Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2011, 22:53:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este pacat pt crestini sa sa tatueze,deoarece asta fac paganii ,care se inchina zeitatilor.
Tatuajele si cerceii faciali,sunt simboluri pagane,atata tot.

Daca Iisus sau Sfiintii ar fi fost tatuati si plini de cercei,ar fi ramas astfel zugraviti in imaginile vremii...daca suntem crestini,normal ar fi sa fim cat mai aproape de imaginea lui Iisus si nu a unor zeitati,de la pagani...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2011, 23:00:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

s-a mai discutat asta.. ma citez (din comoditate, ca acelasi lucru il am de spus)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2011, 23:02:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos.
Desigur ca nu se gandesc la semnificatii spirituale. Nici nu stiu daca e pacat si cat de grav e. Sunt insa si lucruri pe care nu trebuie decat sa le facem , fara sa credem neaparat in ele. Si efectul e acelasi. De exemplu cineva care tot spune cuvantul "dracu", chiar daca nu crede tot are un efect. Sau cei care fac magie alba, chiar daca ei cred ca fac bine tot ceea ce fac conteaza, nu ceea ce cred.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.01.2011, 00:13:31
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Normal ca este pacat! Cine a pomenit barbati cu cercei in urechi,nas,limba,buze si mai stiu eu unde? Sau cu par vopsit,tatuaje pe corp etc. Doamne-fereste!
unde scrie ca este pacat sa-si puna un barbat cercel sau sa se tatueze? hai sa ne legam de pacatele adevarate, nu ucide nimeni daca-si pune un cercel sau se tatueaza. nici una din porunci nu spune sa nu te tatuezi!
pana la urma traim intre oameni si nu in manastire, daca natura nu a fost prea darnica cu tine, iar tu poti face ceva pentru a imbunatati un pic, de ce sa nu o faci? ce-ar trebui sa facem, sa nu ne vopsim, epilam, pensam, etc? care ar mai fi diferenta intre noi si o maimuta? si cat de mult va-ti simti atras fata de o astfel de femeie sincer, ca tot pomeneati si de par vopsit?
adevarata credinta se poarta in inima si in suflet, si nu are de-a face cu felul in care ne imbracam, vopsim, tatuam, etc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.01.2011, 00:18:59
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu sunt prea convins că puștii și puștoaicele care se tatuează se gândesc la cine știe ce semnificații spirituale. Cred că o fac din considerente estetice, așa li se pare lor că este frumos. Poate că se mai face asta și din dorința de a declara iubirea pentru cineva, având în vedere că am văzut tatuaje pe care scria "Tanța" și erau cu o inimă, uneori cu săgeata înfiptă în ea.

Comparația cu paharul curat sau murdar nu ține. Nu mi se pare ceva murdar tatuajul. De ce spuneți că e păcat ? Eu definesc păcatul ca încălcare cu știință și voință a unei porunci date de Cristos sau de Biserică. A spus Domnul nostru să nu ne tatuăm ? A canonisit Biserica pe cei care se tatuează ? Eu văd cum oamenii își fac tot felul de liste de păcate care nu există, în schimb adevăratele păcate, care îl ofensează pe Domnul, nu apar pe listă. Cât de des întârziem asupra unor gânduri de curvie ? Cât de des îl pizmuim pe vecinul care are și noi nu avem ? Cât de des practicăm judecata temerară, întregind cu prezumțiile noastre ceea ce auzim cu urechea și răspândim mai departe cu gura ? Acestea sunt păcate, nu tatuajele puse pe piept. Nici tunsorile crețe de pe cap. Nici abțibildurile lipite pe mașini. Prost gust ? Probabil că da, numai că gusturile sunt discutabile. În orice caz, sunt chestii de judecată estetică, nu de judecată morală. Părerea mea.
subscriu la tot ce ai spus.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2011, 00:23:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt. Daca Dumnezeu ne-a creat intr-un fel... inseamna ca a stiut El ce este mai bine. Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.01.2011, 01:11:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu am spus ca sunt pacate mari,strigatoare la cer,sau ca cele impotriva Duhului Sfant. Dar tot pacate sunt.
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.

Citat:
Daca oamenii s-ar fi nascuti tatuati sa zicem,fac pariu ca majoritatea ar face operatii pentru a avea o piele curata. Deci omul mereu incearca sa faca ceva mai "aparte".
Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.01.2011, 02:04:10
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit respiratu' e pacat?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.



Asta așa e ! Vedem limpede cum negrii se străduie în fel și chip să se albească, iar albii dau bani să se bronzeze. Vedem cum slăbănogul se vrea luptător de sumo, iar rubicondul baschetbalist. Țăranii se îngesuie la oraș, iar orășenii fac credit să-și tragă casă la țară. Preoții vor să se căsătorească, iar familiștii să se călugărească. Femeile infertile cheltuie o avere pentru fertilizări în eprubetă, iar iepuroaicele cheltuie pe avorturi. Sărăntocii îi invidiază pe bogați, iar un miliardar în Rusia a dat tot și s-a făcut pădurar. Nimeni nu e mulțumit de starea lui.

P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !



n-aveti crestincatolic.ro domnu'? cred ca v-ati ratacit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.01.2011, 02:35:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să dea Dumnezeu ca, la numărătoare, atâta păcat să se găsească: ceva gen tatuaj. Ăsta, cu un pic de purgatoriu, dispare repede.
Purgatoriu NU exista. E una din ereziile catolice.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
P.S: Observ niște schimbări la dv. V-ați îmbrăcat și v-ați lăsat și barbă !
E duminica,e Sfanta Liturghie,nu se cuvenea sa ma prinda tot cu imaginea aia de la avatar. Asta va ramane,Sfantul Irodion!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.01.2011, 10:08:45
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Levitic 19:28 *Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31