Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1241  
Vechi 08.10.2009, 20:30:20
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Condor in sfarsit am un motiv sa ma bucur de aceste discutii cu tine.
Te bucuri pentru ca iar ai inventat ceva. Te-as ruga sa nu mai spui nimic despre mine sau biserica adventista.

Ca o rasplata pentru nedevarurile si insinuarile pe care le-ai facut despre mine si biserica adventista, pot sa stiu si eu din ce confesiune/biserica faci parte? Nu o sa fac nici un comentariu.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti pun in fata 3 variante:
1.Solomon a facut bine cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(asa cum crezi tu,ca Solomon nu a afirmat asta) si Isus a gresit cand "l-a contrazis" prin pilda bogatului nemilostiv.
2.Solomon a gresit cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(desi repet ca Solomon nu a afirmat asta,ci doar sa spunem prin absurd ca ar fi facut-o) si Isus a avut dreptate ca dincolo mai exista ceva prin pilda bogatului nemilostiv(dar nu numai prin ea ci si prin alte cuvinte ale sale,unele dintre ele chiar ti le-am adus Matei 10:28)
3.Solomon de fapt nu a afirmat ca dincolo n-ar fi nimic si nu l-a contrazis pe Isus.
Ce varianta alegi?
Nici una dintre cele trei variante ale tale (toate seamana a aiureli: "solomon a gresit", "Iisus a gresit", "solomon nu a afirmat ce a afirmat"). Mai da-mi, una sau mai multe variante, poate apare si una mai inteligenta pe care sa o pot considerata adevarata (sau macar aproape de adevar).

Pana atunci, poti sa-mi spui de ce atat in afirmatiile lui Solomon (si nu numai) referitoare la lipsa de cunoastere din timpul mortii, cat si in pilda bogatului nemilostiv, lipseste Dumnezeu?
Ca sa fiu mai clar: daca iei literar pilda din Luca 16, trebuie sa ai si o explicatie a lipsei lui Dumnezeu (nu era nici cu bogatul, nu era nici cu saracul Lazar). Cum comentezi acest lucru (daca se poate in cateva randuri care spun ceva, nu in cateva texte care nu spun nimic).
  #1242  
Vechi 08.10.2009, 21:28:59
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor,esti unul dintre cei mai incapatanati om dintre care ii cunosc.Tu singurt ai spus si te citez:
"Trebuie sa recunosc ca versetul acesta nu stiu sa-l explic (pot doar bolborosi niste ipoteze). Din Sfanta Scriptura am de invatat si de descoperit toata viata."
Te-a luat gura pe dinainte?Ce insinuez eu cand tu clar ai afirmat ca nu ai cum sa il explici.Dar eu iti spun ca din prisma ideilor adventiste nu ai cum sa le explici,dar daca ai sustine ideea sufletului dupa moarte sunt explicatii.Cum sa nu spun nimic despre Biserica adventista?Acest topic de fapt asta trateaza,o idee sustinuta de Biserica adventista.Se numeste de fapt:"Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte ",acum ce sa fac sa ma eschivez?Mie imi place sa fiu la subiect.Tu nu ai negat titlul acestui topic ca daca l-ai fi negat nu ma mai aruncam in discutii.Aici schimbam opinii.Am mai spus si o mai spun o data:nu imi bat joc de ceea ce cred altii si ti-am cerut sa intelegi asta,dar nu intelegi.Esti un pic hipersensibil,ti se pare orice tragedie.N-am dreptul sa pun in dezbatere dogma Adventista?Atunci nici Biblia nu am dreptul sa o cercetez,dar tocmai Cuvantul Sfant spune :"cercetati scripturile".Ai spus sa nu mai vorbesc despre Biserica adventista,atunci ar trebui sa plec de pe acest topic,cand aici despre asta de fapt se discuta.Si despre ce ai vrea sa vorbim atunci?
Si te rog sa incetezi cu "insinuarile tale".Eu nu te-am facut "inventator",desi nu am fost de acord cu multe din ce ai spus tu,nu te-am facut mincinos,desi din acelasi motive pe care m-ai facut pe mine mincinos te puteam face eu.Eu te-am respectat si pe tine si parerile tale,oare e greu sa faci si tu la fel?Tot vorbesti de "neadevaruri",ti-am spus de nu stiu cate ori sa spui ce "minciuni" spun,dar n-ai spus nimic.Spune ce minciuni spun si sa lasam biblia sa spuna daca sunt minciuni sau nu.
Cat despre "aiurelile"despre Solomon n-am ce sa mai spun.Am intuit ca o sa ajungem la jigniri daca continuam discutia si vad ca asa este.Eu nu am vrut asta,tu vad ca vrei.Daca continui asa nu vad de ce sa mai continuam discutia.Observ bine ca atunci cand iti aduc ceva ce nu iti convine si cu greu contracarezi repede iti sare tandara.Ai spus ca scriu mult(o fac pentru a fi cat mai clar,dar vad bine ca o fac degeaba).Eu incerc sa analizez tot ce spui prin prisma scripturii.Oare tu de ce nu faci la fel?De ce te legi doar de cateva chestiuni pe care le pun in discutie si pe altele le lasi ca si cum nu as fi zis nimic?Pai contracareaza ce spun,dar pe baza Bibliei.Contracareaza "minciunile" pe care le spun.Chiar daca nu esti de acord cu ceva,asta nu inseamna ca sunt "aiureli".Eu personal am ales varianta 3.Solomon nu a spus ca dincolo nu mai exista nimic ci pur si simplu ca :"Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune".Ceva tot poate sa existe.Solomon nu exclude ca ceva sa mai existe,ca nu mai exista acolo nimic,asta o pot spune si eu ca este o "inventie".Pai ofera tu o alta varianta daca ai,una mai "inteligenta" asa cum ai spus.Pot sa fiu dur dar nu vreau,pentru ca este contrar Bibliei.De aceea nu folosesc cuvinte tari asa cum folosesti tu.Eu nu am intrat aici ca am chef sa jignesc pe cineva.
Daca vei continua cu jignirile iti spun ca acesta va fi ultima mea postare pentru tine,pentru ca mie nu imi place sa discut cu astfel de oameni.Prefer sa mi se spuna in fata decat cu dedesupturi ironice.
Pentru ca asta ar fi probabil ultima mea postare vreau totusi sa nu te las cu intrebari.
M-ai intrebat:"daca iei literar pilda din Luca 16, trebuie sa ai si o explicatie a lipsei lui Dumnezeu (nu era nici cu bogatul, nu era nici cu saracul Lazar)".Explicatia este simpla.Ce sa caute Dumnezeu in Locuinta mortilor?Stim ca inainte de Isus toti oamenii dupa moarte nu plecau in rai cum cred unii(Raiul este pregatit neprihanitilor,incepand cu inaltarea lui Isus la cer,asa cum Insusi Isus ne spune)ci in locuinta mortilor(intr-adevar cei pacatosi intr-un loc de osanda si cei neprihaniti in alt loc de "odihna" dar in acelasi spatiu numit "Locuinta mortilor").Daca n-ar fi fost asa oare de ce s-a jertfit Isus si a luat cheile Locuintei mortilor?Oare pot fi mantuiti cei care au murit in pacate?Nu pentru ei a luat Isus cheile Lucuintei mortilor,ci pentru cei neprihaniti,pentru ca datorita pacatului adamic toata rasa umana a fost compromisa.Isus a fost cel care a rascumparat pacatele noastre si pacatul adamic.Asa se poate explica si de ce acele doua locuri in care erau Bogatul si Lazar erau asa de apropiate cum reiese din text.Desi presimt ca nu vei fi de acord cu asta eu nu imi propun sa te fac sa crezi neaparat ce spun.Ai liber arbitru si faci ce vrei.Si daca privim din alta perspectiva Biblia spune ca Dumnezeu este prezent pretutindeni.Oare putea fi si acolo?NU,pentru ca in alt loc spune ca ceea ce il indeparteaza pe Dumnezeu de noi este pacatul.El nu poate sta la un loc cu cei pacatosi.Pacatul adamic s-a revarsat asupra intregei rase,dar Isus prin jertfa Sa ne ofera acum Mantuirea.
M-ai intrebat din ce confesiune sau din ce Biserica fac parte.Nu vreau sa raspund la aceasta intrebare pentru ca eu nu vorbesc in numele vreunei Biserici.Tu poate nu vei face nici un comentariu,dar altii o vor face si nu vreau sa se inteleaga vorbesc in numele unei Biserici.
Daca nu vom mai continua discutia,nu iti mai spun decat sa cercetezi scripturile.
  #1243  
Vechi 08.10.2009, 22:11:30
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acest topic de fapt asta trateaza,o idee sustinuta de Biserica adventista.Se numeste de fapt:"Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte ",acum ce sa fac sa ma eschivez?Mie imi place sa fiu la subiect.Tu nu ai negat titlul acestui topic ca daca l-ai fi negat nu ma mai aruncam in discutii.
Ba am negat titlul acestui topic (dat de prietenul adventistilor, d-l Iustin32). Adventistii nu neaga viata sufletului dupa moarte (se intelege ca adventistii ar crede ca totul se termina la groapa). Adventistii neaga viata in timpul mortii (de la momentul mortii pana la momentul invierii) si cred in inviere si mostenirea vietii vesnice.

Daca vrei, o sa caut postarea in care am aratat ca, pana si titlul topicului este mincinos.

Iar, cat priveste afirmatiile tale despre adventisti: se vede ca nu le cunosti nici doctrina, nici modul de abordare a Sfintei Scripturi, nici... Totusi, te intreci in a face fel si fel de afirmatii, ca un mare cunoscator.

In plus, mai interpretezi, in mod rautacios si spusele mele. Eu zic ca inca nu am priceput un verset, tu concluzionezi ca asta este rezultatul doctrinei adventiste. In ceea ce priveste pregatirea teologica (teoretica), cred ca sunt pe la mijloc, printre fratii mei de credinta. Eu sunt adventist de putin timp.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
nu vad de ce sa mai continuam discutia. iti spun ca acesta va fi ultima mea postare pentru tine,pentru ca mie nu imi place sa discut cu astfel de oameni.
Buna idee. Vom avea amandoi mai mult timp pentru altceva mai bun.
  #1244  
Vechi 08.10.2009, 22:50:04
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Te-am intrebat de atatea ori daca negi viata sufletului dupa moarte si nu mi-ai dat nici un raspuns clar.Deja acum vii si spui ca l-ai negat.Ai spus ca "adventistii neaga viata in timpul mortii"(nu stiu cum sa fie viata in timpul mortii,depinde la ce fel de viata si moarte ne referim).Si ce se intampla cu sufletul in tot acest timp (de la momentul mortii pana la momentul invierii)?Viata in timpul mortii o neg si eu,viata trupului,dar nu si a sufletului.Si ce se intampla cu sufletul in tot acest timp (de la momentul mortii pana la momentul invierii)?Nu pretind ca sunt expert in religia adventista.Am spus ca am citit cateva lucrari generale despre aceasta confesiune si ti-am spus ca ai dreptul sa spui daca ceva nu este asa cum spun eu,si de ce nu.E dreptul tau sa te aperi,dar nu asa ca si cum eu mint si inventez ca sa ma aflu in treaba.Eu pur si simplu asa am citit si asta spun.
Acuma sa fim seriosi,de ce "nu ai priceput un verset" asa cum ai spus?Pai eu cum l-am priceput?Pentru ca privim din perspective diferite.Asta de fapt am vrut sa spun.
  #1245  
Vechi 09.10.2009, 06:31:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ai spus ca "adventistii neaga viata in timpul mortii"(nu stiu cum sa fie viata in timpul mortii,
Ar trebui sa stii; cei ca tine sustin existenta vietii in timpul mortii.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Viata in timpul mortii o neg si eu,viata trupului,dar nu si a sufletului.
Si totusi, exista viata in timpul mortii. Moartea inseamna, moarte partiala iar invierea va fi tot inviere partiala (logic). Asta, conform teoriei tale (specific acest lucru ca sa nu ma trezesc cu cine stie ce interpretari din partea ta).

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Nu pretind ca sunt expert in religia adventista.Am spus ca am citit cateva lucrari generale despre aceasta confesiune si ti-am spus ca ai dreptul sa spui daca ceva nu este asa cum spun eu,si de ce nu.E dreptul tau sa te aperi,dar nu asa ca si cum eu mint si inventez ca sa ma aflu in treaba.Eu pur si simplu asa am citit si asta spun.
Vai saracutul, ce nevinovat e (el asta a citit). Da-mi titlurile si autorii "lucrarilor".

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acuma sa fim seriosi,de ce "nu ai priceput un verset" asa cum ai spus?Pai eu cum l-am priceput?Pentru ca privim din perspective diferite.Asta de fapt am vrut sa spun.
Este vorba de versetul din Matei 10:28. Daca l-ai priceput, inseamna ca ai observat ca trupul si sufletul au aceeasi "soarta finala" (amandoua merg in gheena). Cum sunt trupul si sufletul: muritoare sau nemuritoare? Sa nu-mi spui ca unul este muritor iar celelalt nemuritor. Repet: versetul (pe care tu l-ai inteles) arata ca trupul si sufletul pacatosului impartasesc acelasi final.

P.S. Mentionez ca am pus intrebarile incercand sa accept ideea ca sufletul ar fi ceea ce crezi tu (un fel de fantoma care se desprinde de trup).
  #1246  
Vechi 09.10.2009, 16:42:58
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ai spus ca "cei ca tine sustin existenta vietii in timpul mortii.".Inseamna ca tu ma cunosti mai bine decat eu insumi.Uite cum ma interpretezi in mod "rautacios".Dar eu spre deosebire de tine nu ma supar.E parerea ta,dar e dreptul meu sa te contrazic.Nu cred ca trupul e nemuritor,punct.Nu sustin existenta trupului dupa moartea pamanteasca asa cum e in forma pamanteasca.Eu nu am vorbit despre moarte partiala si inviere partiala.Am lasat aceasta impresie poate.Eu sustin moartea totala a trupului si invierea totala a lui.Nu sustin nici o moarte partiala.
Acum recunosc si sunt constient ca tu stii mai bine despre confesiunea adventista decat mine,ca doar nu ai imbratisat-o fara sa o aprofundezi indeajuns.Eu doar generalitati,pentru ca nu ma-a interesat sa stiu mai multe decat cei ca tine despre ea.Vad ca ai impresia ca ma leg de Biserica Adventista.Eu nu am nici o treaba cu cultul tau.Ca sa iti arat,voi cauta sa nu o mai amintesc in postarile mele si ma voi lega doar de aceste idei ale sufletului si iadului,privite din perspectiva adventista sau de tine.Binenteles ca sufletul si trupul(Atentie,trupul schimbat cum zice Pavel)au aceeasi soarta,ca de ce zice Mantuitorul in Marcu 9:45 " este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop, decât să ai două picioare, și să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge"?Pentru ca trupul influenteaza si soarta sufletului.Binenteles ca trupul pamantesc este muritor.La inviere asa cum Pavel ne spune(nu mai pun versetul ca iar o sa spui ca scriu mult si "nimic",uita-te in postarile ulterioare),"toti vom fi schimbati",vom primi alte trupuri.Sufletul insa este vesnic.Ai spus sa nu spun ca sufletul este nemuritor si trupul muritor,dar mie nu imi place sa spun minciuni.Daca esti contra acestui fapt,adu-mi un singur verset care spune ca sufletul este muritor(dar nu mai veni cu cel din Ezechiel,ca am vazut intr-o postare de a ta ca ai recunoscut si tu ca se refera la om),sau celelalte citate pe care le repeti obsesiv,dar in care curios lucru,nu apare sufletul.Eu nu am vorbit nici despre "un fel de fantoma care se desprinde de trup".Vezi cum esti?Tu ma interpretezi cum vrei si cand eu pe baza ce ai spus tu(eu nu am vorbit despre fantome)trag o concluzie repede izbucnesti.Trebuie sa fim corecti,sa nu ne atacam reciproc,hai sa intretinem o atmosfera pe masura temei pe baza careia discutam,si anume o tema teologica.
  #1247  
Vechi 09.10.2009, 17:37:37
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea,pe care ti-am pus-o de doua ori intr-o postare ulterioara:ce se intampla cu sufletul de la momentul mortii pana la momentul invierii?Nu mi-ai raspuns la multe din alte intrebari pe care ti le-am spus,desi eu am incercat sa dau raspuns la toate intrebarile tale,unele dintre ele catologate de tine "inventii".Oricum chiar si cu riscul asta iti mai pun in fata alte intrebari(poate daca tu nu vei sti sa-mi dai un raspuns,poate totusi se va gasi cineva).O sa vad versiunea ta si apoi voi veni cu versiunea mea,urmand sa tragem concluziile despre cine are mai multa dreptate.Te rog sa raspunzi calm,fara ironii sau ceva de genul asta,fara rastalmaciri,recomandat pe baza bibliei pe cat posibil.

De ce Isus nu a spus niciodata despre cei morti ca au murit,ci ca "dorm"?(este o diferenta majora intre a muri si a dormi).Legat de aceasta intrebare,te mai intreb de ce despre Samuel se spune ca "s-a sculat" si nu inviat,ca daca ar fi murit intrutotul dupa cum ai spus termenul mai bun era acela de "a invia".(la aceasta intrebare te rog sa raspunzi obiectiv de parerea ta ca n-ar fi fost Samuel cel chemat de Saul prin practici totusi oculte).

Iti prezint doua versete biblice ale aceluiasi autor(Moise)

Deuteronomul 12:23 Numai, vezi să nu cumva să mănânci sângele, căci sângele este viața (sufletul); și să nu mănânci sufletul împreună cu carnea.
Geneza 4:10 Și Dumnezeu a zis: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine.
La ce s-a referit Moise cand a mentionat "glasul sangelui"?

Mediteaza la expresia Locuinta mortilor.Cum este posibil ca "mortii" sa aiba o "locuinta"?.Atunci cum iti explici termenii atat "locuinta"cat si "motilor"?

Mediteaza la urmatoarele versete biblice
Faptele apostolilor 7:55 Dar Ștefan, plin de Duhul Sfânt, și-a pironit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu, și pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu;
Faptele apostolilor 7:56 și a zis: "Iată, văd cerurile deschise, și pe Fiul omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu."
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Pentru cine erau "cerurile deschise",a plecat Stefan alaturi de Isus in cer?(Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!").

Daca sufletul nu este "un fel de fantoma"(este exprimarea ta),care se desprinde de trup,atunci cum explici urmatoarele versete?
Geneza 35:18 Și pe când își dădea ea sufletul, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)
Evrei 4:12 Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

Ce a vrut sa spuna Isus prin:
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."Se referea Isus la ziua cand a venit pe pamant?

Daca intre moarte si inviere nu este nimic,cum spui tu, de ce Pavel a afirmat
Filipeni 1:21 Căci pentru mine a trăi este Hristos și a muri este un câștig?
sau
cum sa fie impreuna cu Hristos(inainte de inviere,pentru ca Pavel se refera la un fapt imediat)
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine; ?

Daca tu nu iei literar pilda bogatului nemilostiv,cum se poate sa fie sustinut un adevar (,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.) prin minciuni(considerate de tine minciuni si anume ca intre moarte si inviere sufletul continua sa mai existe)?Oare pildele nu sunt inspirate din fapte reale,nu sunt probabile?Oare daca n-ar fi fost adevarata ideea aceasta a continuitatii,evreii nu L-ar fi contrazis pe Isus,fie ca este vorba si de o pilda?Oare nu credeau si evreii in aceasta idee?Daca este o simpla pilda de ce apare numele de Lazar,ca si cum Isus l-ar fi cunoscut destul de bine,iar in celelalte pilde ale Lui Isus nu apare nici un nume?

Ti-as putea spune mult mai multe intrebari(asta ca sa nu le mai aduc in prim plan pe celelalte la care nu mi-ai dat raspuns).Consider ca este sufiecient si ai la ce te gandi.
  #1248  
Vechi 10.10.2009, 11:40:41
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

O întrebare pentru "penti".
Cum contra-argumentează ei, inepțiile difuzate de frații lor adventiști și martori, anume aceea că existența sufletului dincolo de trup este de origine platoniciană (Platon ar fi difuzat-o prima dată ) și este o traditie păgână!!
Asta privind în contextul in care majoritatea secteor "evanghelice" (penticostali, harismatici, baptisti si crestini dupa evanghelie) susțin faptul că "ele nu se iau după nici un fel de tradiție", ci numai după Biblie.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 10.10.2009 at 11:50:45.
  #1249  
Vechi 10.10.2009, 19:31:01
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
,adu-mi un singur verset care spune ca sufletul este muritor
"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20)

si, cutez sa postez chiar versetul postat de tine pentru a demonstra "nemurirea sufletului":
"temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul in gheena" (Matei 10:28)

Din ambele versete se vede ca atat trupul cat si sufletul, la moarte au aceesi "soarta".


Ti-am cerut si eu ceva: sa-mi dai un singur verset unde scrie "suflet nemuritor". Mi-ai raspuns in stilul tau: ai mestecat talas. Asa ca ma simt nevoit sa-mi raspund singur: in Sfanta Scriptura se foloseste de sute de ori (eu gasit de vre-o 400) cuvantul "suflet", dar niciodata nu gasim expresia "suflet nemuritor."
  #1250  
Vechi 10.10.2009, 20:23:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea,pe care ti-am pus-o de doua ori intr-o postare ulterioara:ce se intampla cu sufletul de la momentul mortii pana la momentul invierii?
Nu stiu ce inseamna pentru tine "suflet". Sfanta Scriptura foloseste acest termen sub mai multe intelesuri. Dar, iti raspund din nou: cand omul moare, moare cu totul. Deci, din momentul mortii pana la momentul invierii, nimic din ce-ti imaginezi tu ca ar compune omul (inclusiv "fantoma" pe care tu o numesti "suflet nemuritor") nu mai traieste. Omulo este mort in intregime, pana la revenirea Domnului si inviere.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
De ce Isus nu a spus niciodata despre cei morti ca au murit,
Bang. Inca o gugumanie de a ta (pe langa cele gen: "nu mai exista locuinta mortilor", "evreii puteau zeifica trupul mort a lui Moise","suflet vine de la suflare", etc). Peste cateva postari, o sa adun toate perlele tale intr-o colectie. Sunt destule.

Dar ai putea sa eviti acest lucru. Ai doua solutii: fuguta mana pe Biblie si un tratament cu lecitina.

"Atunci Iisus le-a spus pe fata: "Lazar a murit".(Ioan 11:14)

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
ci ca "dorm"?(este o diferenta majora intre a muri si a dormi).
Moartea intaia era asemanta, de multe ori (inclusiv de Mantuitorul), si in V.T si in N.T., cu un "somn", pentru ca din aceasta moarte este inviere.


In plus, se intelege ca in acest "somn" nu exista "nici lucrare, nici stiinta, nici intelepciune", asa cum spune Sfanta Scriptura.

Despre moarte a doua, care este o pedeapsa si din care nu mai este inviere, nu se mai spune ca este un somn.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Legat de aceasta intrebare,te mai intreb de ce despre Samuel se spune ca "s-a sculat" si nu inviat,
Cine voiai sa-l invie? Numai Dumnezeu o poate face. Iar acolo El nu a fost prezent. A fost altcineva: cel rau. Si este capabil de multe semne mincinoase.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti prezint doua versete biblice ale aceluiasi autor(Moise)

Deuteronomul 12:23 Numai, vezi să nu cumva să mănânci sângele, căci sângele este viața (sufletul); și să nu mănânci sufletul împreună cu carnea.
Geneza 4:10 Și Dumnezeu a zis: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine.
La ce s-a referit Moise cand a mentionat "glasul sangelui"?
Daca o iei literar, explica-ti singur. Daca o iei metaforic, este foarte usor de inteles.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ce a vrut sa spuna Isus prin:
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."Se referea Isus la ziua cand a venit pe pamant?
Raspunsul il gasesti in Evrei 11 (un capitol despre credinta celor dinaintea lui Hristos, printre care si Avraam).
"In credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite: ci doar le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamant"(Evrei 11:13; versetele 8-10 si 17-19 vorbesc chiar de credinta lui Avram).
Prin credinta Avraam a crezut in fagaduintele lui Dumnezeu, ce vor fi implinite prin Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca intre moarte si inviere nu este nimic,cum spui tu, de ce Pavel a afirmat
Filipeni 1:21 Căci pentru mine a trăi este Hristos și a muri este un câștig?
sau
cum sa fie impreuna cu Hristos(inainte de inviere,pentru ca Pavel se refera la un fapt imediat)
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine; ?
Corect. Intalnirea cu Hristos este imediat dupa moarte (nu in timpul mortii). Si cum moartea este ca un somn in care nu constientizezi nimic, cel ce moare stie doar ca a inchis ochii si in clipa urmatoare este inviat si se afla in fata lui Hristos (chiar daca intre timp au trecut sute sau mii de ani).

Dupa cum stii si din pilda de care te agati (cea cu bogatul nemilostiv),daca ar fi sa o luam literar (desi nu este deloc corect) in timpul mortii nu ai comuniune cu Dumnezeu (implicit, nici cu Hristos). "Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti ci al celor vii"(Matei 22:32) - ne spune Mantuitorul cand vorbea despre inviere.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca tu nu iei literar pilda bogatului nemilostiv,cum se poate sa fie sustinut un adevar (,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.) prin minciuni(considerate de tine minciuni si anume ca intre moarte si inviere sufletul continua sa mai existe)?Oare pildele nu sunt inspirate din fapte reale,nu sunt probabile?Oare daca n-ar fi fost adevarata ideea aceasta a continuitatii,evreii nu L-ar fi contrazis pe Isus,fie ca este vorba si de o pilda?Oare nu credeau si evreii in aceasta idee?Daca este o simpla pilda de ce apare numele de Lazar,ca si cum Isus l-ar fi cunoscut destul de bine,iar in celelalte pilde ale Lui Isus nu apare nici un nume?
Peetor, daca-ti spun fabula cu vulpea si corbul tu, in loc sa intelegi morala, ai sa ajungi la concluzia ca vulpea si corbul vorbesc.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ti-as putea spune mult mai multe intrebari(asta ca sa nu le mai aduc in prim plan pe celelalte la care nu mi-ai dat raspuns).Consider ca este sufiecient si ai la ce te gandi.
Reposteaza intrebarile la care crezi ca nu ti-am raspuns. Apoi, am o propunere. In idei scurte, argumentate cu versete din Biblie, iti expun teoria mea (referitoare la credinta in moartea completa, revenirea Mantuitorului, invierea si mostenirea vietii vesnice). Poti sa pui intrebari, sa vedem daca teoria mea este subreda.

A ta, cu credinta in fantome ("suflete nemuritoare"), o poti argumenta cu altceva dar nu cu Sfanta Scriptura.

Last edited by condor; 10.10.2009 at 20:28:41.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17