Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 30.01.2013, 22:41:24
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Am vazut de curand un film interesant: The Taste of Cherry, in regia lui Abbas Kiarostami.
Un depresiv cauta un om sa-l ingroape dupa ce va fi mort, sub un cires (desi nu prea arata a cires acel arbust, poate unul iranian...). Trei barbati se sustrag in feluri diferite de la acest "job", fiecare incercand sa-l convinga ca sinuciderea e pacat. Finalul e surprinzator (ca de obicei in filmele lui Kiarostami...), prin ruperea orizontului rigid si deznadajduitor.Totusi, e un film pentru cei pretentiosi, obisnuiti cu filmele de arta.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 09.02.2013, 22:19:23
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Tocmai am vazut filmul Amour al lui Haneke. Cred ca il stiti cei mai multi, a luat acum Globul de aur si Palme d'or.
Eu n-am inteles unde e dragostea acolo..
Un film ne-duhovnicesc, dar care ne poate arata viata fara Dumnezeu si fara nadejdea Vietii. Si cat de multe te poate invata umilinta in fata bolii! Ma asteptam ca cei doi sa devina tot mai apropiati, sa-si spuna tot ce simteau inauntrul lor, nu sa pastreze aceeasi masca a "demnitatii" si a falsitatii chiar si in aceste conditii. Teribil!
Astept un film care sa fie inversul acestuia..
Reply With Quote
  #223  
Vechi 25.06.2013, 12:13:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

O sa pun si eu cateva filme neduhovnicesti:

Down in the Delta - un film in care vom vedea o mama care isi ia copilul dintr-un cartier unde legea e violenta

Schindlers List - am indoieli ca o sa va placa, mie totusi mi-a placut ( caz real )

Letters to god - un copil bolnav de cancer ii scrie scrisori lui Dumnezeu :D ( caz real )

The king’s speech - un rege caruia ii este frica sa tina discursuri insa ajunge sa se vindece de temerile sale

Slumdog Millionaire - arata realitatea din India, imi place pentru ca nu se aseamana cu serialele indiene care dupa parerea mea is total paralele cu relitatea

Good Will Hunting - n-am cuvinte !

John Q - masuri disperate in momente disperate :)

Hachiko: A Dog's Story - Viata unui caine, avem ce invata de la acest animal ( caz real )

The painted veil - o femeie rasfatata care in final ajunge sa-si iubeasca barbatul

Forrest Gump - un personaj plin de dragoste in ciuda handicapului sau

American History X - foarte dur filmul, nu va uitati cu copii, insa are morala

Precious - foarte dur, nu va uitati cu copii

The Last Samurai - niste exemple de oameni care si-au aparat traditiile si valorile, sa luam exemplu

Remember the titans - un antrenor dur care reuseste sa aduca impreuna albi si negrii

127 hours - caz real, nu voi spune ce s-a intamplat va las sa descoperit ivoi :)

Blood diamond - cat au de suferit negri de pe urma diamanatelor ( caz real )

Mary and Max - o poveste adevarata despre prietenie, o fi animatie dar uitati-va la mesajul filmului :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 25.06.2013 at 12:16:30.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 25.06.2013, 12:50:19
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

continui cu:

The sunset limited - conversatie intre un ateu si un credincios

Se7en - mi-a fost mila de personajul rau, a inteles prost religia si uite ce lucruri a facut, film dur, nu va uitati cu copii

Extremely Loud & Incredibly Close - foarte frumos :)

Rainman - filmul prezinta relatia dintre 2 frati, in care unul dintre ei are un handicap, foarte frumos :D

The green mile - un film trist, dar foarte frumos

Gladiator - mi-a placut curajul protagonistului, si faptul ca a trecut prin toate obstacolele

300 - mie mi-a placut foarte mult
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/bar...-in-crestinism

The Shawshank Redemption - relatia dintre 2 prieteni

Invinctus - un lider adevarat!
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/des...ductor-adevrat

Requiem for a Dream - un film foarte dur! dar care ne va determina sa constientizam efectele drogurilor, nu va uitati cu copii!

Into the wild - un tanar care pleaca de acasa intr-o calatorie prin lume ( caz real )

Freedom Writers - un tanara profesoara le face educatie adevarata elevilor ( caz real )

The Pianist - un film dur, desi este despre holocaust, mie mi-a placut ( caz real )

Dead man walking - un puscarias ajunge la pocainta, film dur

A Thousand Words - un film amuzant si frumos, probabil e in stil new-age dar are si o morala frumoasa

The way back - o poveste incredibila cu niste puscariasi care au reusit sa evadeze dintr-un iad dar care au trecut printr-un iad mai mare ( caz real )

To End All Wars - drama inspirata dintr-un caz real

Stand and Deliver - un profesor de matematica isi ajuta pramatiile sa ajunga la facultate ( caz real )

Inception - Mi-a placut ideea filmului, sa plantezi un gand si acesta sa prinda radacini fara ca omul sa-si dea seama, ca nici macar nu este gandul lui. Si cine face asta mai bine decat diavolul? nu el ne planteaza gandurile rele,si noi actionam dupa ele crezand ca sunt ale noastre? Am mai primit scatoalce ca am recomandat filmul asta insa, depinde de voi ce vreti sa vedeti la el
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #225  
Vechi 13.01.2014, 02:04:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile mulțumim de recomandări

Ce multe filme ai văzut, Marcel_Ionut. :) Am văzut și eu câteva dintre ele și chiar mi-au plăcut foarte mult.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 17.05.2014, 23:02:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow să învățăm de la personalitățile incontestabile ale vremurilor trecute

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pentru cei pasionați să învețe din istorie, și nu numai a României.

"Founding Brothers" - o producție a History Channel (eu am văzut-o pe DVD) care recreează nu numai personalitățile ci și atmosfera vremii, cea imediată după Revoluția Americană și semnarea Declarației de Independență din 1776 - aici una din (sub)părțile vol.1: A More Perfect Union.

Cred că situația se pretează la învățăminte atât de ordin personal, cât și de angajament ca și stat unitar.

http://www.youtube.com/watch?v=VyVza...feature=relmfu

NB: filmul durează în total peste 3 hrs - dacă aveți ocazia, cumpărați-l și n-o să vă pară rău.
Reiterez o recomandare mai veche, filmul documentar Founding Brothers. Nu la modul că este un film duhovnicesc, dar sunt multe care se pot învăța de aici. Situația din SUA la vremea respectivă mă face să mă gândesc la cea de acum din lume, la multiplele oportunități de comunicare oferite în ziua de azi de platformele de socializare. O noutate în diversitate pe care numai cei retrograzi în spirit se grăbesc să o reprime, fără a-i recunoaște și anumite merite.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 16.09.2017, 17:40:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

"Șapte cuvinte", despre viața părintelui Gheorghe Calciu. L-am văzut într-o tabără, luna trecută. Plin de învățăminte.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #228  
Vechi 16.10.2017, 00:08:46
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Am urmărit doar 22 de minute, până acum. Îndrăznesc să vi-l recomand, totuși. E ușurel. :)
https://www.youtube.com/watch?v=QJwk...ature=youtu.be
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #229  
Vechi 06.12.2017, 18:45:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=sKE1S0iiKTc
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #230  
Vechi 06.12.2017, 21:23:04
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am vazut foarte demult Calauza lui Tarkowski, din pacate nu prea imi mai aduc aminte mare lucru... mi-a ramas doar ideea pe care e construit filmul, aceea ca intr-adevar esti pierdut daca te aventurezi de unul singur acolo unde nu cunosti si ca oameni aparent insignifianti pot ascunde de fapt o comoara prin insasi ceea ce fac/stiu.
Cu tot respectul, nu e asta ideea filmului. E o alegoria pentru căutarea sensului și a fericirii.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 19:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 21:20:04