Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2007, 18:45:12
mithrandir mithrandir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2007, 18:57:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

spune-mi te rog cum se comporta ea?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2007, 14:24:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mithrandir
mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
Daca reusesti s-o faci sa vada realitatea in care traiesc mai marii acestei grupari si care nu are legatura cu ceea ce cer celor mai mici atunci vei reusi...daca nu,ai rabdare...fanatismul nu este usor de combatut sau dovedit...mai ales cand persoana in cauza e fanatica.
Acum depinde si ce varsta are mama ta,de cati ani este in aceasta grupare si cat de implicata este sau ce treapta are in conducerea grupului din care face parte...tine cont de aceste detalii si cauta sa intelegi la ce e mai sensibila mama ta vis-a-vis de aceasta lucrare...apoi descopera dedesubturile daca poti pt a i le arata...oricum nu este usor iar sfatul meu este sa o lasi in pace daca este doar in faza de credincios care merge la biserica si ,ca orice crestin isi tine randuiala pt suflet...numai in cazul in care vezi ca se lasa inselata de invataturile false ale visarionitilor cauta sa o convingi de inselare dar numai daca si tu detii argumente puternice si sanatoase...nu numai sa va contrariati si sa va maniati reciproc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2007, 15:32:32
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Eu am cunoscut o persoana "visarionista" care avea vechime in secta.Cand am avertizat-o asupra ratacirii in care se afla a reactionat negativ,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2007, 15:35:04
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

dupa un timp s-a convins singura.Acum este maica la o manastire din jurul Bucurestilor.Spune-i adevarul cu blandete si roaga-te pentru ea.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2007, 23:31:53
bisericasecreta bisericasecreta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

La adresa

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/01/09/visarionistii/

gasesti o sinteza referitoare la Visarionisti. Preluat dintr-un curs de Misiologie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2007, 14:58:33
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bisericasecreta
La adresa

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/01/09/visarionistii/

gasesti o sinteza referitoare la Visarionisti. Preluat dintr-un curs de Misiologie.
Articolul este adevarat...eu i-am cunoscut la Bis.Sf.Nicolae Vladica (11 iunie)...iar primul meu duovnic a fost pr.paroh Ioan Grigore.Am asistet la plecarea lor din aceasta biserica,care deja devenise centrul lor...prin atitudinea avuta cu ocazia acestui eveniment au atins apogeul ereziei in care bietii de ei se complac.
Acum una din bisericile de baza unde ei isi desfasoara activitatea este in Pipera iar familia lui Becali face parte din aceasta miscare...au fost convinsi foarte usor datorita inculturii lor si au fost ridicati intr-un timp foarte scurt la rang de epitropi datorita banilor pe care ii baga in ajutoare si donatii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2007, 14:19:39
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Avem parinte!!! (Dar n-avem) Comuniunea intre parinte si fiu, personala. Preocuparea pentru pacatele proprii si ajutorul primit impotriva acestora. Luarea peste picior in gand a celor care afirma lucruri "marete" in conditiile in care trebuie sa te protejeze cu afirmatiile, pe tine cel ce incerci sa te smeresti. Bunele relatii cu toata lumea. Un orizont duhovnicesc larg. Demolarea ierarhiilor mentale care exista in legtura cu persoanele cu care intra in legatura. Cautarea celor mai mici. Retragerea in rugaciune. Cumpara-i niste bijuterii:p Vezi cu "ascultarea" aia cum e...? Eu il prefer pe parintele meu in loc de nu stiu ce epitrop:p:dozingoff::dozingoff::p:p:p, caci daca un om cu har nu se roaga in permanenta pentru dezvoltarea ta, esti cam in parasire, te lupti cu morile de vant. Ascultarea se face de cei care au har. Harul este ceva ce omul nu a mai gustat deci nu are cum sa-l stie cu mintea. Poate fi cineva credincios, poate sa se dea cu dosul de pamant dar...degeaba daca nu pune Dumnezeu mana.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2007, 21:38:26
TPIVI2810 TPIVI2810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Ai grija k pentru orice cuvant ai sa dai seama la judecata...bineinteles ca invatatura parintelui este din scriptura si de la sfintii parinti..de unde ai vrea sa fie?...nu a zis nimeni ca este ceva nou ceea ce se invata in aceasta lucrare,sau ca se vrea sa fie nou...ceea ce se spune in lucrare este invatatura ORTODOXA a sfintilor parinti...de ce suntem in ratacire...in ratacire esti tu acum saraca de tine ca poti spune asemenea vorbe despre lucrarea pe acre ai avut ocazia sa o cunosti...eu vad impresia pe care o ai tu...e treaba ta sa crezi ce vrei...eu atat stiu..ca ce invat aici este numai pentru mantuirea noastra si pentru binele nostru...nu vad nimic gresit in invatatura parintelui...si de ce spui ca ii copiem pe sctanti..in mandrie?...da ce m-am laudat eu cu ceva?...am zis eu ca am vedenii...visai noaptea sfarsitul lumii?..iti era frica?...dar cand o sa stai in fata lui dumnezeu la Judecata?..atunci n-o sa-ti mai fie frica nu?...exact asa o sa fie la sfarsit...si nu o spun cei din lucrare de la ei...din capul lor..o spun pentru ca asa scrie in apocalipsa...de asta vorbeste parintele atat de mult despre sfarsitul lumii, nu ca sa ne sperie ci ca sa ne trezeasca..sa ne aduca aminte ca veacul acesta este trecator...si ca o sa vina vremea cand o sa dam rasplata pentru toate faptele noastre cele rele...nu sunt nici din bucuresti si nici nu stiu cum s-a rupt lucrarea de la 11 iunie...la adunari se spun bazaconii?...la adunari...se pune o predica..pe care o aculti...toate revistele sunt scriuse cu binecuvantarea Preasfintitului Galaction,...asa ca se pare ca ascultam de mai marii Bisericii..."bisericile unde v-ati infiltrat" de parca ai vorbi de niste intrusi;zi-mi tu diferenta intre ce face aceasta lucrare si crestinismul adevarat...zi-mi tu diferenta ca eu nu stiu...eu nu vad nicio diferenta...ma duc la aceeasi slujba la biserica, ascult aceleasi predici...citesc aceleasi carti pe care le citesti si tu...de ce este aceasta o secta?..ca respecta cu strictete(cei care respecta) ceea ce spune invatatura crestina...ca nu se face nunta cu lautari? asa atiu vrea voi...sa fii si cu diavolul si cu Domnul...si la petrecere si la Biserica...ca altfel esti sectant...este prea de tot...nici atat strictete nu?...ca asa se invata mai nou in teologie nu?..tinerii nostri viitori preoti sunt la pamant(putini dintre ei sunt adevarati preoti) si vb in cunostinta de cauza sa stii...si sa nu crezi ca spun asta din mandrie ca ne credem noi credinciosi...k tu asa o sa intrepretezi ...spun asta ca asa este...oricum...nu cred ca are rost sa ne mai razboim atat cu mesaje ..mai ales ca suntem in postul mare...fiecare face ce vrea, si cum vrea...ca el raspunde la Judecata pentru tot!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2007, 10:42:02
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Buna ziua!As vrea sa-mi dati si mie niste sfaturi ca sa pot sa-i combat pe acestii visarionisti pentru ca s-au inmultit foarte repede si simt ca inghite toata biserica de care apartin.Va rog sa-mi trimiteti niste informatii detaliate.Va rog foarte mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 135 29.05.2010 10:48:25
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16