Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.02.2010, 20:06:13
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Pentru Ostrov iti trebuie putina lectura din Pateric, Filocalie si multe altele ca sa-l intelegi. Nu demult citisem in "Taina Iubirii" de Mitropolitul Antonie de Suroj despre un caz pe care-l dadea ca si exemplu pozitiv al unui om care a stat intr-o manastire vreo cincizeci de ani si nu s-a facut monah fiindca nu se considera vrednic. Se prea poate ca noi sa nu prea intelegem ce e sfintenia. Ostrov e un film ortodox fie ca-ti place tie sau nu si nu o spun eu ci sunt monahi, preoti care au comentat pe baza lui si au facut-o foarte frumos.

" Monah poate sa devina doar omul care a constientizat si a acceptat suficient de profund tragismul acestei lumi, omul pentru care suferinta lumii are o insemnatate atat de mare, incat e gata sa uite cu desavarsire de sine insusi pentru a-si aduce aminte de lumea aflata in suferinta, in rupere de Dumnezeu, in lupta, si pentru a-si aduce aminte de Dumnezeu Insusi, Care S-a rastignit din iubire fata de lume. Imi amintesc de un frate din Manastirea Valaam despre care mi-a povestit duhovnicul meu. Acela petrecuse in manastire cincizeci de ani, si tot nu voia sa primeasca tunderea. Isi petrecuse toata viata in nevointa, si totusi se socotea nevrednic de monahism. Parintele meu duhovnicesc, pe atunci inca mirean care isi cauta calea, l-a intrebat: "Dar ce este monahismul, ce este monahul, de nu poti sa fii monah cu toate ca duci viata manastireasca?" Si acela a raspuns: "Monahul este un om care se intristeaza si plange din toata inima pentru durerea lumii, si la masura asta n-am ajuns inca" ". Mitropolitul Antonie
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."

Last edited by Imogene; 01.02.2010 at 20:10:07.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.02.2010, 20:10:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Ostrov e un film ortodox fie ca-ti place tie sau nu si nu o spun eu ci sunt monahi, preoti care au comentat pe baza lui si au facut-o foarte frumos.
subscriu... chiar si Parintele Rafail Noica a vorbit in cuvinte de lauda despre acest film.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.02.2010, 00:26:05
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"e mai bun ca nimic da e foarte periculos adica nu e ortodox desi pretinde si imita.. da nebunia pentru Hristos combinata cu dorinta de a scapa de pacat ca si cand apropierea de Dumnezeu l-ar chinui pe sfant..."

N-am vazut filmul deci ma exprim in necunostinta de cauza, dar ce spui aici, desi sincer si cu dorinta de bine, nu e chiar asa. Ortodoxie = razboi, lepadarea lui Petru, sinuciderea lui Iuda, moartea lui Anania si a Safirei, prabusirea lui Simon Magul sau, in vremuri mai aproape de noi, Satana punandu-se in fata icoanei ca Sf. Siluan, daca s-ar fi inchinat icoanei, sa fie ca si cum s-ar fi inchinat lui, si sfantul aproape de deznadejde primind deja faimosul raspuns "tine-ti mintea la iad si nu deznadajdui". Nu sunt de dorit, dar se intampla si niciodata nu au aceeasi explicatie, usor de dat si care sa linisteasca pe toti. Sufletul nu este un automat, deci nu poate fi nici macar linistit, necum mantuit, cu ceva "universal valabil".
@Fratii de manastire care nu se calugaresc: frecvent din smerenie sau pentru pacate (asa le considera ei) pe care le considera nepocaite. Cateva maici de la o manastire unde mai merg din cand in cand, odata cu nenorocitul decret al lui Stalin, fiind fortate sa se reintoarca in lume, s-au maritat, avand numai rasoforia, nu calugaria. Sarmanele, s-au intors de zeci de ani in manastire, si desi toata lumea le-ar fi primit fara nici o problema, mai ales ca unele au fost si arestate, si batute, tot nu s-au iertat ele pe ele insele. Unele s-au calugarit abia pe patul mortii. Nu avem de unde sti daca e bine. Sigur nu e din cauza trufiei in toate cazurile.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.02.2010, 14:04:13
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
subscriu... chiar si Parintele Rafail Noica a vorbit in cuvinte de lauda despre acest film.
Nici nu stiusem ca si Parintele Rafail Noica a vorbit despre film. Am cautat pe net si am gasit un fisier audio de vreo 20 minute in care parintele vorbeste despre film. L-am ascultat de 3 ori. Foarte frumos! Cat de bland e parintele. Ti-e drag sa-l asculti! :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.02.2010, 14:12:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

are multe conferinte parintele Rafail Noica, toate sunt de un folos... de negrait

http://www.resurse-ortodoxe.ro/predici/pr-rafael-noica/

http://theologhia.wordpress.com/2007...ierea-harului/

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...ul_si_iertarea

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...scapat-Hristos

si mai ales aceasta:

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...8/Ce-este-omul

sa fie spre folos duhovnicesc! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.02.2010, 14:18:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianvisan Vezi mesajul
e mai bun ca nimic da e foarte periculos adica nu e ortodox desi pretinde si imita.. da nebunia pentru Hristos combinata cu dorinta de a scapa de pacat ca si cand apropierea de Dumnezeu l-ar chinui pe sfant.. sa nu fei, pacatul nu vrei sa dispara e realitatea ta si se pierde tot farmecul Dumnezeului rastignit pentru acest pacat.. da tot filmul are aroma asta de deznadejde ca si cand intalnirea cu Dumnezeu ar fi asa carmanem tot cam asa si ca mai si platim cu nu stiu ce dureri.. vezi durerea din cruce.. crucea nu doare, doare neacceptarea ei, dar crucea acceptata ca meritorie pentru pacat devine dulce ca mierea(putin spus), apoi omul gandeste ca nu e vrednic de asa o marire ca rastignirea pentru pacat, da sa vrea sa scape de pacat in sensul aratat de film? barrr!! si inca ceva.. irgonomia asta tipic ruseasca vezi si pelerinul rus.. omul ala nu vroia sa se tunda in monahism.. ce mandrie !!! ce aluzie urata cum ca vezi Doamne calugaria este o ipocrizie.. ca asa i-a facut sa para noroc cu el care i-a luminat.. da cum nu prea tinem noi nici la a reduce cu un gram consumul de toate alea, bagam si ostrovul, sa stea si el acolo cu grasimea la rang de sfintenie..ma iartati da io am suferit din cauza acestui film.. cateva zile m-a urmarit..
Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Da si eu m-am mirat ca a refuzat sa fie tuns, si m-am mirat si ca la un moment dat a fost intrebat batranul daca vrea sa se spovedeasca --- si a raspuns ca nu, chiar inaintea mortii. Si oare cum un film ortodox ar putea omite spovedania si impartasania? Dar da, mai bun decat nimic chiar si asa.
Sa luam aminte si sa ne ferim de inselare. Sa nu credem ca am dobandit discernamantul si cunoasterea lucrurilor.

Filmul "Ostrov" este de un real folos duhovnicesc. Cu toate acestea ramane un film, insa unul ca nici un altul.
Cine nu "simte" acest film, sa nu spuna prostii si sa ii lase pe ceilalti sa se bucure de el.
Cat despre cartea "Pelerinul rus"... daca nici aceasta nu ti s'a parut o comoara, nu stiu ce sa mai zic.

Ia seama, sa nu fii in inselare.
Cerceteaza'te neincetat si alearga la un duhovnic cu dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.02.2010, 23:48:04
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Smile

As avea cateva intrebari pentru Windorin, sa nu te superi pe mine, am cateva neclaritati: 1. Esti baiat sau fata? 2. Esti preot sau calugar? ( aproape fiecare mesaj pe care il scrii se incheie cu o rugaciune )
Si mie mi-au placut Ostrovul, si The Notebook, dar filmul care m-a emotionat cel mai mult este Quo Vadis. Il recomand tuturor, sa-l vedeti, dar versiunea noua, cea realizata de cehi, anii 2000, primul film a fost facut in anii '60 la Hollywood. Chiar si acum dupa atatia ani il revad cu aceeiasi placere.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.02.2010, 00:38:53
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Am ce asculta. Multumesc. :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.02.2010, 11:34:45
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sa luam aminte si sa ne ferim de inselare. Sa nu credem ca am dobandit discernamantul si cunoasterea lucrurilor.

Filmul "Ostrov" este de un real folos duhovnicesc. Cu toate acestea ramane un film, insa unul ca nici un altul.
Cine nu "simte" acest film, sa nu spuna prostii si sa ii lase pe ceilalti sa se bucure de el.
Cat despre cartea "Pelerinul rus"... daca nici aceasta nu ti s'a parut o comoara, nu stiu ce sa mai zic.

Ia seama, sa nu fii in inselare.
Cerceteaza'te neincetat si alearga la un duhovnic cu dragoste.
Eu nu am criticat filmul, l-am vazut de doua ori si cred ca daca-l voi vedea a treia oara imi va placea si mai mult. Dar uite ca am dat filmul unui prieten care nu e "dus la biserica", l-a impresionat si pe el foarte mult si a prins ideea unei relatii *personale* cu Dumnezeu. Asta e, cred eu, singura scadere a filmului: ca sunt unii care-l vor vedea si care il vor lua de exemplu pe Anatoli atat in smerenia si rugaciunea sa cat si in refuzul de a se spovedi si impartasi, pentru ca multi inteleg (si ne putem uita la protestanti si neoprotestanti) ca o relatie personala cu Dumnezeu nu mai are nevoie de altcineva si altceva.

Imi cer scuze daca am fost prea agresiva. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.02.2010, 18:12:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
As avea cateva intrebari pentru Windorin, sa nu te superi pe mine, am cateva neclaritati: 1. Esti baiat sau fata? 2. Esti preot sau calugar? (aproape fiecare mesaj pe care il scrii se incheie cu o rugaciune).
Sunt baiat. Nu sunt preot, nici calugar.
Ma chinui insa, dupa puteri, a fi crestinul pe care il vrea Hristos, crestinul care sa'L odihneasca pe Hristos in el.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Unii care-l vor vedea si care il vor lua de exemplu pe Anatoli atat in smerenia si rugaciunea sa cat si in refuzul de a se spovedi si impartasi, pentru ca multi inteleg (si ne putem uita la protestanti si neoprotestanti) ca o relatie personala cu Dumnezeu nu mai are nevoie de altcineva si altceva. Imi cer scuze daca am fost prea agresiva. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.
Da, ai dreptate aici.
Eu insumi nu am vazut acest risc. Dar probabil sunt unii care s'ar putea sminti.
Dar sa stii, cine s'ar sminti de acest film, oricum nu prea cred ca (pana in acel moment) era cu adevarat in Biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 19:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 21:20:04