Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2008, 21:39:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Ce parere aveti despre acest film ,l-ati vazut? ce v-a atras?

Credeti ca este facut in paralel cu Biblia? Ce v-a atras la filmul acesta? Eu nu stiu de cand este facut,sau de cine,ce si cum,dar l-am descoperit pe youtube si mi-a placut foarte mult inceputul si am sa-l vizionez pe tot.Pe youtube sunt pe parti ,partea 1,partea 2,pana la partea 10 sau nu mai stiu .Eu va dau partea 1 ,dar poate stiti filmul si ma mai informati si pe mine..

http://www.youtube.com/watch?v=nJOwHFtBZVU

Partea 1
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2008, 14:42:01
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit nu m-a atras

parca e o parodie
scuze
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2008, 21:21:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crista Vezi mesajul
parca e o parodie
scuze

Ce vrei sa spui prin parca e o parodie? Nu inteleg.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2008, 15:23:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce vrei sa spui prin parca e o parodie? Nu inteleg.
Important ,Alin, ca ti-a placut tie si mai putin importanta aceasta catalogare a unui ratacit ce vrea sa te sminteasca. Apropo, vezi ca fratele nostru Geo, a postat la muzica bisericeasca un link ce te interesa pe tine. Pace si multa bucurie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2008, 16:30:18
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Credeti ca este facut in paralel cu Biblia? Ce v-a atras la filmul acesta? Eu nu stiu de cand este facut,sau de cine,ce si cum,dar l-am descoperit pe youtube si mi-a placut foarte mult inceputul si am sa-l vizionez pe tot.Pe youtube sunt pe parti ,partea 1,partea 2,pana la partea 10 sau nu mai stiu .Eu va dau partea 1 ,dar poate stiti filmul si ma mai informati si pe mine..

http://www.youtube.com/watch?v=nJOwHFtBZVU

Partea 1
Filmul e facut de evanghelisti,nu pastreaza adevarul despre cele intamplate cu adevarat.Eu alt ceva vroiam sa zic,de ce nu am facut noi romanii sau grecii ortodocsi un film despre Iisus?
Noi ortodocsii de ce nu mergem in Idia,China Africa,Europa sa vorbim despre ortodoxie asa cum o fac catolicii dar mai ales aceste curente religioase(baptisti,evanghelisti)?De ce ne este teama sau jena sa vorbim lumii despre singura credinta adevarata,ortodoxia?
Am inteles ca cei din conducerea B:O:R au alte planuri cu aceasta religie...un pic de apa sfintita in loc de sfanta aghiazma,mai o impartasanie a unui episcop la catolici,mai cu putin ecumenism,mai cu nepasarea noastra a adevaratilor ortodocsi,curand va veni vremea in care nu vei putea manaca sau vorbi sau trai daca nu te vei lepada de ortodoxie!
Eu lucrez intr-o firma cunoscuta care are multi angajati,conducerea firmei nici vorba sa fie crestini desi sunt botezati ortodox,e mai trendy cu yoga,cu autocontrol prin invocarea unor entitati superioare...nu am in firma nici macar un singur crestin ortodox,mai mult majoritatea urasc biserica,preotii sarbatorile,tot ce e sfant.
Asta e doar inceputul...daca zici ca esti ortodox ,esti "luat la ochi" ,mare atentie!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2008, 18:55:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Filmul e facut de evanghelisti,nu pastreaza adevarul despre cele intamplate cu adevarat.Eu alt ceva vroiam sa zic,de ce nu am facut noi romanii sau grecii ortodocsi un film despre Iisus?
Noi ortodocsii de ce nu mergem in Idia,China Africa,Europa sa vorbim despre ortodoxie asa cum o fac catolicii dar mai ales aceste curente religioase(baptisti,evanghelisti)?De ce ne este teama sau jena sa vorbim lumii despre singura credinta adevarata,ortodoxia?
Am inteles ca cei din conducerea B:O:R au alte planuri cu aceasta religie...un pic de apa sfintita in loc de sfanta aghiazma,mai o impartasanie a unui episcop la catolici,mai cu putin ecumenism,mai cu nepasarea noastra a adevaratilor ortodocsi,curand va veni vremea in care nu vei putea manaca sau vorbi sau trai daca nu te vei lepada de ortodoxie!
Eu lucrez intr-o firma cunoscuta care are multi angajati,conducerea firmei nici vorba sa fie crestini desi sunt botezati ortodox,e mai trendy cu yoga,cu autocontrol prin invocarea unor entitati superioare...nu am in firma nici macar un singur crestin ortodox,mai mult majoritatea urasc biserica,preotii sarbatorile,tot ce e sfant.
Asta e doar inceputul...daca zici ca esti ortodox ,esti "luat la ochi" ,mare atentie!!!
Cred ca exagerezi putin. Nu stiu pe cineva sa fie "luat la ochi", pentru ca este Ortodox si apoi nu ma intereseaza parerea celor din jur . Toata treaba este sa ne vedem de credinta noastra, respectand libertatea celor din jur . A incepe a discuta in contradictoriu cu cei de alta religie sau cu cei din diferite secte, este pierdere de timp , creanduse animozitati inutile. Stand cu gandul la ce va sa fie si daca nu stiu ce va fi, si ca era mai bine nu stiu ce, ne diluam energiile aiurea, slabim in credinta , iar gandurile trufase si desarte napadesc asupra mintii noastre.Repet, sa ne vedem de credinta si pocainta noastra, pentru ca Dumnezeu le-a oranduit pe toate, iar semintia celui nedrept va disparea de pe pamant si se va usca ca iarba, precum spune psalmistul. Nadejde si credinta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2009, 02:27:24
benisor benisor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 13
Implicit Pentru tiger aval 09

Cred ca am vazut filmul acesta la cinema in cluj-napoca.
Mi-a placut foarte mult
este scris dupa o evanghelie..evanghelia lui luca.
Cred ca acum de sfintele pasti este bine sa citesti evanghelia .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2009, 23:38:47
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit "Iisus din Nazareth"

"Iisus din Nazareth" de Franco Zefirreli dupa parerea mea, este cel mai bun, impresionant si aproape de adevar film cu Iisus facut vreodata... respecta cele din Biblie, e simplu si totodata impresionant... tine vreo 6 ore si ceva(la tv il dacea in vreo 5 parti in sapt mare),este minunat... l-am vazut cred ca de mai mult de zece ori si totusi l-as revedea oricand cu placere. il recomand oricui cu caldura. vizionat cu simt de raspundere, si la momentul potrivit, iti poate schimba viata... il puteti descarca de pe odc sau de pe torrent.:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre acest tip de spovedanie? AndruscaCIM Pocainta 13 08.11.2011 12:55:06
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre acest video? CristiArg Stiri, actualitati, anunturi 12 12.10.2010 14:12:35
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56