Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2010, 14:23:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul

Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2010, 18:00:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa il ierte!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2010, 18:35:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2010, 04:26:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

În amintirea unui mare artist contemporan

http://www.youtube.com/watch?v=rYKmN...eature=related

Domnul să-l odihnească în pace!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2010, 15:38:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lumea muzicală românească e din nou în doliu, a murit compozitorul și profesorul Anton Șuteu. El a plecat la Domnul luni, la vârsta de 63 de ani, în urma unui infarct. Anton Șuteu a compus melodii interpretate de cântăreți cunoscuți , precum : Dida Drăgan , Mirabela Dauer , Adrian Daminescu , Angela Similea , etc. " Cei șapte ani de acasă se văd în comportamentul unui om. Așa se întâmplă și în artă. Ești complet descoperit când ieși pe scenă. Când crezi că-i poți păcăli pe spectatori , te înșeli amarnic. Toți ochii și toate sufletele sunt concentrate pe fiecare amănunt pe care interpretul îl prezintă și dacă nu reușește să capteze publicul în primele minute, a pierdut. Pe scenă nu te poți ascunde. Te ascunzi după zgomote ? După text ? La un moment dat se satură omul de porcărele. Și atunci rămâne noblețea cântecului " . ( Anton Șuteu ) . Dumnezeu să-l odihnească ! +
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii !

Tatal sau, generalul Suteu, profesor universitar de chirurgie generala la Spit. de Urgenta mi-a fost decan si profesor. Era un om de mare noblete sufleteasca, moralitate si cultura . Si daca asa era tatal , in familia caruia a cerscut si s-a format cu siguranta ca si fiul a fost pe masura.
Cinste unor asemenea oameni care au stiut sa sporeasca talantul primit de la Hristos !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2010, 20:53:31
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2010, 20:02:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O alta pierdere : Tatiana Stepa

Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2010, 20:12:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tatiana Stepa , una dintre cele mai cunoscute cantarete de muzica folk din Romania , a incetat din viata , la 46 de ani . Artista a murit in aceasta dimineata in jurul orei 8 la Spitalul Militar din capitala . Tatiana Stepa suferea de cancer . Tatiana Stepa a debutat in 1982 pe stadionul Fagaras in " Cenaclul Flacara " , cu melodia " Si-am sa-mi fac o doina " . Din anul 1996 pana in 2009 a mai sustinut peste 1000 de spectacole pe majoritatea scenelor marilor orase din Romania , Italia , Germania , Franta , Republica Moldova , Bulgaria . Dumnezeu s-o odihneasca ! +
Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2010, 16:23:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare : ea a incetat din viata anul trecut si am pomenito acum ! ! ! Iertare , dar bine ca am pomenito , poate nu a fost chiar o simpla intamlare ! Iertare
Tocmai ma pregateam sa-ti trimit un mesaj privat. Si eu stiam ca a incetat din viata in preajma sarbatorilor de iarna , anul trecut! Canta neasemuit de frumos! Dumnezeu sa o ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 15:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17