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2010, 18:55:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mi se pare mie sau Parintele Cleopa nu a zis nimic niciodata de blesteme?
Da parintele Staniloae?A zis vreodata ceva de blesteme?
Intreb si eu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2010, 19:03:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mi se pare mie sau Parintele Cleopa nu a zis nimic niciodata de blesteme?
Da parintele Staniloae?A zis vreodata ceva de blesteme?
Dumnezeu a zis...Si a zis ca blestemul fara pricina [neintemeiat ] nu nimereste.

"Precum vrabia zboară și rândunica se înalță în văzduh, tot așa blestemul fără pricină nu nimerește."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2010, 19:05:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu inteleg mai soro Doriana la ce te referi cu "Dumnezeu a zis".

Eu ziceam de parintele Cleopa si de parintele Staniloae mai sus ca nu au pomenit nimic de blesteme.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Blesteme la biserica cod_gabriel Generalitati 19 08.03.2008 12:16:02
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03